Cel mai bun jucător Dani Alves
Golgheter (i) Everton Paolo Guerrero (3 goluri)
Cei mai buni trecători Roberto Firmino Charles Aránguiz (3 pase decisive)

Navigare

Copa America 2019 este 46 - a  ediție a Copa America , principalul eveniment internațional al CONMEBOL . Competiția este organizată în Brazilia și găzduiește 12 participanți, cele zece națiuni sud-americane plus doi invitați ai AFC , Japonia - care este a 2- a  participare la eveniment - și Qatar , participând pentru prima dată.

Alegerea țării gazdă

Inițial, Copa America 2019 urma să fie găzduită de Chile , în timp ce Brazilia urma să găzduiască Copa América 2015 . Acest lucru se datorează politicii CONMEBOL de turnee rotative în ordine alfabetică a țărilor. Cu toate acestea, datorită organizării Cupei Confederațiilor 2013 , Cupei Mondiale 2014 și Olimpiada 2016 din Brazilia, brazilienii și chilienii doresc să schimbe organizarea turneului, idee aprobată de CONMEBOL în 2012.

Națiuni participante

Țară Participare Cel mai bun rezultat Ultima participare
(rezultatul obținut)
CONMEBOL
Argentina +41, Medalie de aur, America de SudCâștigător (14)
1921 , 1925 , 1927 , 1929 , 1937 , 1941 , 1945 , 1946 , 1947 , 1955 , 1957 , 1959 (1) , 1991 , 1993
2016
(finalist)
Bolivia +26, Medalie de aur, America de SudCâștigător (1)
1963
2016
( 1 st  rotund)
Brazilia PO +35, Medalie de aur, America de SudCâștigător (8)
1919 , 1922 , 1949 , 1989 , 1997 , 1999 , 2004 , 2007
2016
Chile +38, Medalie de aur, America de SudCâștigător (2)
2015 , 2016
2016
(Câștigător)
Columbia +21, Medalie de aur, America de SudCâștigător (1)
(sfert finalist)
Paraguay +36, Medalie de aur, America de SudCâștigător (2)
1953 , 1979
2016
Peru +31, Medalie de aur, America de SudCâștigător (2)
1939 , 1975
2016
Uruguay +43, Medalie de aur, America de SudCâștigător (15)
1916 , 1917 , 1920 , 1923 , 1924 , 1926 , 1935 , 1942 , 1956 , 1959 (2) , 1967 , 1983 , 1987 , 1995 , 2011

Orașe și stadioane

14 iunie 2018, vicepreședintele CBF , Fernando Sarney , anunță că cinci orașe vor găzdui turneul: Salvador , Rio de Janeiro , São Paulo , Belo Horizonte și Porto Alegre .

Copa América 2019 este pe pagina Brazilia. Belo Horizonte Porto Alegre Sao Paulo Rio de Janeiro Salvador Rio de Janeiro Sao Paulo

Legenda clasamentelor

Cele douăsprezece echipe sunt împărțite în trei grupe de câte patru în primul tur. Primele două din fiecare grupă se califică în sferturile de finală, precum și cele mai bune două treimi.

21:30 (ora locală )
Coutinho Gol marcat după 50 de minute50 - lea ( pen. )
18:30 (ora locală )
Martins Gol marcat după 28 de minute28 - lea ( pen. ) ( 1 - 1 ) Gol marcat după 45 de minute45 th Guerrero ( Cueva Trecere decisivă )
Gol marcat după 55 de minute 55 th Farfán ( Guerrero Trecere decisivă )
Gol marcat după 90 + 6 minute 90 + 6 th Flores ( Farfán Trecere decisivă )
22 iunie 2019 Peru 0 - 5 Brazilia Arena Corinthians , São Paulo
( 0 - 3 ) Gol marcat după 12 minute12 th Casemiro ( Marquinhos Trecere decisivă )
Gol marcat după 19 minute 19 th Firmino
Gol marcat după 32 de minute32 nd Everton ( Coutinho Trecere decisivă )
Gol marcat după 53 de minute 53 rd Alves ( Firmino Trecere decisivă )
Gol marcat după 90 de minute 90 th Willian
Spectatori: 45.067 Arbitru
: Fernando Rapallini
Raport
22 iunie 2019 Bolivia 1 - 3 Venezuela Estádio Mineirão , Belo Horizonte
( Trecere decisivăBejarano ) Justiniano  (ro) Gol marcat după 83 de minute83 rd ( 0 - 1 ) Gol marcat după 2 minute2 nd Machis ( Hernández Trecere decisivă )
Gol marcat după 55 de minute 55 e Machis ( Rincón Trecere decisivă )
Gol marcat după 87 de minute 87 e Martínez ( Soteldo Trecere decisivă )
Spectatori: 11.746 Arbitru
: Esteban Ostojich
Raport

