1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 21 noiembrie 2019

Arturo Rafael Mina Meza , născut pe8 octombrie 1990în Rioverde ( Ecuador ), este un fotbalist internațional ecuadorian care joacă ca fundaș central la Yeni Malatyaspor .

Biografie

Într-un club

A ajuns cu clubul Independiente del Valle în finala Cupei Libertadores din 2016 . El a marcat un gol în prima manșă împotriva Atlético Nacional , care nu a fost suficient pentru a câștiga turneul.

În 2017, Mina s-a alăturat clubului turc Yeni Malatyaspor .

În echipa națională

El a jucat primul său meci pentru Ecuador pe 14 octombrie 2014, într-un amical împotriva El Salvador (victorie 1-5).

Participă cu Ecuador la Copa América 2015 , unde joacă un singur joc, împotriva Mexicului . Apoi a jucat în Copa América Centenario . A jucat patru meciuri în acest turneu, care a văzut Ecuadorul pierzând în sferturile de finală în fața Statelor Unite .

El a marcat primul său gol pe 15 noiembrie 2016, împotriva Venezuelei . Acest meci câștigat cu 3-0 face parte din calificările mondiale din 2018 .

Scop internațional

0 Datat Sare. Locație Adversar Scor Rezultat Detaliu Competiție
1 15 noiembrie 2016 16 Estadio Olímpico Atahualpa , Quito , Ecuador Venezuela 1 -0 3-0 Gol marcat după 51 de minute51 - lea Calificări la Cupa Mondială 2018