Lista candidaților la deputație în Île-de-France îniunie 2007.
Cantonele Melun-Sud , Le Mée-sur-Seine , Perthes și Savigny-le-Temple
Candidat (supleant) | eticheta | % | Voturi |
Jean-Claude Mignon (Cathy Bissonnier) | UMP | 49,11% | 24.021 |
Marie-Line Pichery (Stéphane Digol-Ndozangue) | PS | 23,91% | 11 692 |
Aude Luquet (Maurice Pollet) | Modem UDF | 10,58% | 5 174 |
Jean-Marc Brûlé (Véronique Billand) | Verzii | 4,56% | 2 231 |
Pierrette Magnien (Sébastien Mollot) | FN | 3,84% | 1.879 |
Corinne Bluteux (Sandrine Ouzoulias) | PCF | 2,69% | 1315 |
Jean-Michel Richard (Pascal Ferry-Huiban) | LCR | 2,64% | 1.289 |
Dawé Zanife (Roger Mounyol) | Trifoiul | 0,82% | 401 |
Catherine Van Cauteren (Almash Patel) | LO | 0,65% | 317 |
Catherine Rascovschy (Alain Lebegue) | RMN | 0,63% | 309 |
Gaston Lebois (Sandrine Buccolieri) | Franța în acțiune | 0,58% | 282 |
Cantonele La Chapelle-la-Reine , Château-Landon , Fontainebleau , Lorrez-le-Bocage-Préaux și Nemours
Cantonele Châtelet-en-Brie , Melun Nord, Montereau-Fault-Yonne și Moret-sur-Loing
Cantonele Bray-sur-Seine , Donnemarie-Dontilly , La Ferté-Gaucher , Nangis , Provins , Rebais , Rozay-en-Brie și Villiers-Saint-Georges
Cantonele Coulommiers , Crécy-la-Chapelle , La Ferté-sous-Jouarre și Meaux Sud
Cantoanele Dammartin-en-Goele , Lizy-sur-Ourcq , Meaux Nord și Mitry-Mory
Cantonele Chelles , Claye-Souilly , Lagny-sur-Marne și Vaires-sur-Marne
nume candidat | Stânga | Rezultate 1 st rotund | Rezultate 2 th rotund | ||
---|---|---|---|---|---|
% | Voce | % | Voce | ||
Yves Albarello primar al orașului Claye-Souilly , consilier regional, în locul lui Charles Cova, care nu s-a prezentat la alegeri |
UMP | 46,4% | 22.880 | 55,5% | 26.094 |
Emeric Bréhier | PS | 24,8% | 12 245 | 44,5% | 20 930 |
Sylvie Angeli, consilier municipal din Saint-Thibault-des-Vignes |
Modem UDF | 8,6% | 4.247 | ||
Julien Sanchez, consilier regional pentru tineret |
FN | 5,3% | 2628 | ||
Cecile Gilbert | Verzii | 3,6% | 1.778 | ||
Jean-Marc Ferrand viceprimar al Chelles |
PCF | 4,1% | 2.024 | ||
Thierry jallas | Alternativă liberală | 0,3% | 160 |
Cantonurile Champs-sur-Marne , Thorigny-sur-Marne (cu excepția Serris , Magny-le-Hongre și Bailly-Romainvilliers ), Noisiel , Roissy , Torcy
Cantonele Brie-Comte-Robert , Combs-la-Ville , Mormant , Pontault-Combault și Tournan-en-Brie
Candidat Juliette Quinten PS al 3 - lea districtul Yvelines, a fost cel mai tânăr candidat la alegerile parlamentare din 2007. Ea a avut 23 de ani (vârsta minimă pentru candidatura) la doar trei zile înainte de primul tur.
Circumscripție electorală | Deputat ieșit | Cantonele |
---|---|---|
1 re echitatie | Etienne Pinte | Versailles-Nord , Versailles-Nord-Vest , Montigny-le-Bretonneux , Viroflay |
Ordin | Candidat | Eticheta politică | Funcţie | Vârstă | Substitui |
---|---|---|---|---|---|
1 | Michel Bayvet 3,9% | FN | Consilier regional | 79 de ani | Véronique Montjean |
2 | Jacques Roze 4,5% | MPF | Alexandre delport | ||
3 | Michel Franquet 1,5% | Franța în acțiune | Anne-Marie Andary | ||
4 | Étienne Pinte 46,6% | UMP | Primarul din Versailles | 68 de ani | Suzanne Blanc |
5 | Yves Jegou 0,6% | RMN | Philippe Blanchard | ||
6 | Florența Bedague 0,6% | LO | Sylvie Birien | ||
7 | Jean-Luc Manceau 4,6% | Verzii | Francoise Fiat | ||
8 | Rita Charles 1,9% | LCR | Alain Quellier | ||
9 | Sylvie Faucheux 22,1% | PS | Președinte al Universității din Versailles-Saint-Quentin-en-Yvelines | 46 de ani | Philippe Marguerit |
10 | Valérie Ohannessian 12,1% | UDF - Mișcarea Democrată | Julien oechsli | ||
11 | Jean Lavollay 1,6% | PCF | Julien iborra |
Circumscripție electorală | Deputat ieșit | Cantonele |
---|---|---|
Al 2- lea district | Valerie Pécresse | Chevreuse , Vélizy-Villacoublay , Versailles-Sud |
Ordin | Candidat | Eticheta politică | Funcţie | Vârstă | Substitui |
---|---|---|---|---|---|
1 | Valérie Pécresse 54,8% (ales) | UMP | Ministrul învățământului superior și cercetării , consilier regional | 39 de ani | Yves vandewalle |
2 | Edmond Kameni 10,5% | UDF - Mișcarea Democrată | Director administrativ și resurse umane | 37 de ani | Corinne Prezelj |
3 | Michel Golliard 3,2% | FN | Director în industria auto | 46 de ani | Bernard Daubigney |
4 | Esther Penouilh 2,3% | PCF | Secretar executiv | 53 de ani | Frédéric Bordier |
5 | Anne-Laure Maleyre 1,8% | MPF | Manager contabilitate | Régis de Preaudeau | |
6 | Patrick Planque 4,9% | Verzii | Claudine Parayre | ||
7 | Claudine Michoux 0,7% | LO | Profesor | Pascal Alessandri | |
8 | Fabien Baron 0,9% | Franța în acțiune | Dorothée de Bizemont | ||
9 | Véronique Fafin 18,4% | PS | Asistent medical | 48 de ani | Michel rombaut |
10 | Florence Marschal 0,4% | MRC | Actriţă | 43 de ani | Denis Espagno |
11 | Sylvia Bailey 0,4% | Ridicați Republica | Patrick Finotto | ||
12 | Roger Devillaire 0,3% | RMN | Yann Greiner | ||
13 | Pascal Casimir-Perrier 1,3% | Mișcarea social-democratică | Contabilitate | 35 de ani | Ralph Demarteau |
Circumscripție electorală | Deputat ieșit | Cantonele |
---|---|---|
3 - lea district | Christian Blanc | La Celle-Saint-Cloud , Le Chesnay , Saint-Nom-la-Bretèche |
Ordin | Candidat | Eticheta politică | Funcţie | Vârstă | Substitui |
---|---|---|---|---|---|
1 | Stéphane Galardini 0,9% | Le Trèfle - Noii ecologiști | Jean-Marc Epelbaum | ||
2 | Marie-Clotilde de Brosses 2,4% | FN | Gilbert Lemoine | ||
3 | Eric Prosé 0,3% | Alternativă liberală | Christian Tarro Tomà | ||
4 | Daniele Steer 1,2% | PCF | Michel Chaumont | ||
5 | Philippe Larrat 0,6% | LO | Sophie marchal | ||
6 | Pascale Chaffanel 0,6% | Franța în acțiune | Catherine Dionisi | ||
7 | Juliette Quinten 14,6% | PS | 23 de ani | Stephane Gozlan | |
8 | Christian Blanc 50.8 (ales) | Partidul Social Liberal European | Colette Le Moal | ||
9 | Philippe Brillault 12,9% | UMP (exclus din partid) | Christian Gardel | ||
10 | Annie Coupas 2,2% | Verzii | Levy Gerard | ||
