2013 - Tunisia 059 (19)
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 11 iunie 2021

Wahbi Khazri , născut pe8 februarie 1991în Ajaccio , este un fotbalist internațional tunisian care joacă în prezent ca mijlocaș atacant sau atacant la AS Saint-Étienne .

Antrenat la SC Bastia din 2004, Khazri și-a făcut debutul profesionist acolo în 2009 și a devenit rapid un om puternic al echipei cu care a experimentat succesiv ascensiunea națională în Liga 2 în 2011, apoi a Ligii 2 în Liga 1 în 2012. A plecat Sportiv în 2014 și a petrecut două sezoane sub culorile Girondins de Bordeaux . În 2016, a încercat experiența la Sunderland în Premier League  ; primul său sezon a fost mediu și a fost împrumutat la Stade Rennes în cursul exercițiului financiar 2017-2018. Sezonul său bun de la Rennes (11 goluri în 29 de meciuri) a atras atenția AS Saint-Étienne , actualul său club, care l-a recrutat în iulie 2018.

Wahbi Khazri este și căpitanul echipei din Tunisia , al cărui tricou a purtat-o ​​de 57 de ori pentru 19 goluri din 2013.

Biografie

SC Bastia

A făcut primii pași ca profesionist, 20 februarie 2009, Împotriva Amiens SC la stadionul Licorne  ; el a oferit o pasă decisivă lui Serisay Barthélémy în timpul celor zece minute petrecute pe teren, meciul s-a încheiat cu o victorie de 1-0 pentru clubul său.

Pentru a doua sa apariție trei săptămâni mai târziu, 13 martiela stadionul Armand-Cesari , el a marcat primul său gol în Ligue 2 dintr - o lovitură liberă , oferind echipei sale o victorie prețioasă împotriva Montpellier HSC în ultimele minute ale meciului.

Apoi a făcut un loc de start în unsprezece condus de Bernard Casoni , jucând un total de 13 jocuri pentru 3 goluri marcate.

16 martie 2013, Khazri a marcat împotriva Olympique Lyonnais , SC Bastia câștigând meciul cu 4-1.

Girondini din Bordeaux

1 st iulie 2014, s-a înscris timp de patru ani la Girondins de Bordeaux . A jucat primul său meci sub noile sale culori9 august 2014, în prima zi a sezonului 2014-2015 împotriva Montpellier HSC . Bordeaux a câștigat cu un gol la zero în acea zi. El a marcat primul său gol în cea de-a doua apariție pentru Bordeaux, a doua zi când girondinii au găzduit AS Monaco ,17 august. Și-a marcat golul cu un penalty pe care el însuși l-a provocat și a participat astfel la victoria familiei sale (4-1).

28 septembrie 2014, a marcat 3.400 de goluri din istoria Girondinilor. Primul său sezon la Girondins a fost un succes: a reușit să câștige în echipă ca titular și a totalizat nouă goluri în 32 de meciuri de ligă.

El a marcat primul său gol din sezonul 2015-2016, în primul său meci împotriva Stade de Reims pe9 august 2015(înfrângere cu scorul de 2-1). 11 septembrie, marchează un gol într-un meci de înaltă tensiune pentru liderii campionatului Paris Saint-Germain  ; reușește să ia mingea de la picioarele lui Kevin Trapp , portarul advers, chiar dacă meciul se termină la egalitate (2-2).

Sunderland AFC

29 ianuarie 2016, Wahbi Khazri s-a înscris timp de patru ani și jumătate la clubul englez Sunderland , îndeplinindu-și visul de a juca în liga engleză . Pentru intrarea sa în Premier League, îl înlocuiește la pauză pe Jeremain Lens când Manchester City a primit , de la2 februarie(0-1 pierdere). Deținător de patru zile mai târziu pentru călătoria la Liverpool , el acordă primul său asistență, lui Jermain Defoe , pentru egalare (scor final 2-2), înainte de a marca primul său gol în Anglia săptămâna următoare, deschizând scorul împotriva lui Manchester United (victorie 2-1). El înscrie al doilea gol pe7 maia unui voleu din afara zonei, împotriva lui Chelsea pentru o victorie de 3 goluri la 2 care le permite pisicilor negre să părăsească zona roșie înainte de ultima zi a campionatului.

