1999 - 2009 Senegal 099 0(31)
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 2 noiembrie 2017

Henri Camara (născut la10 mai 1977în Dakar ) este un fotbalist senegalez , antrenat la Asc Jaraaf din Dakar , deținătorul recordului de goluri marcate în naționala senegaleză cu 29 de goluri . El a devenit o legendă vie în țara sa, marcând primul gol de aur al lumii calificându-se de același Senegal pentru sferturile de finală ale Cupei Mondiale în detrimentul Suediei cu 2-1. El a fost responsabil pentru cinci dintre cele șapte goluri ale echipei în 2002.

Biografie

Născut în Dakar din părinți guineeni, Henri Camara și-a început cariera profesională la o vârstă foarte fragedă dincolo de granițele africane. Ajuns la RC Strasbourg în 1998, atacantul a petrecut apoi puțin peste doi ani în Elveția , unde a jucat pentru Neuchâtel Xamax, apoi Grasshopper Zürich . S-a întors apoi în Franța, sub tricoul lui CS Sedan . A fost atunci o perioadă bună pentru el, care a obținut performanțe bune cu „Sangliers” cu 14 goluri. Dar internaționalul senegalez nu rezistă îndelung chemării Angliei; a plecat din Ardenne pentru a se stabili la Wolverhampton Wanderers în 2003. A jucat apoi pentru Wigan Athletic , Stoke City și Sheffield United . Restul carierei sale se desfășoară în Grecia , unde poartă succesiv culorile lui Atromitos , apoi ale lui Panetolikós , Kallonis , Lamia și în cele din urmă Panetolikós .

Henri Camara este unul dintre executivii echipei din Senegal care, spre surprinderea tuturor, a ajuns în sferturile de finală ale Cupei Mondiale din 2002 . În optimile de finală , a marcat două goluri (al doilea fiind un gol de aur), care i-a dat echipei sale victoria împotriva Suediei și i-a trimis pe Téranga Lions în sferturile de finală. Confruntat cu o competiție puternică în atacul echipei din Senegal, el devenise un substitut. Dar de fiecare dată când a revenit în joc, a fost decisiv, ceea ce explică longevitatea sa în echipa națională.

În Senegal, el este poreclit „iepurele armat” de presa sportivă. El este deținătorul recordului de selecție și golgheterul din istoria echipei din Senegal cu 31 de goluri în 99 de capete.

El și-a anunțat retragerea din sport 12 august 2018.