Cel mai bun jucător Enzo Francescoli
Golgheter (i) Jorge Burruchaga , Roberto Dinamite și Carlos Aguilera (3)

Navigare

1983 Copa América este un fotbal de competitie care a avut loc în perioada de 10 luna august pentru a cu 4 luna noiembrie, 1983 .

Toate meciurile se joacă în meciuri cu două sensuri (acasă și în deplasare), deci nu există un turneu propriu-zis organizat în una dintre țările participante.

Participanții sunt cele zece țări membre ale confederației sud-americane Argentina , Bolivia , Brazilia , Chile , Columbia , Ecuador , Paraguay , Peru , Uruguay și Venezuela . Prima rundă implică nouă din cele zece echipe, împărțite în trei grupe de câte trei. Primul din fiecare grup se califică în semifinale, al patrulea calificat în ultimele patru fiind Paraguay, scutit din prima rundă ca campion în apărare. Un al treilea meci pe teren neutru este programat pentru finală (numai) în caz de egalitate de puncte între finaliști la finalul meciurilor cu două sensuri. Numai în caz de egalitate după prelungiri la sfârșitul meciului de sprijin, se iau în calcul scorurile celor două meciuri anterioare pentru a decide între echipe.

În finală, Uruguay a câștigat cu 2-0 în prima manșă de la Montevideo și va căuta punctul de remiză (1-1) la întoarcerea Braziliei, ceea ce le este suficient pentru a câștiga din nou trofeul. Acesta este al doisprezecelea titlu sud-american pentru Uruguay.

21 septembrie Venezuela 0 0 Chile
1 st  luna septembrie anul 1983 Uruguay 2 - 1 Chile Stadionul Centenario ( Montevideo )
Acevedo Gol marcat după 45 de minute45 e
Morena Gol marcat după 63 de minute63 e ( Pen. )
Gutiérrez 77 ecard rosu
( 1 - 0 ) Orellana Gol marcat după 76 de minute76 th
J. Rojas 77 - leacard rosu
Spectatori: 30.000
Arbitraj: Arnaldo Cézar Coelho
4 septembrie 1983 Uruguay 30 Venezuela Stadionul Centenario ( Montevideo )
Cabrera Gol marcat după 35 de minute35 e
Morena Gol marcat după 51 de minute51 e ( pen. )
Luzardo Gol marcat după 68 de minute68 e
Acosta 70 ecard rosu
( 1 - 0 ) R. Torres 77 - lea Simonelli 85 - leacard rosu
card rosu
Spectatori: 60.000 de
arbitri: Gabriel González
8 septembrie 1983 Chile 5 - 0 Venezuela Estadio Nacional ( Santiago )
Arriaza Gol marcat după 22 de minute22 e
Dubó Gol marcat după 25 de minute25 e
Aravena Gol marcat după 35 de minute35 e , Gol marcat după 83 de minute83 e
Espinoza Gol marcat după 51 de minute51 e
( 3 - 0 ) B. Barboza 85 - leacard rosu Spectatori: 20.000 de arbitri
: Enrique Labó
11 septembrie 1983 Chile 2 - 0 Uruguay Estadio Nacional ( Santiago )
Dubó Gol marcat după 9 minute9 th
Letelier Gol marcat după 80 de minute80 th
( 1 - 0 ) Spectatori: 55.000
Arbitraj: Teodoro Nitti
18 septembrie 1983 Venezuela 1-2 Uruguay Estadio Brígido Iriarte ( Caracas )
Febles Gol marcat după 77 de minute77 - lea ( 0 - 0 ) Santelli Gol marcat după 74 de minute74 th
Aguilera Gol marcat după 87 de minute87 th
Montelongo 55 thcard rosu
Spectatori: 3.000 de
arbitri: Carlos Montalván
21 septembrie 1983 Venezuela 0 - 0 Chile Estadio Brígido Iriarte ( Caracas )

