Departamentul Seine-et-Marne a fost împărțit din 1988 în nouă circumscripții legislative, cu o populație medie de 133.085 locuitori. Toți aleși la alegerile legislative din 2007 și 2007 deputați UMP . De la noua divizie electorală din 2010, în vigoare de la alegerile legislative din 2012 , numărul circumscripțiilor electorale a crescut de la nouă la unsprezece, datorită creșterii demografice puternice a departamentului.
Circ. | Numele de familie | Stânga | Substitui | |
---|---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Aude Luquet | Modem | Christopher Domba | |
A doua circumscripție electorală | Valerie Lacroute | LR | Sylvie Bellecourt | |
Sylvie Bouchet Bellecourt (2020) | DVD | - | ||
A treia circumscripție electorală | Yves Jégo | UDI | Jean-Louis Thiériot | |
A patra circumscripție electorală | Christian Jacob | LR | Ghislain Bray | |
Circumscripția a cincea | Franck Riester | A acționa | Patricia Lemoine | |
A șasea circumscripție electorală | Jean-Francois Parigi | LR | Bernadette Beauvais | |
A șaptea circumscripție electorală | Rodrigue Kokouendo | LREM | Catherine Tisserand | |
A opta circumscripție electorală | Jean-Michel Fauvergue | LREM | Sebastien Duplan | |
A noua circumscripție electorală | Michèle Peyron | LREM | Marius Arron | |
A zecea circumscripție electorală | Stephanie Do | LREM | Hadrien Ghomi | |
A unsprezecea circumscripție electorală | Olivier Faure | PS | Paulin Roy |
Circ. | Numele de familie | Stânga | Substitui | |
---|---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Jean-Claude Mignon | LR | Gerard Millet | |
A doua circumscripție electorală | Valerie Lacroute | LR | Didier Julia | |
A treia circumscripție electorală | Yves Jégo | GRP | Jean-Louis Thiériot | |
A patra circumscripție electorală | Christian Jacob | LR | Ghislain Bray | |
Circumscripția a cincea | Franck Riester | LR | Marie-Pierre Badré | |
A șasea circumscripție electorală | Jean-Francois Cope | LR | Nicolle Conan | |
A șaptea circumscripție electorală | Yves albarello | LR | Claudine Thomas | |
A opta circumscripție electorală | Eduardo Rihan Cypel | PS | Isabelle Cros | |
A noua circumscripție electorală | Guy Geoffroy | LR | Caroline Oudin | |
A zecea circumscripție electorală | Emeric Bréhier | PS | Julie Gobert | |
A unsprezecea circumscripție electorală | Olivier Faure | PS | Marie-Line Pichery |
Circ. | Numele de familie | Stânga | Substitui | |
---|---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Jean-Claude Mignon | UMP | Cathy Bissonnier | |
A doua circumscripție electorală | Didier Julia | UMP | Constance Le Grip | |
A treia circumscripție electorală | Yves Jégo | UMP | Gerard Millet | |
A patra circumscripție electorală | Christian Jacob | UMP | Ghislain Bray | |
Circumscripția a cincea | Franck Riester | UMP | Marie-Pierre Badré | |
A șasea circumscripție electorală | Jean-Francois Cope | UMP | Roger Boullonnois | |
A șaptea circumscripție electorală | Yves albarello | UMP | Claudine Thomas | |
A opta circumscripție electorală | Chantal Brunel | UMP | Michel Gérès | |
A noua circumscripție electorală | Guy Geoffroy | UMP | Caroline Bich |
Circ. | Numele de familie | Stânga | Substitui | |
---|---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Jean-Claude Mignon | UMP | Christian Didion | |
A doua circumscripție electorală | Didier Julia | UMP | Alain Marchenay | |
A treia circumscripție electorală | Yves Jégo | UMP | Richard Brun | |
A patra circumscripție electorală |
Christian Jacob apoi19 iulie 2002 Ghislain Bray |
UMP | ||
Circumscripția a cincea | Guy Drut | UMP | Philippe Fourmy | |
A șasea circumscripție electorală |
Jean-François Copé apoi19 iulie 2002 Roger Boullonnois |
UMP | ||
A șaptea circumscripție electorală | Charles Cova | UMP | Yves albarello | |
A opta circumscripție electorală | Chantal Brunel | UMP | Michel Geres | |
A noua circumscripție electorală | Guy Geoffroy | UMP | Monique Hauer |
Circ. | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Jean-Claude Mignon | RPR | |
A doua circumscripție electorală | Didier Julia | RPR | |
A treia circumscripție electorală |
Jean-Jacques Hyest până10 decembrie 1995 |
UDF |
|
A treia circumscripție electorală |
Pierre Carassus din10 decembrie 1995 |
MDC | |
A patra circumscripție electorală |
Alain Peyrefitte apoi10 decembrie 1995 Christian Jacob |
RPR | |
Circumscripția a cincea |
Guy Drut apoi19 iunie 1995 Jean-Francois Cope |
RPR | |
A șasea circumscripție electorală | Pierre Quillet | RPR | |
A șaptea circumscripție electorală | Charles Cova | RPR | |
A opta circumscripție electorală | Gerard Jeffray | UDF | |
A noua circumscripție electorală | Jean-Pierre Cognat | RPR |
Votul listei departamentale.
Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|
Gerard Bordu | PCF | |
Guy Drut | RPR | |
Jean-Pierre Fourre | PS | |
Jean-Jacques Hyest | UDF | |
Jean-Francois Jalkh | FN | |
Didier Julia | RPR | |
Robert Le Foll | PS | |
Alain Peyrefitte | RPR | |
Alain Vivien | PS |
Înainte de 1986, existau doar cinci circumscripții electorale care nu corespundeau celor din 1988.
Circ. | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Alain Vivien | PS | |
A doua circumscripție electorală | Jean-Pierre Fourre | PS | |
A treia circumscripție electorală | Robert Le Foll | PS | |
A patra circumscripție electorală | Marc Fromion până17 ianuarie 1982 | PS | |
A patra circumscripție electorală | Alain Peyrefitte din17 ianuarie 1982 | RPR | |
Circumscripția a cincea | Didier Julia | RPR |
Circ. | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Alain Vivien | PS | |
A doua circumscripție electorală | Gerard Bordu | PCF | |
A treia circumscripție electorală | Robert Héraud | UDF | |
A patra circumscripție electorală | Alain Peyrefitte până la7 mai 1978 | RPR | |
A patra circumscripție electorală | Claude Eymard-Duvernay din7 mai 1978 | RPR | |
Circumscripția a cincea | Didier Julia | RPR |
Circ. | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Alain Vivien | PS | |
A doua circumscripție electorală | Gerard Bordu | PCF | |
A treia circumscripție electorală | Bertrand flornoy | UDR | |
A patra circumscripție electorală | Alain Peyrefitte până la7 mai 1972 | UDR | |
A patra circumscripție electorală | Etienne Pinte din7 mai 1973 | UDR | |
Circumscripția a cincea | Didier Julia | UDR |
Circ. | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Marc Jacquet | UD V e R | |
A doua circumscripție electorală | Guy Rabourdin | UD V e R | |
A treia circumscripție electorală | Bertrand flornoy | UD V e R | |
A patra circumscripție electorală | Alain Peyrefitte până la8 mai 1967 | UD V e R | |
A patra circumscripție electorală | Roger Pezout din8 mai 1967 | UD V e R | |
Circumscripția a cincea | Didier Julia | UD V e R |
Circ. | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Marc Jacquet până7 ianuarie 1963 | UNR-UDT | |
Prima circumscripție electorală | Albert Gorge din7 ianuarie 1963 | UNR-UDT | |
A doua circumscripție electorală | Guy Rabourdin | UNR-UDT | |
A treia circumscripție electorală | Bertrand flornoy | UNR-UDT | |
A patra circumscripție electorală | Alain Peyrefitte până la7 ianuarie 1963 | UNR-UDT | |
A patra circumscripție electorală | Roger Pezout din7 ianuarie 1963 | UNR-UDT | |
Circumscripția a cincea | Paul Seramy | RD |
Circ. | Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|---|
Prima circumscripție electorală | Marc Jacquet | UNR | |
A doua circumscripție electorală | Guy Chavanne | Aplicația UNR | |
A treia circumscripție electorală | René Mocquiaux | UNR | |
A patra circumscripție electorală | Alain Peyrefitte până la16 mai 1962 | UNR | |
A patra circumscripție electorală | Michel Vincent din16 mai 1962 | UNR | |
Circumscripția a cincea | Pierre Battesti | UNR |
Votul listei departamentale.
Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|
René Arbeltier din30 mai 1956 | SFIO | |
Paul Barennes | IPAS | |
Lucien Begouin | RRRS | |
Laurent Casanova | PCF | |
André Gautier | PCF | |
Robert Martin până30 mai 1956 | UFF |
Votul listei departamentale.
Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|
René Arbeltier | SFIO | |
Lucien Begouin | RRRS | |
Laurent Casanova | PCF | |
Marc Jacquet | RPF | |
André Gautier | PCF |
Votul listei departamentale.
Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|
Lucien Begouin | RRRS | |
Laurent Casanova | PCF | |
Michel Clemenceau | PRL | |
André Gautier | PCF | |
Henri lespes | MRP |
Votul listei departamentale.
Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|
René Arbeltier | SFIO | |
Laurent Casanova | PCF | |
Michel Clemenceau | PRL | |
André Gautier | PCF | |
Henri lespes | MRP |
Votul listei departamentale.
Numele de familie | Stânga | |
---|---|---|
Laurent Casanova | PCF | |
Michel Clemenceau | RSA | |
André Gautier | PCF | |
Henri lespes | MRP | |
Roger Veillard | SFIO |
Circumscripție electorală | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|
Districtul Meaux (Ire) | Emile fouchard | Comunist | |
Districtul Meaux ( II e ) | Francois de Tessan | Radical republican și radical-socialist | |
Districtul Provins | Roger Benenson | Comunist | |
Districtul Coulommiers | René Arbeltier | Secția franceză a Internației Muncitorilor | |
Circumscripția Fontainebleau | Charles Baudry | Neînscris | |
Circumscripția Melun | Arthur Chaussy | Secția franceză a Internației Muncitorilor |
Circumscripție electorală | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|
Districtul Meaux (Ire) | Albert Nast | Stânga independentă | |
Districtul Meaux ( II e ) | Francois de Tessan | Radical republican și radical-socialist | |
Districtul Provins | Fernand Augé | Radical republican și radical-socialist | |
Districtul Coulommiers | Mortar de piatră | Radical republican și radical-socialist | |
Circumscripția Fontainebleau | Jacques-Louis Dumesnil * | Radical republican și radical-socialist | |
Charles Baudry | Neînregistrat sponsorizat de Jacques-Louis Dumesnil | ||
Circumscripția Melun | Arthur Chaussy | Secția franceză a Internației Muncitorilor |
(*) Senator ales pe 13 ianuarie 1935, în timpul unei alegeri parțiale, a demisionat 21 martie 1935.
Circumscripție electorală | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|
Districtul Meaux (Ire) | Philippe Delabarre * | Radical republican și radical-socialist | |
Albert Nast | Stânga independentă | ||
Districtul Meaux ( II e ) | Francois de Tessan | RRRS | |
Districtul Provins | Fernand Augé | Radical republican și radical-socialist | |
Districtul Coulommiers | Ernest Dessaint | Uniunea Republicană și Democrată | |
Circumscripția Fontainebleau | Jacques-Louis Dumesnil | Radical republican și radical-socialist | |
Circumscripția Melun | Henry Cravoisier | Uniunea Republicană și Democrată |
(*) demisionează pe 30 iunie 1931.
Votul listei departamentale.
Listare | Nu. | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|---|
Cartel stâng | 1 | Arthur Chaussy | Secția franceză a Internației Muncitorilor | |
2 | Jacques-Louis Dumesnil | Radical și radical-socialist | ||
3 | André Camille Chazal | Radical și radical-socialist | ||
4 | Fernand Augé | Radical și radical-socialist | ||
Uniunea Republicană Democrată | 1 | Jules Prevet | Uniunea Republicană și Democrată |
Votul listei departamentale.
Listare | Nu. | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|---|
Acordul Republican Democrat | 1 | Albert Ouvré | Acordul Republican Democrat | |
2 | Felix Gaborit | Acordul Republican Democrat | ||
3 | Jules Prevet | Acordul Republican Democrat | ||
Uniunea Națională de Acțiune Republicană | 1 | Jules Lugol | Partidul radical și radical-socialist | |
2 | Jacques-Louis Dumesnil | Partidul radical și radical-socialist | ||
Socialist | 1 | Arthur Chaussy | Secția franceză a Internației Muncitorilor |
Circumscripție electorală | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|
Districtul Meaux (Ire) | Felix Gaborit | Stânga radicală | |
Districtul Meaux ( II e ) | Jules Lugol | Stânga radicală | |
Districtul Provins | Eugene Derveloy | Partidul Republican Radical și Radical-Socialist | |
Districtul Coulommiers | Louis Lorimy | Partidul Republican Radical și Radical-Socialist | |
Circumscripția Fontainebleau | Jacques-Louis Dumesnil | Partidul Republican Radical și Radical-Socialist | |
Circumscripția Melun | Eugene Delaroue | Partidul Republican Radical și Radical-Socialist |
Circumscripție electorală | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|
Districtul Meaux (Ire) | Raphael Perrissoud | Republicanii radical-socialiști | |
Districtul Meaux ( II e ) | Joseph Lhoste | Secția franceză a Internației Muncitorilor | |
Districtul Provins | Eugene Derveloy | Republicanii radical-socialiști | |
Districtul Coulommiers | Louis Lorimy | Republicanii radical-socialiști | |
Circumscripția Fontainebleau | Jacques-Louis Dumesnil | Republicanii radical-socialiști | |
Circumscripția Melun | Edmond Forgemol de Bostquenard | Uniunea Republicană |
Circumscripție electorală | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|
Districtul Meaux (Ire) | Gaston Menier * | Stânga radicală | |
Raphael Perrissoud | Stânga radical-socialistă | ||
Districtul Meaux ( II e ) | Émile Chauvin ** | Stânga radical-socialistă | |
Districtul Provins | Eugene Derveloy | Stânga radical-socialistă | |
Districtul Coulommiers | Ernest Delbet *** | Stânga radicală | |
Louis Lorimy | Stânga radical-socialistă | ||
Circumscripția Fontainebleau | Fernand Labori | Stânga radicală | |
Circumscripția Melun | Marc-Francois Balandreau | Stânga radicală |
(*) ales senator pe 3 ianuarie 1909.
