Acest articol prezintă lista deputaților aleși în nord .
Uneori, echitațiile se schimbă.
Se folosește votul majoritar pe două runde. Experiență de scurtă durată de când ne întoarcem la sistemul anterior la următoarele alegeri.
Se folosește votul majoritar pe două runde.
Locație | Identitate | Stânga | Alte mandate | ||
---|---|---|---|---|---|
Districtul 1 | Avesnes | Leon Pasqual | Stânga Democrată | Avocat
Prizonier de război (primul război mondial) Senator al Nordului (1924-1927) |
|
A doua circumferință | Avesnes | Felix Defontaine | Radical-socialist | Doctor
Ostatic al germanilor între 1914 și 1917 Consilier general al nordului pentru cantonul Maubeuge-sud (1910-1918) |
|
Districtul 3 | Avesnes | Charles Daniel-Vincent | Radical-socialist |
Normalien , profesor, permanent politic
Primar al orașului Quesnoy (1919-1940) Consilier general al nordului pentru cantonul Berlaimont (1921-1934) Președinte al Consiliului General al Nordului (1932-1934) Senator al Nordului (1927-1941) Subsecretar de stat pentru aeronautică (1917) Ministrul Educației și Arte Plastice (1917) Ministrul muncii și asistenței sociale (1921-1922) Ministrul muncii (1924) Ministrul comerțului și industriei (1925-1926) Ministrul lucrărilor publice (1926) El a votat puterile depline lui Philippe Pétain la 10 iulie 1940 la Vichy |
|
Districtul 1 | Cambrai | Alfred Le Roy | Radical | Proprietar Lander
Primar Lesdin |
|
Al 2-lea district | Cambrai | Albert Seydoux | Republican | Saint-cyrien, industrial textil în Le Cateau
Consilier general al nordului pentru cantonul Cateau-Cambrésis (1912-1918) „Dinastia Seydoux ” |
|
Districtul 1 | Douai | Charles Goniaux | Socialist | Muncitor - Miner
Președinte al Uniunii Minerilor din Nord (1900 (1926) Consilier general al nordului pentru cantonul Douai-Sud-Ouest (1913-1940) |
|
Al 2-lea district | Douai | Louis Guislain | Radical-socialist | Agricultor
Primar al Nomainului (1889-1919) |
|
Districtul 1 | Dunkerque | Adolphe Defossé | Radical-socialist | Profesor de istorie |
|
Al 2-lea district | Dunkerque | Claude Cochin | Acțiune liberală |
School of Charters - Școala franceză din Roma
Consilier general al nordului pentru cantonul Bourbourg (1918-1918) |
|
Districtul 1 | Hazebrouck | Jules-Auguste Lemire | Neînscris | Eclesiastic
Primar din Hazebrouck (1914-1928) Promotor de grădini alocate |
|
Al 2-lea district | Hazebrouck | Jean Plichon | Acțiune liberală | Centralien, Director Corporate
Consilier general al nordului pentru cantonul Bailleul (1888-1919) Senator al Nordului (1920-1924) Membru al dinastiei „Plichon” |
|
Districtul 1 | Lille | George vandame | Federația Republicană | Politehnician - Brewer
Consilier general al nordului pentru cantonul Lille-Ouest (1892-1910) |
|
Al 2-lea district | Lille | Henri ghesquiere | Socialist | Muncitor filat
Consilier general al nordului pentru cantonele Lille (1898-1918) Încarcerat ca ostatic de germani în 1914, el a murit din cauza abuzului suferit în detenție în septembrie 1918. |
|
Districtul 3 | Lille | Gustave Delory | Socialist | Muncitor textil
Primar al orașului Lille (1896-1904 și 1919-1925) Consilier general al nordului pentru cantonul Lille-Est (1898-1901 și 1913-1925) Deportat în Germania în 1916 |
|
Districtul 4 | Lille | Jules Dansette | Acțiune liberală | Spinner
Consilier general al nordului pentru cantonul Armentières (1889-1917) |
|
Districtul 5 | Lille | Auguste Ragheboom | SFIO | Şa | |
Districtul 6 | Lille | Gustave Dubled | SFIO | Muncitor, negustor de unt, vopsitor | |
Districtul 7 | Lille | Jules Guesde | Socialist | Jurnalist
Ministrul fără portofoliu (1914-1915) Ministr de stat (1915-1916) |
|
Districtul 8 | Lille | Albert Inghels | SFIO | Muncitor textil
Consilier general al cantonului Tourcoing-nord-est (1925-1931) Primar al orașului Tourcoing (1930-1935) |
|
Al 9-lea district | Lille | Henri-Constant Groussau | Acțiune liberală | Universitate, profesor de drept la Facultatea Catolică din Lille | |
Districtul 1 | Valenciennes | Pierre Mélin | SFIO | Muncitor luthier, negustor de vinuri | |
Al 2-lea district | Valenciennes | Henri durre | Socialist | Angajat comercial
Ucis de germani în octombrie 1918 în timp ce încerca să fugă din Valenciennes pentru a ajunge la Paris |
|
Districtul 3 | Valenciennes | Francois Lefebvre | SFIO | Președinte al sindicatului minerilor Anzin
Primar din Denain (1912-1935) |
Locație | Identitate | Stânga | Alte mandate | ||
---|---|---|---|---|---|
Districtul 1 | Avesnes | Leon Pasqual | Stânga Democrată | Avocat
Prizonier de război (Primul Război Mondial) Senator al Nordului (1924-1927) |
|
A doua circumferință | Avesnes | Felix Defontaine | Radical-socialist | Doctor
Ostatic al germanilor între 1914 și 1917 Consilier general al nordului pentru cantonul Maubeuge-sud (1910-1918) |
|
Districtul 3 | Avesnes | Charles Daniel-Vincent | Radical-socialist |
Normalien , profesor, permanent politic
Primar al orașului Quesnoy (1919-1940) Consilier general al nordului pentru cantonul Berlaimont (1921-1934) Președinte al Consiliului General al Nordului (1932-1934) Senator al Nordului (1927-1941) Subsecretar de stat pentru aeronautică (1917) Ministrul Educației și Arte Plastice (1917) Ministrul muncii și asistenței sociale (1921-1922) Ministrul muncii (1924) Ministrul comerțului și industriei (1925-1926) Ministrul lucrărilor publice (1926) El a votat puterile depline lui Philippe Pétain la 10 iulie 1940 la Vichy |
|
