Sport | Bob |
---|---|
Organizator (i) | FIBT |
Datat | de 29 noiembrie 2008 la 14 februarie 2009 |
Navigare
2008-2009 Bobsleigh Mondială Cupa are loc între29 noiembrie 2008 si 14 februarie 2009aproximativ opt evenimente (evenimentul de la Cesana Pariol din208 decembriea fost anulat din cauza ninsorilor abundente și înlocuit cu un nou eveniment în St. Moritz dinianuarie 2009).
Cupa Mondială este organizată de FIBT . Testul Königssee înlocuiește testul Cortina d'Ampezzo dinianuarie 2009. Competiția reunește trei discipline: bobul masculin cu 4 bărbați, bobul masculin cu 2 bărbați și bobul feminin cu 2 bărbați.
Clasificările generale includ doar numele pilotului de bob.
Pentru fiecare eveniment din sezon, punctele sunt acordate conform clasificării conform tabelului de mai jos (distribuție din sezonul 2008):
Pătrat | 1 st | A 2 -a | 3 rd | Al patrulea | A 5- a | A 6- a | A 7- a | A 8- a | Al 9- lea | A 10- a | 11 - lea | Al 12- lea | Al 13- lea | 14 - lea | Al 15- lea | 16 - lea | 17 - lea | Al 18- lea | 19 - lea | 20 - lea | 21 - lea | 22 nd | 23 rd | 24 - lea | 25 - lea | 26 - lea | 27 - lea |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Puncte | 225 | 210 | 200 | 192 | 184 | 176 | 168 | 160 | 152 | 144 | 136 | 128 | 120 | 112 | 104 | 96 | 88 | 80 | 74 | 68 | 62 | 56 | 50 | 45 | 40 | 36 | 32 |
Pos. | Bobsledder | VICTORIE | ALT | IGL | KON | SMO 1 | SMO 2 | WHI | PRIN | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Bate-l pe Hefti | 1 | 3 | 2 | 11 | 3 | 3 | 2 | 3 | 1581 |
2. | André Lange | 2 | 1 | 4 | 7 | 11 | 2 | 5 | 6 | 1501 |
3. | Thomas Florschütz | 3 | 1 | 1 | 6 | 4 | 1 | 2 | 1453 | |
4. | Ivo Rueegg | 16 | 5 | 8 | 2 | 2 | 8 | 5 | 4 | 1396 |
5. | Alexander Zoubkov | 10 | 8 | 7 | 3 | 13 | 11 | 7 | 1 | 1321 |
6. | Simone bertazzo | 8 | 15 | 9 | 10 | 5 | 10 | 14 | 8 | 1160 |
7. | Wolfgang stampfer | 19 | 10 | 10 | 14 | 7 | 5 | 13 | 10 | 1090 |
8. | Pierre Lueders | 5 | 18 | dsq | 1 | 1 | 3 | 7 | 1082 | |
9 | Daniel Schmid | 11 | 7 | 10 | 9 | 15 | 12 | 12 | 22 | 1016 |
10. | Todd Hays | 8 | 9 | 6 | 5 | 13 | 13 | 16 | 1008 | |
11. | Lyndon se grăbește | 14 | 14 | 12 | 13 | 16 | 18 | 4 | 13 | 960 |
12. | Jānis Miņins | 22 | 19 | 19 | 12 | 4 | 7 | 9 | 21 | 906 |
13. | Patrice Servelle | 15 | 11 | 16 | 8 | 18 | 15 | 20 | 12 | 876 |
14. | Steven holcomb | 12 | 2 | 3 | 8 | 9 | 850 | |||
15. | Karl Angerer | 13 | 3 | 12 | 6 | 18 | 11 | 840 | ||
16. | Edgars Maskalāns | 17 | 12 | 17 | 18 | 10 | 14 | 15 | 16 | 840 |
17. | Edwin van Calker | 6 | 23 | 20 | 6 | 19 | 17 | 18 | 15 | 816 |
18. | Jürgen Loacker | 17 | 17 | 13 | 9 | 9 | 17 | 16 | 784 | |
19. | Ivo Danilevič | 21 | 18 | dsq | 15 | 8 | 22 | 21 | 14 | 636 |
