Câştigător Statele Unite (al6- lea titlu)
Obiective 55 (2,2 goluri / joc)
Cel mai bun jucător Michael Bradley
Golgheter (i) Alphonso Davies Kévin Parsemain Jordan Morris (3)

Navigare

Gold Cup 2017 este 14 - a  ediție a Cupei de Aur , a avut loc în Statele Unite , de la 7 la26 iulie 2017.

Două echipe participă pentru prima dată la turneul continental: Guyana și Curaçao , deși acesta din urmă jucase deja patru ediții ale Cupei Națiunilor CONCACAF (fost nume) sub steagul Antilelor Olandeze .

În ceea ce privește partea franceză, această competiție este marcată de sancțiunile impuse Guyanei pentru înființarea lui Florent Malouda , fost internațional francez . Cu toate acestea, în timpul Cupei de Aur din 2007 , Jocelyn Angloma - și internațional francez - a jucat pentru Guadelupa fără ca aceasta din urmă să fie sancționată. Numai, CONCACAF susține că reglementările sale s-au schimbat, în timp ce Federația Guyaneză afirmă, la rândul său, că, dacă nu considerăm că este o selecție regională (ai cărei jucători pot juca pentru națiune și regiune), atunci trebuie să fie tratată ca o selecție internațională ai cărei jucători pot alege ziua în care este recunoscută ca atare, citând exemplul Kosovo . FIFA , nu a fost accesat în Angloma precedentă, a răspuns că Malouda a avut de ales din momentul debutului său.

Baraj

În martie 2017, Este organizat un tur-retur play-off între clasat- a cincea echipe din 2017 Copa Centroamericana și 2017 Caraibe Cupa Națiunilor ( Nicaragua și Haiti , respectiv) pentru a determina ultima sa calificat pentru Cupa de Aur 2017.

19:00.
Barrera Gol marcat după 85 de minute85 th ( pen. ) Gol marcat după 87 de minute87 th Gol marcat după 90 + 1 minute 90 + 1 - lea ( 0 - 0 ) Arbitraj: Jorge Isaac Rojas

Etapele

19 decembrie 2016, CONCACAF anunță că 14 stadioane au fost selectate pentru a găzdui meciurile turneului.

Cleveland Denver Frisco Harrison Houston
FirstEnergy Stadium Terenul Autorității Sportive la Mile High Stadionul Toyota Arena Red Bull BBVA Compass Stadium
Capacitate: 67.431 Capacitate: 76.125 Capacitate: 16.000 Capacitate: 25.000 Capacitate: 22.000
FirstEnergy Stadium soccer.jpg Denver Colorado Invesco Field at Mile High.jpg Pizza Hut Park.jpg Red Bull Arena ESC.jpg BBVA Compass Stadium, Skyline View.JPG
Nashville Gold Cup 2017 este pe pagina Statele Unite. Cleveland Glendale Frisco Houston Nashville Harrison Denver San Antonio San Diego Tampa Philadelphia Pasadena Sfanta Clara Arlington Cupa de Aur 2017 (Statele Unite) San Antonio
Stadionul Nissan Alamodome
Capacitate: 69.000 Capacitate: 65.000
San Diego Tampa
Stadionul Qualcomm Stadionul Raymond James
Capacitate: 70.561 Capacitate: 65.890
Arlington Glendale Pasadena Philadelphia Sfanta Clara
Stadionul AT&T Stadionul Universității din Phoenix Rose Bowl Lincoln Financial Field Levi's Stadium
Cowboys Stadium field.jpg Universitatea din Phoenix Stadium nu field.jpg Rose Bowl, panorama.jpg Philly (45) .JPG Intrarea în Levi's Stadium.JPG

Prima runda

Toate orele date sunt Ora de Est ( UTC - 04:00 ).

11 iulie 2017 Costa Rica 1 - 1 Canada BBVA Compass Stadium , Houston
Calvo Gol marcat după 42 de minute42 nd ( 1 - 1 ) Gol marcat după 26 de minuteAl 26- lea Davies Spectatori: 12.019

