Primul meci Spania 1-0 Franța ( 6 februarie 2008)

France două-zero Ecuador ( 27 mai 2008)

Franța 3 - 1 Tunisia ( 14 octombrie 2008)
Campionatul Europei Etapa grupelor în 2008

Tricouri

Kit braț stâng france2008h.png France2008h.png kit caroserie Kit braț drept france2008h.png Pantaloni scurți Franța2008h.png Kit șosete france2008h.png Acasă Kit braț stâng france2008a.png Set caroserie france2008a.png Kit braț drept france2008a.png France2008a pantaloni scurți kit.png Kit șosete france2008a.png In afara Kitul brațului stâng dungi de umăr dungi albe half.png Set corp fra08n.png Kit brat drept umăr dungi dungi albe half.png Set pantaloni scurți fra09h.png Kit șosete 3 dungi white.png Alte

Echipa franceză de fotbal a participat în 2008 la Euro 2008 în Austria și Elveția în iunie 2008 (eliminare în prima rundă) și a participat la calificările pentru Cupa Mondială 2010 . Echipa Franței este antrenată de Raymond Domenech .

Rezumatul sezonului

Meciuri amicale

6 februarie 2008, în timpul meciului împotriva Spaniei din Malaga , a găsit tricoul roșu (nu mai este folosit din 1986). Meciul s-a încheiat cu o înfrângere a Franței cu scorul de 1 gol la 0. Tricoul roșu a fost folosit și în meciul din 27 mai împotriva Ecuadorului (de această dată victorie pentru echipa franceză 2-0).

26 martie 2008, echipa Franței se confruntă cu echipa Angliei care nu s-a calificat la Euro 2008. Înainte de meci, se aduce un omagiu lui Thierry Gilardi , care a murit cu o zi înainte și care a fost comentatorul meciurilor echipei Franței din 2004.

Meciuri de pregătire

Pentru a se pregăti pentru Euro 2008, echipa Franței se confruntă cu trei echipe sud-americane: Ecuador, Paraguay și Columbia. În fața Ecuadorului, Franța a câștigat două goluri la zero datorită unei duble a lui Gomis care a sărbătorit prima selecție în acea zi. Franța a acceptat o remiză împotriva Paraguayului înainte de a învinge Columbia cu un gol la zero.

Anunțul jucătorilor selectați pentru faza finală a competiției a avut loc în mai multe etape. Astfel, o listă extinsă la treizeci de jucători este anunțată pe 18 mai . Toți acești jucători participă la tabăra de pregătire care se încheie cu primul meci de pregătire, împotriva Ecuadorului . Pe 28 mai , lista a fost redusă la 23 de jucători, în conformitate cu regulile competiției. Portarul Mickaël Landreau , fundașii Julien Escudé și Philippe Mexès , mijlocașii Alou Diarra și Mathieu Flamini, precum și atacanții Hatem Ben Arfa și Djibril Cissé pot fi totuși amintiți pentru a înlocui un jucător accidentat până pe 7 iunie . Mathieu Flamini joacă, de asemenea, ultimul meci de pregătire împotriva Columbiei din cauza accidentării lui Patrick Vieira , fără a fi selectat pentru competiție.

Cele mai mari surprize sunt selecțiile lui Steve Mandanda , în mod normal al patrulea portar care duce la neselectarea lui Mickaël Landreau ( Raymond Domenech anunțase întotdeauna că ierarhia portarilor nu se va schimba), precum și Bafétimbi Gomis, precum și absența lui Djibril Cissé .

Euro 2008

Echipa Franței începe Euro 2008 înainte 9 iunieîmpotriva României. Les Bleus acceptă remiza (0-0).

Pentru al doilea meci, pe 13 iunie , Franța a primit 4 goluri împotriva echipei olandeze în timpul Euro 2008 . Trecuseră 26 de ani de când echipa franceză primise 4 goluri în același meci și o pierdere cu 0-4 într-un amical împotriva Poloniei în 1982 . Într-un meci oficial, este prima dată în 40 de ani în care albastrii au primit mai mult de trei goluri și o înfrângere cu 1-5 împotriva Iugoslaviei în sferturile de finală ale Euro 1968 .