20. | Lee Johnson | 13 | 20 | 21 | 16 | 20 | 20 | 22 | 25 | 578 |
Pos. | Bobsledder | VICTORIE | ALT | IGL | KON | SMO | WHI | CU 1 | CU 2 | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Alexander Zoubkov | 2 | 2 | 1 | 6 | 1 | 3 | 3 | 3 | 1646 |
2. | Jānis Miņins | 6 | 4 | 4 | 3 | 10 | 1 | 2 | 2 | 1549 |
3. | André Lange | 1 | 2 | 7 | 3 | 9 | 7 | 12 | 1251 | |
4. | Steven holcomb | 3 | 7 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1238 | ||
5. | Wolfgang stampfer | 8 | 12 | 9 | 5 | 4 | 7 | 9 | 17 | 1224 |
6. | Ivo Rueegg | 14 | 6 | 13 | 15 | 7 | 8 | 5 | 4 | 1216 |
7. | Bate-l pe Hefti | 12 | 22 | 11 | 10 | 6 | 6 | 4 | 6 | 1184 |
8. | Karl Angerer | 1 | 1 | 3 | 9 | 6 | 11 | 1114 | ||
9. | Edwin van Calker | 5 | 16 | 5 | 2 | 13 | 10 | 9 | 1098 | |
10. | Pierre Lueders | 11 | 17 | 8 | 8 | 4 | 12 | 7 | 1032 | |
11. | Edgars Maskalāns | 14 | 5 | 15 | 11 | 12 | 21 | 11 | 10 | 1006 |
12. | Thomas Florschütz | 9 | 6 | 13 | 2 | 11 | 15 | 19 | 972 | |
13. | Todd Hays | 13 | 19 | 9 | 9 | 5 | 5 | 866 | ||
14. | Lee Johnson | 10 | 19 | 11 | 14 | 15 | 12 | 16 | 794 | |
15. | Lyndon se grăbește | 22 | 15 | 14 | 18 | 23 | 14 | 14 | 13 | 746 |
16. | Dmitri Abramovici | 3 | 7 | 8 | 8 | 688 | ||||
17. | Ivo Danilevič | 21 | 18 | 22 | 12 | 22 | 13 | 20 | 15 | 674 |
18. | Daniel Schmid | 17 | 13 | 16 | 19 | 11 | 16 | 21 | 672 | |
19. | Patrice Servelle | 20 | 11 | 20 | 17 | 18 | 15 | 21 | 24 | 651 |
20. | Simone bertazzo | 18 | 14 | 24 | 21 | 19 | 18 | 19 | 18 | 607 |
Pos. | Bobeuse | VICTORIE | ALT | IGL | KON | SMO 1 | SMO 2 | WHI | PRIN | Puncte |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | Sandra kiriasis | 2 | 1 | 3 | 2 | 1 | 1 | 5 | 3 | 1679 |
2. | Cathleen Martini | 3 | 2 | 5 | 4 | 2 | 2 | 7 | 1 | 1599 |
3. | Nicola Minichiello | 9 | 7 | 6 | 2 | 3 | 3 | 9 | 6 | 1434 |
4. | Shauna Rohbock | 7 | 3 | 2 | 1 | 6 | 6 | 1 | 1380 | |
5. | Claudia schramm | 5 | 5 | 9 | 7 | 4 | 7 | 10 | 7 | 1360 |
6. | Helen Upperton | 1 | 4 | 1 | 9 | 10 | 5 | 4 | 1314 | |
7. | Kaillie Humphries | 6 | 8 | 7 | 5 | 5 | dnf | 2 | 2 | 1292 |
8. | Sabina Hafner | 10 | 6 | 8 | 8 | 7 | 8 | 12 | 4 | 1288 |
9. | Erin Pac | 4 | 10 | 4 | 6 | 9 | 4 | 3 | 1248 | |
10. | Esme Kamphuis | 13 | 11 | 10 | 10 | 11 | 9 | 8 | 8 | 1152 |
11. | Fabienne Meyer | 15 | 13 | 11 | 11 | 8 | 10 | 14 | 14 | 1024 |
12. | Victoria Tokovaia | 11 | 11 | 14 | 13 | 12 | 15 | 13 | 10 | 1000 |
13. | Jessica Gillarduzzi | 12 | 16 | 14 | 15 | 12 | 15 | 12 | 800 | |
14. | Isabel Baumann | 14 | 15 | 12 | 14 | 11 | 16 | 688 | ||
15. | Manami Hino | 19 | dns | 18 | 15 | 16 | 13 | 18 | 15 | 658 |
16. | Lisa Szabon | 8 | 9 | 13 | 17 | 13 | dsq | 640 | ||
17. | Anastasia skulkina | 17 | 15 | 16 | 17 | 17 | 464 | |||