11 | Denis Flamant 11,5% | UDF - Mișcarea Democrată | Sandrine Tregine-Regent | ||
12 | Edith Orozco 1,5% | MPF | Guillaume Maignien | ||
13 | Florence Dupont 0,4% | RMN | Marcelle Pras |
Circumscripție electorală | Deputat ieșit | Cantonele |
---|---|---|
A 4- a circumscripție electorală | Pierre Lequiller | Chatou , Houilles , Marly-le-Roi |
Ordin | Candidat | Eticheta politică | Funcţie | Vârstă | Substitui |
---|---|---|---|---|---|
1 | Pierre Lequiller 54.3 (ales) | UMP | Consilier general | 57 de ani | Ghislain Fournier |
2 | Landry Thomazo 0,4% | Alternativă liberală | 34 de ani | Sébastien Merlande | |
3 | Gabrielle de Lestang 3,1% | FN | Dominique Bernard | ||
4 | Jean-Pierre Maurice 0,8% | LO | Philippe Gommard | ||
5 | Hélène Olphe-Galliard 1,2% | MPF | Therese Guiho | ||
6 | Jean-Pierre Genestier 1,0% | Franța în acțiune | Liselotte Cumunel | ||
7 | Élisabeth Saunier 13,8% | UDF - Mișcarea Democrată | Consilier municipal din Carrières-sur-Seine | Bernard Longhi | |
8 | Florence Bihet 2,3% | PCF | John Seleskovich | ||
9 | Jacques Naulot 0,3% | Ridicați Republica | Marc Heritier | ||
10 | Carlos Lopes 4,3% | Verzii | Sylvia Aubertin | ||
11 | Jacqueline Penez 18,0% | PS | Consilier regional | 58 de ani | Jean-Pierre Mottura |
12 | Alice Onorato 0,4% | RMN | Gaston Noual |
Circumscripție electorală | Deputat ieșit | Cantonele |
---|---|---|
5 - lea circumscripție | Jacques Myard | Maisons-Laffitte , Sartrouville , Le Vésinet |
Ordin | Candidat | Eticheta politică | Funcţie | Vârstă | Substitui |
---|---|---|---|---|---|
1 | Danielle Weber 3,2% | FN | Antoinette Martinet | ||
2 | Jean-Yves Delannée 3,5% | Stânga unitară și anti-liberală | Christine debrieu | ||
3 | Jacques Myard 51,1% (ales) | UMP | Primar al Maisons-Laffitte | Dominique Aknine | |
4 | Jean-Claude Wirtz 1,0% | Franța în acțiune | Christine Sebillotte | ||
5 | Alain Lépicier 0,7% | LO | Pascal Quenot | ||
6 | Golful Nicolas 1,3% | RMN | Bertrand Nicolas | ||
7 | Michèle Vitrac-Pouzoulet 18,5% | PS | Thomas Jeannoutot | ||
8 | Dominique Luangpraseuth 3,7% | Verzii | Jean-Pierre Chane-Alune | ||
9 | Sam Ayache 0,4% | PT | Bruno Louis | ||
10 | Damien Abad 3,2% | Partidul Social Liberal European | 27 de ani | Matthew Waysman | |
11 | Caroline Boisnel 13,4% | UDF - Mișcarea Democrată | Antoine de Lacoste Larymondie |
Circumscripție electorală | Deputat ieșit | Cantonele |
---|---|---|
6 - lea district | Pierre Morange | Saint-Germain-en-Laye-Nord , Saint-Germain-en-Laye-Sud , Le Pecq |
Ordin | Candidat | Eticheta politică | Rezultat | Funcţie | Vârstă | Substitui |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Pierre Morange | UMP | 54,0% (ales) | Primarul din Chambourcy | Anne Gommier | |
2 | Serge Gardenal | Franța în acțiune | 0,9% | Laure Nezonde | ||
3 | Patrick Abisseror | PS | 13,7% | Claude Van de Velde | ||
4 | Christine Inglebert | FN | 3,4% | Steve Benaich | ||
5 | Brigitte Evard | LO | 0,8% | Profesor | Elie Abadie | |
6 | Alain Outreman | PCF | 7,8% | Primar al Achères | Laurie Pinier | |
7 | Eric de Saint Martin | MPF | 2,1% | Inginer | Bertrand d'Herouville | |
8 | Stephane Larcher | UDF - Mișcarea Democrată | 12,7% | Beatrice Bruneau Latouche | ||
9 | Marie-Christine Groll | MRC | 0,5% | Pierre Kerdraon | ||
10 | Karina Knauss | Verzii | 3,0% | Antoine Biardeau | ||
11 | Jean-Pierre Castric | Ecologia generației | 1,0% | Jeanne Picquart |
Cantonurile Andrésy, Conflans-Sainte-Honorine, Meulan (cu excepția Les Muraux și Chapet), Triel-sur-Seine
Cantonele Limay, Mantes-la-Jolie, Mantes-la-Ville
Cantonele Aubergenville, Bonnières-sur-Seine, Guerville, Houdan, precum și Les Mureaux și Chapet
Cantonele Montfort-l'Amaury, Rambouillet, Saint-Arnoult-en-Yvelines, Maurepas (cu excepția Elancourt și La Verrière)
Cantonele Saint-Cyr-l'École, Trappes, precum și Élancourt și La Verrière
Cantonele Plaisir, Poissy-Nord, Poissy-Sud
Cantonele Corbeil-Essonnes est, Corbeil-Essonnes vest, Évry nord, Évry sud
Cantonele Etampes, La Ferté-Alais, Mennecy, Méréville, Milly-la-Forêt
Cantonele Arpajon, Brétigny-sur-Orge, Dourdan, Étréchy, Saint-Chéron
Canton Limours, Longjumeau, Montlhéry, Villebon-sur-Yvette
Cantonele Bièvres, Gif-sur-Yvette, Orsay, Les Ulis
Cantonele Chilly-Mazarin, Massy-Est, Massy-Ouest, Palaiseau
Cantonele Athis-Mons, Juvisy-sur-Orge, Paray-old-Poste, Savigny-sur-Orge, Viry-Châtillon
Cantonele Brunoy, Montgeron, Vigneux-sur-Seine, Yerres
Cantonele Draveil, Épinay-sous-Sénart, Ris-Orangis, Saint-Germain-lès-Corbeil
Cantonele Grigny, Morsang-sur-Orge, Saint-Geneviève-des-Bois, Saint-Michel sur Orge
Cantonele Colombes-Nord-Est , Colombes-Nord-Ouest , Gennevilliers-Nord , Gennevilliers-Sud și Villeneuve-la-Garenne
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 59.278 | 100,00% | 59.278 | 100,00% |
Numărul de alegători | 30.272 | 51,07% | 28 934 | 48,81% |
Voturi exprimate | 29.586 | 97,73% | 28 110 | 97,15% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Véronique Vignon | 8405 | 28,41% | 10249 | 36,46% | Bătut |
PCF | Roland Muzeau | 7914 | 26,75% | 17861 | 63,54% | Ales |
PS | Philippe Sarre | 7092 | 23,97% | |||
Modem UDF | Leïla Leghmara | 2046 | 6,92% | |||
FN | Marie-Cecile Rabier | 1192 | 4,03% | |||
Verzii | Jean-Marc Denjean | 677 | 2,29% | |||
LCR | Isabelle Guichard | 554 | 1,87% | |||
MCD | Hassan Ben M'Barek | 384 | 1,30% | |||
LO | Michel Breton | 248 | 0,84% | |||
Trifoiul | Anna le gal | 247 | 0,83% | |||
Comuniști | Jean Grimal | 189 | 0,64% | |||
RMN | Bertrand Robert | 143 | 0,48% | |||
Franța în acțiune | Sylvain Binder | 112 | 0,38% | |||
Alternativă liberală | Alexander Kadur | 106 | 0,36% | |||
PT | Odile Mourre | 104 | 0,35% | |||
PSLE - Noul centru | Stephanie Pourdieu | 96 | 0,32% | |||
CNI | Yves Jean | 69 | 0,23% | |||
PH | Michel darracq | 8 | 0,03% |
Cantonele Asnières-sur-Seine-Nord , Asnières-sur-Seine-Sud și Colombes-Sud
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 62.446 | 100,00% | 62.438 | 100,00% |