Brazilia a confirmat statutul său preferat și devine 1 st  loc în grup , dar luptă pentru Venezuela , care a smulge un egal (0-0). Echipa venezueleană va fi, de asemenea, marele beneficiar al VAR - un sistem care își face apariția pentru prima dată în Copa América - care refuză două goluri atât brazilienilor, cât și peruanilor în confruntările lor directe cu Venezuela, care se oferă 2 nd  loc. Zdrobite cu gazdele braziliene cu 5-0, peruanii au reușit să se califice în sferturile de finală, terminând printre cele mai bune două treimi din turneu.

19:00 (ora locală )
( 0 - 0 ) Gol marcat după 71 de minute71 th R. Martínez ( James Trecere decisivă )
Gol marcat după 86 de minute 86 e D. Zapata ( Lerma Trecere decisivă )
Spectatori: 35.572
Arbitru: Roberto Tobar
Raport
16 iunie 2019 Paraguay 2 - 2 Qatar Estádio do Maracanã , Rio de Janeiro
Cardozo Gol marcat după 4 minute4 - lea ( pen. )
( Trecere decisivăAlmirón ) González Gol marcat după 56 de minute56 th
( 1 - 0 ) Gol marcat după 68 de minute68 - lea Ali ( Salman Trecere decisivă )
Gol marcat după 77 de minute 77 - lea KHOUKHI ( Ak. Afif Trecere decisivă )
Spectatori: 19.196
Arbitru: Diego Haro
Raport
19 iunie 2019 Columbia 1 - 0 Qatar Estádio do Morumbi , São Paulo
( Trecere decisivăJames ) D. Zapata Gol marcat după 86 de minute86 th ( 0 - 0 ) Spectatori: 22 079
Arbitru: Alexis Herrera
Raport
19 iunie 2019 Argentina 1 - 1 Paraguay Estádio Mineirão , Belo Horizonte
Messi Gol marcat după 57 de minute57 - lea ( pen. ) ( 0 - 1 ) Gol marcat după 37 de minute37 th R. Sánchez  (in) ( Almirón Trecere decisivă ) Spectatori: 35.265
Arbitru: Wilton Sampaio
Raport
23 iunie 2019 Qatar 0 - 2 Argentina Arena do Grêmio , Porto Alegre
( 0 - 1 ) Gol marcat după 4 minute4 e Martínez
Gol marcat după 82 de minute82 e Agüero ( Dybala Trecere decisivă )
Spectatori: 41.390
Raport
23 iunie 2019 Columbia 1 - 0 Paraguay Itaipava Arena Fonte Nova , Salvador
( Trecere decisivăArias ) Cuéllar Gol marcat după 31 de minute31 e ( 1 - 0 ) Spectatori: 13.903
Arbitru: Víctor Hugo Carrillo
Raport

Columbia face o impresie puternică câștigând cele trei meciuri din grupă - sunt singura echipă din turneu în acest caz - pe măsură ce Argentina se luptă să avanseze în sferturile de finală. Doar o victorie împotriva Qatar permite Albiceleste pentru a avansa la 2 - lea  tur. Qatar, invitat al AFC , a făcut o impresie bună prin smulgerea unui egal (2-2) în fața Paraguayului (care a condus cu 2-0), dar nu a putut evita să ajungă pe ultimul loc în grupă. Paraguay avansează în sferturile de finală cu doar două puncte: doar Mexicul, în ediția din 1993 , reușise să se scoată din faza grupelor cu același total de puncte.