Districtul 1 | Cambrai | Alfred Le Roy | Radical | Proprietar Lander
Primar Lesdin |
|
Al 2-lea district | Cambrai | Albert Seydoux | Republican | Saint-cyrien, industrial textil în Le Cateau
Consilier general al nordului pentru cantonul Cateau-Cambrésis (1912-1918) „Dinastia Seydoux ” |
|
Districtul 1 | Douai | Charles Goniaux | Socialist | Muncitor - Miner
Președinte al Uniunii Minerilor din Nord (1900 (1926) Consilier general al nordului pentru cantonul Douai-Sud-Ouest (1913-1940) |
|
Al 2-lea district | Douai | Louis Guislain | Radical-socialist | Agricultor
Primar al Nomainului (1889-1919) |
|
Districtul 1 | Dunkerque | Alfred Dumont | Acțiune liberală | Avocat
Primar al orașului Dunkerque (1893-1908) Consilier general al nordului pentru cantonul Dunkerque-Est (1907-1913) |
|
Al 2-lea district | Dunkerque | Henry Cochin | Acțiune liberală | Om de litere - Membru al Institutului
Primar al orașului Saint-Pierre-Brouck (1889-1919) Consilier general al nordului pentru cantonul Bourbourg (1906-1910) |
|
Districtul 1 | Hazebrouck | Jules-Auguste Lemire | Neînscris | Eclesiastic
Primar din Hazebrouck (1914-1928) Promotor de grădini alocate |
|
Al 2-lea district | Hazebrouck | Jean Plichon | Acțiune liberală | Centralien, Director Corporate
Consilier general al nordului pentru cantonul Bailleul (1888-1919) Senator al Nordului (1920-1924) Membru al dinastiei „Plichon” |
|
Districtul 1 | Lille | George vandame | Federația Republicană | Politehnician - Brewer
Consilier general al nordului pentru cantonul Lille-Ouest (1892-1910) |
|
Al 2-lea district | Lille | Henri ghesquiere | Socialist | Muncitor filat
Consilier general al nordului pentru cantonele Lille (1898-1918) Încarcerat ca ostatic de germani în 1914, el a murit din cauza abuzului suferit în detenție în septembrie 1918. |
|
Districtul 3 | Lille | Gustave Delory | Socialist | Muncitor textil
Primar al orașului Lille (1896-1904 și 1919-1925) Consilier general al nordului pentru cantonul Lille-Est (1898-1901 și 1913-1925) Deportat în Germania în 1916 |
|
Districtul 4 | Lille | Jules Dansette | Acțiune liberală | Spinner
Consilier general al nordului pentru cantonul Armentières (1889-1917) |
|
Districtul 5 | Lille | George potie | Stânga radicală | Agricultor
Primar din Loos-lez-Lille (1893-1925) Fratele senatorului Auguste Potié |
|
Districtul 6 | Lille | Gustave Dubled | SFIO | Muncitor, negustor de unt, vopsitor | |
Districtul 7 | Lille | Jules Guesde | Socialist | Jurnalist
Ministrul fără portofoliu (1914-1915) Ministr de stat (1915-1916) |
|
Districtul 8 | Lille | Gustave Dron | Radical | Doctor
Consilier general al nordului pentru cantonul Tourcoing (1887-1919) Primar al orașului Tourcoing (1899-1919 și 1925-1930) Senator al Nordului (1914-1930) Deportat de germani în Lituania în timpul Primului Război Mondial |
|
Al 9-lea district | Lille | Henri-Constant Groussau | Acțiune liberală | Universitate, profesor de drept la Facultatea Catolică din Lille | |
Districtul 1 | Valenciennes | Gustave Bouvier | Stânga radicală | Agricultor
Consilier general al nordului pentru cantonul Valenciennes-est (1904-1913) Primar din Rombies-et-Marchipont |
|
Al 2-lea district | Valenciennes | Emile davaine | Stânga radicală | Agricultor
Consilier general al nordului pentru cantonul Saint-Amand-rive-gauche (1892-1937) Primar al orașului Saint-Amand-les-Eaux (1900-1919) Senator al Nordului (1924-1933) |
|
Districtul 3 | Valenciennes | Auguste-Robert Selle | Socialist | Farmacist
Primar din Denain (1896-1911) Consilier general al nordului pentru cantonul Denain (1898-1910) |
Locație | Identitate | Stânga | Alte mandate | ||
---|---|---|---|---|---|
Districtul 1 | Avesnes | Leon Pasqual | Stânga Democrată | Avocat
Prizonier de război (primul război mondial) Senator al Nordului (1924-1927) |
|
A doua circumferință | Avesnes | Felix Defontaine | Radical-socialist | Doctor
Ostatic al germanilor între 1914 și 1917 Consilier general al nordului pentru cantonul Maubeuge-sud (1910-1918) |
|
Districtul 3 | Avesnes | Joseph Dehove | Radical-socialist | Miller și fermier în Preux-au-sart
Consilier general al nordului pentru cantonul Le Quesnoy-Ouest (1904-1919) Senator al Nordului (1914-1924) |
|
Districtul 1 | Cambrai | Alfred Le Roy | Radical | Proprietar Lander
Primar Lesdin |
|
Al 2-lea district | Cambrai | Eugene Fievet | Socialist | Muncitor textil
Primarul orașului Caudry (1900-1910) Consilier general al nordului pentru cantonul Clary (1904-1910) |
|
Districtul 1 | Douai | Charles Goniaux | Socialist | Muncitor - Miner
Președinte al Uniunii Minerilor din Nord (1900 (1926) Consilier general al nordului pentru cantonul Douai-Sud-Ouest (1913-1940) |
|
Al 2-lea district | Douai | Louis Guislain | Radical-socialist | Agricultor
Primar al Nomainului (1889-1919) |
|
Districtul 1 | Dunkerque | Florent Guillain | Federația Republicană | Politehnician - Inginer de poduri și drumuri - Industrial
Președinte al comitetului Forges Consilier general al nordului pentru Cantonul Dunkerque (1894-1906) Ministrul coloniilor (1898-1899) Vicepreședinte al Camerei Deputaților (1902-1906) |
|
Al 2-lea district | Dunkerque | Henry Cochin | Acțiune liberală | Om de litere - Membru al Institutului
Primar al orașului Saint-Pierre-Brouck (1889-1919) Consilier general al nordului pentru cantonul Bourbourg (1906-1910) |
|
Districtul 1 | Hazebrouck | Jules-Auguste Lemire | Neînscris | Eclesiastic
