Statistici și recorduri ale Cupei Mondiale de rugby

Acest articol prezintă statisticile și înregistrările Cupei Mondiale a Uniunii de Rugby obținute în toate edițiile de la prima din 1987. Cu caractere aldine , apar jucătorii din activitatea internațională. Africa de Sud nu a jucat primele două Cupele Mondiale din cauza apartheid -ului .

Cupe câștigate

Următorul tabel rezumă detaliile referitoare la câștigătorii Cupei Mondiale de Rugby Union:

4 9 1 Anglia 2003
  • Cele mai multe Cupe Mondiale câștigate acasă: Noua Zeelandă (1987, 2011)
  • Majoritatea Cupelor Mondiale au câștigat în afara (și în cealaltă emisferă): Australia (1991, 1999) și Africa de Sud (2007 și 2019).
Aderări în finală, semifinală și sfert de finală

Tabelul de mai jos rezumă stadiul atins de fiecare dintre cele treisprezece echipe care s-au calificat cel puțin o dată pentru faza de eliminare a unei Cupe Mondiale:

Cel mai bun clasament pe națiuni

Cele mai bune rezultate ale țărilor Cupei Mondiale de rugby și gazdelor map-fr.svg

Meciuri jucate și victorii

Meciurile anulate ale Cupei Mondiale 2019 din Japonia nu sunt luate în considerare.

Puncte și încercări marcate de o echipă

Rezumatul rezultatelor în termeni de puncte și încercări obținute de la fiecare dintre cele douăzeci și cinci de echipe naționale care au participat la cel puțin o finală a Cupei Mondiale. În plus față de numărul de participări, există și anul de început al participării, a cărui primă apariție oferă un link către ediția în cauză. Ultimele două competiții nu sunt listate, deoarece nicio națiune nouă nu s-a calificat în 2015 sau 2019 .

Statistici după ediție

Editarea Cel mai bun regizor Cel mai bun marcator de teste Cel mai mare punctaj Cea mai mare diferență Mai multe încercări marcate într-un meci

(actualizat la 3 martie 2020)