14 septembrie Brazilia 0 0 Argentina
10 august 1983 Ecuador 2 - 2 Argentina Estadio Olímpico Atahualpa ( Quito )
Vásquez Gol marcat după 68 de minute68 - lea
Vega Gol marcat după 79 de minute79 - lea
( 0 - 1 ) Burruchaga Gol marcat după 40 de minute40 e , Gol marcat după 51 de minute51 e Spectatori: 50.000 Arbitru
: Gilberto Aristízabal
17 august 1983 Ecuador 0 - 1 Brazilia Estadio Olímpico Atahualpa ( Quito )
( 0 - 1 ) Roberto Dinamite Gol marcat după 14 minute14 e
Andrade card rosu
Spectatori: 50.000
Arbitru: Alfonso Postigo
24 august 1983 Argentina 1 - 0 Brazilia Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Gareca Gol marcat după 55 de minute55 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 70.000 de
arbitri: Juan Daniel Cardellino
1 st  luna septembrie anul 1983 Brazilia 5 - 0 Ecuador Stadionul Serra-Dourada ( Goiânia )
Renato Gaucho Gol marcat după 12 minute12 e
Roberto Dinamite Gol marcat după 46 de minute46 e , Gol marcat după 55 de minute55 e
Eder Gol marcat după 58 de minute58 e
Tita Gol marcat după 60 de minute60 e
( 1 - 0 ) Spectatori: 35.000
Arbitru: Luis Gregorio da Rosa
7 septembrie 1983 Argentina 2 - 2 Ecuador Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Ramos Gol marcat după 50 de minute50 th
Burruchaga Gol marcat după 90 de minute90 th ( pen. )
( 0 - 1 ) Quiñónez Gol marcat după 44 de minute44 - lea
Maldonado Gol marcat după 89 de minute89 - lea
Spectatori: 40.000 de
14 septembrie 1983 Brazilia 0 - 0 Argentina Maracanã ( Rio de Janeiro )

4 septembrie Peru 2 1 Bolivia
14 august 1983 Bolivia 0 - 1 Columbia Estadio Hernando Siles ( La Paz )
( 0 - 0 ) Valderrama Gol marcat după 73 de minute73 rd Spectatori: 40.000 de
17 august 1983 Peru 1 - 0 Columbia Estadio Nacional ( Lima )
Navarro Gol marcat după 77 de minute77 - lea ( 0 - 0 ) Spectatori: 30.000 de
arbitri: José Luis Martínez Bazán
21 august 1983 Bolivia 1 - 1 Peru Estadio Hernando Siles ( La Paz )
Romero Gol marcat după 65 de minute65 - lea ( 0 - 0 ) Navarro Gol marcat după 89 de minute89 - lea Spectatori: 45.000 de
arbitri: Jorge Eduardo Romero
28 august 1983 Columbia 2 - 2 Peru El Campín ( Bogota )
Prince Gol marcat după 46 de minute46 - lea
Fiorillo Gol marcat după 69 de minute69 - lea
( 0 - 1 ) Malásquez Gol marcat după 25 de minute25 - lea ( pen. )
Caballero Gol marcat după 85 de minute85 th
31 august 1983 Columbia 2 - 2 Bolivia El Campín ( Bogota )
Valderrama Gol marcat după 2 minute2 nd
Molina Gol marcat după 60 de minute60 th ( pen. )
( 1 - 0 ) Melgar Gol marcat după 78 de minute78 - lea
Rojas Gol marcat după 80 de minute80 - lea
Spectatori: 45.000 de
arbitri: José Vergara
4 septembrie 1983 Peru 2 - 1 Bolivia Estadio Nacional ( Lima )
Leguía Gol marcat după 6 minute6 e
Caballero Gol marcat după 21 de minute21 e
( 2 - 0 ) Paniagua Gol marcat după 46 de minute46 - lea Spectatori: 50.000
Arbitraj: Guillermo Budge

Semifinale

Primele meciuri

13 octombrie 1983 Peru 0 - 1 Uruguay Estadio Nacional ( Lima )
( 0 - 0 ) Aguilera Gol marcat după 65 de minute65 - lea Spectatori: 28.000 de
arbitri: Sergio Vásquez
Acasuzo - Duarte , Requena , Aguayo , Díaz - Velásquez , Olaechea , Reyna ( 73 e Casanova ) - Rey Muñoz ( 58 e Malásquez ), Navarro , CaballeroÎnlocuitA venit după 73 de minute  ÎnlocuitA venit după 58 de minute  Echipe Rodríguez - Diogo , Gutiérrez , Acevedo , Agresta - González , Barrios , Cabrera - Aguilera ( 80 e Saralegui ), Francescoli , Acosta ( 77 e Ramos ) ÎnlocuitA venit după 80 de minute  ÎnlocuitA venit după 77 de minute
13 octombrie 1983 Paraguay 1 - 1 Brazilia Estadio Defensores del Chaco ( Asuncion )
Morel Gol marcat după 70 de minute70 - lea ( 0 - 0 ) Eder Gol marcat după 88 de minute88 - lea Spectatori: 55.000
Arbitru: Gastón Castro
Fernández - Figueredo , Surián , Delgado , Torales - Benítez ( Olmedo ), Florentín , Romerito , Hicks ( Miño ) - Morel , MendozaÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Leão - Paulo Roberto , Márcio , Mozer , Júnior - Andrade , Jorginho , Tita ( Renato ), Renato Gaúcho - Careca , ÉderÎnlocuitÎntre