( Trecere decisivăCaceres ) Suárez Gol marcat după 44 de minute44 e
A. Mina Gol marcat după 80 de minute80 e ( csc )
( 3 - 0 ) Spectatori: 13.611 Arbitru
: Anderson Daronco
Raport
17 iunie 2019 Japonia 0 - 4 Chile Estádio do Morumbi , São Paulo
20:00 (ora locală )
( 0 - 1 ) Gol marcat după 41 de minute41 e Pulgar ( Aránguiz Trecere decisivă )
Gol marcat după 54 de minute 54 e Vargas ( Isla Trecere decisivă )
Gol marcat după 82 de minute 82 e Sánchez ( Aránguiz Trecere decisivă )
Gol marcat după 83 de minute 83 e Vargas ( Sánchez Trecere decisivă )
Spectatori: 23.253
Arbitru: Mario Díaz de Vivar
Raport
20 iunie 2019 Uruguay 2 - 2 Japonia Arena do Grêmio , Porto Alegre
Suárez Gol marcat după 32 de minute32 e ( Pen. )
( Trecere decisivăLodeiro ) Gimenez Gol marcat după 66 de minute66 e
( 1 - 1 ) Gol marcat după 25 de minute Al 25- lea Miyoshi ( Shibasaki Trecere decisivă ) Al
Gol marcat după 59 de minute59- lea Miyoshi
Spectatori: 39.733
Arbitru: Andrés Rojas
Raport
21 iunie 2019 Ecuador 1-2 Chile Itaipava Arena Fonte Nova , Salvador
E. Valencia Gol marcat după 26 de minute26 - lea ( pen. ) ( 1 - 1 ) Gol marcat după 8 minute8 e Fuenzalida
Gol marcat după 51 de minute51 e Sánchez ( Aránguiz Trecere decisivă )
Spectatori: 14.727
Arbitru: Patricio Loustau
Raport
24 iunie 2019 Chile 0 - 1 Uruguay Estádio do Maracanã , Rio de Janeiro
( 0 - 0 ) Gol marcat după 82 de minute82 nd Cavani ( Valverde Trecere decisivă ) Spectatori: 57.442
Arbitru: Raphael Claus
Raport
24 iunie 2019 Ecuador 1 - 1 Japonia Estádio Mineirão , Belo Horizonte
Mena  (În) Gol marcat după 35 de minute35 e ( 1 - 1 ) Gol marcat după 15 minute15- lea Nakajima Spectatori: 9.729
Arbitri: Jesús Valenzuela
Raport

Acest grup este disputat cu amărăciune de Uruguay și Chile, care încrucișează săbiile în ultima zi. Un gol al lui Edinson Cavani permite Celeste să termine pe locul 1 în  fața chilienilor. Prin neutralizarea 1-1, Japonia și Ecuador ratează ocazia de a avansa în sferturile de finală și sunt ambii eliminați.

Clasamentul pe locul trei

Cele mai bune două treimi se califică în sferturile de finală.

• S-a calificat în sferturile de finală
Clasament
1 Peru (Grupa A) 4 3 1 1 1 3 6 -3
2 Paraguay (Grupa B) 2 3 0 2 1 3 4 -1
3 Japonia (grupa C) 2 3 0 2 1 3 7 -4

Masa finala

Cu excepția finalei, nu există nicio prelungire planificată în caz de egalitate la sfârșitul perioadei de reglementare: calificarea este decisă direct printr-o lovitură de pedeapsă. Trei meciuri în sferturile de finală se joacă astfel la penalty-uri la sfârșitul celor nouăzeci de minute de joc.