Numărul de alegători | 37.519 | 60,08% | 33.868 | 54,24% |
Voturi exprimate | 37.000 | 98,62% | 32.608 | 96,28% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Manuel Aeschlimann | 17 289 | 46,73% | 18.322 | 56,19% | Ales |
PS | Michele Etcheberry | 8.492 | 22,95% | 14 286 | 43,81% | Bătut |
Modem UDF | Laurent Trupin | 3.841 | 10,38% | |||
FN | Laurent Salles | 1.164 | 3,15% | |||
DVD | Josiane Fischer | 1.141 | 3,08% | |||
Verzii | Dominique frager | 1.098 | 2,97% | |||
Stânga alternativă 2007 | Claire Villiers | 795 | 2,15% | |||
LCR | Valerie Joubert | 782 | 2,11% | |||
DVD | Francis Pourbagher | 706 | 1,91% | |||
Ecologia generației | Pascal Jourdan | 490 | 1,32% | |||
DIV | Zouhairr Ech-Chetouani | 397 | 1,07% | |||
RMN | Hubert Massol | 330 | 0,89% | |||
DVD | Jean-Jacques Semoun | 268 | 0,72% | |||
PT | Philippe Goiset | 197 | 0,53% | |||
PH | Guillaume Vallet | 10 | 0,03% |
Cantonele Bois-Colombes , Courbevoie-Nord , Courbevoie-Sud și La Garenne-Colombes
Prima runda | ||
---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 81.948 | 100,00% |
Numărul de alegători | 50.095 | 61,13% |
Voturi exprimate | 49 165 | 98,14% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | ||
---|---|---|---|---|
Voce | % | |||
UMP | Jacques Kossowski | 27 920 | 56,79% | Ales |
PS | Jean-André Lasserre | 8 853 | 18,01% | |
Modem UDF | Jean-Louis Ragot | 5 359 | 10,90% | |
Verzii | Michel barnoncel | 1.414 | 2,88% | |
FN | Remi Carillon | 1.408 | 2,86% | |
LCR | Francine Royon | 839 | 1,71% | |
DVD | Arash Derambarsh | 735 | 1,49% | |
PCF | Annick Herbin | 716 | 1,46% | |
GE | Patricia Doré | 566 | 1,15% | |
MPF | Louis Chagnon | 512 | 1,04% | |
Franța în acțiune | Helene Pelissier | 247 | 0,50% | |
LO | Francoise Marcel | 205 | 0,42% | |
Petrecerea Rachid Nekkaz | Sarah Berkouki | 189 | 0,38% | |
RMN | Marie-Jeanne Souillart | 149 | 0,30% | |
PH | Catherine triboulet | 53 | 0,11% |
Candidatul Actorie modem în 3 - lea district al Hauts-de-Seine este Valerie Lang , fiica deputat și fost ministru socialist Jack Lang .
Cantonele Nanterre-Nord , Nanterre-Sud-Est , Nanterre-Sud-Ouest și Suresnes
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 67.297 | 100,00% | 67.297 | 100,00% |
Numărul de alegători | 39 627 | 58,88% | 37.777 | 56,13% |
Voturi exprimate | 39 107 | 98,69% | 36.708 | 97,17% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Christian Dupuy | 14.618 | 37,38% | 16 723 | 45,56% | Bătut |
PCF | Jacqueline Fraysse | 9.989 | 25,54% | 19 985 | 54,44% | Ales |
PS | Marie-Laure Meyer | 5.743 | 14,69% | |||
Modem UDF | Pierre Creuzet | 4 265 | 10,91% | |||
FN | Nathalie Bonnechere | 1.403 | 3,59% | |||
Verzii | Estelle Le Touzé | 1.072 | 2,74% | |||
Rezistența cetățenească | Faouzia Zebdi-Ghorab | 779 | 1,99% | |||
LCR | Tony peletă | 467 | 1,19% | |||
MEI | Brigitte Mardoch | 228 | 0,58% | |||
MPF | Arnaud Houtart | 168 | 0,43% | |||
LO | Catherine Goin | 150 | 0,38% | |||
PT | Jean-Michel Francois | 84 | 0,21% | |||
Comuniști | Yvonne boukhedimi | 83 | 0,21% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | Cecile Le Roux | 46 | 0,12% | |||
PH | Ginette Baudelet | 11 | 0,03% | |||
DIV | Vito Marinese | 1 | 0,00% |
Cantonele Clichy-la-Garenne , Levallois-Perret-Nord și Levallois-Perret-Sud
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 68 265 | 100,00% | 68 265 | 100,00% |
Numărul de alegători | 41.161 | 60,30% | 37 368 | 54,74% |
Voturi exprimate | 40.460 | 98,30% | 35.249 | 94,33% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Patrick Balkany | 17,037 | 42,11% | 19,476 | 55,25% | Ales |
PS | Gilles Catoire | 9,531 | 23,56% | 15,773 | 44,75% | Bătut |
Modem UDF | Stephane Cochepain | 4.539 | 11,22% | |||
DVD | Remi Muzeau | 3 388 | 8,37% | |||
Verzii | Alain Fournier | 1339 | 3,31% | |||
FN | Alain Gallais | 1.163 | 2,87% | |||
PCF | Annie Mendez | 937 | 2,32% | |||
LCR | Emilie Goudal | 926 | 2,29% | |||
Trifoiul | Marie-Catherine Dutilloy | 344 | 0,85% | |||
DIV | Lakdar Bouakka | 290 | 0,72% | |||
DVD | Férial Furon | 275 | 0,68% | |||
LO | Mireille Lambert | 228 | 0,56% | |||
Franța în acțiune | Stephanie Rebato | 207 | 0,51% | |||
RMN | Roger cuculiere | 132 | 0,33% | |||
PT | Daniel Dutheil | 124 | 0,31% |
Cantonele Neuilly-sur-Seine-Nord , Neuilly-sur-Seine-Sud și Puteaux
Prima runda | ||
---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 65.925 | 100,00% |
Numărul de alegători | 42 358 | 64,25% |
Voturi exprimate | 41.777 | 98,63% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | ||
---|---|---|---|---|
Voce | % | |||
UMP | Joëlle Ceccaldi-Raynaud | 22.011 | 52,69% | Ales |
PS | Nadine Jeanne | 4.843 | 11,59% | |
DVD | Jean-Christophe Fromantin | 4 368 | 10,46% | |
Modem UDF | Alexander Harmand | 3.646 | 8,73% | |
DVD | Bernard lepidi | 3 279 | 7,85% | |
FN | Anne-Christine Strauss | 1.292 | 3,09% | |
Verzii | Valerie Saliou | 827 | 1,98% | |
LCR | Mathilde Eisenberg | 407 | 0,97% | |
PCF | Thierry Danis | 285 | 0,68% | |
MEI | Martine Corti | 285 | 0,68% | |
RMN | Isabelle Laraque | 182 | 0,44% | |
Franța în acțiune | Jean Galienne | 180 | 0,43% | |
LO | Gaëtan Minardi | 108 | 0,26% | |
MRC | Pascal Olivier | 57 | 0,14% | |
PH | David Gonzalez | 7 | 0,02% | |
DIV | Marie Granger | 0 | 0,00% |
Cantonele Garches , Rueil-Malmaison și Saint-Cloud
Prima runda | ||
---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 82 882 | 100,00% |
Numărul de alegători | 52.567 | 63,42% |
Voturi exprimate | 52.025 | 98,97% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | ||
---|---|---|---|---|
Voce | % | |||
UMP | Patrick ollier | 31.368 | 60,29% | Ales |
PS | Bertrand rocheron | 8 338 | 16,03% | |
Modem UDF | André Cros | 6.046 | 11,62% | |
Verzii | Julien înțelept | 1.661 | 3,19% | |
FN | Jeannine Naert | 1.588 | 3,05% | |
LCR | David Pijoan | 674 | 1,30% | |
PCF | Camille Barre | 634 | 1,22% | |
MPF | Anne de Vaureix | 382 | 0,73% | |
MEI | Anne Bitterlin | 361 | 0,69% | |
Franța în acțiune | Valerie Terrazzoni | 262 | 0,50% | |