Returnează meciurile

20 octombrie 1983 Uruguay 1 - 1 Peru Stadionul Centenario ( Montevideo )
Cabrera Gol marcat după 49 de minute49 - lea ( 0 - 1 ) Malásquez Gol marcat după 24 de minute24 - lea Spectatori: 58.000
Arbitru: Arturo Ithurralde
Rodríguez - Diogo , Gutiérrez , Acevedo , Agresta - González , Barrios , Cabrera - Aguilera ( 75 e Saralegui ( 85 e )), Francescoli , Acosta ( 71 e Ramos ) ÎnlocuitA venit după 75 de minute  card rosu ÎnlocuitA venit după 71 de minute  Echipe Acasuzo - Duarte ( 85 th ), Requena , Aguayo , Díaz - Velásquez , Olaechea , Leguía - Malásquez , Navarro , Caballerocard rosu
20 octombrie 1983 Brazilia 0 - 0 Paraguay Estádio Parque do Sabiá ( Uberlândia )
( 0 - 0 ) Spectatori: 75.000
Arbitru: Juan Carlos Loustau
Leão - Leandro , Márcio , Mozer , Júnior - Andrade ( 79 e ), Jorginho , Renato ( Tita ), Renato Gaucho ( Careca ) - Roberto Dinamite , Edercard rosu ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  Echipe Fernández - Benítez , Surian , Delgado , Torales - Jacquet , Florentín , Romerito , Olmedo - Morel ( Mendoza ( Garay )), Cabañas ( 79 th ) ÎnlocuitÎntre  ÎnlocuitÎntre  card rosu

Final

Primul picior

27 octombrie 1983 Uruguay 2 - 0 Brazilia Stadionul Centenario ( Montevideo )
Francescoli Gol marcat după 41 de minute41 e
Diogo Gol marcat după 80 de minute80 - lea
( 1 - 0 ) Spectatori: 65.000
Arbitraj: Héctor Ortiz
Rodríguez - Diogo , Gutiérrez , Acevedo , Agresta - González , Barrios , Cabrera - Aguilera ( 85 e Bossio ), Francescoli , Acosta ( 75 e Ramos ) ÎnlocuitA venit după 85 de minute  ÎnlocuitA venit după 75 de minute  Echipe Leão - Leandro , Márcio , Mozer , Júnior - Renato , Jorginho , China ( Tita ) - Renato Gaúcho , Roberto Dinamite , ÉderÎnlocuitÎntre

Meci de întoarcere

4 noiembrie 1983 Brazilia 1 - 1 Uruguay Fonte Nova ( Salvador )
Jorginho Gol marcat după 23 de minute23 - lea ( 1 - 0 ) Aguilera Gol marcat după 77 de minute77 - lea Spectatori: 95.000
Arbitru: Edison Peréz-Núñez
Leão - Paulo Roberto , Márcio , Mozer , Júnior - China , Jorginho , Tita ( 77 e Renato Gaúcho ) - Sócrates , Roberto Dinamite ( 43 e Careca ), EderÎnlocuitA venit după 77 de minute  ÎnlocuitA venit după 43 de minute  Echipe Rodríguez - Diogo , Gutiérrez , Acevedo , Agresta - González , Barrios , Cabrera - Aguilera ( 82 e Bossio ), Francescoli , Acosta ( 46 e Ramos ) ÎnlocuitA venit după 82 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute
1983 Copa America - Câștigător Uruguay al 12- lea  titlu
Steagul Uruguay.svg

Golgheteri

3 goluri

2 goluri

1. (în) Cei mai buni jucători Copa America
  2. Totalul în caz de egalitate este în mod necesar două puncte peste tot, fie o victorie pentru fiecare echipă, fie două remize. În acest moment, scorul cumulativ este ignorat.
  3. Rodriguez a oprit o lovitură de pedeapsă de Navarro în 79 - lea  minut.
  4. Brazilia este calificată pentru finală prin tragere la sorți.