Sezonul următor este foarte dificil pentru clubul din Sunderland, care nu reușește să rămână în elită și care este retrogradat chiar în 2018 în Liga 1 , al treilea nivel național.

Împrumut la Stade Rennes

31 august 2017, este împrumutat fără opțiune de cumpărare către Stade Rennes . El a marcat primul său gol împotriva Olympique de Marseille pe10 septembrieca parte a celei de-a cincea zile a Ligii 1 .

AS Saint-Etienne

17 iulie 2018, s-a transferat la AS Saint-Étienne timp de patru ani și a ales să poarte numărul 10. Khazri a jucat primul său meci cu „Verzii” în prima zi a Ligii 1 ,11 augustîmpotriva Guingamp la stadionul Geoffroy-Guichard , și a fost în acea zi , care a marcat , de asemenea , primul său gol în noile sale culori. El a deschis scorul efectuând un voleu după o centrare din stânga lui Loïs Diony . ASSE a câștigat cu 2-1 în acest joc.

28 septembrie, în numele celei de-a opta zile de L1, a obținut o performanță acasă împotriva AS Monaco , marcând singurele două goluri ale meciului, realizând astfel prima sa dublă cu Saint-Étienne. 12 ianuarie 2019, în timp ce ASSE s-a mutat pe stadionul Roudourou pentru a-l înfrunta din nou pe Guingamp, Wahbi Khazri a marcat singurul gol al meciului cu o lovitură liberă directă la nivelul solului, învingându-l pe portarul advers Marc-Aurèle Caillard . Această realizare îi permite să-și aducă totalul de goluri la zece unități, un scor pe care nu l-a mai atins niciodată într-un singur sezon din ligă. A doua sa jumătate a sezonului a fost mai puțin strălucitoare, dar a încheiat totuși sezonul 2018-2019 cu treisprezece goluri marcate, făcându-l cel mai bun marcator al echipei sale în acest exercițiu.

Sezonul 2019-2020 începe cu greu pentru Khazri. Dacă este un trecător decisiv pentru Romain Hamouma în timpul victoriei de la Dijon (1-2), este necesar să așteptați a unsprezecea zi,27 octombrieîmpotriva lui Amiens SC , pentru a-l vedea marcând primul său gol din sezon, însă nu suficient pentru a obține victoria (2-2). Khazri, care apoi se accidentează cu selecția sa în noiembrie, este plecat de câteva săptămâni.

Datorită stării finanțelor clubului, el a fost plasat pe lista nedorită de Claude Puel în sezonul 2020-2021 . În ciuda contactelor Trabzonspor , vicecampion al Turciei , clubul nu a reușit să-l vândă. Prin urmare, este reintegrat în grupă cu un prim meci împotriva lui Lens , unde ia un cartonaș roșu după un atac târziu. El a marcat primul său gol al sezonului din penalty la Lille (1-1) pe 29 noiembrie.

Timpul său de joc este redus în comparație cu anotimpurile anterioare, dar prin perseverență reușește să-și recâștige poziția de început și chiar înscrie primul hat-trick din cariera sa în victoria (4-1) împotriva Bordeaux la 11 aprilie 2021 Acest meci permite, de asemenea, el să ajungă la bara simbolică a celor 200 de meciuri din Liga 1.

echipa națională

În Decembrie 2012, Wahbi Khazri alege să joace pentru echipa tunisiană .

Este unul dintre cei 23 de jucători selectați de Sami Trabelsi pentru CAN 2013 .

El a marcat primul său gol pe 23 martie 2013, la o lovitură liberă directă împotriva Sierra Leone , într-un meci numărat în calificările Cupei Mondiale 2014 .

În ianuarie 2015, a făcut parte din selecția lui Georges Leekens pentru CAN 2015 , timp în care nu a marcat niciun gol, apoi din cei 23 de jucători selectați pentru a participa la CAN 2017 , unde Tunisia a fost eliminată în sferturile de finală după o primă rundă bună.