LO | Christian Brison | 193 | 0,37% | |
Ridicați Republica | Dominique Farcis | 183 | 0,35% | |
MRC | Patrick Indjian | 172 | 0,33% | |
RMN | Bernard Bornette | 158 | 0,30% | |
PH | Sylvia Chollou | 5 | 0,01% |
Cantonele Meudon (cu excepția nordului), Sèvres și Chaville
Prima runda | ||
---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 67.440 | 100,00% |
Numărul de alegători | 42 845 | 63,53% |
Voturi exprimate | 42.261 | 98,64% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | ||
---|---|---|---|---|
Voce | % | |||
UMP | Jean-Jacques Guillet | 21 168 | 50,09% | Ales |
PRG - PS - MRC | Caroline Roy | 8 928 | 21,13% | |
Modem UDF | Bernard Lehideux | 6.080 | 14,39% | |
Verzii | Luc Blanchard | 1.685 | 3,99% | |
FN | Annie dequeant | 1.162 | 2,75% | |
PCF | Nicolas Gonnet | 736 | 1,74% | |
LCR | Marie-France Cyroulnik | 620 | 1,47% | |
Mișcarea social-democratică | Delphine Filloux | 601 | 1,42% | |
MEI | Danielle Raffali | 421 | 1,00% | |
Franța în acțiune | Christine Bezault | 245 | 0,58% | |
RMN | Pauline Legrand | 243 | 0,57% | |
LO | Francis Lucet | 215 | 0,51% | |
PT | Sophie Suchard | 110 | 0,26% | |
DIV | Renaud Bouchard | 26 | 0,06% | |
PH | Annick Russo | 21 | 0,05% |
Cantonele Boulogne-Billancourt-Nord-Est , Boulogne-Billancourt-Nord-Ouest și Boulogne-Billancourt-Sud (parte)
Prima runda | ||
---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 60.773 | 100,00% |
Numărul de alegători | 38.351 | 63,11% |
Voturi exprimate | 37 816 | 98,60% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | ||
---|---|---|---|---|
Voce | % | |||
UMP | Pierre-Christophe Baguet | 22 433 | 59,32% | Ales |
PS | Pierre Gaborit | 6.873 | 18,17% | |
Modem UDF | Dorothy Pineau | 4.129 | 10,92% | |
Verzii | Peggy Duboucher | 947 | 2,50% | |
FN | Eric du Réau | 854 | 2,26% | |
PSLE - Noul centru | Segolene Missoffe | 505 | 1,34% | |
MPF | Anne-Charlotte Lorber | 420 | 1,11% | |
LCR | Mireille Thouvenot | 372 | 0,98% | |
PCF | Isabelle Goïtia | 370 | 0,98% | |
Trifoiul | Catherine Groliere | 254 | 0,67% | |
MRC | Marianne Picard | 240 | 0,63% | |
Franța în acțiune | Christian Cotten | 199 | 0,53% | |
LO | Francoise Brunet | 101 | 0,27% | |
RMN | Michel pageard | 89 | 0,24% | |
PH | Marie-Pierre Bolliet | 30 | 0,08% |
Cantonele Boulogne-Billancourt-Sud (parte), Issy-les-Moulineaux-Est , Issy-les-Moulineaux-Ouest (inclusiv nordul Meudon) și Vanves
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 66.488 | 100,00% | 66.489 | 100,00% |
Numărul de alegători | 42 311 | 63,64% | 38 223 | 57,49% |
Voturi exprimate | 41.708 | 98,57% | 37 107 | 97,08% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
PSLE - Noul centru | André Santini | 19956 | 47,85% | 20741 | 55,90% | Ales |
PS | Lucile Schmid | 10596 | 25,41% | 16366 | 44,10% | Bătut |
Modem UDF | Christophe Ginisty | 5411 | 12,97% | |||
Verzii | Catherine Naviaux | 1628 | 3,90% | |||
FN | Eugene Terret | 1027 | 2,46% | |||
PCF | Lysiane Alezard | 903 | 2,17% | |||
LCR | Nina Wouters | 767 | 1,84% | |||
MPF | Alain Aripa | 454 | 1,09% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | Malek Hocini | 263 | 0,63% | |||
Franța în acțiune | Liant Sabrina | 242 | 0,58% | |||
LO | Laurence Viguié | 204 | 0,49% | |||
PT | Philippe Bottet | 135 | 0,32% | |||
RMN | Valerie Drouet | 94 | 0,23% | |||
PH | Jean-Michel Venturini | 28 | 0,07% |
André Santini a fost înlocuit de Frédéric Lefebvre de la20 iulie 2007 la 24 iulie 2009după intrarea sa în guvern pe19 iunie 2007.
Cantonele Bagneux , Malakoff și Montrouge
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 65.593 | 100,00% | 65.594 | 100,00% |
Numărul de alegători | 40 312 | 61,46% | 38.461 | 58,63% |
Voturi exprimate | 39.717 | 98,52% | 37.586 | 97,72% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
PSLE - Noul centru | Jean-Loup Metton | 14,424 | 36,32% | 15.570 | 41,42% | Bătut |
PCF | Marie-Hélène Amiable | 10 882 | 27,40% | 22.016 | 58,58% | Ales |
PS | Catherine Picard | 9.089 | 22,88% | |||
Verzii | Carmelina de Pablo | 1.534 | 3,86% | |||
FN | Hubert Bonjean | 1.294 | 3,26% | |||
LCR | Olivier Barberousse | 999 | 2,52% | |||
Franța în acțiune | Sebastien Dadare | 460 | 1,16% | |||
RMN | Marie-Therese Galateau | 332 | 0,84% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | Malika Kadri | 231 | 0,58% | |||
LO | Juliette Sauvanaud | 180 | 0,45% | |||
PT | Dominique teixeira | 152 | 0,38% | |||
Comuniști | Patrick Boukhedimi | 140 | 0,35% | |||
PH | Denis morillere | 0 | 0,00% |
Cantonele Châtillon , Clamart , Fontenay-aux-Roses și Le Plessis-Robinson
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 85 821 | 100,00% | 85 816 | 100,00% |
Numărul de alegători | 56,058 | 65,32% | 53.615 | 62,48% |
Voturi exprimate | 55.560 | 99,11% | 52.401 | 97,74% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Philippe Pemezec | 25 883 | 46,59% | 27,719 | 52,90% | Ales |
PS | Philippe Kaltenbach | 16.730 | 30,11% | 24 682 | 47,10% | Bătut |
Modem UDF | Christian Delom | 6 057 | 10,90% | |||
Verzii | Isabelle Chabran | 2.159 | 3,89% | |||
PCF | Ludovic Zanolin | 1.460 | 2,63% | |||
FN | Jean-Pierre Schmitt | 1.287 | 2,32% | |||
LCR | Philippe Antzenberger | 1.101 | 1,98% | |||
LO | Robert larcher | 273 | 0,49% | |||
DVD | Freddy Brilon | 240 | 0,43% | |||
RMN | Genevieve Delmatto | 185 | 0,33% | |||
PT | Paul Benard | 182 | 0,33% | |||
PH | Elisabeth diaz gomez | 3 | 0,01% | |||
DIV | Denis Delvitto | 0 | 0,00% |
Alegerea lui Philippe Pemezec este invalidată la data de29 noiembrie 2007de către Consiliul constituțional pentru stabilirea permanenței sale pe teritoriul municipal fără ca municipalitatea să perceapă o taxă și pentru publicarea unei cărți cu câteva zile înainte de prima rundă, fără ca în contul său de peisaje să apară cheltuieli legate de această ediție. Philippe Pemezec este, de asemenea, declarat neeligibil pentru o perioadă de un an. A avut loc o alegere parțială27 ianuarie 2008 și 3 februarie 2008.
