Câştigător R. Standard CL (4)
Finalist K. SC Lokeren

Navigare

Cupa belgian 1980-1981 este douăzeci și șasea ediție a evenimentului.

Albumul vede ca Standard CL să câștige al 4- lea  trofeu la paisprezece ani după al treilea. În finală, Liégeois îi are cu ușurință pe Waeslandiens din Lokeren . Câștigători surpriză, anul precedent, „Thorienii” din Waterschei THOR au ajuns din nou în semifinale. Pentru a obține o imagine de ansamblu asupra evenimentului, nu uitați că înainte ca 1/32 să fie finală, au fost deja disputate patru runde de eliminare.

Funcționare - Reguli

Cele 1980-1981 meciuri Cup belgian este jucat de faza eliminatorie până la de 1/ 8 sunt definitive . Apoi, sferturile și semifinalele sunt jucate de meciuri dus-întors. Echipele din Divizia 1 și Divizia 2 încep competiția din optimile de finală 32.

În total, 256 de cluburi participă la cea de-a 26- a  ediție a evenimentului.

Pentru ediția 80-81, patru runde preliminare implică 224 de cluburi de la toate nivelurile inferioare. În total, cele 256 de echipe provin din următoarele divizii:

Secvență schematică

Runde preliminare
  • RUNDA 1: 64 de meciuri, 128 de cluburi din seria provincială
    • RUNDA 2: 64 de meciuri, 64 calificate din runda 1 + cele 64 de cluburi de promovare din sezonul precedent ( care sunt clasificate și nu se întâlnesc între ele )
      • RUNDA 3: 32 de meciuri, 64 calificați din runda 2 (pre-extragere completă, fără mai multă serie)
        • RUNDA 4: 32 de meciuri, 32 de calificări din Runda 3 + cele 32 de cluburi din Divizia 3 din sezonul precedent ( care sunt de serie și nu se întâlnesc între ele )
Faza finală
  • 1/ 32 - lea a rundă: 32 calificat Tower 4, 16 cluburi din Divizia 2 din sezonul precedent și 16 cluburi din Divizia 1 din sezonul precedent (D1 și D2 sunt insamantate și nu le îndeplinesc )
    • 1 / de 16 - lea de final ( de la acest viraj, remiză plin, peste insamantate )
      • 1/ 8 e finală
        • 1/4 final ( dus-întors )
          • 1/2 finale ( dus-întors )
            • FINAL

Extensie - reluare

În 1/ 32 sunt , de 1 / de 16 sunt definitive și kes1 / 8 sunt , dacă este legat la sfârșitul timpului regulamentar, vom juca o prelungire de 2 ori 15 minute. Dacă egalitatea persistă, o "reluare" se joacă pe terenul echipei care se mutase inițial. În timpul sferturilor și semifinalelor, jucate înainte și înapoi, golurile marcate pe drum sunt decisive pentru a decide legăturile. Dacă la sfârșitul ședinței de „întoarcere”, egalitatea nu este realizată de criteriul „gol (uri) în deplasare”, se joacă o prelungire de 2 ori 15 minute, urmată de o posibilă lovitură de penalizare dacă rămâne paritatea .

Calendar

Tragerea la sorți a celor patru runde de calificare și a celei de-a 32-a finale a avut loc în iunie 1980 la sediul URSBSFA .

Calendar de extrageri și meciuri pentru Cupa Belgiei 1980-1981
Numele de familie A desena Mergeți la întâlnire Data returnării Echipe participante Echipe rămase

1  Provincia Anvers 15 4 3 5 3 0
2 Provincia Brabant Regiunea Bruxelles-Capitală Provincia Brabantul flamand Provincia Brabantul Valon

Rezultate 1/32 es

Aceste meciuri sunt sâmbătă 30 și duminică 31 august 1980, într-o singură rundă jucată pe terenul primei echipe menționate. În cazul unui acord între cluburile în cauză, ordinea extragerii poate fi inversată.

31 august 1980 T 26 K. SV Oudenaarde crescând(II) K. SV Cercle Bruges (I) 1-2
31 august 1980 T 27 K. AA Gent crescând(I) K. FC Verbroedering Geel in scadere(P) 2-0
31 august 1980 T 28 R. Dottignies Sports (P) Racing Jet Bruxelles (II) 1-4
31 august 1980 T 29 R. Tilleur FC (III) R. Standard CL (I) 0-1
31 august 1980 T 30 K. RC Harelbeke (II) K. SK Halle in scadere(p-Bbt) 3-1
9 septembrie 1980 T 31 K. SC Lokeren (I) K. FC Herentals (III) 3-1
10 septembrie 1980 T 32 K. Beerschot VAV (I) Eendracht Gerhees Oostham crescând(III) 5-0

TOTALE 32 18 12 2

Provincia Namur nu mai este reprezentat. Nu mai există cluburi de promovare sau cluburi provinciale .