Primar din Hazebrouck (1914-1928) Promotor de grădini alocate |
|
Al 2-lea district | Hazebrouck | Jean Plichon | Acțiune liberală | Centralien, Director Corporate
Consilier general al nordului pentru cantonul Bailleul (1888-1919) Senator al Nordului (1920-1924) Membru al dinastiei „Plichon” |
|
Districtul 1 | Lille | George vandame | Federația Republicană | Politehnician - Brewer
Consilier general al nordului pentru cantonul Lille-Ouest (1892-1910) |
|
Al 2-lea district | Lille | Henri ghesquiere | Socialist | Muncitor filat
Consilier general al nordului pentru cantonele Lille (1898-1918) Încarcerat ca ostatic de germani în 1914, el a murit din cauza abuzului suferit în detenție în septembrie 1918. |
|
Districtul 3 | Lille | Gustave Delory | Socialist | Muncitor textil
Primar al orașului Lille (1896-1904 și 1919-1925) Consilier general al nordului pentru cantonul Lille-Est (1898-1901 și 1913-1925) Deportat în Germania în 1916 |
|
Districtul 4 | Lille | Jules Dansette | Acțiune liberală | Spinner
Consilier general al nordului pentru cantonul Armentières (1889-1917) |
|
Districtul 5 | Lille | Marcel Delaune | Uniunea democratică | Politehnician, distilator în Seclin
Consilier general al nordului pentru cantonul Seclin (1896-1907) |
|
Districtul 6 | Lille | Henri Delecroix | Socialist radical | Berar
Primar din Hem (1900-1925) |
|
Districtul 7 | Lille | Jules Guesde | Socialist | Jurnalist
Ministrul fără portofoliu (1914-1915) Ministr de stat (1915-1916) |
|
Districtul 8 | Lille | Gustave Dron | Radical | Doctor
Consilier general al nordului pentru cantonul Tourcoing (1887-1919) Primar al orașului Tourcoing (1899-1919 și 1925-1930) Senator al Nordului (1914-1930) Deportat de germani în Lituania în timpul Primului Război Mondial |
|
Al 9-lea district | Lille | Henri-Constant Groussau | Acțiune liberală | Universitate, profesor de drept la Facultatea Catolică din Lille | |
Districtul 1 | Valenciennes | Pierre Mélin | SFIO | Muncitor luthier, negustor de vinuri | |
Al 2-lea district | Valenciennes | Henri durre | Socialist | Angajat comercial
Ucis de germani în octombrie 1918 în timp ce încerca să fugă din Valenciennes pentru a ajunge la Paris |
|
Districtul 3 | Valenciennes | Auguste-Robert Selle | Socialist | Farmacist
Primar din Denain (1896-1911) Consilier general al nordului pentru cantonul Denain (1898-1910) |
Locație | Identitate | Stânga | Alte mandate | ||
---|---|---|---|---|---|
Districtul 1 | Avesnes | Leon Pasqual | Stânga Democrată | Avocat
Prizonier de război (primul război mondial) Senator al Nordului (1924-1927) |
|
A doua circumferință | Avesnes | Felix Defontaine | Radical-socialist | Doctor
Ostatic al germanilor între 1914 și 1917 Consilier general al nordului pentru cantonul Maubeuge-sud (1910-1918) |
|
Districtul 3 | Avesnes | Evrard Eliez-Evrard | Stânga Democrată | Notar
Primar al orașului Berlaimont (1878-1908) Consilier general al nordului pentru Cantonul Berlaimont (1880-1908) Președinte al Consiliului General al Nordului (1904-1908) Senator al Nordului (1906-1908) |
|
Districtul 1 | Cambrai | Paul Bersez | Stânga Democrată | Comerciant
Primar al orașului Cambrai (1897-1912) Consilier general al nordului pentru cantonul Cambrai (1904-1910) Președinte al Consiliului General al Nordului (1908-1910) Senator al Nordului (1906-1940) Absent de la Vichy la 10 iulie 1940, el nu a luat parte la vot |
|
Al 2-lea district | Cambrai | Henri loze | Uniunea Republicană | Avocat la Curte - Prefect - Ambasador
Prefectul poliției din Paris (1888-1893) Ambasador francez la Viena (1893-1897) Guvernator general al Algeriei (1897) Senator al Nordului (1906-1915) |
|
Districtul 1 | Douai | Francois Debève | Republican progresist | Agricultor
Consilier general al nordului pentru cantonul Douai-Sud (1889-1913) Tatăl lui Jean Debève, care va fi și deputat în Parlament |
|
Al 2-lea district | Douai | Armand Cardon | Neînscris | Avocat apoi Fermier | |
Districtul 1 | Dunkerque | Florent Guillain | Federația Republicană | Politehnician - Inginer de poduri și drumuri - Industrial
Președinte al comitetului Forges Consilier general al nordului pentru Cantonul Dunkerque (1894-1906) Ministrul coloniilor (1898-1899) Vicepreședinte al Camerei Deputaților (1902-1906) |
|
Al 2-lea district | Dunkerque | Henry Cochin | Acțiune liberală | Om de litere - Membru al Institutului
Primar al orașului Saint-Pierre-Brouck (1889-1919) Consilier general al nordului pentru cantonul Bourbourg (1906-1910) |
|
Districtul 1 | Hazebrouck | Jules-Auguste Lemire | Neînscris | Eclesiastic
Primar din Hazebrouck (1914-1928) Promotor de grădini alocate |
|
Al 2-lea district | Hazebrouck | Jean Plichon | Acțiune liberală | Centralien, Director Corporate
Consilier general al nordului pentru cantonul Bailleul (1888-1919) Senator al Nordului (1920-1924) Membru al dinastiei „Plichon” |
|
Districtul 1 | Lille | Theodore Barrois | Doctor, profesor universitar | ||
Al 2-lea district | Lille | Pierre Lorthiois a murit în 1902
apoi Auguste Bonte |
Acțiune liberală Republican progresist | Spinner
Consilier general al nordului pentru cantonul Lille din 1901 până în 1902 Cumnatul lui Ernest Loye A murit ca urmare a unui atac în timpul campaniei electorale ComerciantPrimarul orașului Lambersart (1897-1916) Consilier general al nordului pentru cantonul Lille-Ouest (1910-1916) Arestat de germani în 1916, el a murit în detenție în urma unor rele tratamente provocate de temnicerii săi. |
|