(**) demisionează pe21 decembrie 1909.
(***) decedat9 decembrie 1908.
Circumscripție electorală | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|
Districtul Meaux (Ire) | Gaston Menier | Stânga radicală | |
Districtul Meaux ( II e ) | Emile chauvin | Stânga radical-socialistă | |
Districtul Provins | Eugene Derveloy | Stânga radical-socialistă | |
Districtul Coulommiers | Ernest Delbet | Stânga radical-socialistă | |
Circumscripția Fontainebleau | Louis Girod | Stânga radicală | |
Circumscripția Melun | Marc-Francois Balandreau | Stânga radical-socialistă |
Circumscripție electorală | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|
Districtul Meaux (Ire) | Gaston Menier | Stânga radicală | |
Districtul Meaux ( II e ) | Emile chauvin | Socialist radical | |
Circumscripția Melun | Marc-Francois Balandreau | Socialist radical | |
Circumscripția Fontainebleau | André Ouvré | Republicani progresisti | |
Districtul Provins | Bernard Montaut * | Stânga radicală | |
Eugene Derveloy | Socialist radical | ||
Districtul Provins | Bernard Montaut | Stânga radicală | |
Districtul Coulommiers | Ernest Delbet | Stânga radicală |
(*) A murit 12 februarie 1899.
Circumscripție electorală | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|
Districtul Meaux (Ire) | Eugene Derveloy | Socialist radical | |
Circumscripția Melun | Marc-Francois Balandreau | Socialist radical | |
Circumscripția Fontainebleau | André Ouvré | Republicani progresisti | |
Districtul Provins | Bernard Montaut | Stânga radicală | |
Districtul Coulommiers | Ernest Delbet | Stânga radicală |
Circumscripție electorală | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|
Districtul Meaux | Charles Prévet | Stânga radicală | |
Circumscripția Melun | Henry Greffulhe | Republicani progresisti | |
Circumscripția Fontainebleau | André Ouvré | Republicani progresisti | |
Districtul Provins | Bernard Montaut | Stânga radicală | |
Districtul Coulommiers | Casimir Gastellier | Stânga radicală |
Listare | Nu. | Numele de familie | grup | |
---|---|---|---|---|
Republican | 1 | Charles Prévet | Stânga radicală | |
2 | Charles Auguste Lefebvre | Stânga radicală | ||
3 | Casimir Gastellier | Stânga radicală | ||
4 | Bernard Montaut | Stânga radicală | ||
5 | Frédéric Humbert | Stânga radicală |
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | grup | |
---|---|---|---|---|
Districtul Meaux | Jean Dethomas | Republican | Stânga republicană | |
Circumscripția Melun | Horace din Choiseul-Praslin | Republican | Stânga republicană | |
Circumscripția Fontainebleau | Charles Auguste Lefebvre | Republican | Stânga radicală | |
Districtul Provins | Louis Sallard * | Republican | Uniunea Republicană | |
Charles Lenient | Republican | Stânga republicană | ||
Districtul Coulommiers | Victor Plessier | Republican | Stânga republicană |
(*) A murit 26 decembrie 1881.
Circumscripție electorală | Numele de familie | Stânga | grup | |
---|---|---|---|---|
Districtul Meaux | Émile-Justin Menier * | Republican | Cel mai la stânga | |
Jean Dethomas | Republican | Uniunea Republicană | ||
Circumscripția Melun | Horace din Choiseul-Praslin | Republican | Stânga republicană | |
Circumscripția Fontainebleau | Paul Jozon | Republican | Stânga republicană | |
Districtul Provins | Louis Sallard | Republican | Uniunea Republicană | |
Districtul Coulommiers | Victor Plessier | Republican | Stânga republicană |
(*) A murit 17 februarie 1881.
Alegeri prin vot universal masculin din 1848
11 deputați și 11 supleanți
Alegătorii din Seine-et-Marne au numit 11 supleanți în loc de cinci. Numai unul a fost chemat să stea.
11 deputați și 5 supleanți