Rezultatele alegerilor legislative parțiale din27 ianuarie 2008 și 3 februarie 2008Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 85,797 | 100,00% | 85,797 | 100,00% |
Numărul de alegători | 33.511 | 39,06% | 39.253 | 45,75% |
Voturi exprimate | 33.036 | 38,50% | 38 355 | 44,70% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Jean-Pierre Schosteck | 14 731 | 44,59% | 19.775 | 51,56% | Ales |
PS | Philippe Kaltenbach | 12.359 | 37,41% | 18 580 | 48,44% | Bătut |
Modem UDF | Vincent Wehbi | 2380 | 7,20% | |||
PCF | Christophe Leroy | 1 194 | 3,61% | |||
LCR | Christian Hamon | 1.043 | 3,16% | |||
FN | Rodolphe Laisney | 1.034 | 3,13% | |||
MRC | Pascal Olivier | 295 | 0,89% |
Cantonele Antony , Bourg-la-Reine , Châtenay-Malabry și Sceaux
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 85 152 | 100,00% | 85,159 | 100,00% |
Numărul de alegători | 55.556 | 65,24% | 51.058 | 59,96% |
Voturi exprimate | 54.737 | 98,53% | 49 215 | 96,39% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Patrick Devedjian | 25.244 | 46,12% | 27,018 | 54,9% | Ales |
PS | Michele Canet | 12 929 | 23,62% | 22,197 | 45,1% | Bătut |
Modem UDF | Chantal Brault | 8.407 | 15,36% | |||
Verzii | Denis delrieu | 2 291 | 4,19% | |||
FN | Catherine Iorio | 1.398 | 2,55% | |||
PCF | Dominique Fié | 1.382 | 2,52% | |||
LCR | Stephane Lepeuve | 1.095 | 2,00% | |||
MPF | Dominique hollebeke | 604 | 1,10% | |||
Franța în acțiune | André Sarfati | 365 | 0,67% | |||
MRC | Aimee Gourdol | 337 | 0,62% | |||
LO | Martine Benlolo | 225 | 0,41% | |||
Trifoiul | Anne Bastide | 216 | 0,39% | |||
RMN | Francoise Rieux | 204 | 0,37% | |||
PH | Huguette Fontan | 40 | 0,07% |
Patrick Devedjian a fost înlocuit de Georges Siffredi de la5 ianuarie 2009 la 14 decembrie 2010după intrarea sa în guvern pe5 decembrie 2008.
Épinay-sur-Seine , L'Île-Saint-Denis , Saint-Denis Sud, Saint-Ouen
Saint-Denis Nord, Pierrefitte-sur-Seine, Villetaneuse
Aubervilliers, Le Bourget, La Courneuve
Le Blanc-Mesnil, Dugny, Pete
Bobigny, Drancy
Bagnolet, Pantin, Les Lilas, Le Pré-Saint-Gervais
Montreuil
Gagny, Rosny-sous-Bois, Villemomble
Bondy, Noisy-le-Sec, Romainville
Aulnay-sous-Bois, Les Pavillons-sous-Bois
Sevran, Villepinte, Tremblay-en-France
Clichy-sous-Bois, Livry-Gargan, Montfermeil, Le Raincy, Vaujours, Coubron
Noisy-le-Grand, Neuilly-sur-Marne, Neuilly-Plaisance, Gournay-sur-Marne
Cantonele Bonneuil-sur-Marne , Créteil-Nord , Saint-Maur-des-Fossés-Centre și Saint-Maur-La Varenne
Cantonele Choisy-le-Roi , Créteil-Ouest , Créteil-Sud și Orly
Cantonele Boissy-Saint-Léger , Valenton , Villecresnes , Villeneuve-le-Roi și Villeneuve-Saint-Georges
Cantonele Chennevières-sur-Marne , Ormesson-sur-Marne , Sucy-en-Brie și Villiers-sur-Marne
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 70.263 | 100,00% | 70.262 | 100,00% |
Numărul de alegători | 42 621 | 60,66% | 38 917 | 55,39% |
Voturi exprimate | 41.950 | 98,43% | 37.485 | 96,32% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Jacques-Alain Benisti | 15,910 | 37,93% | 21.219 | 56,61% | Ales |
PS | Simone Abraham-Thisse | 9.617 | 22,92% | 16 266 | 43,39% | Bătut |
DVD | Marie-Carole Ciuntu | 8.897 | 21,21% | |||
Verzii | Gerard Sauzet | 1.829 | 4,36% | |||
PCF | Mauricette Velain | 1.564 | 3,73% | |||
FN | Philippe Oribes | 1.533 | 3,65% | |||
LCR | Marchet Florența | 1109 | 2,64% | |||
Franța în acțiune | Marie-Line Rousselet | 545 | 1,30% | |||
MPF | Christian Daniault | patru sute nouăzeci și șapte | 1,18% | |||
LO | Laurence Boulinier | 257 | 0,61% | |||
RMN | Roland favre | 192 | 0,46% | |||
PH | Lydie Ugolin | 0 | 0,00% |
Cantonele Bry-sur-Marne , Champigny-sur-Marne-Centre , Champigny-sur-Marne-Est și Perreux-sur-Marne
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 61.976 | 100,00% | 61.976 | 100,00% |
Numărul de alegători | 36 232 | 58,46% | 33.460 | 53,99% |
Voturi exprimate | 35.851 | 98,95% | 32,448 | 96,98% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Gilles Carrez | 16.511 | 46,05% | 18 044 | 55,61% | Ales |
PCF | Dominique Adenot | 5 915 | 16,50% | 14.404 | 44,39% | Bătut |
PS | Marie-Odile Dufour | 5.728 | 15,98% | |||
Modem UDF | Jean-Pierre Barnaud | 3.406 | 9,50% | |||
FN | Herve Leroy | 1.304 | 3,64% | |||
Verzii | Anne-Marie Xambeu | 1215 | 3,39% | |||
LCR | Vincent Robin | 774 | 2,16% | |||
MPF | Jacques Venot | 456 | 1,27% | |||
Franța în acțiune | Leonce Bellemare | 200 | 0,56% | |||
LO | Veronique hunaut | 194 | 0,54% | |||
RMN | Monique Demezuk | 143 | 0,40% | |||
PH | Jean-Michel Baroche | 5 | 0,01% |
Cantonele Fontenay-sous-Bois-Est , Fontenay-sous-Bois-Ouest , Saint-Mandé , Vincennes-Est și Vincennes-Ouest
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 77 931 | 100,00% | 77.903 | 100,00% |
Numărul de alegători | 48.097 | 61,72% | 43 658 | 56,04% |
Voturi exprimate | 47.678 | 99,13% | 42.535 | 97,43% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Patrick Beaudouin | 21.593 | 45,29% | 22 816 | 53,64% | Ales |
PS | David Dornbusch | 9.454 | 19,83% | 19719 | 46,36% | Bătut |
PCF | Gilles Saint-Gal | 5 361 | 11,24% | |||
Modem UDF | Christian Ouvray | 4.974 | 10,43% | |||
Verzii | Pierre Serne | 2.439 | 5,12% | |||
FN | Gerard Margalle | 1.159 | 2,43% | |||
LCR | Sylviane Gauthier | 962 | 2,02% | |||
MPF | Christian Tollari | 499 | 1,05% | |||
Generația Ecologie | Pierre Nicolas | 375 | 0,79% | |||
Franța în acțiune | Madeleine Levan | 333 | 0,70% | |||
LO | Anne Saintier | 222 | 0,47% | |||
RMN | Gilles Treguier | 159 | 0,33% | |||
Alternativă liberală | Eloi Jutteau | 148 | 0,31% | |||
PH | Daniela d'Aria | 0 | 0,00% |