Districtul 3 | Lille | Gustave Delory | Socialist | Muncitor textil
Primar al orașului Lille (1896-1904 și 1919-1925) Consilier general al nordului pentru cantonul Lille-Est (1898-1901 și 1913-1925) Deportat în Germania în 1916 |
|
Districtul 4 | Lille | Jules Dansette | Acțiune liberală | Spinner
Consilier general al nordului pentru cantonul Armentières (1889-1917) |
|
Districtul 5 | Lille | Marcel Delaune | Uniunea Democrată | Politehnician, distilator în Seclin
Consilier general al nordului pentru cantonul Seclin (1896-1907) |
|
Districtul 6 | Lille | Jules de Montalembert | Acțiune liberală | Proprietar
Primarul orașului Annapes (1881-1925) Consilier general al nordului pentru cantonul Lannoy (1889-1907) |
|
Districtul 7 | Lille | Eugene Motte | Republican progresist | Industrial în Roubaix
Consilier general din Roubaix (1895-1910) Primar al orașului Roubaix (1902-1912) Internat în Germania în 1915 |
|
Districtul 8 | Lille | Gustave Dron | Radical | Doctor
Consilier general al nordului pentru cantonul Tourcoing (1887-1919) Primar al orașului Tourcoing (1899-1919 și 1925-1930) Senator al Nordului (1914-1930) Deportat de germani în Lituania în timpul Primului Război Mondial |
|
Al 9-lea district | Lille | Henri-Constant Groussau | Acțiune liberală | Universitate, profesor de drept la Facultatea Catolică din Lille | |
Districtul 1 | Valenciennes | Anatole Debiève, a murit în 1905
apoi Abel Castiau |
Radical-socialist Republican | Industria textilă în Valenciennes
Doctor
Consilier general al nordului pentru cantonul Condé sur Escaut (1898-1918) |
|
Al 2-lea district | Valenciennes | Ferdinand Lepez | Radical-socialist | Jurnalist, proprietar al ziarului L'Impartial din Valenciennes
Primarul orașului Raismes (1884-1919) |
|
Districtul 3 | Valenciennes | Auguste-Robert Selle | Socialist | Farmacist
Primar din Denain (1896-1911) Consilier general al nordului pentru cantonul Denain (1898-1910) |
Locație | Identitate | Stânga | Alte mandate | ||
---|---|---|---|---|---|
Districtul 1 | Avesnes | Leon Guillemein,
a murit în 1899 Leon Pasqual |
Stânga Democrată | Avocat Avocat Vărul lui Léon Guillemin Prizonier de război (primul război mondial) Senator al Nordului (1924-1927) |
|
A doua circumferință | Avesnes | Felix Defontaine | Radical-socialist | Doctor
Ostatic al germanilor între 1914 și 1917 Consilier general al nordului pentru cantonul Maubeuge-sud (1910-1918) |
|
Districtul 3 | Avesnes | Evrard Eliez-Evrard | Stânga Democrată | Notar
Primar al orașului Berlaimont (1878-1908) Consilier general al nordului pentru Cantonul Berlaimont (1880-1908) Președinte al Consiliului General al Nordului (1904-1908) Senator al Nordului (1906-1908) |
|
Districtul 1 | Cambrai | Paul Bersez | Stânga Democrată | Comerciant
Primar al orașului Cambrai (1897-1912) Consilier general al nordului pentru cantonul Cambrai (1904-1910) Președinte al Consiliului General al Nordului (1908-1910) Senator al Nordului (1906-1940) Absent de la Vichy la 10 iulie 1940, el nu a luat parte la vot |
|
Al 2-lea district | Cambrai | Louis Morcrette-Ledieu | Agricultor
Consilier general al nordului pentru cantonul Clary (1886-1898) |
||
Districtul 1 | Douai | Francois Debève | Republican progresist | Agricultor
Consilier general al nordului pentru cantonul Douai-Sud (1889-1913) Tatăl lui Jean Debève, care va fi și deputat în Parlament |
|
Al 2-lea district | Douai | Raoul Gabriel des Rotours,
a murit în 1900 |
Acțiune liberală
|
Proprietar Lander
Primar din Avelin (1888-1900) Consilier general al nordului pentru cantonul Orchies (1895-1900) „Dinastia Rotourilor” Avocat apoi Fermier |
|
Districtul 1 | Dunkerque | Florent Guillain | Federația Republicană | Politehnician - Inginer de poduri și drumuri - Industrial
Președinte al comitetului Forges Consilier general al nordului pentru Cantonul Dunkerque (1894-1906) Ministrul coloniilor (1898-1899) Vicepreședinte al Camerei Deputaților (1902-1906)
|
|
Al 2-lea district | Dunkerque | Henry Cochin | Acțiune liberală | Om de litere - Membru al Institutului
Primar al orașului Saint-Pierre-Brouck (1889-1919) Consilier general al nordului pentru cantonul Bourbourg (1906-1910) |
|
Districtul 1 | Hazebrouck | Jules-Auguste Lemire | Neînscris | Eclesiastic
Primar din Hazebrouck (1914-1928) Promotor de grădini alocate |
|
Al 2-lea district | Hazebrouck | Jean Plichon | Acțiune liberală | Centralien, Director Corporate
Consilier general al nordului pentru cantonul Bailleul (1888-1919) Senator al Nordului (1920-1924) Membru al dinastiei „Plichon” |
|
Districtul 1 | Lille | Theodore Barrois | Doctor, profesor universitar | ||
Al 2-lea district | Lille | Paul Rogez | Republicani Progesisti | Avocat, apoi avocat la Lille | |
Districtul 3 | Lille | Ernest Loye | Filator de bumbac
Primar al orașului Lomme (1896-1902) |
||
Districtul 4 | Lille | Jules Dansette | Acțiune liberală | Spinner
Consilier general al nordului pentru cantonul Armentières (1889-1917) |
|
Districtul 5 | Lille | Marcel Delaune | Uniunea Democrată | Politehnician, distilator în Seclin
Consilier general al nordului pentru cantonul Seclin (1896-1907) |
|
Districtul 6 | Lille | Jules de Montalembert | Acțiune liberală | Proprietar
Primarul orașului Annapes (1881-1925) Consilier general al nordului pentru cantonul Lannoy (1889-1907) |
|
Districtul 7 | Lille | Eugene Motte | Republican progresist | Industrial în Roubaix
