2015 - Paraguay 034 0(3)
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 24 iunie 2021

Miguel Ángel Almirón Rejala , născut pe10 februarie 1994în Asuncion , este un fotbalist internațional paraguayan , care joacă poziția de ofensivă mijlocie la Newcastle United .

Biografie

Cariera clubului

Cerro Porteño (2013-2015)

Miguel Almirón și-a început cariera la Cerro Porteño , intrând în categoriile de tineret. 10 martie 2013El a făcut debutul profesional în División de Onoare introducând 74 - lea  minut împotriva Deportivo Capiatá într - o înfrângere 1-0. Apoi19 aprilie, a marcat primul său gol împotriva lui Rubio Ñu într-o victorie cu 2-1.

Lanús (2015-2016)

În august 2015, s-a alăturat clubului argentinian Club Atlético Lanús . 14 septembrieA debutat în Primera División introducând 60 - lea  minut împotriva Banfield într - o înfrângere 1-0.

Atlanta United (2017-2018)

5 decembrie 2016, se alătură noii francize a Atlanta United FC pentru sezonul său inaugural în MLS , pentru o taxă de transfer estimată la opt milioane de dolari SUA. 6 martie, a debutat la MLS într-o pierdere cu 2-1 în fața New York Red Bulls . În săptămâna următoare, a marcat de două ori împotriva celeilalte echipe de expansiune Minnesota United într-o victorie cu 6-1.

El câștigă 8 decembrie 2018MLS Cup .

Newcastle United (din 2019)

El semnează ultima zi a perioadei de transfer de iarnă pentru un transfer de 24 de milioane de euro către Newcastle United .

Cariera internațională

Miguel Almirón are 13 trepte cu echipa Paraguay din 2015 .

El participă la World Under 20 din 2013, care are loc în Turcia . A jucat două jocuri la World Juniors. Paraguay ajunge în optimile de finală ale competiției, fiind eliminat de Irak .

El a fost chemat pentru prima dată în echipa Paraguayului de antrenorul naționalei Ramón Díaz , pentru un amical cu Chile pe5 septembrie 2015. În timpul acestui meci, Miguel Almirón între 81 - lea  minut de joc, în loc de Jonathan Fabbro . Întâlnirea se încheie cu o înfrângere cu 3-2.

El face parte din lista celor douăzeci și trei de jucători paraguayani selectați pentru a juca în Copa América Centenario . A jucat două meciuri în Copa América, împotriva Columbiei și a Statelor Unite .

Statistici

Statistici generale

Statisticile lui Miguel Almirón din 24 iunie 2021
Sezon Club Campionat Cupă națională Concurență (e)

00 Datat Selecţie Locație Adversar Scor Rezultat Competiție Detaliu
1 10 septembrie 2019 23 Stadionul Internațional Amman , Amman Iordania 2- 2 4-2 Joc prietenos Gol marcat după 74 de minute74 - lea a capului
2 14 noiembrie 2019 25 Stadionul Național Vassil-Levski , Sofia Bulgaria 0- 1 0-1 Gol marcat după 60 de minute60 e împușcat cu piciorul stâng
3 24 iunie 2021 34 Stadionul Național Brasilia Mané Garrincha , Brasilia Chile 2 -0 2-0 Copa America 2021 Gol marcat după 58 de minute58 mii pe penalizare

Referințe

1. (es) Lanús a acordat încorporarea volantei Miguel Almirón pe espn.com
  2. (în) Atlanta United semnează jucătorul paraguayean Miguel Almiron la acordul Young DP pe mlssoccer.com
  3. (în) Atlanta United finalizează semnarea vedetei din Paraguay, Miguel Almiron, pe espnfc.com