Cantonurile Champigny-sur-Marne-Ouest , Joinville-le-Pont , Nogent-sur-Marne și Saint-Maur-des-Fossés-Ouest
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 58 878 | 100,00% | 58.879 | 100,00% |
Numărul de alegători | 36.343 | 61,73% | 32 748 | 55,62% |
Voturi exprimate | 35 932 | 98,87% | 31 816 | 97,15% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Marie-Anne Montchamp | 17 543 | 48,82% | 18.595 | 58,45% | Ales |
PS | Monique Joubert | 6.785 | 18,88% | 13 221 | 41,55% | Bătut |
Modem UDF | Séverine de Compreignac | 5.320 | 14,81% | |||
PCF | Genevieve Vidy | 1.923 | 5,35% | |||
Verzii | Annie Lahmer | 1.329 | 3,70% | |||
FN | Jocelyne Lavocat | 1235 | 3,44% | |||
LCR | Sylvette Minnaert | 735 | 2,05% | |||
Trifoiul | Stephane Salazar | 372 | 1,04% | |||
RMN | Marie-Louise Mary | 244 | 0,68% | |||
Franța în acțiune | Achille Birba | 170 | 0,47% | |||
LO | Edith Gressler | 145 | 0,40% | |||
PT | Thierry Audin | 128 | 0,36% | |||
PH | Serge Giulieri | 3 | 0,01% |
Cantonele Charenton-le-Pont , Maisons-Alfort-Nord și Maisons-Alfort-Sud
Prima runda | ||
---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 61.608 | 100,00% |
Numărul de alegători | 38 917 | 63,17% |
Voturi exprimate | 38.513 | 98,96% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | ||
---|---|---|---|---|
Voce | % | |||
UMP | Michel Herbillon | 20.502 | 53,23% | Ales |
PS | Eva durquety | 8.792 | 22,83% | |
Modem UDF | Marie-Hélène Rougeron | 3 973 | 10,32% | |
FN | Marie-Celeste Bruneaut | 1390 | 3,61% | |
Verzii | Isabelle Agier | 1.087 | 2,82% | |
LCR | Bila Traore | 857 | 2,23% | |
PCF | Malika Zediri | 825 | 2,14% | |
MHAN | Liliane Sujanszky | 360 | 0,93% | |
LO | Jean-Francois King | 266 | 0,69% | |
LFA | Annick Larue | 248 | 0,64% | |
RMN | Norbert Dupont | 211 | 0,55% | |
PH | Michel Deslandes | 2 | 0,01% |
Cantonele Alfortville-Nord , Alfortville-Sud , Vitry-sur-Seine-Est și Vitry-sur-Seine-Ouest
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 51 790 | 100,00% | 51 790 | 100,00% |
Numărul de alegători | 28,023 | 54,11% | 26 146 | 50,48% |
Voturi exprimate | 27.502 | 98,14% | 25,220 | 96,46% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
PS | René Rouquet | 10.502 | 38,19% | 16 390 | 64,99% | Ales |
UMP | Emmanuel Njoh | 6 954 | 25,29% | 8 830 | 35,01% | Bătut |
PCF | Evelyne Rabardel | 2 916 | 10,60% | |||
Modem UDF | Francois Viste | 2 295 | 8,34% | |||
FN | Romain Vincent | 1.650 | 6,00% | |||
Verzii | Jean Couthures | 1.080 | 3,93% | |||
LCR | Florența Allègre-Boubekri | 966 | 3,51% | |||
RMN | Monique Charlieu | 280 | 1,02% | |||
LO | Raymond Gabet | 236 | 0,86% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | Binkira Binki | 225 | 0,82% | |||
Franța în acțiune | Emilie Mghaieth | 204 | 0,74% | |||
PT | Michèle Mikognatis | 189 | 0,69% | |||
PH | Helene Delecourt | 5 | 0,02% |
Cantonele Ivry-sur-Seine-Est , Ivry-sur-Seine-Ouest , Kremlin-Bicêtre și Vitry-sur-Seine-Nord
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 61 134 | 100,00% | 61.144 | 100,00% |
Numărul de alegători | 34 114 | 55,80% | 31.553 | 51,60% |
Voturi exprimate | 33 647 | 98,63% | 30.462 | 96,54% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
PCF | Pierre Gosnat | 9.734 | 28,93% | 19.708 | 64,70% | Ales |
UMP | Philippe bachschmidt | 8.494 | 25,24% | 10.754 | 35,30% | Bătut |
MRC | Jean-Luc Laurent | 7 928 | 23,56% | |||
Modem UDF | Annie le franc | 2.529 | 7,52% | |||
FN | Therese Patry | 1.193 | 3,55% | |||
Verzii | Chantal Duchene | 1.162 | 3,45% | |||
LCR | Pascal Lê Phat Tân | 974 | 2,89% | |||
RMN | Jacqueline Rousseau | 287 | 0,85% | |||
MEI | Shehyrazade Bahri | 266 | 0,79% | |||
LO | Gisele Pernin | 264 | 0,78% | |||
Comuniști | Jean-Pierre Laurent | 235 | 0,70% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | abdelkader Hamidi | 220 | 0,65% | |||
PT | Dominique Charpiat | 154 | 0,46% | |||
Franța în acțiune | Richard dali | 145 | 0,43% | |||
Mișcare progresivă europeană | Dominique elias | 60 | 0,18% | |||
PH | Eric Bastin | 2 | 0,01% |
Cantonele Arcueil , Cachan , Villejuif-Est și Villejuif-Ouest
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 57,673 | 100,00% | 57,674 | 100,00% |
Numărul de alegători | 33.327 | 57,79% | 31.393 | 54,43% |
Voturi exprimate | 32.805 | 98,43% | 30.458 | 97,02% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
PS | Jean-Yves Le Bouillonnec | 9 729 | 29,66% | 19,126 | 62,79% | Ales |
UMP | Sophie Pinon | 8 817 | 26,88% | 11 332 | 37,21% | Bătut |
PCF | Claudine Cordillot | 5 533 | 16,87% | |||
Modem UDF | Isabelle Tréhou | 3.076 | 9,38% | |||
Verzii | Alain Lipietz | 1.651 | 5,03% | |||
FN | Marie-Thérèse Le Guilloux | 1.193 | 3,64% | |||
LCR | Anne Leydier | 854 | 2,60% | |||
MPF | Maryvonne Gaudry | 576 | 1,76% | |||
MEI | Marie-France Oguse | 343 | 1,05% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | Karim Baouz | 296 | 0,90% | |||
LO | Daniel Lioubowny | 224 | 0,68% | |||
Franța în acțiune | Claude maurier | 208 | 0,63% | |||
RMN | Sandrine Failla | 188 | 0,57% | |||
PT | Florence widmer | 109 | 0,33% | |||
PH | Liliane Moro | 8 | 0,02% |
Cantonele Chevilly-Larue , Fresnes , L'Haÿ-les-Roses și Thiais
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 64.530 | 100,00% | 64.529 | 100,00% |
Numărul de alegători | 38 635 | 59,87% | 36.829 | 57,07% |
Voturi exprimate | 38 190 | 98,85% | 35 832 | 97,29% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Richard Dell'Agnola | 16.291 | 42,66% | 18 109 | 50,54% | Ales |
PS | Patrick Sève | 11.582 | 30,34% | 17 723 | 49,46% | Bătut |
Modem UDF | Pierre Malet | 2 929 | 7,67% | |||
