Clasamentul FIFA crescând89 - lea (28 noiembrie 2019)
Primul meci 13 aprilie 1960(4 - 1 Reuniune )
Cupa Mondială Etape finale  : 0
Cupa Africii Etape finale  : 7
Medalie de aur, Africacâștigători în 1972

Tricouri

Set braț stâng CGO15h.png Set corp CGO15h.png Set braț drept CGO15h.png Set pantaloni scurți adidas white.png Kit șosete 3 dungi white.png Acasă Set braț stâng CGO15a.png Set caroserie CGO15a.png Set braț drept CGO15a.png Set de pantaloni scurți CGO15a.png Kit șosete 3 dungi roșu.png In afara

Echipa de fotbal din Congo este formată dintr-o selecție a celor mai buni jucători congolezi ( Republica Congo ). Întâlnirile sale sunt organizate de Federația Congoleză de Fotbal .

Istorie

Începuturile Congo

Echipa de fotbal din Congo este poreclită „Les Diables Rouges”, la fel ca echipele naționale belgiene și sud-coreene. Belgia a avut această poreclă de la începutul secolului al XX-lea. Federația de Fotbal congolez a fost fondată în 1962 . Este afiliată FIFA din 1962 și este membră a Confederației Africane de Fotbal din 1966 . A fost disputat primul meci oficial al echipei de fotbal din Congo13 aprilie 1960, în Madagascar împotriva insulei Reunion , cu câteva luni înainte de independența față de Franța (15 august 1960), care s-a încheiat cu prima victorie cu un scor de 4 la 1. Câteva zile mai târziu, 19 aprilie 1960, încă în Madagascar, Congo a înregistrat cea mai mare înfrângere cu 8-1 împotriva Madagascarului . A câștigat primele Jocuri Pan-Africane în 1965 , acasă. Prima dată în etapa finală a CAN a fost în 1968 , care se încheie cu L3 1 st  rundă împotriva Senegal (1-2, gol Jeannot Foutika ) împotriva Ghana (1-3, gol Jean Michel Mbono , cunoscut sub numele de Le Sorcier ) și împotriva Republicii Democrate Congo (0-3).

CAN 1972  : Câștigătorul Congo

După o primă experiență în CAN , în 1968 , echipa de fotbal din Congo la 1 st  runda este 1-1 împotriva Maroc (gol Moukila), apoi a pierdut împotriva Zair (0-2) și câștigă împotriva Sudan (4-2, dublu de la Jean-Michel Mbono și goluri de la Jonas Bahamboula MBemba, au spus Tostao și François M'Pelé ). Cu trei puncte, la egalitate de puncte cu Maroc, Congo s-a calificat în semifinală, grație numărului de egaluri (una pentru Congo și trei pentru Maroc). În semifinală, el învinge Camerun (1-0, gol al lui Noël Minga Tchibinda, cunoscut sub numele de Pépé). În finală, datorită dublei lui Jean-Michel Mbono și golului lui François M'Pelé, a învins Mali cu 3-2 și a câștigat trofeul pentru a doua sa participare într-o fază finală a CAN.

Din 1972 până în 1978

Pentru Cupa Mondială 1974 , echipa de fotbal Congo este bătut în 1 st  tur al playoff de Nigeria . La CAN 1974 , în 1 st  rundă, două victorii au fost înregistrate de Congo împotriva Mauritius (2-0, goluri de Paul Moukila și Sébastien Lakou, cunoscut sub numele de Abossolo) și împotriva Zair (2-1, goluri de la Noël Minga Tchibinda și Jean -Michel M'Bono, cunoscut sub numele de Le Sorcier) și o remiză împotriva Guineei (1-1, gol al lui Jean-Jacques Ndomba, cunoscut sub numele de Le Géomètre). În ciuda obiectivelor M'Pelé și Ndomba, Congo a pierdut în jumătate față de Zambia (2-4) și a pierdut pentru meciul pentru 3 - lea  loc împotriva Egiptului (0-4). Cea mai mare victorie a Congo a fost înregistrată în Gabon , împotriva Sao Tomé și Principe ,7 iulie 1976, care s-a încheiat cu un scor de 11 goluri la 0 pentru congolezi. Pentru FIFA World Cup 1978 , el bate Camerun la 1 st  rundă, dar a fost învins de către Coasta de Fildeș de la 2 la runda a playoff. La CAN 1978 , el a fost eliminat în 1 st  rundă, obținând două înfrângeri împotriva Uganda (1-3, gol de Jacques Mamounoubala) și împotriva Maroc (0-1) și egalul cu Tunisia (0-0).