• 32 de cluburi, 16 întâlniri.
    • Cercurile îndrăznețe ale „D3” nu pot realiza o nouă ispravă, dar rezistă împotriva adversarilor lor.
    • Eliminarea Anderlecht de către deținătorii de trofee.
    • Cinci cercuri din Divizia 2 rămân în cursa „Optimi”.
31 octombrie 1980 S 1 K. Beringen FC (I) KV Kortrijk crescând(I) 2-1
1 st luna noiembrie 1980 de S 2 K. SC Lokeren (I) KV Mechelen (II) 3-0
1 st luna noiembrie 1980 de S 3 R. Standard CL (I) K. Berchem Sport (I) 3-0
1 st luna noiembrie 1980 de S 4 R. Charleroi SC in scadere(II) K. FC Winterslag (I) 1-0
2 noiembrie 1980 S 15 K. Boom FC (II) K. SV Cercle Bruges (I) 2-1
2 noiembrie 1980 S 16 K. SV Waterschei THOR Genk (I) R. SC Anderlechtois (I) 1-0

Optimi

Aceste meciuri se joacă între miercuri 17 decembrie 1980 iar duminica 4 ianuarie 1981.

Sferturi de finala

Meciurile de „prima manșă” s-au jucat sâmbătă, 21 și duminică 22 februarie 1981, în timp ce meciurile de „întoarcere” se joacă miercuri 11 martie 1981.

în sferturile de finală 1980-1981
Steagul Flandrei.svg Regiune flamandă 6 5 1
Steagul Walloniei.svg Valonia 1 1 0
TOTALE 8 7 1

Flandra de Vest și Hainaut nu mai sunt reprezentate.

• 8 cluburi, 2x 4 întâlniri.
  • Tragerea la sorți oferă un program interesant cu două derby-uri provinciale.
    • Pe de o parte, un duel între rivalii Pays de Waes, care în acest moment ocupă un loc în „Top 5” al Campionatului. Pe de altă parte, deținătorul trofeului se luptă să încerce să-și asigure întreținerea împotriva unei echipe Hasselt care încă se luptă să ocupe un loc în runda finală și să urce înapoi la D1.
    • Împotriva „  Marelui Vechi Anvers  ”, Standard a jucat-o ca „forță liniștită” conform unui slogan la modă în primăvara anului 1981, cu două victorii clare.
21 februarie 1981 Î 1 A SK Beveren (I) K. SC Lokeren (I) 2-2
11 martie 1981 Î 1 R K. SC Lokeren (I) SK Beveren (I) 3-0
22 februarie 1981 Î 2 A R. Antwerp FC (I) R. Standard CL (I) 1-3
11 martie 1981 Î 2 R R. Standard CL (I) R. Antwerp FC (I) 3-1
22 februarie 1981 Î 3 A K. SC Hasselt in scadere(II) K. SV Waterschei THOR Genk (I) 2-2
11 martie 1981 Î 3 R K. SV Waterschei THOR Genk (I) K. SC Hasselt in scadere(II) 1-1
22 februarie 1981 Î 4 A RWD Molenbeek (I) K. Lierse SV (I) 1-0
11 martie 1981 Î 4 R K. Lierse SV (I) RWD Molenbeek (I) 3-1 -

Semifinale

Meciurile de „prima manșă” se joacă sâmbătă 23 și duminică 24 mai 1981 în timp ce meciurile de „întoarcere” au loc o săptămână mai târziu, sâmbătă 30 și duminică 31 mai 1981. Aceste meciuri se joacă pe 3 și4 ianuarie 1981.

în semifinalele 1980-1981
Regiuni Total D1
Steag Belgia brussels.svg Bruxelles 0 0
Steagul Flandrei.svg Regiune flamandă 3 3
Steagul Walloniei.svg Valonia 1 1
TOTALE 4 4

Ultimul reprezentant al Brabantului , clubul Bruxelles al RWDM a fost eliminat. Rămân patru provincii reprezentate pentru a compune „pătratul final” al acestei ediții.