Pe 17 iunie , echipa Franței a fost învinsă în al treilea meci de Italia cu 0-2. Franța nu și- a pierdut împotriva Italiei , după timpul regulamentar de 30 de ani și 1-2 înfrângere în Cupa Mondială pe2 iunie 1978.

Începutul calificărilor la Cupa Mondială 2010

În ciuda eliminării în prima rundă, Raymond Domenech rămâne în funcție. În ciuda unei victorii în Suedia în august într-un meci amical, Franța a început calificările pentru Cupa Mondială 2010 cu o înfrângere de trei goluri în Austria. Această a treia înfrângere la rând într-un meci oficial este o tristă slabă performanță: echipa Franței nu a pierdut niciodată 3 meciuri oficiale consecutive în întreaga sa istorie. Aceste 3 contracarări constituie o premieră în mai mult de un secol de existență.

14 octombrie, Franța bate Tunisia cu trei goluri la unu. O controversă a izbucnit în urma fluieratelor care au însoțit marseilla . A doua zi, Consiliul Federal al FFF l-a confirmat pe Raymond Domenech în funcțiile sale cu 18 voturi pentru și o abținere.

Echipa franceză joacă 19 noiembrie, ultimul său meci al anului împotriva Uruguayului care sa încheiat cu o remiză fără goluri considerată dezamăgitoare de către mass-media. În timpul meciului, Steve Savidan , în vârstă de treizeci de ani, a debutat pentru echipa franceză. El este al optsprezecelea jucător care a avut prima selecție la peste treizeci de ani din 1945. Performanța sa este apreciată de mass-media.

Evoluția coeficientului FIFA

Tabelul de mai jos prezintă coeficienții lunari ai echipei Franței publicate de FIFA în 2008.

Evoluția clasamentului FIFA al echipei franceze în 2008
Lună Ian Februarie Martie Aprilie Mai iunie iulie August Șapte. Oct. Noiembrie Dec.
Rang în stagnare 7 în stagnare 7 în stagnare 7 în stagnare 7 în stagnare 7 în stagnare 7 in scadere 10 in scadere 12 crescând 11 în stagnare 11 in scadere 12 crescând 11

Saint-Denis , Franța
Anglia Anglia 1-0 LA Ribéry ( 31 e pen )
27 mai 2008 Stade des Alpes
Grenoble , Franța
Ecuador Ecuador 2-0 LA Gomis ( 58 e , 85 e )
31 mai 2008 Stadionul municipal
Toulouse , Franța
Paraguay Paraguay 0-0 LA -
3 iunie 2008 Stade de France
Columbia Columbia 1-0 LA Ribéry ( 24 e pen )
9 iunie 2008 Stadionul Letzigrund
Zurich , Elveția
România România 0-0 Euro ( prima rundă) -
13 iunie 2008 Stadionul Wankdorf din
Berna , Elveția
Olanda Olanda 1-4 Euro ( prima rundă) Henry ( 71 e )
17 iunie 2008 Stadionul Letzigrund
Italia Italia 0-2 Euro ( prima rundă) -
20 august 2008 Ullevi
Göteborg , Suedia
Suedia Suedia 3-2 LA Benzema ( 18 e ) Govou ( 61 e , 77 e )
6 septembrie 2008 Stadionul Ernst Happel din
Viena , Austria
Austria Austria 1-3 MCQ Govou ( 61 e )
10 septembrie 2008 Stade de France
Serbia Serbia 2-1 MCQ Henry ( 53 e ), Anelka ( 63 e )
11 octombrie 2008 Stadionul Gheorghe Hagi
Constanța , România
România 2-2 MCQ Ribéry ( 36 e ), Gourcuff ( 68 e )
14 octombrie 2008 Stade de France
Tunisia 3-1 LA Henry ( 40 e ), ( 48 e ), Benzema ( 58 e )
19 noiembrie 2008 Stade de France
Uruguay 0-0 LA -

A: meci amical. Euro: meciul Euro 2008 . MCQ: meci de calificare pentru Cupa Mondială 2010 .