Consilier general din Roubaix (1895-1910) Primar al orașului Roubaix (1902-1912) Internat în Germania în 1915 |
|
Districtul 8 | Lille | Albert Masurel, cu dizabilități
apoi Gustave Dron |
Radical | Doctor
Consilier general al nordului pentru cantonul Tourcoing (1887-1919) Primar al orașului Tourcoing (1899-1919 și 1925-1930) Senator al Nordului (1914-1930) Deportat de germani în Lituania în timpul Primului Război Mondial |
|
Districtul 1 | Valenciennes | Emile Weill-Mallez | Republican | Textile industriale
Primarul orașului Marly (1874-1902) Consilier general al nordului pentru cantonul Valenciennes (1892-1902) Cumnatul lui Hector Sirot-Mallez, de asemenea deputat pentru Valenciennes |
|
Al 2-lea district | Valenciennes | Ferdinand Lepez | Radical socialist | Jurnalist, proprietar al ziarului L'Impartial din Valenciennes
Primarul orașului Raismes (1884-1919) |
|
Districtul 3 | Valenciennes | Hector Sirot-Mallez,
a murit în 1898, apoi César Sirot |
Neînscris | Maestrul Forges
Primar al orașului Trith-Saint-Léger (1878-1900) Consilier general al nordului pentru cantonul Valenciennes (1895-1914) Sirot "Dinastia" |
Locație | Identitate | Stânga | Alte mandate | ||
---|---|---|---|---|---|
Districtul 1 | Avesnes | Leon Guillemin | Republican | Avocat | |
A doua circumferință | Avesnes | Felix Defontaine | Radical-socialist | Doctor
Ostatic al germanilor între 1914 și 1917 Consilier general al nordului pentru cantonul Maubeuge-sud (1910-1918) |
|
Districtul 3 | Avesnes | Evrard Eliez-Evrard | Stânga Democrată | Notar
Primar al orașului Berlaimont (1878-1908) Consilier general al nordului pentru Cantonul Berlaimont (1880-1908) Președinte al Consiliului General al Nordului (1904-1908) Senator al Nordului (1906-1908) |
|
Districtul 1 | Cambrai | Théophile Michau | Republican | Industria textilă în Beauvois-en-Cambrésis | |
Al 2-lea district | Cambrai | Isidore Carpentier-Risbourg | Progresist | Fermier și negustor de vinuri în Pommereuil | |
Districtul 1 | Douai | Paul Hayez | Republican | Director al fabricii de sticlă Hayez din Aniche
Senator al Nordului (1905-1935) |
|
Al 2-lea district | Douai | Émile Dubois,
ales senator în 1891 |
Republican Acțiune liberală | Notar în Douai
Consilier general al nordului pentru cantonul Marchiennes (1884-1898) Senator al Nordului (1897-1905) Proprietar LanderPrimar din Avelin (1888-1900) Consilier general al nordului pentru cantonul Orchies (1895-1900) „Dinastia Rotourilor” |
|
Districtul 1 | Dunkerque | Henri jung
a murit în 1896 Florent Guillain |
Boulangist Federația Republicană |
Saint-Cyrien, general-maior
Director al cabinetului generalului Boulanger în 1886 Politehnician - Inginer de poduri și drumuri - IndustrialPreședinte al comitetului Forges Consilier general al nordului pentru Cantonul Dunkerque (1894-1906) Ministrul coloniilor (1898-1899) Vicepreședinte al Camerei Deputaților (1902-1906) |
|
Al 2-lea district | Dunkerque | Henry Cochin | Acțiune liberală | Om de litere - Membru al Institutului
Primar al orașului Saint-Pierre-Brouck (1889-1919) Consilier general al nordului pentru cantonul Bourbourg (1906-1910) |
|
Districtul 1 | Hazebrouck | Jules-Auguste Lemire | Neînscris | Eclesiastic
Primar din Hazebrouck (1914-1928) Promotor de grădini alocate |
|
Al 2-lea district | Hazebrouck | Jean Plichon | Acțiune liberală | Centralien, Director Corporate
Consilier general al nordului pentru cantonul Bailleul (1888-1919) Senator al Nordului (1920-1924) Membru al dinastiei „Plichon” |
|
Districtul 1 | Lille | Ernest Loye | Filator de bumbac
Primar al orașului Lomme (1896-1902) |
||
Al 2-lea district | Lille | Pierre Legrand
a murit în 1895 Jacques Sever |
Republican
|
Avocat la Paris, apoi la Lille
Consilier general al nordului pentru cantonul Lille-Nord (1874-1892) Ministrul Comerțului (1882-1883 și 1885-1886 și 1888-1889) Politehnician - colonel de inginerie |
|
Districtul 3 | Lille | Paul Le Gavrian | Uniunea drepturilor | Centralien - Industrial în Lille-Moulins | |
Districtul 4 | Lille | Eugene des Rotours
a murit în 1895 |
Uniunea drepturilor
|
Diplomă în drept, latifundiar
Consilier general al nordului pentru cantonul Orchies (1868-1895) Primar din Avelin (1868-1888) Primar al orașului Mérignies (1892-1895) „Dinastia” din Rotours SpinnerConsilier general al nordului pentru cantonul Armentières (1889-1917) |
|
Districtul 5 | Lille | Jean-Baptiste Coget | Republican | Distilator de falempină
Primar din Phalempin (1870-1913) |
|
Districtul 6 | Lille | Jules de Montalembert | Acțiune liberală | Proprietar
Primarul orașului Annapes (1881-1925) Consilier general al nordului pentru cantonul Lannoy (1889-1907) |
|
Districtul 7 | Lille | Jules Guesde | Socialist | Jurnalist
Ministrul fără portofoliu (1914-1915) Ministr de stat (1915-1916) |
|
Districtul 8 | Lille | Gustave Dron | Radical | Doctor
Consilier general al nordului pentru cantonul Tourcoing (1887-1919) Primar al orașului Tourcoing (1899-1919 și 1925-1930) Senator al Nordului (1914-1930) Deportat de germani în Lituania în timpul Primului Război Mondial |
|
Districtul 1 | Valenciennes | Emile Weill-Mallez | Republican | Textile industriale
Primarul orașului Marly (1874-1902) Consilier general al nordului pentru cantonul Valenciennes (1892-1902) Cumnatul lui Hector Sirot-Mallez, de asemenea deputat pentru Valenciennes |
|
Al 2-lea district | Valenciennes | Ferdinand Lepez | Radical socialist | Jurnalist, proprietar al ziarului L'Impartial din Valenciennes
Primarul orașului Raismes (1884-1919) |