Apoi a participat alături de coechipierii săi la calificarea Tunisiei pentru Cupa Mondială din 2018, după 12 ani de absență. În faza finală , el a deținut conducerea (și căpitanul) în timpul înfrângerii (1-2) din primul meci din Rusia împotriva Angliei  ; apoi marchează un gol împotriva Belgiei la sfârșitul meciului și apoi își dă echipa împotriva Panama într-o victorie pentru onoare. El devine astfel primul jucător tunisian din istorie care înscrie de două ori în Cupa Mondială.

Viata privata

Wahbi Khazri își sărbătorește nunta pe 15 iunie 2017.

Statistici

General

Statisticile lui Wahbi Khazri din 11 iunie 2021
Sezon Club Campionat Cupa națională Cupa Ligii Concurență (e)
Subtotal 172 31 19 7 3 0 9 1 1 - - - - 8 3 0 196 38 20
2014-2015 Girondini din Bordeaux Liga 1 32 9 4 1 0 0 1 0 1 - - - - 10 2 0 44 11 5
2015-2016 Girondini din Bordeaux Liga 1 20 5 7 1 0 0 1 0 0 C3 8 1 1 3 2 2 33 8 10
Subtotal 52 14 11 2 0 0 2 0 1 - 8 1 1 13 4 2 77 19 15
2015-2016 Sunderland AFC Prima ligă 14 2 1 - - - - - - - - - - 1 0 0 15 2 1
2016-2017 Sunderland AFC Prima ligă 21 1 0 2 0 1 - - - - - - - 9 3 0 32 4 1
2017-2018 Sunderland AFC Campionat 3 0 0 1 0 0 - - - - - - - - - - 4 0 0
Subtotal 38 3 1 3 0 1 0 0 0 - - - - 10 3 0 51 6 2
2017-2018 Stade Rennes FC (împrumut) Liga 1 24 9 2 1 0 0 4 2 2 - - - - 8 4 2 37 15 6