Jucătorii din A

Jucători Spania Anglia Ecuador Paraguay Columbia România Olanda Italia Suedia Austria Serbia România Tunisia Uruguay
Eric Abidal ( FC Barcelona ) 90 90 90 90 90 24 Cartonaș roșu mic susp. 90 90 90
Lilian Thuram ( FC Barcelona ) 45 90 Căpitan 90 Căpitan 90 Căpitan 90 Căpitan 90 Căpitan
Florent Malouda ( Chelsea ) 90 90 r12 90 90 90 59 70 r38 r5
Jérémy Toulalan ( OL ) 90 90 70 90 90 90 Cartonaș galben mic 90 90 Cartonaș galben mic 90 90 90 Cartonaș galben mic 90 Cartonaș galben mic 90
Lassana Diarra ( Portsmouth ) 90 90 r45 r65 90 Cartonaș galben mic 90 90
Hatem Ben Arfa ( OM ) r8 78 r45
Patrick Vieira ( Inter Milano ) 82 Căpitan 45 Căpitan
Franck Ribéry ( Bayern München ) 90 Gol marcat Cartonaș galben mic 45 76 Gol marcat 90 90 10 Steagul Crucii Roșii 90 Gol marcat 45 58
Nicolas Anelka ( Chelsea ) 60 80 90 r28 r77 72 r15 r23 r10 r45 Gol marcat 45
Karim Benzema ( OL ) r30 62 65 78 90 Cartonaș galben mic 90 Gol marcat 90 45 52 69 Gol marcat r32
Thierry Henry ( FC Barcelona ) 90 Căpitan 45 Căpitan 45 77 Cartonaș galben mic 90 Gol marcat 90 Cartonaș galben mic Căpitan 90 Căpitan 90 Căpitan 90 Gol marcat Căpitan 90 Căpitan 85 Gol marcat Gol marcat Căpitan 72 Căpitan
Djibril Cisse ( OM ) r10 45
Sidney Govou ( OL ) r26 r45 75 67 Cartonaș galben mic 90 Gol marcat Gol marcat 90 Gol marcat 82
David Trezeguet ( Juventus ) 64
Bafétimbi Gomis ( AS Saint-Étienne ) r45 Gol marcat Gol marcat r45 r18 r31
Jimmy Briand ( Stade Rennes ) r2 r9 r18
Florent Sinama-Pongolle ( Atlético de Madrid ) r21
Steve Savidan ( SM Caen ) r45

A 'meciuri

Echipa franceză de fotbal A ' a disputat două meciuri amicale.

Datat stadiu Adversar Scor Marcatori francezi
5 februarie 2008 Stadionul Municipal
Marbella , Spania
RD Congo N 0-0
25 martie 2008 Stadionul Charléty
Paris , Franța
Mali V 3-2 Nasri ( 1 re ) Rothen ( 34 e ), Sinama Pongolle ( 47 e )

Cămaşă

Echipa franceză folosește pentru anul 2008 un tricou realizat de furnizorul de echipamente Adidas . Franța poartă pentru prima dată din 1986 și un meci de antrenament împotriva Guatemala, un tricou roșu. După eliminarea din prima rundă a Euro, Adidas prezintă un nou tricou pentru meciurile de acasă. Franța îl folosește pentru prima dată în amicalul împotriva Suediei.

Culori Albastru, alb și roșu
marcă Adidas
Kit braț stâng france2008h.png France2008h.png kit caroserie Kit braț drept france2008h.png Pantaloni scurți Franța2008h.png Kit șosete france2008h.png Casa 1) Kit braț stâng france2008h.png France2008h.png kit caroserie Kit braț drept france2008h.png France2008a pantaloni scurți kit.png Kit șosete france2008a.png Acasă bis (1) Kitul brațului stâng dungi de umăr dungi albe half.png Set corp fra08n.png Kit brat drept umăr dungi dungi albe half.png Set pantaloni scurți fra09h.png Kit șosete 3 dungi white.png Acasă (2) Kitul brațului stâng dungi de umăr dungi albe half.png Set corp fra08n.png Kit brat drept umăr dungi dungi albe half.png Set pantaloni scurți fra09halt.png Kit șosete fra09h2l.png Acasă bis (2) Kit braț stâng france2008a.png Set caroserie france2008a.png Kit braț drept france2008a.png Pantaloni scurți Franța2008h.png Kit șosete france2008a.png In afara Kit braț stâng france2008a.png Set caroserie france2008a.png Kit braț drept france2008a.png France2008a pantaloni scurți kit.png Kit șosete france2008a.png În aer liber bis