|
Districtul 3 | Valenciennes | Hector Sirot-Mallez | Republican | Inginer de Arte și Fabricări, Maestru de forje, producător de zahăr
Sirot "Dinastia" |
Locație | Identitate | Stânga | Alte mandate | ||
---|---|---|---|---|---|
Districtul 1 | Avesnes | Jules Hiroux
a murit în 1890
|
Republican
|
Industrial în Sains-du-Nord
Consilier general al nordului pentru cantonul Avesnes-sud (1880-1890) Primar al Sains-du-Nord (1852-1881) Avocat |
|
A doua circumferință | Avesnes | Maxime Lecomte
ales senator în 1891 Ernest Herbecq |
Republican Republican |
Avocat în Amiens
Senator al Nordului (1891-1914) Notar în Maubeuge |
|
Districtul 3 | Avesnes | Evrard Eliez-Evrard | Stânga Democrată | Notar
Primar al orașului Berlaimont (1878-1908) Consilier general al nordului pentru Cantonul Berlaimont (1880-1908) Președinte al Consiliului General al Nordului (1904-1908) Senator al Nordului (1906-1908) |
|
Districtul 1 | Cambrai | Théophile Michau | Republican | Industria textilă în Beauvois-en-Cambrésis | |
Al 2-lea district | Cambrai | Ernest Dejardin-Verkinder | Uniunea drepturilor | Diplomă în drept - Administrator Mines d'Aniche | |
Districtul 1 | Douai | Alfred Tranin | Repulican | Producător de zahăr în Lambres
Primar din Lambres (1878-1894) |
|
Al 2-lea district | Douai | Emile Dubois | Republican | Notar în Douai
Consilier general al nordului pentru cantonul Marchiennes (1884-1898) Senator al Nordului (1897-1905) |
|
Districtul 1 | Dunkerque | Charles Lalou | Boulangist | Jurnalist
Director al Mines de Bruay (1889-1893) Consilier general al nordului pentru cantonul Dunkerque-Ouest (1892-1893) |
|
Al 2-lea district | Dunkerque | Alphonse Bergerot | Uniunea drepturilor | Ofițer vamal
Consilier general al nordului pentru cantonul Wormhout (1869-1895) Primarul orașului Esquelbecq (1852-1908) |
|
Districtul 1 | Hazebrouck | Joseph Bosquillon de Frescheville | Uniunea drepturilor | Politehnician - general de brigadă | |
Al 2-lea district | Hazebrouck | Jean Plichon | Acțiune liberală | Centralien, Director Corporate
Consilier general al nordului pentru cantonul Bailleul (1888-1919) Senator al Nordului (1920-1924) Membru al dinastiei „Plichon” |
|
Districtul 1 | Lille | Achille Werquin
a murit în 1891 Paul Lafargue |
Radical
|
Avocat în Lille Scriitor, jurnalist Ginerele lui Karl Marx |
|
Al 2-lea district | Lille | Pierre Legrand | Republican | Avocat la Paris, apoi la Lille
Consilier general al nordului pentru cantonul Lille-Nord (1874-1892) Ministrul Comerțului (1882-1883 și 1885-1886 și 1888-1889) |
|
Districtul 3 | Lille | Paul Le Gavrian | Uniunea drepturilor | Centralien - Industrial în Lille-Moulins | |
Districtul 4 | Lille | Eugene des Rotours | Uniunea drepturilor | Diplomă în drept, latifundiar
Consilier general al nordului pentru cantonul Orchies (1868-1895) Primar din Avelin (1868-1888) Primar al orașului Mérignies (1892-1895) „Dinastia” din Rotours |
|
Districtul 5 | Lille | Emile Moreau | Radical | Angajat la primăria din Roubaix
Consilier general al nordului pentru cantonul Roubaix-Ouest (1880-1892) |
|
Districtul 6 | Lille | Gustave Dron | Radical | Doctor
Consilier general al nordului pentru cantonul Tourcoing (1887-1919) Primar al orașului Tourcoing (1899-1919 și 1925-1930) Senator al Nordului (1914-1930) Deportat de germani în Lituania în timpul Primului Război Mondial |
|
Districtul 7 | Lille | Jules de Montalembert | Acțiune liberală | Proprietar
Primarul orașului Annapes (1881-1925) Consilier general al nordului pentru cantonul Lannoy (1889-1907) |
|
Districtul 1 | Valenciennes | Leon Renard | Uniunea drepturilor | Centralien, Maestru producător de sticlă la Fresnes | |
Al 2-lea district | Valenciennes | Jules Sirot | Republican | Inginer, Maestrul Forjelor
Consilier general al nordului pentru cantonul Saint-Amand-les-Eaux (1877-1913) Primar al orașului Saint-Amand-les-Eaux (1888-1900) |
|
Districtul 3 | Valenciennes | Charles Thellier din Poncheville | Uniunea drepturilor | Avocat în Valenciennes |
Se folosește votul majoritar pe două runde.
Experiență de scurtă durată de la revenirea la sistemul anterior ( legea din 13 februarie 1889 ) de la următoarele alegeri.
Circumscripție electorală | Locație | Numele de familie | Voce |
---|---|---|---|
1 re echitatie | Dunkerque / Hazebrouck | Charles Plichon | 27 108 |
2 nd Circumscripție | Lille | Charles Kolb-Bernard | 21.597 |
3 - lea District | Lille | Robert Eugène des Rotours | 22.316 |
4 e Unitatea | Lille / Roubaix | Jules Brame | 21.597 |
5 - lea District | Douai | Emmanuel Choque | 13 289 |
6 e Unitatea | Valenciennes | Charles Boduin | 14,439 |
7 e Unitatea | Cambrai | Ernest Pinard | 18,006 |
8 e Unitatea | Le Cateau | Charles Seydoux | 16.096 |
9 e Unitatea | Avesnes | René Louis Hamoir | 18.805 |
Circumscripție electorală | Locație | Numele de familie | Voce |
---|---|---|---|
1 re echitatie | Dunkerque / Hazebrouck | Charles Plichon | 19,326 |
2 nd Circumscripție | Lille | Charles Kolb-Bernard | 14 381 |
3 - lea District | Lille | Alexandre des Rotours a murit în 1868 , înlocuit de Robert Eugène des Rotours | 17.907 |
4 e Unitatea | Lille / Roubaix | Jules Brame | 23 955 |
5 - lea District | Douai | Felix Lambrecht | 12,132 |
6 e Unitatea | Valenciennes | Alphonse de Cardevac d'Havrincourt | 13 245 |
7 e Unitatea | Cambrai | Édouard Boittelle înlocuit în 1864 de Auguste Stiévenart-Béthune | 15.429 |
8 e Unitatea | Le Cateau | Charles Seydoux | 21.368 |