Lista obiectivelor de selecție ale lui Wahbi Khazri
00 Datat Locație Competiție Rezultat Adversar Detaliu Sare.
1 st 23 martie 2013 Stadionul olimpic , Radès , Tunisia Calificarea la Cupa Mondială 2014 V 2-1 Sierra Leone Gol marcat după 72 de minute72 - lea vezi piciorul drept 2 -0 A 5- a
A 2 -a 14 august 2013 Joc prietenos V 3-0 Congo Gol marcat după 7 minuteA 7- a piciorul drept 1 -0 A 6- a
3 rd 5 martie 2014 Stadionul Cornellà-El Prat , Barcelona , Spania N 1-1 Columbia Gol marcat după 34 de minute34 - lea piciorul drept 1- 1 A 8- a
Al patrulea 6 septembrie 2014 Stade Mustapha-Ben-Jennet , Monastir , Tunisia Calificări CAN 2015 V 2-1 Botswana Gol marcat după 74 de minute74 - lea vezi piciorul drept 2 -1 Al 9- lea
A 5- a 19 noiembrie 2014 V 2-1 Egipt Gol marcat după 81 de minute81 - lea vezi piciorul drept 2 -1 Al 13- lea
A 6- a 11 ianuarie 2015 Stadionul olimpic , Radès , Tunisia Joc prietenos N 1-1 Algeria Gol marcat după 43 de minute43 rd vezi piciorul drept 1 -1 14 - lea
A 7- a 9 octombrie 2015 N 3-3 Gabon Gol marcat după 50 de minuteA 50- a piciorul drept 3 -1 20 - lea
A 8- a 13 noiembrie 2015 Stadionul Olimpic , Nouakchott , Mauritania Calificări la Cupa Mondială 2018 V 2-1 Mauritania Gol marcat după 62 de minute62 nd piciorul drept 1- 1 21 - lea
Al 9- lea 4 septembrie 2016 Stade Mustapha-Ben-Jennet , Monastir , Tunisia Calificări CAN 2017 V 4-1 Liberia Gol marcat după 5 minuteA 5- a piciorul drept 1 -0 24 - lea
A 10- a 11 noiembrie 2016 Stadionul Omar-Hamadi , Bologhine , Algeria Calificări la Cupa Mondială 2018 V 0-1 Libia Gol marcat după 50 de minuteA 50- a sp piciorul drept 0- 1 26 - lea
11 - lea 23 ianuarie 2017 Stadionul Prieteniei , Libreville , Gabon Prima rundă a CAN 2017 V 2-4 Zimbabwe Gol marcat după 45 de minute45 - lea sp piciorul drept 1- 4 31 - lea
Al 12- lea 27 martie 2018 Riviera Allianz , Nisa , Franța Joc prietenos V 1-0 Costa Rica Gol marcat după 38 de minute38 - lea piciorul drept 1 -0 36 - lea
Al 13- lea 23 iunie 2018 Arena Otkrytie , Moscova , Rusia Prima rundă a Cupei Mondiale 2018 P 5-2 Belgia Gol marcat după 90 + 3 minute90 + 3 rd piciorul drept 5- 2 38 - lea
14 - lea 28 iunie 2018 Stadionul Mordovia , Saransk , Rusia V 1-2 Panama Gol marcat după 66 de minuteA 66- a piciorul drept 1- 2 39 - lea
Al 15- lea 7 iunie 2019 Stadionul olimpic , Radès , Tunisia Joc prietenos V 2-0 Irak Gol marcat după 4 minuteAl patrulea piciorul drept 1 -0 43 rd
16 - lea 28 iunie 2019 Stadionul Suez , Suez , Egipt Prima rundă a CAN 2019 N 1-1 Mali Gol marcat după 70 de minuteA 70- a vezi piciorul drept 1 -1 46 - lea
17 - lea 15 noiembrie 2019 Stadionul olimpic , Radès , Tunisia Calificări CAN 2021 V 4-1 Libia Gol marcat după 33 de minute33 - lea piciorul drept 1 -0 52 nd
Al 18- lea 15 noiembrie 2019 Stadionul olimpic , Radès , Tunisia Calificări CAN 2021 V 4-1 Libia Gol marcat după 88 de minute88 - lea piciorul drept 4 -1 52 nd
19 - lea 19 noiembrie 2019 Nuevo Estadio de Malabo , Malabo , Guineea Ecuatorială Calificări CAN 2021 V 0-1 Guineea Ecuatorială Gol marcat după 73 de minute73 rd piciorul drept 0- 1 53 - lea
Total 19 goluri (19 cu piciorul drept), inclusiv 2 penalty-uri și 4 lovituri libere, în 53 de selecții între 7 ianuarie 2013 si 19 noiembrie 2019.

A fost campion național francez în 2011, apoi campion francez în divizia a doua în 2012 cu SC Bastia .

El este finalist al Cupei Franței în 2020 cu AS Saint-Étienne .

Distincții personale

Este membru al echipei tipice de Ligue 2 în sezonul 2011-2012 pentru trofeele UNFP 2012 .

În noiembrie 2018 , a primit trofeul de jucător al lunii UNFP pentru Liga 1 . În decembrie al aceluiași an, a primit titlul de cel mai bun fotbalist tunisian al anului .