• 4 cluburi, 2x 2 întâlniri.
    • Prima semifinală rămâne echilibrată la sfârșitul primei runde. Lokeren face diferența acasă, în timpul „returului”.
    • Standard , lasă puțin loc de îndoială cu succes amplu în trecerea de la prima etapă și apoi a gestiona întoarcerea în timp ce iau oa doua victorie împotriva LIMBURGER care visa la un al doilea clasament final.
23 mai 1981 D 1 A K. Lierse SV (I) K. SC Lokeren (I) 1-1
30 mai 1981 D 1 R K. SC Lokeren (I) K. Lierse SV (I) 4-0
24 mai 1981 D 2 A K. SV Waterschei THOR Genk (I) R. Standard CL (I) 2-5
31 mai 1981 D 2 R R. Standard CL (I) K. SV Waterschei THOR Genk (I) 3-2

Final

Conform cronicilor dinaintea meciului, lui Standard i se oferă favoritul. Cu toate acestea, „șansele” de la Liege rămân scăzute, deoarece pentru mulți observatori, Lokeren are mijloacele de a împiedica considerabil adversarul său al zilei.

Amintiți-vă că atunci când va avea loc această finală, Waeslandienii sunt vicecampionii foarte recenți ai Belgiei, la nouă puncte în spatele lui Anderlecht . Standardul ocupă 3 - lea  podium în 13 unități de „Mauves“. În campionat, „Rouches“ a câștigat (2-1) , la domiciliu , dar acest lucru merge înapoi până în septembrie 1980 de la data de 2 doua  zi. Revenirea la Daknam are loc numai în timpul 34 - lea și ultima zi de concurs la această punct clasamentul nu se mai poate schimba, Lokeren câștigă (2-0).

Lokerenois sunt primii în acțiune în acest timp. După o lovitură de colț, un voleu al lui Włodzimierz Lubański a fost eliminat de pe linie de Simon Tahamata . Mijlocașul polonez Lokeren susține o greșeală manuală, dar domnul Ponnet rămâne neclintit. La scurt timp după aceea, credem în deschiderea scorului după o recuperare a capului, în extensia completă a lui Larsen . Dar titlul celui care nu este încă numit cu numele său complet ( Elkjær Larsen ), nici supranumit „Bizonul”, lovește baza postului portarului Michel Preud'homme , spectator total al acestei acțiuni.

Așa cum se întâmplă adesea în acest tip de întâlnire, dominația sterilă are un preț. Standarmen care încă nu au creat nici cea mai mică oportunitate, de a debloca placa golgheterul la prima lor ocazie de mică. Mingea a progresat cu două mici pase lobate de la Tahamata apoi Gérard Plessers . Recuperarea jucătorului din Limburg traversează suprafața de pedeapsă , de la stânga la dreapta, depășind pe toată lumea. Suedez Ralf Edstrom simțit împușcat bun. Atacantul, care după această finală s-a alăturat echipei AS Monaco , vine să pună piciorul în poziție îndepărtată și să ofere un avantaj, la acel moment, flatat pentru culorile sale (1-0).

Piesa rămâne apoi în echilibru până la odihnă. Foarte deștept în acest moment, cine va putea ghici rezultatul acestui meci. După întoarcerea din vestiar, Lokeren conține în continuare un Standard care este din ce în ce mai ofensator. La scurt timp după ora, o lovitură de colț din stânga este periată de Tahamata. Mingea lovește pământul, înainte de primul stâlp, apoi pornește din nou spre axa jocului. În ambuscadă, marele Jos Daerden își întinde piciorul și catapultează pielea în poartă, prin partea inferioară a transversalei și un rebot violent la sol (2-0).

„Rouches” sunt lansate definitiv în timp ce „  Sporting  ” acuză lovitura. Mai ales că la scurt timp după cel de-al doilea gol, micul Moluccan Tahamata transformă o lovitură de pedeapsă în urma unui fault al lui Lubański asupra lui Eddy Voordeckers (3-0).

În ultimul minut de joc, Willy Wellens , care l-a înlocuit pe primul marcator al zilei, combină în axă cu spatele Erhan Önal . Turc International a fost unul dintre cei mai buni din echipa sa în timpul acestei finale. El a fost recompensat pentru numeroasele sale eforturi cu un gol care a sigilat scorul final (4-0). Această victorie este primul titlu R. Standard CL la 10 ani de la ultimul său titlu național până în prezent și la 14 ani de la ultima sa victorie în Cupă.

7 iunie 1981 Standard de Liège 4-0 KSC Lokeren Stadionul Heysel , Bruxelles
16:00.
R. Edström Gol marcat după 24 de minute24 th
J. Daerden Gol marcat după 63 de minute63 th
S. Tahamata Gol marcat după 69 de minute69 - lea ( țarc. )

Standard-Lokeren 1981-06-07.svg
Kit braț stâng benfica0708h.png Kit caroserie standard8081h.png Kit braț drept benfica0708h.png Set pantaloni scurți adidasonwhite.png Kit șosete 3 dungi white.png