18. | Francesca Iossi | 16 | 17 | 18 | 19 | 14 | 450 | |||
19. | Carmen Radenovici | 21 | 19 | 20 | 18 | 16 | 380 | |||
20. | Christina Hengster | 20 | 14 | 12 | 20 | 376 |
1. Winterberg (29 noiembrie - 30 noiembrie 2008) | ||||
Datat | Test | Câştigător | Al doilea | Al treilea |
30.11.2008 | Bob la ora 4 |
Germania
Andre Lange Alexander Roediger Kevin Kuske Martin Putze |
Rusia
Alexsandr Zubkov Roman Oreshnikov Dmitry Trunenkov Dmitry Stepushkin |
Statele Unite
Steven Holcomb Justin Olsen Steve Mesler Curtis Tomasevicz |
29.11.2008 | Bob la ora 2 |
elvețian
Beat Hefti Thomas Lamparter |
Germania
Andre Lange Kevin Kuske |
Germania
Thomas Florschütz Marc Kuehne |
29.11.2008 | Bob la 2 F |
Canada
Helen Upperton Jennifer Ciochetti |
Germania
Sandra Kiriasis Romy Logsch |
Germania
Cathleen Martini Janine Tischer |
2. Altenberg (6 decembrie - 7 decembrie 2008) | ||||
Datat | Test | Câştigător | Al doilea | Al treilea |
12.07.2008 | Bob la ora 4 |
Germania
Karl Angerer Andreas Udvari Matej Juhart gregor Bermbach |
Germania
Andre Lange Alexander Roediger Kevin Kuske Martin Putze |
Rusia
Alexsandr Zubkov Roman Oreshnikov Dmitry Trunenkov Dmitry Stepushkin |
12.12.2008 | Bob la ora 2 |
Germania
Andre Lange Kevin Kuske |
Statele Unite
Steven Holcomb Justin Olsen |
elvețian
Beat Hefti Thomas Lamparter |
12.12.2008 | Bob la 2 F |
Germania
Sandra Kiriasis Berit Wiacker |
Germania
Cathleen Martini Janine Tischer |
Statele Unite
Shauna Rohbock Elana Meyers |
3. Igls (12 decembrie - 14 decembrie 2008) | ||||
Datat | Test | Câştigător | Al doilea | Al treilea |
14/12/2008 | Bob la ora 4 |
Rusia
Alexsandr Zubkov Roman Oreshnikov Dmitry Trunenkov Dmitry Stepushkin |
Statele Unite
Steven Holcomb Justin Olsen Steve Mesler Curtis Tomasevicz |
Rusia
Dmitry Abramovich Philipp Egorov Andrey Jurkov Petr Molseev |
13.12.2008 | Bob la ora 2 |
Germania
Thomas Florschütz Marc Kuehne |
elvețian
Beat Hefti Thomas Lamparter |
Statele Unite
Steven Holcomb Justin Olsen |
12/12/2008 | Bob la 2 F |
Canada
Helen Upperton Heather Moyse |
Statele Unite
Shauna Rohbock Valerie Fleming |
Germania
Sandra Kiriasis Romy Logsch |
4. Königssee (5 ianuarie 2009 - 11 ianuarie 2009) | ||||
Datat | Test | Câştigător | Al doilea | Al treilea |
01/11/2009 | Bob la ora 4 |
Germania
Karl Angerer Andreas Udvari Alex Mann Gregor Bermbach |
Olanda
Edwin van Calker Arnold van Calker Sybren Jansma Arno Klaasen |
Germania
André Lange Rene Hoppe Alexander Roediger Martin Putze Janis Minins Daumants Dreiškens Oskars Melbardis Intars Dambis |
01/10/2009 | Bob la ora 2 |
Germania
Thomas Florschütz Marc Kuehne |
elvețian
Ivo Rueegg Cedric Grand |
Rusia
Alexsandr Zubkov Dmitry Trunenkov Karl Angerer Alex Mann |