Sferturi de finala Semifinale Final
027 iunie , Porto Alegre   02 iulie , Belo Horizonte   07 iulie , Rio de Janeiro

LipsaGonzález

În acest prim trimestru-finala, Paraguay deține Brazilia sub control (0-0) și reușește să scoate lovituri de departajare , cu o luptă puternică . Cu toate acestea, spre deosebire de edițiile din 2011 și 2015, care i-au văzut pe guaranizi eliminându-i pe brazilieni în acest fel, norocul nu-i mai zâmbește lui Paraguay, care ratează două lovituri. Brazilia învinge semnul indian și ajunge în semifinale pentru prima dată din 2007 .

28 iunie 2019 Venezuela 0 - 2 Argentina Estádio do Maracanã , Rio de Janeiro
( 0 - 1 ) Gol marcat după 10 minute10- a Martínez ( Agüero Trecere decisivă )
Gol marcat după 74 de minute 74- a Lo Celso
Spectatori: 50.094
Raport

Argentina a învins Venezuela fără să recurgă la lovitura de pedeapsă - sunt singura echipă în acest caz - și oferă o performanță mai bună în comparație cu faza grupelor. Venezuela, neînvinsă până acum, trebuie să capituleze în fața experienței și realismului adversarului său.

SuccesSánchez

Acest al treilea sfert de finală este cel mai echilibrat din serie, deoarece este singurul care pune două favoriți logici unul împotriva celuilalt pentru titlu. Chile este superior adversarului său - VAR îi refuză două goluri - dar trebuie totuși să treacă prin loviturile de pedeapsă pentru a-și valida biletul în semifinale.

SuccesFlores

Acest ultim sfert de finală este, de asemenea, cel mai controversat, deoarece VAR refuză trei goluri către uruguaieni pentru un ofsaid destul de discutabil. Peruanii sunt intratabili în apărare și, după ce au smuls remiza fără goluri, reușesc în toate șuturile la poartă. Luis Suárez îi e dor de el și își condamnă echipa la eliminare, spre surprinderea tuturor.

Semifinale

2 iulie 2019 Brazilia 2 - 0 Argentina Estádio Mineirão , Belo Horizonte
( Trecere decisivăFirmino ) Isus Gol marcat după 19 minute19 e
( Trecere decisivăIsus ) Firmino Gol marcat după 71 de minute71 e
( 1 - 0 ) Spectatori: 55 947
Raport

Această primă semifinală dă naștere unei noi ediții a Superclásico care se opune celor doi giganți ai continentului sud-american. Brazilia învinge blestemul lui Mineiraço și câștigă arătând realism în fața adversarului lor de lungă durată. Argentinienii plâng scandal și pun la îndoială arbitrajul care nu le-ar fi acordat două pedepse, în ciuda prezenței VAR .

3 iulie 2019 Chile 0 - 3 Peru Arena do Grêmio , Porto Alegre
( 0 - 2 ) Gol marcat după 21 de minute21 e Flores ( Carrillo Trecere decisivă )
Gol marcat după 38 de minute 38 e Yotún ( Carrillo Trecere decisivă )
Gol marcat după 90 + 1 minute 90 + 1 e Guerrero ( Tapia Trecere decisivă )
Spectatori: 33.058
Raport

Peru se răzbună răsunător asupra Chile - adversarii care i-au eliminat cu patru ani mai devreme în aceeași etapă a competiției - și își asigură calificarea în finala turneului, la 44 de ani de la ultima participare la acest nivel.

Potriviți 3 - lea  loc

6 iulie 2019 Argentina 2 - 1 Chile Arena Corinthians , São Paulo
( Messi Trecere decisivă ) Omen Gol marcat după 12 minute12 e
( Lo Celso Trecere decisivă ) Dybala Gol marcat după 22 de minute22 e
( 2 - 0 ) Gol marcat după 59 de minute59 e ( Pen. ) Vidal Spectatori: 41.573
Raport

După două finale consecutive Argentina-Chile câștigate de chilieni, cele două echipe se întâlnesc în „mica finală” pentru a determina locul trei în această Copa América. De această dată, Argentina a câștigat și, prin urmare, a asigurat podiumul. Rețineți al doilea cartonaș roșu din cariera lui Lionel Messi , după o altercație cu Gary Medel, care a văzut și roșu.