9 e Unitatea | Avesnes | Hippolyte Godard-Desmarest înlocuit în 1866 de René Louis Hamoir | 17 783 |
Circumscripție electorală | Locație | Numele de familie | Voce |
---|---|---|---|
1 re echitatie | Lille | Pierre Legrand a murit în 1859 , înlocuit de Charles Kolb-Bernard | 12 257 |
2 nd Circumscripție | Roubaix | Jules Brame | 20.704 |
3 - lea District | Valenciennes | Henri lemaire | 21.015 |
4 e Unitatea | Hazebrouck | Charles Plichon | 19.067 |
5 - lea District | Dunkerque | Alfred de Clebsattel | 11 259 |
6 e Unitatea | Douai | Emmanuel Choque | 13.248 |
7 e Unitatea | Cambrai | Charles Seydoux | 31.537 |
8 e Unitatea | Avesnes | Hippolyte Godard-Desmarest | 21.191 |
Circumscripție electorală | Locație | Numele de familie | Voce |
---|---|---|---|
1 re echitatie | Lille | Pierre Legrand | 13 515 |
2 nd Circumscripție | Roubaix | Louis-Joseph Descat | 23.517 |
3 - lea District | Valenciennes | Henri lemaire | 21 170 |
4 e Unitatea | Hazebrouck | Prosper de Lagrange | 19 858 |
5 - lea District | Dunkerque | Alfred de Clebsattel | 16 312 |
6 e Unitatea | Douai | Emmanuel Choque | 15 921 |
7 e Unitatea | Cambrai | Charles Seydoux | 29.160 |
8 e Unitatea | Avesnes | Werner de Mérode înlocuit în 1853 de Hippolyte Godard-Desmarest | 20.481 |
Alegeri prin vot universal masculin din 1848
Adunarea Constituantă Națională (1848-1849) | Stânga | Poziția pe listă |
Voce | % | Origine |
---|---|---|---|---|---|
Desire Hannoye | Moderat la stânga | 2 | 211.247 | 89,94% | de Avesnes |
Horn de zambilă | Moderat la stânga | 3 | 199 935 | 85,13% | din Douai |
Emmanuel Choque | Conservator | 4 | 191 875 | 81,70% | din Douai |
Adolphe Delespaul | 5 | 187 488 | 79,83% | din Lille | |
Amédée Boulanger | Moderat la stânga | 6 | 184 919 | 78,73% | de Doignies |
Charles Desmoutiers | Republican | 7 | 183.102 | 77,96% | de Faumont |
François de Négrier a murit în 1848 , înlocuit de André Charles Négrier | Republican | 8 | 178,823 | 76,14% | General |
Philippe Regnart | 9 | 177,669 | 75,65% | din Valenciennes | |
Pierre Pureur | Republican | 10 | 174,942 | 74,49% | de Condé |
Gaspard Malo | Cavaignac | 11 | 174,527 | 74,31% | din Dunkerque |
Louis serlooten | Republican | 12 | 171,360 | 72,96% | din Bailleul |
Alexandre Loiset | Moderat la stânga | 13 | 170 919 | 72,77% | din Lille |
Antoine Vendois | Republican | 14 | 170.606 | 72,64% | din Maroilles |
Pierre-Joseph Bonte-Pollet | Republican | 15 | 167.844 | 71,46% | din Lille |
Louis Hure | Moderat la stânga | 16 | 167 836 | 71,46% | din Douai |
Cesar Duquenne | Republican | 17 | 153.276 | 65,26% | de la Gorgue |
Fenelon Farez | Republican | 18 | 127.547 | 54,31% | din Cambrai |
André Jean Lemaire | Republican | 19 | 127.439 | 54,26% | din Dunkerque |
Henri Dollez | Republican | 20 | 126.237 | 53,75% | de Crèvecoeur-sur-l'Escaut |
Francois Desurmont | 21 | 125.591 | 53,47% | de Marquillies | |
Jules Giraudon | Republican | 22 | 120.846 | 51,45% | din Lille |
Géry Heddebault | Moderat la stânga | 23 | 119.605 | 50,92% | de Thumeries |
Lucien Lenglet | Moderat la stânga | 24 | 118.013 | 50,25% | din Douai |
Napoleon Mouton | 25 | 114.967 | 48,95% | din Cambrai | |
Louis-Joseph Descat | Republican | 26 | 114.794 | 48,88% | din Roubaix |
Pierre Dufont | Moderat la stânga | 27 | 95 017 | 40,46% | din Valenciennes |
Pierre Francois Aubry | Republican | 28 | 93 666 | 39,88% | de Avesnes |
Antony Thouret | Cavaignac | 0,00% | din Bouvignies |
Circumscripție electorală | Locație | Numele de familie | Voce |
---|---|---|---|
1 st circumscripție | Lille | Adolphe Delespaul | 412 |
2 nd Colegiul Electoral | Lille | Gaspard Thémistocle Lestiboudois | 365 |
Al treilea colegiu electoral | Lille | Antoine Hennequin a murit în 1840 , înlocuit de Alban de Villeneuve-Bargemon | 470 |
4 e circumscripția electorală | Douai | Charles-Édouard de Montozon | 198 |
Al 5- lea colegiu electoral | Douai | Nicolas Martin din nord | 137 |
6 e Colegiul Electoral | Dunkerque | Edouard Roger du Nord | 186 |
7 e circumscripție electorală | Bergues | Louis de Hau de Staplande | 311 |
8 e circumscripția electorală | Cambrai | Alphonse Taillandier | 205 |
9 e circumscripția electorală | Cambrai | Horn de zambilă | |
Al 10- lea colegiu electoral | Valenciennes | Pierre Francois Dumont | 369 |
Al 11- lea colegiu electoral | Avesnes | Antoine-Philibert Marchant | 283 |
Al 12- lea colegiu electoral | Hazebrouck | Jean-Francois Warein | 346 |
Circumscripție electorală | Locație | Numele de familie | Voce |
---|---|---|---|
Colegiul Mare | Jacques Paturle | 1.141 | |
Colegiul Mare | din Dunkerque | Paul André Louis Lemaire | 994 |
Colegiul Mare | din Lille | Pierre Lorain | 819 |
Colegiul Mare | din Douai | Nicolas Martin din nord | 571 |
1 st circumscripție | Dunkerque | Benjamin Morel | 214 |
Al II- lea colegiu electoral | Hazebrouck | Jean-Francois Warein | 146 |
3 e Colegiul Electoral | Lille | Francois Barrois-Virnot | 241 |
4 e circumscripția electorală | Lille | Romain-Joseph de Brigode | ? |
Al 5- lea colegiu electoral | Avesnes | Louis-Victor de Caux de Blacquetot | 108 |
6 e circumscripția electorală | Cambrai | Alexandre-César-Louis d'Estourmel | 178 |
7 e circumscripție electorală | Douai | Charles-Édouard de Montozon | 126 |
8 e circumscripția electorală | Valenciennes | Antoine Lefebvre din Vatimesnil | 115 |
Circumscripție electorală | Locație | Numele de familie | voce |
---|---|---|---|