PCF | Christian Hervy | 2.672 | 7,00% | |||
Verzii | Dominique Merle | 1.305 | 3,42% | |||
FN | Jeannine The Neonard | 1 232 | 3,23% | |||
LCR | Stephane Landreau | 972 | 2,55% | |||
PT | Rose-Marie Sterge | 304 | 0,80% | |||
RMN | Ghislaine Brun | 263 | 0,69% | |||
LO | Claire Maury | 240 | 0,63% | |||
Franța în acțiune | Dominique Cavalier | 227 | 0,59% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | Farid Righi | 169 | 0,44% | |||
PH | Muriel Deslandes | 1 | 0,00% |
Cantonele Beaumont-sur-Oise , Magny-en-Vexin , Marines , Pontoise , La Vallée-du-Sausseron , Vigny
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 76.974 | 100,00% | 76.973 | 100,00% |
Numărul de alegători | 47.098 | 61,19% | 44 321 | 57,58% |
Voturi exprimate | 46.431 | 98,58% | 43.242 | 97,57% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Philippe Houillon | 23,009 | 49,56% | 25.358 | 58,64% | Ales |
PS | Corine Drolon | 10 666 | 22,97% | 17 884 | 41,36% | Bătut |
Modem UDF | Alexandra Canavelis | 3.896 | 8,39% | |||
FN | Huguette Francois | 2 302 | 4,96% | |||
Verzii | Michel Vampouille | 1577 | 3,40% | |||
LCR | Yves Lefrançois | 1346 | 2,90% | |||
PCF | Christine appiani | 989 | 2,13% | |||
Trifoiul | Albert Lapeyre | 840 | 1,81% | |||
MPF | Jean-Yves Foot | 601 | 1,29% | |||
LO | Maryonne Martel | 424 | 0,91% | |||
Franța în acțiune | Raymond Leger | 300 | 0,65% | |||
RMN | Daniel Barbesant | 246 | 0,53% | |||
PT | Joel pujol | 235 | 0,51% | |||
PH | Laurent Montane | 0 | 0,00% |
Cantonele Cergy-Nord , Cergy-Sud , L'Hautil , L'Isle-Adam , Saint-Ouen-l'Aumône
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 114 933 | 100,00% | 114 930 | 100,00% |
Numărul de alegători | 67.128 | 58,41% | 64,396 | 56,03% |
Voturi exprimate | 66.093 | 98,46% | 62.678 | 97,33% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Axel Poniatowski | 30.018 | 45,42% | 33 270 | 53,08% | Ales |
PS | Dominique lefebvre | 18.533 | 28,04% | 29.408 | 46,92% | Bătut |
Modem UDF | Domnul Barek Marir | 5 277 | 7,98% | |||
Verzii | Rose-Marie Saint-Germes Akar | 2.529 | 3,83% | |||
FN | Jean-Pierre Emie | 2 407 | 3,64% | |||
PCF | Moussa Diarra | 2.026 | 3,07% | |||
LCR | Bruno Jacquin | 1 962 | 2,97% | |||
MPF | Jean-Michel Bertrand | 705 | 1,07% | |||
MRC | Laurent Carius | 703 | 1,06% | |||
LO | Eric Cassan | 480 | 0,73% | |||
Franța în acțiune | Julien tabary | 462 | 0,70% | |||
Colectiv cetățean 95 | Jean-Pierre Zolotareff | 396 | 0,60% | |||
RMN | Joel Holin | 306 | 0,46% | |||
PT | Martine Quenton | 289 | 0,44% |
Cantonele Beauchamp , Cormeilles-en-Parisis , Herblay , Taverny
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 83 938 | 100,00% | 83 938 | 100,00% |
Numărul de alegători | 49.405 | 58,86% | 46 115 | 54,94% |
Voturi exprimate | 48.805 | 98,79% | 44 878 | 97,32% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Jean Bardet | 22.014 | 45,11% | 24.246 | 54,03% | Ales |
PS | Nelly Leon | 11.046 | 22,63% | 20.632 | 45,97% | Bătut |
Modem UDF | Genevieve Carriou | 5 134 | 10,52% | |||
FN | Jean Busnel | 2 323 | 4,76% | |||
PCF | Jean-Noel Carpentier | 2 191 | 4,49% | |||
Verzii | Suzanne Auger | 1.858 | 3,81% | |||
LCR | Véronique Daniau | 1623 | 3,33% | |||
Trifoiul | Paule tanguy | 745 | 1,53% | |||
MPF | Armelle Chapalain | 740 | 1,52% | |||
LO | Josette Recan | 439 | 0,90% | |||
Franța în acțiune | Amelie Jalladaud | 405 | 0,83% | |||
MRC | Taous Le Provost | 287 | 0,59% |
Cantonele Ermont , Eaubonne , Franconville , Saint-Leu-la-Forêt
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 71 858 | 100,00% | 71 858 | 100,00% |
Numărul de alegători | 43.053 | 59,91% | 40 225 | 55,98% |
Voturi exprimate | 42.516 | 98,75% | 39 117 | 97,25% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Claude Bodin | 16,696 | 39,27% | 21.491 | 54,94% | Ales |
PS | Gerard Sebaoun | 10.241 | 24,09% | 17 626 | 45,06% | Bătut |
DLR | Jean-Pierre Enjalbert | 4.390 | 10,33% | |||
Modem UDF | Christophe Quarez | 3.831 | 9,01% | |||
FN | Gerard Tabary | 1 872 | 4,40% | |||
PCF | Rosita Jaouen | 1.201 | 2,82% | |||
Verzii | Eric Grujard | 989 | 2,33% | |||
LCR | Parchet Sylvie | 921 | 2,17% | |||
Trifoiul | Fabrice David | 511 | 1,20% | |||
MPF | Remy Besancon | 453 | 1,07% | |||
LO | Marie-Françoise L'Hommedet | 329 | 0,77% | |||
MEI | Daniel Blaise | 249 | 0,59% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | Karim lamouri | 224 | 0,53% | |||
Franța în acțiune | Delphine Jalladaud | 218 | 0,51% | |||
RMN | Michel Guilhemotonia | 191 | 0,45% | |||
PT | Alain Poupard | 142 | 0,33% | |||
DIV | Michel Largilliere | 58 | 0,14% | |||
PH | Muriel Sallendre | 0 | 0,00% |
Cantonele Argenteuil-Est , Argenteuil-Ouest , Argenteuil-Nord , Bezons
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 64.076 | 100,00% | 64.076 | 100,00% |
Numărul de alegători | 34.596 | 53,99% | 34.418 | 53,71% |
Voturi exprimate | 33 988 | 98,24% | 33.292 | 96,73% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Georges mothron | 13 980 | 41,13% | 16.983 | 51,01% | Ales |
PS | Faouzi Lamdaoui | 9 103 | 26,78% | 16.309 | 48,99% | Bătut |
PCF | Bernard Calabuig | 2387 | 7,02% | |||
Modem UDF | Françoise Inghelaere | 1.773 | 5,22% | |||
FN | Micheline Bruna | 1.703 | 5,01% | |||
LCR | Homar Slaouti | 1.077 | 3,17% | |||
Comuniști | Agnes Bernard | 692 | 2,04% | |||
LO | Patrice Crunil | 518 | 1,52% | |||
Verzii | Alima Boumediene-Thiery | 508 | 1,49% | |||
Trifoiul | Gerard Farjon | 444 | 1,31% | |||
MPF | Alain Polu | 392 | 1,15% | |||
Partidul musulmanilor din Franța | Nabir Rezki | 350 | 1,03% | |||
Franța în acțiune | Nathalie Marescot | 242 | 0,71% | |||