Final

Meciul 26 Brazilia 3 - 1 Peru Stadionul Maracanã , Rio de Janeiro
7 iulie 2019
17:00 (ora locală )
( Gabriel Jesus Trecere decisivă ) Everton Gol marcat după 15 minute15 - lea
( Arthur Trecere decisivă ) Gabriel Jesus Gol marcat după 45 de minute45 e
Richarlison Gol marcat după 90 de minute90 - lea ( pen. )
( 2 - 1 ) Gol marcat după 44 de minute44 e ( Pen. ) Guerrero Spectatori: 58.584
Raport

Statistici și recompense

Clasamentul competiției

Clasificarea completă a celor 12 echipe.

Echipă tipică

De Confederația de Fotbal din America de Sud (CONMEBOL)
paznic Apărător Mijloc Atacator
Alisson becker Dani Alves José María Giménez Thiago Silva Miguel Trauco

Leandro Paredes Arthur Arturo Vidal

James Rodríguez Paolo Guerrero Everton

Drepturi de difuzare

1. (es) "  Copa América Brasil 2019 se dispută cu 12 selecții  " , pe www.conmebol.com ,4 mai 2018(accesat pe 7 mai 2018 ) .
  2. (es) „  La Copa América da otro paso hacia Chile  ” , pe www.lanacion.cl ,8 august 2009(accesat la 4 martie 2016 ) .
  3. (es) "  Venezuela cu" V "de VAR: revisa los cuatro goles que la tecnología anuló a favor de la 'vinotinto'  " , pe www.depor.com ,19 iunie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  4. Eric Frosio, „  Copa América: Brazilia se califică ușor pentru sferturile de finală  ” , pe www.lequipe.fr ,22 iunie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  5. „  Copa America: Argentina învinge Qatarul și se alătură Venezuela în sferturile de finală  ” , pe www.lequipe.fr ,23 iunie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  6. (es) Luis Reyes, „  Paraguay clasificó with only dos points: no ocurría from 1993  ” , pe chile.as.com ,24 iunie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  7. „  Copa America: Cavani permite Uruguayului să evite Columbia în sferturile de finală  ” , pe www.lequipe.fr ,25 iunie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  8. Steven Oliveira, „  Brazilia se răzbună pe Paraguay  ” , la www.sofoot.com ,28 iunie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  9. „  Copa América: Argentina zdrobește Venezuela și merge în semifinale  ” , pe www.dhnet.be ,28 iunie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  10. Michael Balcaen, „  Picior. Chile încă visează la un triplu!  » , Pe www.24matins.fr ,29 iunie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  11. "  Copa América: Trei goluri refuzate pentru ofsaid, o penalizare ratată de Suarez ... Uruguay eliberat de Peru  " , pe www.20minutes.fr ,30 iunie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  12. „  Copa América: lacrimile lui Suárez după lovitura lui ratată  ” , pe sport24.lefigaro.fr ,30 iunie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  13. Eric Frosio, „  Brazilia domină Argentina lui Messi și se alătură finalei Copa America  ” , pe www.lequipe.fr ,3 iulie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  14. (es) Leo Farinella, „  El partido debe volver a jugarse  ” , pe www.ole.com.ar ,3 iulie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  15. „  Copa America - Senzație: Peru a măturat Chile!  » , Pe www.beinsports.com ,4 iulie 2019(accesat la 4 iulie 2019 ) .
  16. „  Copa América: Messi a fost expediat împotriva Chile pentru o altercație cu Medel  ” , pe sport24.lefigaro.fr ,6 iulie 2019(accesat pe 7 iulie 2019 ) .
  17. (în) „  ESPN + adaugă portofoliului de fotbal Copa America  ” pe media.sportbusiness.com , site-ul web specializat ,28 mai 2019(accesat la 28 mai 2019 ) .