1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).

Jonathan Osorio , născut pe12 iunie 1992în Toronto , Ont. , este un canadian internațional de fotbal jucător care joacă ca un mijlocaș centru pentru Toronto FC în Major League Soccer .

Biografie

Cariera clubului

Născut în Toronto, Jonathan Osorio a început fotbalul la Youth Brampton la vârsta de zece ani, apoi în 2008 s-a alăturat echipei Clarkson SC. În 2010, s-a alăturat academiei Club Nacional din Uruguay . Apoi, în 2012, s-a întors în Canada și s-a alăturat SC Toronto în Liga de fotbal canadiană, unde a făcut o impresie puternică la doar 20 de ani.

După sezonul 2012 cu SC Toronto, a început să se antreneze cu echipa academiei Toronto FC înseptembrie 2012și a fost invitat să se antreneze cu prima echipă în timpul pre-sezonului. 1 st martie 2013, El a semnat primul său contract profesionist cu Toronto FC și a făcut lui Major League Soccer debutul pe9 martieîmpotriva Sporting Kansas City în locul lui Terry Dunfield (victorie cu 2-1). Apoi30 martieEl a marcat primul său gol profesionist în a 5- a  zi a MLS împotriva Los Angeles Galaxy (2-2). El a marcat al doilea său gol împotriva New York Red Bulls pe27 aprilie, într-o pierdere de 2-1. El a primit premiul MLS Week 9 pentru golul său împotriva celor de la Red Bulls. După sezonul 2013, a încercat atât cu clubul Huddersfield Town, cât și cu clubul Werder Bremen .

În sezonul 2017, a câștigat prima sa Cupă de fotbal din Liga Majoră , într-o victorie cu 2-0 asupra Seattle Sounders . După un început bun de sezon 2018, ar fi trezit interesul cluburilor europene și mexicane. 25 aprilie, a pierdut finala Ligii Campionilor CONCACAF în fața CD Guadalajara și a terminat golgheter în turneu cu patru goluri marcate. El semnează o prelungire de contract cu Toronto on30 august 2018, și devine unul dintre cei mai bine plătiți jucători canadieni din lume.

Carieră internațională (din 2013)

În martie 2011, Jonathan Osorio concurează în Campionatul CONCACAF sub 20 cu echipa canadiană sub 20 . În timpul acestui turneu, joacă trei jocuri.

Jonathan Osorio este chemat pentru prima dată în echipa canadiană de antrenorul național Colin Miller , pentru un amical împotriva Costa Rica pe23 mai 2013. 28 mai, onorează prima sa selecție împotriva Costa Rica . În acest joc, el a intrat în 70 - lea  minut de joc, în loc de Samuel Piette . Jocul s-a încheiat cu o pierdere de 0-1 pentru Canadiens. Apoi27 iunie 2013, este unul dintre cei 23 invitați de antrenorul național Colin Miller pentru Cupa de Aur 2013 . În timpul acestui turneu, joacă trei jocuri. Canada este eliminată în prima rundă.

El participă la a doua sa Cupă de Aur diniulie 2015. În timpul acestei competiții, joacă două jocuri. Canada este eliminată în prima rundă. 22 ianuarie 2017, a marcat primul său gol în echipa națională și a livrat și prima sa pasă decisivă împotriva Bermudelor într-un meci amical (victorie 2-4).

27 iunie 2017, este unul dintre cei 23 invitați de antrenorul național Octavio Zambrano pentru Cupa de Aur 2017 . În timpul acestui turneu, ei joacă o singură întâlnire împotriva Honduras în al treilea meci din fazele grupelor. Canada a pierdut în sferturile de finală împotriva Jamaicii . 30 mai 2019, este unul dintre cei 23 invitați de antrenorul național John Herdman pentru Cupa de Aur 2019 . În această competiție, joacă patru jocuri. Canada a pierdut în sferturile de finală împotriva Haiti .

1 st iulie 2021, este inclus în lista celor douăzeci și trei de jucători canadieni selectați de John Herdman pentru a concura în Cupa de Aur 2021 .