RMN | Monique Drillon | 230 | 0,68% | |||
MRC | Nasser Douidi | 207 | 0,61% | |||
DVG | Valentin Texeira | 174 | 0,51% | |||
PT | Liliane Fraysse | 172 | 0,51% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | Farida Amiri-Verhaeghe | 36 | 0,11% |
Cantonele Enghien-les-Bains , Saint-Gratien , Sannois , Soisy-sous-Montmorency
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 72 546 | 100,00% | 72 546 | 100,00% |
Numărul de alegători | 41 972 | 57,86% | 38 642 | 53,27% |
Voturi exprimate | 41.518 | 98,92% | 37 588 | 97,27% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Francois Scellier | 20 254 | 48,78% | 21 836 | 58,09% | Ales |
PS | Marie-Paule Georgelin | 9 381 | 22,60% | 15.752 | 41,91% | Bătut |
Modem UDF | Haiba Ouaissi | 4.294 | 10,34% | |||
FN | Jean-Michel Dubois | 2.000 | 4,82% | |||
Verzii | Francois Delcombre | 1320 | 3,18% | |||
PCF | Josiane Jeantils | 1.112 | 2,68% | |||
LCR | Irene Tine | 860 | 2,07% | |||
MPF | Philippe Jahiel | 557 | 1,34% | |||
Generația Ecologie | Michel Verna | 494 | 1,19% | |||
MRC | Mina Bouhouria | 396 | 0,95% | |||
LO | Nathalie Romero | 320 | 0,77% | |||
Franța în acțiune | Francine Chenard | 291 | 0,70% | |||
RMN | Jacques Marcenaro | 239 | 0,58% |
Cantoanele Domont , Ecouen , Montmorency , Sarcelles Sud-Ouest , Viarmes
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 80.868 | 100,00% | 80.868 | 100,00% |
Numărul de alegători | 46.456 | 57,45% | 44 284 | 54,76% |
Voturi exprimate | 45 852 | 98,70% | 43.246 | 97,66% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Jerome Chartier | 21.905 | 47,77% | 24.553 | 56,78% | Ales |
PS | Didier Arnal | 11 488 | 25,05% | 18 693 | 43,22% | Bătut |
Modem UDF | Martine Cabassut | 3.465 | 7,56% | |||
FN | Lydie Poacher | 2 222 | 4,85% | |||
Verzii | Michele Loup | 1,479 | 3,23% | |||
LCR | Alice pelletier | 1331 | 2,90% | |||
PCF | Sandrine Berger | 962 | 2,10% | |||
Trifoiul | Lionel breton | 740 | 1,61% | |||
MPF | Gilles Brunebarbe | 706 | 1,54% | |||
DLR | Mardoché Sebbag | 567 | 1,24% | |||
LO | Gilles Bonhomme | 401 | 0,87% | |||
RMN | Michele Sevilla | 318 | 0,69% | |||
Franța în acțiune | Pascale olivares | 268 | 0,58% |
Cantonurile Garges-lès-Gonesse est , Garges-lès-Gonesse vest , Sarcelles nord-est , Villiers-le-Bel
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 48,848 | 100,00% | 48 838 | 100,00% |
Numărul de alegători | 24,859 | 50,89% | 26 088 | 53,42% |
Voturi exprimate | 24,449 | 98,35% | 25.517 | 97,81% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Sylvie Noachovitch | 9,136 | 37,37% | 11 363 | 44,53% | Bătut |
PS | Dominique Strauss-Kahn | 9.046 | 37,00% | 14 154 | 55,47% | Ales |
FN | Roger Eliman | 978 | 4,00% | |||
PCF | Francis Parny | 874 | 3,57% | |||
UDF - Modem | Jean-Michel Cadiot | 812 | 3,32% | |||
Europalestine | Boualem Snaoui | 735 | 3,01% | |||
MRC | Rachid Adda | 659 | 2,70% | |||
LCR | Philippe Guegdes | 531 | 2,17% | |||
Verzii | Chantal Gourinel | 334 | 1,37% | |||
DVG | Farid Saidani | 324 | 1,33% | |||
MPF | Patricia Plisson | 313 | 1,28% | |||
DIV | Claude ribbe | 308 | 1,26% | |||
Franța în acțiune | Marie-Christine Jalladaud | 133 | 0,54% | |||
LO | Mohamed el marbati | 124 | 0,51% | |||
MEI | Jimmy Mulot | 108 | 0,44% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | Faroudja Taieb | 34 | 0,14% |
După numirea sa în funcția de șef al Fondului Monetar Internațional , Dominique Strauss-Kahn și -a dat demisia din mandatul său de deputat în19 octombrie 2007. O alegere legislativă parțială este organizată pe 9 și16 decembrie 2007.
Rezultatele alegerilor legislative parțiale din9 decembrie 2007 și 16 decembrie 2007Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 48.603 | 100,00% | 48.603 | 100,00% |
Numărul de alegători | 12,182 | 25,06% | 14.908 | 30,67% |
Voturi exprimate | 11.997 | 98,48% | 14.585 | 97,83% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
PS | Francois Pupponi | 4.659 | 38,83% | 7 916 | 54,27% | Ales |
UMP | Sylvie Noachovitch | 4.491 | 37,43% | 6 669 | 45,73% | Bătut |
FN | Jean-Michel Dubois | 896 | 7,47% | |||
PCF | Francis Parny | 724 | 6,03% | |||
MRC | Rachid Adda | 376 | 3,13% | |||
UDF - Modem | Jean-Michel Cadiot | 365 | 3,04% | |||
LCR | Philippe Guegdes | 298 | 2,48% | |||
Verzii | Chantal Gourinel | 188 | 1,57% |
Aceste alegeri legislative parțiale au făcut obiectul unui recurs în fața Consiliului Constituțional , depus de Sylvie Noachovitch la data de24 decembrie 2007. În decizia sa 2007-4176 din26 iunie 2008, Consiliul constituțional a respins această cerere.
Cantonele Gonesse , Goussainville , Luzarches
Prima runda | Runda a doua | |||
---|---|---|---|---|
Numărul de persoane înregistrate | 65.352 | 100,00% | 65.355 | 100,00% |
Numărul de alegători | 35.236 | 53,92% | 34.705 | 53,10% |
Voturi exprimate | 34 661 | 98,37% | 33 812 | 97,43% |
Stânga | Candidat | Rezultate 1 st rotund | Rezultatele 2 din turn | |||
---|---|---|---|---|---|---|
Voce | % | Voce | % | |||
UMP | Yanick Paternotte | 13 710 | 39,55% | 17,051 | 50,43% | Ales |
PS | Jean-Pierre Blazy | 10.010 | 28,88% | 16 761 | 49,57% | Bătut |
Modem UDF | Guy Messenger | 4.191 | 12,09% | |||
FN | Theresa Brochard | 1.850 | 5,34% | |||
PCF | Thierry chiabodo | 1.661 | 4,79% | |||
LCR | Catherine Jegou | 911 | 2,63% | |||
Verzii | Michel Atalay | 663 | 1,91% | |||
Trifoiul | Alain Le Bescond | 447 | 1,29% | |||
RMN | Francois Lusinchi | 395 | 1,14% | |||
Petrecerea Rachid Nekkaz | Mohamed ouerfelli | 321 | 0,93% | |||
LO | Catherine abiet | 299 | 0,86% | |||
Franța în acțiune | Jean-Pierre Cantais | 203 | 0,59% |