Armator Alexander Cuthbert
Steag Canada
Port de origine Bay of Quinte Yacht Club
Baie de Quinte

Iahtul Atalanta a fost un challenger Canada pentru Cupa Americii ( Cupa Americii ) din New York Yacht Club în 1881. El sa confruntat cu American SLOOP ticăloșie , fără succes.

Constructie

Pragul Atalanta este realizat din lemn. Proiectat de căpitanul Alexander Cuthbert , a fost construit la șantierul naval Flint & Holton din Belleville , în Golful Quinte .

Golful Quinte Yacht Club a trimis scrisoarea de provocare la 16 mai 1881 și a fost acceptată de către New York RYYC la 12 iunie. Atalanta a fost lansată la 17 septembrie 1881, aproape finalizată din cauza lipsei de finanțare.

Carieră

Nu a avut timp să se antreneze pe traseul pentru a ajunge la New York de Saint Laurent și a trebuit să fie transportat pe șosea. S-a întâmplat pe 30 octombrie, chiar înainte de începerea provocării. Cursele de apărători dintre Mischief , Pocahontas , Hildegard și Gracie au avut loc în perioada 13-20 octombrie.

Lipsit de pregătire, Atananta a pierdut provocarea în două curse împotriva Mischief .

În 1882, Atalanta a navigat pe lacul Ontario. În 1883, în timpul Cupei Fisher de la Chicago , a câștigat trofeul și l-a păstrat până în 1886. După un incendiu, în 1886, a fost vândut la Chicago unde a fost reparat. Va naviga până în 1900