Paris Saint-Germain sezonul 1973-1974

Paris Saint-Germain
Culori Roșu, albastru și alb
stadiu Stade municipal Georges-Lefèvre
Parc des Princes (pentru meciul împotriva Stelei Roșii din 11/10/1973 în ligă și trei meciuri în Cupa Franței)
împotriva Stade de Reims ( 0-5 , 2-2 )
Cel mai bun atacant Campionat: Jean-Pierre Dogliani (14) Toate competițiile: Jean-Pierre Dogliani (17)

Tricouri

Kit braț stâng whiteborder.png Set corp roșu alb-vertical PSG.png Kit braț drept whiteborder.png Kit shorts.png Kit șosete.png Acasă Kit brațul stâng.png Kit body.png Kit brațul drept.png Kit shorts.png Kit șosete.png Alte

Cronologie

Sezonul 1973-1974 al Paris Saint-Germain este al patrulea sezon al clubului din capitală. Clubul a jucat apoi în Divizia 2 .

În 1973, Daniel Hechter și prietenii săi, printre care Jean-Paul Belmondo , Francis Borelli , Charles Talar și Bernard Brochand , în special, au debutat. Henri Patrelle își păstrează titlul și calitatea de președinte al PSG, dar Daniel Hechter, președintele comitetului de conducere, joacă un rol major la club. Apoi apare un conflict între cei doi bărbați pentru controlul deplin al PSG.

Această dublă conducere nu a împiedicat promovarea clubului la D1 în iunie 1974 după un play-off împotriva lui Valenciennes .

Pre-sezon

Transferuri

Pregătirea sezonului

Competiții

Campionat

Sezonul 1973-1974 din Divizia 2 este cea de-a treizeci și cincea ediție a Campionatului Franței din Divizia 2 . Divizia se opune a 36 de cluburi împărțite în două grupuri geografice de 18 cluburi. Câștigătorii celor două grupe se confruntă într-un meci dus-întors, cel mai bun fiind încoronat campion.

Clasament final

Paris Saint-Germain a terminat pe locul doi în grupa B cu 19 victorii, 6 remize și 9 înfrângeri. Cu o victorie câștigând două puncte și o remiză un punct, PSG a totalizat 57 de puncte, cu patru mai puțin decât Steaua Roșie . Parizienii au a doua cea mai bună diferență de goluri din grupa lor.

În barajul de ascensiune, PSG îl înfruntă pe US Valenciennes-Anzin (al doilea în grupa A). Prima manșă s-a încheiat cu o înfrângere cu 2-1 pentru parizieni, însă aceștia din urmă au reușit să câștige manșa secundă cu 4-2. Acesta este modul în care Steaua Roșie , Lille OSC (care a terminat pe primul loc în Grupa A) și Paris SG se urcă în divizia superioară sau Divizia 1 .

Cupa Franței

Coupe de France 1973-1974 este 57 - lea  ediție a Coupe de France , un concurs knock - out pitingului toate cluburile de amatori și de fotbal profesionist din întreaga Franța continentală și teritoriile de peste mări . Este organizat de FFF și de ligile sale regionale.

Este AS Saint-Étienne , care va câștiga această ediție a Coupe de France învingând AS Monaco cu scorul de două goluri la unul .

Detalii despre meciuri
A șasea rundă Paris SG 1-0 VS Chartres Stadionul Georges-Lefèvre
duminică 16 decembrie 1973
( Brost Trecere decisivă ) André Gol marcat după 80 de minute80 th ( 0-0 ) Spectatori: 371
Arbitru: Jean Maillard
Raport
Runda a șaptea Le Havre AC 2-6 Paris SG Stadionul Jules-Deschaseaux
duminică 6 ianuarie 1974
Lhoste Gol marcat după 34 de minute34 e
Anquetin Gol marcat după 81 de minute81 e
( 1-2 ) Gol marcat după 12 minute12 e M'Pelé (Trecere decisivă Marella )
Gol marcat după 42 de minute 42 e ( pen. ) Deloffre
Gol marcat după 50 de minute50 e Dumot
Gol marcat după 67 de minute67 e Gol marcat după 83 de minute 83 e Gol marcat după 85 de minute 85 e Marella

Raport
Optimi de finală prima etapă AS Nancy-Lorena 1-2 Paris SG Stadionul Marcel-Picot
sâmbătă 2 martie 1974
Curbelo Gol marcat după 70 de minute70 - lea ( 0-2 ) Gol marcat după 14 minute Al 14- lea André al
Gol marcat după 17 minute17- lea M'Pelé (Trecere decisivă Deloffre )
Spectatori: 6.628
Arbitraj: Jean-Pierre Peauger
Raport
Etapa a 16-a a doua etapă Paris SG 2-2 AS Nancy-Lorena Princes Park
duminică 10 martie 1974
( Spiegler Trecere decisivăTrecere decisivă ) André Gol marcat după 16 minute16 th Gol marcat după 32 de minute 32 - lea ( 2-2 ) Gol marcat după 5 minute Al 5- lea Castronovo Al
Gol marcat după 29 de minute29- lea Di Caro
Spectatori: 17.725
Arbitru: Achille Verbecke
Raport
Optimi de finală prima etapă FC Metz 0-2 Paris SG Stadionul Saint-Symphorien
sâmbătă 30 martie 1974
( 0-0 ) Gol marcat după 57 de minute57 e Gol marcat după 72 de minute 72 e M'Pelé (Trecere decisivă Laposte Trecere decisivăAndré ) Spectatori: 12.035 Arbitru
20:30 ( UTC + 2 )
( 0-3 ) Gol marcat după 3 minute3 - lea Gol marcat după 19 minute 19 - lea Gol marcat după 82 de minute 82 - lea Bianchi a
Gol marcat după 20 de minute20 - lea Krawczyk
Gol marcat după 67 de minute67 - lea Richard
Spectatori: 44.534
Arbitru: Michel Vautrot
Raport
Etapa a doua a sfertului de finală Stadionul Reims 2-2 Paris SG Stadionul Auguste-Delaune