Colegiul Departamentului | Lille | Jean-Baptiste Barrois | 406 |
Colegiul Departamentului | Douai | Adrien de Francqueville de Bourlon | 299 |
Colegiul Departamentului | Le Quesnoy | Joseph de L'Épine | 263 |
Colegiul Departamentului | Lille | Romain-Joseph de Brigode | |
1 st Colegiul Electoral | Dunkerque | Benjamin Morel | 190 |
2 nd Colegiul Electoral | Hazebrouck | Albert Imbert din La Basèque | |
3 e Colegiul Electoral | Lille | Charles-Joseph-Augustin de Bully | |
4 e Colegiul Electoral | Lille | Louis Potteau d'Haucardie | 231 |
Al 5- lea colegiu electoral | Avesnes | Louis-Victor de Caux de Blacquetot | |
6 e Colegiul Electoral | Cambrai | Jean-Louis-Joseph de Cotteau | |
7 e Colegiul Electoral | Douai | Georges Durand d'Elecourt | |
8 e Colegiul Electoral | Valenciennes | Jean-Baptiste Pas de Beaulieu |
Circumscripție electorală | Locație | Numele de familie | Voce |
---|---|---|---|
Colegiul Departamentului | Lille | Jean-Baptiste Barrois | 304 |
Colegiul Departamentului | Lille | Jean-Baptiste Joseph de Muyssart | 417 |
Colegiul Departamentului | Bailleul | Joseph Van Merris-Hynderick | 412 |
Colegiul Departamentului | Le Cateau | Louis-Antoine-Maximilien Bricout de Cantraine | |
1 st Colegiul Electoral | Dunkerque | Jean Coffyn-Spyns | 207 |
2 nd Colegiul Electoral | Hazebrouck | Albert Imbert din La Basèque | |
3 e Colegiul Electoral | Lille | Charles-Joseph-Augustin de Bully | |
4 e Colegiul Electoral | Lille | Louis Potteau d'Haucardie | 307 |
Al 5- lea colegiu electoral | Avesnes | Maurice Gabriel de Riquet de Caraman | |
6 e Colegiul Electoral | Cambrai | Jean-Louis-Joseph de Cotteau | |
7 e Colegiul Electoral | Douai | Georges Durand d'Elecourt | |
8 e Colegiul Electoral | Valenciennes | Régis Merlin de Beaugrenier |
Origine | Numele de familie | Stânga | Alte activități | |
---|---|---|---|---|
Avesnes | Eugène Constant Joseph César Gossuin | Primar din Avesnes-sur-Helpe
Membru al consiliului de administrație al departamentului Fost membru al Adunării legislative Absent în timpul procesului lui Ludovic al XVI-lea Membru al Consiliului celor Cinci Sute Membru al Corpului legislativ Fratele lui Louis Marie Joseph Gossuin , membru al statelor generale (Baillage du Quesnoy - Tiers-Etat) |
||
Avesnes | Albert Boniface François Sallengros | Avocat
Ofițer municipal în Maubeuge Fost membru al Adunării legislative A votat moartea lui Ludovic al XVI-lea Exilat în Belgia ca regicid, a murit acolo în 1816 |
||
Avesnes | Charles Louis Laurent Boyaval | Cultivator în Avesnes sur Helpe
A votat moartea lui Ludovic al XVI-lea Membru al Consiliului vârstnicilor Inspector forestier în Trélon |
||
Douai | Philipe Merlin (de la Douai) | Avocat la Parlamentul Flandrei
Membru al statelor generale (Bailiwick of Douai - Tiers-Etat) Președinte al Curții Penale din Nord A votat pentru moartea lui Ludovic al XVI-lea Membru al Consiliului celor Cinci Sute Consilier de stat Membru al Institutului Membru al Academiei Franceze Exilat ca regicid |
||
Douai | Eustache Jean Marie d'Aoust | Aristocrat, militar
Membru al statelor generale pentru bailia Douai A votat moartea lui Ludovic al XVI-lea Președinte al Consiliului de administrație Douai (1795) Primarul orașului Cuincy Fiul său, Eustache Charles d'Aoust , general al Revoluției a fost ghilotinat la Paris la 2 iulie 1794 |
||
Cambrai | Henri Louis Joseph Cochet | Membru al consiliului de administrație din Dunkerque
Fost membru al Adunării Legislative A votat moartea lui Ludovic al XVI-lea Membru al Consiliului celor Cinci Sute |
||
Dunkerque | Jean-Jacques Fockedey | Doctor
Președinte al colegiului electoral din Dunkerque Demisionat la 2 aprilie 1793 A votat împotriva morții lui Ludovic al XVI-lea Înlocuit de Mallet (supleant) pe 5 aprilie |
||
Hazebrouck | Antoine-Francois Carpentier | Președinte al districtului Hazebrouck
Fost membru al Adunării legislative A votat moartea lui Ludovic al XVI-lea Membru al Consiliului celor Cinci Sute Exilat ca regicid, a murit la Ypres în 1817 |
||
Lille | Pierre Joseph Duhem | Doctor
Judecătorul de pace din Lille Decretul de punere sub acuzare la 2 an Prairial III (21 mai 1795) a fost apoi amnistiat Fost membru al Adunării legislative A votat moartea lui Ludovic al XVI-lea |
||
Lille | Gaspard Jean Joseph Lesage-Senault | Comerciant
Director al Consiliului de administrație din Lille High-Juré A votat moartea lui Ludovic al XVI-lea Membru al Consiliului celor Cinci Sute Exilat ca regicid, a murit la Tournai în 1823 |
||
Valenciennes | Philippe-Constant-Joseph Briez | Avocat la Parlamentul Flandrei
Procurorul sindical al districtului Valenciennes A votat moartea lui Ludovic al XVI-lea Moare de boală înainte de separarea de Adunare |
||
Francois-Martin-Poultier | Militar, funcționar public, duhovnic
A votat moartea lui Ludovic al XVI-lea Membru al Consiliului vârstnicilor Membru al Consiliului celor Cinci Sute Membru al Corpului legislativ Exilat în Belgia ca regicid, a murit acolo în 1826 |
|||
Înlocuitori | ||||
Cambrai | Charles-Philippe Mallet | Înlocuiește Fockedey, demisionat pe 5 aprilie 1793 | ||
Cambrai | Cattey | Profesor la Cambrai
Nu a stat |
||
Lille | Francois-Marie de Renty |
Royal Tabellion apoi Postmaster General
Admis la ședință prin tragere la sorți la 05 floréal Anul III Membru al Consiliului vârstnicilor |
||
Douai | Charles-Joseph Ranson | Procuror la Curtea Penală din Nord din ianuarie 1792 până în septembrie 1797
Nu a stat |