Referințe

1. „  Wahbi Khazri  ” , la staderennais.com (accesat la 19 ianuarie 2019 ) .
  2. „  Bastia / Montpellier - Via Stella  ” , pe sc-bastia.net ,14 martie 2009(accesat la 1 st octombrie 2014 ) .
  3. „  SC Bastia - Olympique Lyon 4: 1 (Ligue 1 2012/2013, 29. Ziua)  ” , pe mondefootball.fr (accesat la 17 aprilie 2021 ) .
  4. "  Montpellier HSC - foaia de meci Girondins de Bordeaux  " , pe transfermarkt .fr .
  5. „  Girondins de Bordeaux - Foaia de meci AS Monaco  ” , pe transfermarkt .fr .
  6. "  Khazri - Clubul lui 3400 - lea gol  " , pe girondins.com ,29 septembrie 2014(accesat la 1 st octombrie 2014 ) .
  7. „  Foaia Wahbi Khazri  ” , pe LFP .fr .
  8. „  Ligue 1 - Sezonul 2015/2016 - Prima zi - Bordeaux / Stade de Reims  ” pe lfp.fr (accesat la 27 septembrie 2015 ) .
  9. „  Ligue 1 - Sezonul 2015/2016 - ziua a 5- a - Paris Saint-Germain / Girondins de Bordeaux  ” pe lfp.fr (accesat la 27 septembrie 2015 ) .
  10. „  Video. Obiectivul sublim al lui Wahbi Khazri împotriva Chelsea  ” , pe sudouest.fr (accesat la 7 mai 2016 ) .
  11. Ali Farhat, „  Top 5: tunisianii în Premier League  ” , pe sofoot.com ,18 iunie 2018(accesat la 19 decembrie 2020 ) .
  12. „  Sunderland este retrogradat oficial în a treia divizie engleză  ” , pe sofoot.com (accesat la 17 aprilie 2021 ) .
  13. "  Wahbi Khazri este din Rennes!"  » , Pe staderennais.com ,31 august 2017(accesat la 31 august 2017 ) .
  14. "  Wahbi Khazri este Stéphanois!"  » , Pe asse.fr ,17 iulie 2018(accesat la 17 iulie 2018 ) .
  15. „  AS Saint-Étienne - Foaia de meci EA Guingamp  ” , pe transfermarkt .fr .
  16. "  AS Saint-Étienne - AS Monaco match sheet  " , pe transfermarkt .fr .
  17. „  EA Guingamp - Foaia de meci AS Saint-Étienne  ” , pe transfermarkt .fr .
  18. „  Foaia Wahbi Khazri  ” , pe transfermarkt .fr .
  19. „  Dijon FCO - AS Saint-Étienne match sheet  ” , pe transfermarkt .fr .
  20. „  Foaia de meci AS Saint-Étienne - Amiens SC  ” , pe transfermarkt .fr .
  21. „  Saint-Étienne: Wahbi Khazri a operat pe mâna dreaptă și a lipsit trei săptămâni  ” , pe lequipe.fr ,22 noiembrie 2019.
  22. "  ASSE - Mercato: Khazri, doar primul dintr-o listă de nedorite!"  „ Pe onefootball.com (accesat la 25 decembrie 2020 ) .
  23. "  Trabzonspor vrea pe Wahbi Khazri dar ...  " , pe footmercato.net (accesat la 25 decembrie 2020 ) .
  24. „  Lens - Saint-Etienne: Khazri a fost expulzat la 20 de minute de la intrare  ” , pe eurosport.fr ,3 octombrie 2020(accesat la 25 decembrie 2020 ) .
  25. „  AS Saint-Étienne - Lille OSC match sheet  ” , pe transfermarkt .fr .
  26. „  Autorul primului său hat-trick, Khazri se bucură de răzbunare / Ligue 1 (J32)  ” , pe football365.fr ,11 aprilie 2021(accesat la 12 aprilie 2021 ) .
  27. Bernard Lions, „  Wahbi Khazri, de la erou izgonit la AS Saint-Étienne  ” , pe lequipe.fr ,11 aprilie 2021(accesat la 12 aprilie 2021 ) .
  28. Varore Demba, „  Saint-Étienne: Wahbi Khazri a înviat  ” , pe sportnewsafrica.com ,11 aprilie 2021(accesat la 17 aprilie 2021 ) .
  29. Alexis Pereira, „  Cupa Mondială 2018: Wahbi Khazri, marea satisfacție a Tunisiei  ” , pe footmercato.net ,29 iunie 2018(accesat la 3 iulie 2018 ) .
  30. „  Wahbi Khazri are o nuntă corectă  ” , pe mosaiquefm.net ,16 iunie 2017(accesat la 19 iunie 2017 ) .
  31. „  Fișier Wahbi Khazri  ” , pe footballdatabase.eu .
  32. "  Ligue 1: Stéphanois Wahbi Khazri ales jucător al lunii pentru noiembrie  " , pe lequipe.fr ,17 decembrie 2018(accesat la 18 decembrie 2018 ) .
  33. „  Referendumul TAP: cel mai bun sportiv al lui Malek Jaziri, cel mai bun fotbalist al lui Wahbi Khazri  ” , pe gnet.tn ,27 decembrie 2018(accesat la 30 decembrie 2018 ) .