2016 Maroc 001 0(0)
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 21 februarie 2019

Ouasim Bouy (născut la11 iunie 1993în Amsterdam , Olanda ) este un fotbalist internațional marocan care se deplasează pe poziția de mijlocas la PEC Zwolle .

Biografie

Cariera clubului

Născut în Amsterdam din părinți marocani , Bouy a debutat în fotbal la clubul de amatori AVV Zeeburgia și s-a transferat la Ajax Amsterdam în 2008 .

După 3 ani petrecuți cu tineretul Ajax, și-a început cariera profesională în 2011 în Italia , semnând pentru clubul Juventus . După o competiție puternică din partea Juventus, a fost împrumutat mai întâi pentru un sezon la Brescia Calcio , unde a jucat 17 meciuri. În sezonul următor, el a rămas mai întâi în echipa bianconeri și a jucat primul său joc cu Juve pe18 decembrie 2013într - o victorie 3-0 acasă în Cupa Italiei în fața Statelor Unite Avellino (înlocuind coechipierul Kwadwo Asamoah în 68 - lea  minut).

După o jumătate de sezon medie în Italia, clubul german Hamburg SV este interesat de tânărul jucător olandez-marocan. Este împrumutat oficial la16 ianuarie 2014în Bundesliga sub tricoul Hamburg. Juca primul său meci în tricoul german pe1 st luna februarie în 2014în timpul unei înfrângere 3-0 Hoffenheim (este vorba în înlocuirea jucător german-turc Tolgay Arslan la 73 - lea  minut). După excluderea antrenorului Bert van Marwijk , Bouy a avut puține ocazii și a fost forțat să părăsească clubul.

În sezonul următor, încă nu se încadrează în planurile Juventus pentru care este încă sub contract, clubul grec Panathinaikos îl oferă pe Bouy împrumutat pe28 iulie 2014. Are prima sa întâlnire pe21 august 2014cu o victorie 4-0 în Europa League împotriva FC Midtjylland (înlocuind coechipierul Anastasios Lagos la 78 - lea  minut). El a marcat primul său gol pe30 octombrie 2014împotriva Panetolikos (victorie 3-0).

În iunie 2015 , și-a revenit la Eredivisie în clubul PEC Zwolle . 12 septembrie 2015, a început pentru primul său meci împotriva Excelsior Rotterdam (victorie cu 3-0). Primul său obiectiv are loc pe3 octombrie 2015, împotriva lui Willem II , cu câteva secunde înainte de fluierul arbitrului (a marcat singurul gol al meciului).

Cariera internațională

Cu selecția olandeză sub 17 ani , a participat la Cupa Mondială sub 17 ani din 2009, desfășurată în Nigeria . În timpul juniorilor mondiali, a jucat trei jocuri: împotriva Columbiei , Gambiei și, în cele din urmă, Iranului .

marţi 17 mai 2016, este convocat oficial de către antrenorul marocan Hervé Renard pentru a participa la meciul amical dintre echipa marocană împotriva Congo la Grand Stade din Tanger pe27 mai 2016.