Drumul departamental 35 (Essonne)
Drumul departamental 35 este un drum departamental situat în departamentul francez al Essonne și a căror importanță este în prezent limitată la traficul rutier local. Aceasta asigură o bună parte a traseului său sud centura periferică a orașului nou din Les Ulis și legătura sa cu drumul național 20 .
Istorie
În 1972 , a fost transformat în două piese duble între Gometz-le-Châtel și Marcoussis .
Traseu
Drumul departamental de astăzi leagă în principal Les Ulis de Montlhéry, chiar dacă traseul său începe dincolo și se termină puțin mai departe.
-
Gometz-le-Châtel , își începe călătoria la sensul giratoriu Saint-Nicolas la intersecția cu drumul departamental 988 sub denumirea de Route des Gometz . Ei iau parte din traseu împreună până la sensul giratoriu al inginerului Jean Bertin unde se separă.
-
Saint-Jean-de-Beauregard , ea intră în nord - vestul extrem al teritoriului în cătunul de Villeziers , în apropiere de Ulis 2 centrul comercial .
-
Les Ulis , intră spre sud și devine Route de Gometz pentru a constitui o bandă rapidă între habitat și zona industrială. Sosește la sensul giratoriu Mondétour, care marchează intersecția cu drumul național 118 , drumul departamental 118 și drumul departamental 446, din care împarte o parte din traseu sub numele Route de Montlhéry . Un pod permite trecerea peste autostrada A10 înainte de a părăsi teritoriul.
-
Villejust , intră în vestul îndepărtat, păstrând numele anterior, apoi se îndreaptă spre est pentru a marca granița cu Marcoussis . Apoi întâlnește vechiul drum departamental 59 înainte de a părăsi teritoriul.
-
Nozay , păstrează denumirea, apoi îndeplinește abaterea RD 59, apoi devine Chemin de Sainte-Claire și se împarte în două benzi, una spre est, cealaltă spre nord.
traseul nord
- Nozay, intră în sat și ia denumirea Rue du Temple, apoi Rue du Gros Chêne până când traversează Place de la Mairie pentru a deveni Rue du Bois Clair . Părăsește satul și devine Chemin de Lunézy înainte de a părăsi teritoriul.
-
Ville-du-Bois , intră din vest sub numele de Route de Nozay . Când intră în centrul orașului , devine Rue Ambroise Paré, apoi traversează Place du Général de Gaulle , ia numele Rue des Cailleboudes înainte de a traversa drumul național 20 și de a găsi cealaltă parte.
|
banda de est
- Nu, își păstrează numele până când părăsește teritoriul.
-
Montlhéry , ea intră în nord-vest și ia numele Route des Templiers , o punte de legătură permite să treacă peste drumul național 20 se întâlnește apoi la Rond-Punct des Bourguignons drumul departamental 133 cu care împarte traseul sub numele Chemin de la Croix du Mesnil apoi Allée du Pont aux Pins înainte de a intra în RN 20.
-
Longpont-sur-Orge , urmează traseul RN 20 sub numele de Avenue de la Division Leclerc, apoi se îndreaptă spre dreapta la intersecția cu cealaltă secțiune.
|
-
Ballainvilliers , marchează granița sudică și ia numele de Rue du Perray apoi Rue de Villebouzin pentru a marca granița de est cu Villiers-sur-Orge , apoi devine Chemin des Marcoussets înainte de a tăia drumul departamental 186 pentru a lua denumirea de Chemin de Bellebats și se termină la a doua intersecție cu RD 186 la granița cu Épinay-sur-Orge .
Infrastructură
Trafic și accidentologie
Pentru a merge mai adânc
Articole similare
linkuri externe
Bibliografie
Surse