Campionatul canadian de fotbal 2017

Campionatul canadian de fotbal 2017 Descrierea imaginii Canadian Championship 10a logo CMYK large.png. General

Navigare

2017 canadian Campionatul de fotbal (numit oficial 2017 Amway din Canada Campionatul ), este a zecea ediție a Campionatului canadian , un canadian de fotbal turneu găzduit de Asociația de fotbal din Canada .

Turneul își propune să stabilească ce club participă la Campionatul CONCACAF Continental Club  : Liga Campionilor CONCACAF . Competiția se desfășoară în 2017 în orașele Montreal , Toronto , Edmonton , Ottawa și Vancouver . Cele trei echipe canadiene MLS ( Montreal Impact , Toronto FC și Vancouver Whitecaps ) participă la acest campionat, precum și FC Edmonton , echipă din NASL și Ottawa Fury , formație din USL , ambele în a doua divizie nord-americană.

Cupa Voyageurs este acordat câștigătorului la sfârșitul turneului.

Competiție

Reguli

De la ediția din 2011 , campionatul se desfășoară sub forma unui turneu cu semifinale și finală într-un meci cu două sensuri cu un meci retur la cea mai bună serie. Pe de altă parte, ordinea de primire a meciurilor în finală va fi în funcție de echipa cea mai bine clasată. Pentru a patra oară la rând, două echipe din divizia inferioară - NASL și USL - sunt prezente cu FC Edmonton  și , respectiv, cu Ottawa Fury , într-o rundă preliminară în meciuri cu două sensuri. Ordinea meciurilor este determinată de clasificarea ligii fiecărei echipe în anul precedent. Astfel, Toronto FC este clasat pe locul 1 (al 5- lea din MLS ), Montreal Impact este pe locul 2 (al 11- lea MLS) și Vancouver Whitecaps este pe locul 3 (al 16- lea MLS).

Încă o dată, echipa care înscrie cele mai multe goluri în cele două jocuri ale finalei va fi încoronată campioană. Cu toate acestea, inițial, pentru dreptul de a reprezenta Canada în ediția 2017-2018 a Ligii Campionilor CONCACAF , câștigătorul se va confrunta cu Toronto FC, câștigător al ediției 2016 la BMO Field pe 8 august. Prin victoria sa finală, Toronto este, prin urmare, calificat automat pentru următoarea Ligă a Campionilor.

3 mai 2017 Ottawa Fury 1 - 0 FC Edmonton Stadionul TD Place , Ottawa
Edward al 19- lea dos Santos al 70- lea Williams al 89- leaAvertizat după 19 minute
Keegan Gol marcat după 30 de minute30 e
Zebie 52 e Nyassi 61 e Diakite 62 e Diakite 67 e Ameobi 74 eAvertizat după 52 de minute
Gol marcat după 61 de minute
Avertizat după 62 de minute
card rosu
Avertizat după 74 de minute
Gol marcat după 1 minut1 re Seoane
Gol marcat după 37 de minute 37 e Dos Santos 87 e McEleney 90 + 4 e ( Pen. ) Dos Santos
23 mai 2017 Ottawa Fury 2 - 1 Toronto fc Stadionul TD Place , Ottawa
Williams Gol marcat după 57 de minute57 - lea ( pen. )
Seoane Gol marcat după 72 de minute72 th
Seoane 78 thAvertizat după 78 de minute
Gol marcat după 35 de minute35 th Cheyrou 56 th Taintor 86 th Edwards 90 + 2 nd Edwards
31 mai 2017 Toronto fc 4 - 0 Ottawa Fury BMO Field , Toronto
Edward Gol marcat după 41 de minute41 e ( csc )
Raport
30 mai 2017 Montreal Impact 4 - 2 Vancouver Whitecaps Stadionul Saputo , Montreal
Piatti Gol marcat după 20 de minute20 e ( Pen. )
Piatti Gol marcat după 28 de minute28 e ( Pen. )
Dzemaili Gol marcat după 38 de minute38 e
Donadel 43 e Jackson-Hamel 61 e Duvall 80 e Ciman 90 + 3 eAvertizat după 43 de minute
19:30.
Mancosu Gol marcat după 19 minute19 - lea Gol marcat după 30 de minute Al 30- lea Altidore Spectatori: 14.329
Arbitru: Silviu Petrescu
Raport
27 iunie 2017 Toronto fc 2 - 1 Montreal Impact BMO Field , Toronto
19:30.
Giovinco Gol marcat după 53 de minute53 th Gol marcat după 90 + 5 minute 90 + 5 - lea Gol marcat după 36 de minute36 a Tabla Spectatori: 26.539
Arbitri: David Gantar
Raport

1. "  Campionatele canadiene vor lansa cea de-a 10-a ediție în luna mai cu mai mult conținut canadian  " , pe canadasoccer.com , Asociația canadiană de fotbal ,7 martie 2017