Statistici

Statistici detaliate

Statisticile lui Jonathan Osorio din 19 iulie 2021
Sezon Club Campionat Cupă națională Concurență (e)

Rezultate Detaliu Competiții
1 st 22 ianuarie 2017 16 - lea Stadionul Național Bermuda , Devonshire , Bermuda Bermuda 1- 1 V 2-4 Gol marcat după 22 de minute22 nd Joc prietenos
A 2 -a 2 septembrie 2017 Al 18- lea BMO Field , Toronto , Canada Jamaica 2 -0 V 2-0 Gol marcat după 30 de minute30 - lea Joc prietenos
3 rd 9 septembrie 2018 21 - lea IMG Academy Soccer Complex, Bradenton , Statele Unite Insulele Virgine SUA 0- 1 V 0-8 Gol marcat după 6 minuteA 6- a Calificările Cupei de Aur 2019
Al patrulea 7 septembrie 2019 28 - lea BMO Field , Toronto , Canada Cuba 4 -0 V 6-0 Gol marcat după 56 de minute56 - lea CONCACAF Nations League 2019-2020
A 5- a 7 ianuarie 2020 32 - lea Championship Stadium  (în) , Irvine , Statele Unite Barbados 3 -1 V 4-1 Gol marcat după 45 de minute45 - lea Joc prietenos
A 6- a 11 iulie 2021 38 - lea Children's Mercy Park , Kansas City , Statele Unite Martinica 2 -1 V 4-1 Gol marcat după 20 de minute20 - lea Cupa de Aur 2021

Într-un club

Premii individuale

1. (în) Amicii copilăriei Osorio și Cavallini se conectează acum la CanMNT pe canpl.ca , 16 octombrie 2019
  2. (în) Trei Atacarea Jucătorii Deals TFC cerneală pe torontofc.ca , 1 st martie 2013
  3. (în) Osorio Extatic gol Primul Scopul lui pe torontofc.ca , 1 st aprilie 2013
  4. (în) Reds Lose Late To New York , pe torontofc.ca , 27 aprilie 2013
  5. (în) Osorio câștigă obiectivul săptămânii pe torontofc.ca , 3 mai 2013
  6. (în) susținut de stagiile europene, Jonathan Osorio din Toronto FC speră să dețină distribuția de stele Among His Own pe mlssoccer.com , 31 ianuarie 2014
  7. (în) Brampton Osorio a revenit pentru secvența „vis” a Toronto FC pe thestar.com , 7 decembrie 2017
  8. (în) Patience country off pentru „băiatul canadian” Jonathan Osorio în victoria TFC pe sportsnet.ca , 9 decembrie 2017
  9. (în) Raport: Jonathan Osorio atrage interesul echipelor europene și mexicane pe mlssoccer.com , 8 iunie 2018
  10. Concacaf: Chivas a câștigat finala Ligii Campionilor împotriva lui Toronto , pe lequipe.fr , 26 aprilie 2018
  11. (ro) Giovinco din Toronto FC câștigă premiul CCL Ball Golden; Osorio câștigă Golden Boot , pe mlssoccer.com , 26 aprilie 2018
  12. (în) Toronto FC Re-Semnați Jonathan Osorio , pe torontofc.ca , 30 august 2018
  13. (în) Noua afacere din Toronto FC Osorio face unul dintre cei mai bine plătiți jucători canadieni din lume pe ctvnews.ca , 30 august 2018
  14. (2011-03) Campionatul U20 masculin CONCACAF , pe canadasoccer.com , 27 martie 2011
  15. (în) Mijlocașul Toronto FC Jonathan Osorio primește prima convocare pentru echipa națională , pe thestar.com , 23 mai 2013
  16. 28.05.2013 - Canada vs Costa Rica , pe canadasoccer.com , 28 mai 2013
  17. Canada finalizează lista Gold Cup și anunță amical , pe canadasoccer.com , 27 iunie 2013
  18. (2015-07) CONCACAF Gold Cup 2015 , pe canadasoccer.com , 6 iulie 2015
  19. Canada eliminată din Gold Cup 2015 , pe canadasoccer.com , 15 iulie 2015
  20. Canada a câștigat cu 4-2 împotriva Bermudelor , pe canadasoccer.com , 22 ianuarie 2017
  21. Canada selectează echipa dinamică pentru CONCACAF Gold Cup 2017 , pe canadasoccer.com , 27 iunie 2017
  22. Călătoria Canadei către Cupa de Aur CONCACAF se încheie cu o pierdere de 1: 2 în fața Jamaica , pe canadasoccer.com , 20 iulie 2017
  23. Împreună, țintă înaltă: Canada Soccer își dezvăluie selecția pentru Cupa de Aur Concacaf , pe canadasoccer.com , 30 mai 2019
  24. Canada pierde în fața Haiti în sferturile de finală ale Cupei de Aur Concacaf , pe canadasoccer.com , 29 iunie 2019
  25. (în) „  Canada numește lista CONCACAF Gold Cup, cu 13 jucători MLS  ” pe mlssoccer.com ,1 st iulie 2021
  26. (în) Cina Premiilor CSL 2012 pe rocketrobinsoccerintoronto.com , 25 noiembrie 2012
  27. (în) 2018 SCCL - Cel mai bun XI pe concacafchampionsleague.com , 26 aprilie 2018
  28. Toronto FC câștigă Campionatul canadian din 2018 , pe canadasoccer.com , 16 august 2018