8 iulie 2017 Statele Unite 1 - 1 Panama Stadionul Nissan , Nashville
Dwyer Gol marcat după 50 de minute50 th ( 0 - 0 ) Gol marcat după 60 de minute Al 60- lea Camargo Spectatori: 47 622
Arbitru: Fernando Guerrero Ramírez
Raport
Guzan - Jorge Villafaña , Besler , Gonzalez , Zusi - Rowe ( 69 e Zardes ), Acosta , Corona ( 61 e Agudelo ), McCarty , Bedoya ( 81 e Morris ) - DwyerÎnlocuitA venit după 69 de minute  ÎnlocuitA venit după 61 de minute  ÎnlocuitA venit după 81 de minute  Echipe Calderón - Ovalle , Chen , Vargas , Murillo - Camargo ( 71 e Cooper ), Godoy , Gómez ( 79 e Núñez ), Bárcenas - Díaz ( 57 e Arroyo ), TorresÎnlocuitA venit după 71 de minute  ÎnlocuitA venit după 79 de minute  ÎnlocuitA venit după 57 de minute
8 iulie 2017 Martinica 2 - 0 Nicaragua Stadionul Nissan , Nashville
Parsemain Gol marcat după 35 de minute35 th
Langil Gol marcat după 66 de minute66 th
( 1 - 0 ) Spectatori: 5.515
Arbitraj: Kimbell Ward
Raport
Olimpa - Jean-Baptiste ( 70 e ), Crétinoir ( 62 e ), Delem , Vitulin - Hérelle , Abaul , Nedra ( 33 e , 65 e Langil ) - Parsemain , Audel ( 77 e Jougon ) Arquin ( 82 e , 89 e Angely ) Avertizat după 70 de minute Avertizat după 62 de minute Avertizat după 33 de minute ÎnlocuitA venit după 65 de minute  ÎnlocuitA venit după 77 de minute  Avertizat după 82 de minute ÎnlocuitA venit după 89 de minute  Echipe Llorente - Roses , Copete , Tellez , Quijano - Chavarría ( 87 e ), López , Galeano , Montiel ( 87 e Veliz ), Figueroa ( 58 e García ) - Hurtado ( 46 e Pavon ) Avertizat după 87 de minute ÎnlocuitA venit după 87 de minute  ÎnlocuitA venit după 58 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute
Morris Gol marcat după 64 de minute64 th Gol marcat după 76 de minute 76 th
( 0 - 0 ) Gol marcat după 66 de minute66 a Gol marcat după 75 de minute 75- a Parsemain Spectatori: 23.368
Arbitru: Henry Bejarano
Raport
Guzan - Morrow ( 81 e ), Hedges , Gonzalez , Lichaj - Agudelo ( 86 e McCarty ), Acosta ( 62 e Bedoya ) Zardes , Roldan , Arriola ( 73 e Pontius ) - MorrisAvertizat după 81 de minute ÎnlocuitA venit după 86 de minute  ÎnlocuitA venit după 62 de minute  ÎnlocuitA venit după 73 de minute  Echipe Olimpa - Jean-Baptiste ( 70 e ), Crétinoir ( 62 e ), Delem , Zair ( 56 e Nedra ) Vitulin ( 62 e ) - Audel , Abaul , Hérelle ( 78 e Marajó ) - Parsemain , Arquin ( 64 e Langil ) Avertizat după 70 de minute Avertizat după 62 de minute ÎnlocuitA venit după 56 de minute  Avertizat după 62 de minute ÎnlocuitA venit după 78 de minute  ÎnlocuitA venit după 64 de minute
15 iulie 2017 Panama 30 Martinica FirstEnergy Stadium , Cleveland
Murillo Gol marcat după 44 de minute44 - lea
Arroyo Gol marcat după 60 de minute60 - lea
Torres Gol marcat după 67 de minute67 - lea
( 1 - 0 ) Arbitraj: Roberto García Orozco
Raport
Calderón - Ovalle , Chen , Escobar , Murillo - Camargo , Godoy ( 70 th Bárcenas ), Gómez ( 84 th Heráldez ), Cooper - Arroyo ( 78 th ), Torres ( 56 th , 72 th Díaz ) ÎnlocuitA venit după 70 de minute  ÎnlocuitA venit după 84 de minute  Avertizat după 78 de minute Avertizat după 56 de minute ÎnlocuitA venit după 72 de minute  Echipe Olimpa - Jean-Baptiste ( 18 e , 57 e Arquin ) Crétinoir , Delem , Vitulin ( 6 e ) - Nedra , Abaul , Jougon ( 68 e Thimon ( 76 e )) - Parsemain , Langil ( 75 e ), Audel ( 33 e Hérelle ) Avertizat după 18 minute ÎnlocuitA venit după 57 de minute  Avertizat după 6 minute ÎnlocuitA venit după 68 de minute  Avertizat după 76 de minute Avertizat după 75 de minute ÎnlocuitA venit după 33 de minute

16 iulie 2017 Jamaica 1 - 1 Salvador Alamodome , San Antonio
Săpăligi Gol marcat după 64 de minute64 - lea ( pen. ) ( 0 - 1 ) Gol marcat după 15 minute15- a Bonilla Arbitraj: Jair Maruffo

Cel mai bun al treilea

Cele mai bune două treimi din grupă sunt scrise pentru a completa tabelul de sferturi.

19 iulie 2017 Costa Rica 1 - 0 Panama Lincoln Financial Field , Philadelphia
Godoy Gol marcat după 77 de minute77 - lea ( csc ) ( 0 - 0 ) Arbitraj: Óscar Moncada
Raport
19 iulie 2017 Statele Unite 2 - 0 Salvador Lincoln Financial Field , Philadelphia

Jozy Altidore Jordan Morris

1. (ro) "  Locurile CONCACAF Gold Cup, anunțate echipe de serie  " , pe www.concacaf.com ,19 decembrie 2016(accesat la 3 ianuarie 2017 ) .
  2. După ce a remizat 0-0 în timpul regulamentului, CONCACAF declară Hondurasul câștigător pe covorul verde 3-0. Într-adevăr, Guyana l-a aliniat pe Florent Malouda când era neeligibil din cauza participării sale cu echipa Franței la competițiile oficiale ( Cupele Mondiale 2006 și 2010 ; Euro 2008 și 2012 ).