Din 1978 până în 1992

Echipa de fotbal din Congo a câștigat Cupa UDEAC în 1990 acasă împotriva Camerunului (2-1). A fost finalistă de două ori în 1984 și 1985 (împotriva Camerunului și apoi împotriva Gabonului ). La CAN 1992 , ea a făcut două remize în 1 st  rundă împotriva Coastei de Fildeș (0-0) și Algeria (1-1, gol din Tchibota ), suficient pentru a ajunge în sferturile de finală, dar ea este bătută în sferturi de Ghana (1-2, gol de la Tchibota). În această perioadă, ea nu a participat la calificările la Cupa Mondială și nu a reușit să se califice pentru CAN.

Din 1992 până în 2000

Pentru Cupa Mondială FIFA în 1994 , echipa de fotbal Congo a bate 1 st  tur al playoff de către Nigeria și Africa de Sud . A fost finalistă la Jocurile La Francofonie din 1997 . Pentru Cupa Mondială 1998 , ea bate Côte d'Ivoire în 1 st  rundă, apoi a terminat 2 II în 2 d rundă, în spatele Africa de Sud, înainte de Zambia și Republica Democrată Congo . În ultima zi, a fost nevoie de o singură victorie pentru calificare, ea a pierdut împotriva concurentei directe din Africa de Sud (1-0). La CAN 2000 , Congo a fost eliminat în 1 st  runda, cu doua infrangeri impotriva Maroc (0-1) și Tunisia (0-1) și egalul cu Nigeria (0-0).

2002-2014

Echipa de fotbal Congo nu a participat la Cupa Mondială 2002 (bate Guineea Ecuatorială la 1 st  rundă, ultima 2 pentru a transforma în spatele Madagascar , The Tunisia , The Coasta de Fildeș și Republica Democrată Congo ). Aceasta a implicat nu Cupa Mondială 2006 (bate Sierra Leone la 1 st  rundă, terminat 4 - lea din 6 în spatele Togo , The Senegal , The Zambia înainte de Mali și Liberia în timpul a 2 -a rundă). Congo a câștigat Cupa CEMAC (competiție regională africană) în 2007, învingând Gabon (1-0, golul Destin Makita ). A fost finalist al acestei competiții în 2008, bătut de Camerun (0-3). Echipa de fotbal Congo a fost în grupa 10 Cupa Mondială 2010 rundă preliminară de calificare cu Mali, Sudan și Ciad . Congo a terminat pe locul trei în grupă și nu a avansat în runda decisivă. Din 2000 , el nu a reușit să se califice pentru CAN și nu poate confirma succesul trecutului. Congo nu s-a calificat niciodată la Cupa Mondială.

Din 2015

Congo se califică pentru CAN 2015 terminând 2 e în grupa lor în spatele Africii de Sud, dar înaintea Nigeriei, campioana în acțiune.

În faza finală, Congo a terminat în fruntea grupei sale după ce a învins Burkina Faso și Gabon și a remizat cu Guineea Ecuatorială, țara gazdă. În sferturile de finală, Congo a pierdut în fața vecinului său, RDC, cu scorul de 4 goluri la 2.

În 2015, după ce antrenorul Claude Leroy și-a dat demisia, federația a decis să aibă încredere în Sébastien Migné pentru a prelua frâiele echipei naționale, care până atunci fusese asistentul lui Claude Leroy.

Numit antrenor al echipei Red Devils de către federație și ministerul sporturilor, condus la acea vreme de Alfred Opimbat, Migné a condus echipa și a condus-o până la al treilea meci de calificare CAN 2019.

Cu toate acestea, după o remaniere a guvernului congolez, fostul ministru al sportului Alfred Opimbat nu a fost reînnoit pentru funcția sa și a fost înlocuit de domnul Hugues Ngouélondélé [1] (fost primar al orașului Brazzaville). La câteva luni după această numire, echipa națională a trebuit să facă față diferitelor situații, inclusiv neplata salariului (a antrenorului, a personalului și a jucătorilor), interferență repetată din partea Ministerului în funcțiile și prerogativele antrenorului., Rezultând atunci , la un an după numirea ministrului, abandonarea postului de antrenor [2] în timpul calificărilor pentru Cupa Africii a Națiunilor (CAN). Fostul antrenor Migné s-a justificat declarând presei scrise congoleze că nu a fost plătit de mai mult de patru luni și că demisia sa nu a fost acceptată de minister, prin urmare a decis să părăsească postul. Antrenor al echipei naționale a Congo.

După demisia antrenorului Migné, Gatsono, care a fost antrenor al echipei naționale locale, a oferit o interimară.

28 mai 2018Ministerul și federația decid apoi să încredințeze selecția congoleză lui Valdo Filho .

Clasamentul FIFA

Clasamentul FIFA al echipei Congo
An 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019
Clasament mondial 103 114 119 100 101 112 94 86 94 97 108 117 110 89 91 68 101 122 133 109 84 61 48 70 96 84 89