• Cele mai multe puncte pentru un meci al câștigătorului: 145 Noua Zeelandă - Japonia în 1995 în biliard (scor final 145-17).
  • Cea mai mare diferență de scor într-un meci: 142 Australia - Namibia în 2003 în piscină.
  • Cele mai multe încercări pentru un meci: 22 Australia - Namibia în 2003 (scor final 142-0).
  • Cele mai multe încercări pentru un meci de eliminare: 10 Noua Zeelandă - Franța încearcă în sferturile de finală în 2015 (scor final 62-13).
  • Cele mai multe scăderi cumulate în timpul competiției: 8 de englezul Jonny Wilkinson în 2003.
  • Cele mai multe scăderi cumulate în etapele finale: 6 de către sud-africanul Jannie de Beer în 1999.
  • Cele mai multe picături marcate într-un meci: 5 de către sud-africanul Jannie de Beer în sfertul de finală din Africa de Sud - Anglia din 1999.
  • Cea mai proastă performanță pentru țara gazdă: Anglia în 2015, etapa grupelor.
  • Rezultatul mai rău al unui fost campion mondial: eliminarea în faza grupelor de către Anglia (grupa a 3-a) în 2015.
  • Cel mai jucat meci: Franța - Noua Zeelandă, de șapte ori  : 1987, 1999, 2003, 2007, 2011 (de două ori) și 2015.
  • Mai multe calificări pentru o finală: de 4 ori Noua Zeelandă (1987,1995,2011 și 2015), Australia (1991,1999,2003 și 2015) și Anglia (1991,2003,2007 și 2019).
  • Nu mai este finală pierdută: Franța de 3 ori (1987, 1999 și 2011).
  • Cea mai prolifică finală: Noua Zeelandă - Australia în 2015 (34-17), sau 51 de puncte, și trei încercări la două.
  • Cea mai puțin prolifică finală: Noua Zeelandă - Franța în 2011 (8-7), 15 puncte și câte o încercare.
  • Finală fără testare: 1995 și 2007.
  • De trei ori, două selecții s-au întâlnit în faza grupelor și apoi în etapa eliminării în cadrul aceleiași ediții:
    • 2007: Argentina-Franța în meciul de deschidere și în finala mică.
    • 2007: Africa de Sud-Anglia în meciul de grupă și în finală.
    • 2011: Franța-Noua Zeelandă într-un meci de grupă și în finală.
  • Trei echipe au ajuns în finală după ce au pierdut în faza de calificare: Anglia în 1991 și 2007 și Franța în 2011, aceasta din urmă a reușit chiar să se califice după două înfrângeri și Africa de Sud în 2015, aceasta din urmă a reușit chiar să devină campioană mondială.
  • Națiuni care au jucat cel mai des în meciul de deschidere: de trei ori pentru Argentina în 1999, 2003 și 2007 și pentru Noua Zeelandă în 1987, 1991 și 2011.
  • Patru echipe naționale au ajuns în sferturile de finală ale tuturor Cupelor Mondiale: Australia, Franța, Noua Zeelandă și Africa de Sud (din 1995 pentru aceasta).
  • Dintre echipele Tiers 2, doar Canada și Japonia au participat la toate edițiile.
  • În timpul celor nouă ediții ale Cupei Mondiale, au avut loc câteva rezultate mai mult decât neașteptate:
    • Italia este singura națiune a treia-1 care nu s-a calificat niciodată pentru faza eliminatorie.
    • În schimb, patru națiuni din a treia a 2-a au trecut în sferturile de finală: Fiji (1987 și 2007), Canada (1991), Samoa (1991 și 1995) și Japonia (2019).
    • Țara Galilor este singura națiune a treia 1 care a pierdut de trei ori față de a treia 2 națiuni, de două ori de Samoa în 1991 și 1999 și o dată de Fiji în 2007.
    • necalificarea în 2015 a Angliei, națiunea gazdă, după două pierderi de grup împotriva Țării Galilor și a Australiei.
    • Franța este singura națiune care a reușit să se califice în sferturile de finală, cu două pierderi de grup în 2011.
    • Fiji este singura națiune care a reușit să se califice în sferturile de finală după o singură victorie în grup (1987, grupe de patru echipe).
    • Irlanda nu s-a calificat niciodată în semifinale.
    • Namibia nu a obținut încă o singură victorie la Cupa Mondială în 6 meciuri.
    • Japonia este singura țară care nu se califică în finală după trei victorii din faza grupelor (2015, grupuri de cinci).
    • 2019: Japonia este prima țară din al treilea loc care a ajuns în top, o premieră și pentru o echipă asiatică.
    • 2019: Japonia este prima țară din al treilea 2 care și-a dominat grupul și și-a câștigat toate meciurile.
    • 2019: Japonia este prima țară de nivelul 2 care a învins două țări de nivel superior (Irlanda și Scoția) într-o singură campanie a Cupei Mondiale.
  • Fapte surprinzătoare în meciurile de grup și playoff:
    • 1987: Anglia eliminată de Țara Galilor în sferturile de finală.
    • 1987: victoria Franței în semifinală asupra Australiei, gazdă a primei Cupe Mondiale.
    • 1991: victoria Samoa împotriva Țării Galilor în piscina din Cardiff.
    • 1995: campioana în acțiune Australia eliminată de Anglia în sferturile de finală.
    • 1995: campioana mondială a Africii de Sud după prelungiri împotriva Noii Zeelande acasă.
    • 1999: Argentina se califică în sferturile de finală după un play-off împotriva Irlandei.
    • 1999: victoria Franței în semifinală asupra Noii Zeelande la Twickenham.
    • 2003: campion mondial al Angliei după prelungiri împotriva țării gazdă Australia.
    • 2007: prima victorie în grupa Argentinei împotriva țării gazdă Franța și Irlanda
    • 2007: Anglia câștigă împotriva Australiei și Franța împotriva Noii Zeelande în sferturile de finală.
    • 2011: victorie pentru Tonga împotriva Franței în piscină.
    • 2011: victorie pentru Irlanda împotriva Australiei în piscină.
    • 2015: țara gazdă a Angliei eliminată în grup.
    • 2015: victorie pentru Japonia împotriva Africii de Sud în piscină.
    • 2019: Țara Galilor câștigă împotriva Australiei în piscină.
    • 2019: Japonia, țara gazdă prima grupă, victorie împotriva Irlandei și Scoției, calificare în sferturile de finală.
    • 2019: Victoria Angliei împotriva dublei campioane mondiale din Noua Zeelandă în semifinală.
  • Cel mai vechi marcator de teste: Diego Ormaechea , 40 de ani și 13 zile în 1999 împotriva Spaniei.
  • Cel mai tânăr marcator de teste: George North , 19 ani și 166 zile în 2011 împotriva Namibiei.
  • Cel mai tânăr jucător din Cupa Mondială: Vasil Lobzhanidze , 18 ani și 340 de zile în 2015 împotriva Tonga.
  • Mulțimi în finală:
  • Cel mai mare număr de spectatori în timpul unei ediții, în medie pe meci: în 2007 (cu Franța ca țară gazdă), 47.150 de spectatori pe meci.
  • Cei mai mulți spectatori într-un meci: 89.267 de spectatori pe stadionul Wembley din Londra în 2015 pentru meciul Irlanda-România.
  • Cele mai multe bilete vândute în cadrul unei ediții: în 2015 în Anglia și Țara Galilor, 2.477.805 de spectatori.

Note

Referințe

1. (în) Puncte marcate de Jonny Wilkinson pe scrum.com
  2. (ro) Puncte marcate de Gavin Hastings pe scrum.com
  3. Clément Mazella, „  Aceste 10 cifre care arată că Cupa Mondială din 2015 a fost excepțională  ” , pe www.rugbyrama.fr , Eurosport ,3 noiembrie 2015(accesat la 8 noiembrie 2015 ) .
  4. David Reyrat, „  Bilanț: o a opta ediție în istorie  ” , pe sport24.lefigaro.fr , Le Figaro ,2 noiembrie 2015(accesat la 8 noiembrie 2015 ) .