01/10/2009 | Bob la 2 F |
Statele Unite
Shauna Rohbock Valerie Fleming |
Regatul Unit
Nicola Minichiello Gillian Cooke Sandra Kiriasis Romy Logsch |
5. St. Moritz (11 ianuarie 2009 - 18 ianuarie 2009) | ||||
Datat | Test | Câştigător | Al doilea | Al treilea |
18.01.2009 | Bob la ora 4 |
Rusia
Alexsandr Zubkov Roman Oreshnikov Dmitry Trunenkov Dmitry Stepushkin |
Germania
Thomas Florschütz Marc Kuehne Andreas Barucha Alexander Metzger |
Germania
Karl Angerer Andreas Udvari Thomas Poege Gregor Bermbach |
15.01.2009 | Bob la ora 2 (1) |
Canada
Pierre Lueders David Bissett |
elvețian
Ivo Rueegg Roman Handschin |
elvețian
Beat Hefti Thomas Lamparter |
17.01.2009 | Bob la ora 2 (2) |
Canada
Pierre Lueders David Bissett |
Germania
André Lange Martin Putze |
elvețian
Beat Hefti Thomas Lamparter |
15.01.2009 | Bob la 2 F (1) |
Germania
Sandra Kiriasis Berit Wiacker |
Germania
Cathleen Martini Janine Tischer |
Regatul Unit
Nicola Minichiello Gillian Cooke |
16.01.2009 | Bob la 2 F (2) |
Germania
Sandra Kiriasis Berit Wiacker |
Germania
Cathleen Martini Janine Tischer |
Regatul Unit
Nicola Minichiello Gillian Cooke |
6. Whistler (Februarie 2009) | ||||
Datat | Test | Câştigător | Al doilea | Al treilea |
8/01/2009 | Bob la ora 4 |
Letonia
Janis Minins Daumants Dreiškens Oskars Melbardis Intars Dambis |
Statele Unite
Steven Holcomb Justin Olsen Steve Mesler Curtis Tomasevicz |
Rusia
Alexsandr Zubkov Philipp Egorov Petr Moiseev Alexey Andryunin |
7/02/2009 | Bob la ora 2 |
Germania
Thomas Florschütz Marc Kuehne |
elvețian
Beat Hefti Thomas Lamparter |
Canada
Pierre Lueders David Bissett |
02.06.2009 | Bob la 2 F |
Statele Unite
Shauna Rohbock Elana Meyers |
Canada
Kaillie Humphries Heather Moyse |
Statele Unite
Erin Pac Michelle Rzepka |
7. Park City (Februarie 2009) | ||||
Datat | Test | Câştigător | Al doilea | Al treilea |
13.12.2008 | Bob la ora 4 |
Statele Unite
Steven Holcomb Justin Olsen Steve Mesler Curtis Tomasevicz |
Letonia
Janis Minins Daumants Dreiškens Oskars Melbardis Intars Dambis |
Rusia
Alexsandr Zubkov Roman Oreshnikov Dmitry Trunenkov Dmitry Stepushkin |
14/12/2008 | Bob la ora 4 |
Statele Unite
Steven Holcomb Justin Olsen Steve Mesler Curtis Tomasevicz |
Letonia
Janis Minins Daumants Dreiškens Oskars Melbardis Intars Dambis |
Rusia
Alexsandr Zubkov Roman Oreshnikov Dmitry Trunenkov Dmitry Stepushkin |
13.12.2008 | Bob la ora 2 |
Rusia
Alexsandr Zubkov Alexey Voevoda |
Germania
Thomas Florschütz Marc Kuehne |
elvețian
Beat Hefti Thomas Lamparter |
13.12.2008 | Bob la 2 F |
Germania
Cathleen Martini Janine Tischer |
Canada
Kaillie Humphries Shelley-Ann Brown |
Germania
Sandra Kiriasis Patricia Polifka |