1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 30 noiembrie 2019

Ana Rita Andrade Gomes , mai cunoscută sub numele de Ana Rita sau Ana Gomes , născută pe8 august 1976în Lisabona , este un fotbalist internațional portughez care a jucat ca fundaș sau mijlocaș . Are particularitatea de a fi surdă.

Biografie

A început cu GS Carcavelos , când avea doar 14 ani și a jucat două sezoane în Taça Nacional Feminino , prima versiune a Campionatului Portughez de Fotbal Feminin . Ulterior s-a alăturat grupului Musical Desportivo 9 Abril Trajouce , cu care a devenit vicecampioană a Taça Nacional Feminino , în primul său sezon. Apoi vine cea mai prosperă perioadă când se aliniază cu 1 ° Dezembro , care va deveni unul dintre cluburile emblematice ale fotbalului feminin din Portugalia . A câștigat primul campionat din istoria clubului în 2000 . A rămas acolo 10 sezoane, acordându-și un total de 4 campionate și chiar oferindu-și luxul unei duble ( cupă - campionat ) în ultimul său sezon (2003-2004).

Ajuns în 2007 , în Islanda , într-unul dintre numeroasele cluburi din capitală, IR Reykjavik . Ea joacă în prima divizie, jucând 16 meciuri și marcând 3 goluri, însă clubul nu evită retrogradarea la nivelul național al doilea. A câștigat, alături de alți doi internaționali portughezi ( Dani Veloso și Liliana Martins ), 1.deild kvenna , a doua divizie islandeză, învingându-l pe Grindavík / Reynir / Víðir , cu 4 goluri la 1. Înapoi în prima divizie, clubul este retrogradat . În 2010 , a părăsit clubul islandez IR Reykjavik pentru a se alătura celui al FH Hafnarfjörður , unde și-a găsit cei doi compatrioți de limbă portugheză, Liliana Martins și Joana Pavão . Din păcate, este din nou coborârea la sfârșitul sezonului și se alătură din nou, pentru sezonul 2011 , albastru și alb al IR , care încă joacă în divizia a doua.

Statistici

Într-un club

Statisticile Ana Rita
Sezon Club Campionat Cupă națională Concurență (e)
Subtotal 43 10 2 0 - 0 0 - 12 0 57 10
2010 FH Hafnarfjörður Úrvalsdeild kvenna í knattspyrnu 17 1 2 0 - 0 0 - 0 0 19 1
Subtotal 17 1 2 0 - 0 0 - 0 0 19 1
2011 IR Reykjavik 1.deild kvenna 3 0 0 0 - 0 0 - 0 0 3 0
Subtotal 3 0 0 0 - 0 0 - 0 0 3 0
Total peste carieră 63 11 4 0 - 0 0 61 3 128 14

Statistici actualizate la 29 noiembrie 2019

Meciuri jucate în cupe continentale
Chibrituri Datat stadiu Adversar Rezultat Minute Competiție Obiective Gol marcat Turn Club
1 25 septembrie 2002 -, Innsbruck Innsbrucker AC 2 - 1 90 de minute Cupa feminină 0 Faza de calificare 1 ° Dezembro
- 21 august 2003 -, Bilbao 1. FFC Frankfurt 4 - 0 90 de minute Cupa feminină 0 Faza de calificare 1 ° Dezembro

În selecția națională

Deși funcționează bine cu 1 ° Dezembro , antrenorul național de atunci, Leonel Domingues , l-a chemat să se alăture selecției. Ea joacă primul său meci în A, The17 martie 1996În cazul în care selecția portugheză întâlnirea echipei Finlanda în timpul classementpour meci 7 - lea loc de o versiune mai veche din 1996 , în Cupa Algarve . Ea vine în înlocuirea Olivia la 83 - lea minut.

Ea înscrie primul ei gol pe 4 aprilie 1998, în victoria 2-0 în deplasare împotriva Belgiei . Ea pune primul gol al portughezilor de la 8 - lea minut.

27 septembrie 2008, pune capăt carierei sale internaționale la finalul meciului dintre selecția portugheză și Ucraina (1-1).

Meciurile oficiale ale Anei Rita în echipele naționale portugheze începând cu 30 noiembrie 2019