Cel mai capat jucător Millie Turner (76)
Cel mai bun atacant Ella Toone (32)
Site-ul web manutd.com

Tricouri

Set braț stâng manutd2021h.png Set corp manutd2021h.png Set braț drept manutd2021h.png Set de pantaloni scurți manutd2021h.png Kit șosete mufc2021h.png Acasă Set braț stâng manutd2021a.png Set corp manutd2021a.png Set braț drept manutd2021a.png Set de pantaloni scurți manutd2021a.png Kit șosete manutd2021a.png In afara Set braț stâng manutd2021t.png Set corp manutd2021T.png Set braț drept manutd2021t.png Set pantaloni scurți adidasred.png Kit șosete 3 dungi roșu.png Neutru

Știri

Pentru sezonul curent, a se vedea:
Campionatul Angliei de fotbal feminin 2021-2022
0

Clubul de fotbal feminin Manchester United este secțiunea feminină a clubului de fotbal Manchester United cu sediul în Broughton și înființată în 2018 . Clubul a jucat de la crearea sa în Campionatul Feminin FA, a doua divizie a fotbalului feminin din Anglia, la sfârșitul sezonului 2018-2019 a fost promovat în Superliga FA Feminină .

Istorie

În martie 2018, Manchester United anunță formarea unei echipe feminine, clubul rămânând în urmă în fotbalul feminin în comparație cu alte mari cluburi engleze. 28 mai 2018clubul a fost creat datorită acceptării candidaturii sale la Campionatul feminin FA, noul nume al diviziei a doua engleză de fotbal feminin. 8 iunie, clubul anunță că fostul internațional al Angliei Casey Stoney a fost numit antrenor. 28 iunie, Willie Kirk  (în) devine asistentul său.

19 august 2018, clubul își joacă primul joc și începe cu o victorie cu 1-0 împotriva Liverpool în Cupa Ligii , internaționalul scoțian Lizzie Arnot înscrie primul gol pentru Manchester United WFC. Trei săptămâni mai târziu Manchester a jucat primul său meci de ligă cu o victorie cu 12-0 asupra Aston Villa, în timpul sezonului Manchester a pierdut o singură dată și a încheiat sezonul cu o diferență de goluri de +91 (98 de goluri marcate și 7 goluri primite). 17 aprilie 2019, clubul și-a asigurat promovarea în Superliga, apoi trei zile mai târziu și-a pus în buzunar titlul de campion.

În Cupa feminină FA , Manchester a început în runda a patra și a fost eliminat în sferturile de finală de Reading , 2-3 după prelungiri. În Cupa Ligii , Manchester a terminat pe primul loc în grupa lor și s-a calificat în sferturile de finală. Vor elimina West Ham , un club din Super League (2-0). În semifinală, Manchester United va fi învins (1-2) de Arsenal , viitorii Campioni ai Angliei.

După acest prim sezon, clubul a fost numit echipa de campionat a anului la premiile FA de fotbal feminin .

Sezonul 2019-2020 începe 7 septembriecu un derby împotriva Manchester City , meciul are loc pe stadionul City of Manchester . Cetățenii au câștigat meciul cu 1-0 în fața unei prezențe record de 31.000 de spectatori.

În perioada de transfer de vară din 2020, clubul recrutează doi campioni mondiali americani , Tobin Heath și Christen Press , profitând de închiderea NWSL din cauza pandemiei Covid-19 .

Pe 27 martie 2021, echipa va juca pentru prima dată la Old Trafford împotriva West Ham .

Competiții naționale

Revizuire sezon cu sezon

Acest tabel prezintă rezultatele clubului în funcție de sezon la diferitele competiții naționale din sezonul 2018-2019.

Sezon Campionat Cupa Angliei Cupa Ligii
Divizia Pos Pct J V NU D BP Î.Hr. Diff.
2018-2019 Campionatul feminin FA 1 st 55 20 18 1 1 98 7 +91 Sferturi de finala Semi finala
2019-2020 FA Super League feminin Al patrulea 23 14 7 2 5 24 12 +12 A 4- a rundă Semi finala
2020-2021 FA Super League feminin Al patrulea 47 22 15 2 5 44 20 +24 5 th  rotund Etapa grupelor

Structurile clubului

stadiu

Clubul are sediul în Broughton, Salford , la The Cliff , fostul centru de pregătire pentru secțiunea masculină. În timpul renovărilor, clubul își joacă meciurile la Leigh Sports Village .

Afluență

În primul său sezon (2018-2019) în divizia a doua, media acasă a fost de 2.180 de spectatori. Cea mai mare mulțime este de 4835 de spectatori (împotriva Reading ).