Obiective 33 (2,5 pe meci)
Cel mai bun jucător Carlos valderrama
Golgheter (i) Arnoldo Iguarán (4)

Navigare

Copa América 1987 este un fotbal turneu care a avut loc în Argentina , de la 27 iunie la12 iulie 1987.

Spre deosebire de cele trei ediții anterioare, Copa America din 1987 are loc într-o fază finală reală. Prin urmare, toate meciurile sunt disputate pentru un singur meci.

Participanții sunt cele zece țări membre ale Confederației Sud-Americane Argentina , Bolivia , Brazilia , Chile , Columbia , Ecuador , Paraguay , Peru , Uruguay și Venezuela .

Prima rundă este o etapă a grupelor de trei grupe de trei, în care prima se califică în semifinale, a patra calificându-se în ultimele patru fiind Uruguay, scutit de la prima rundă ca campion în apărare.

Uruguay ridică trofeul pentru a treisprezecea oară, învingând Chile în finală (1-0).

4 iulie Peru 1 1 Ecuador
27 iunie 1987 Argentina 1 - 1 Peru Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Maradona Gol marcat după 47 de minute47 - lea ( 0 - 0 ) Reyna Gol marcat după 59 de minute59 th Spectatori: 40.000 de
arbitri: Armando Pérez Hoyos
Islas - Cuciuffo , Brown , Ruggeri , Olarticoechea - Giusti , Batista ( 68 e ), Alfaro ( 79 e Díaz ) Tapia ( 64 e Caniggia ) - Maradona , Percudanicard rosu ÎnlocuitA venit după 79 de minute  ÎnlocuitA venit după 64 de minute  Echipe González - Rojas , Olaechea , Requena , Vázquez - Reyna , Chirinos , Martinez ( 66 th La Rosa ), Uribe ( 68 th ) - Navarro , Hirano ( 87 th del Solar ) ÎnlocuitA venit după 66 de minute  card rosu ÎnlocuitA venit după 87 de minute
2 iulie 1987 Argentina 30 Ecuador Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Caniggia Gol marcat după 50 de minute50 - lea
Maradona Gol marcat după 67 de minute67 - lea ( pen. ) , Gol marcat după 85 de minute85 th
( 0 - 0 ) Spectatori: 30.000
Arbitri: Romualdo Arppi Filho
Islas - Cuciuffo , Brown , Ruggeri , Olarticoechea - Giusti , Díaz ( 80 e Siviski ), Alfaro ( 46 e Caniggia ), Tapia - Maradona , PercudaniÎnlocuitA venit după 80 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Morales - Mosquera , Macías , Fajardo , Capurro - Marín ( 57 e Baldeón ), Vega , Vásquez , Cuvi - Quiñónez , Avilés ( 42 e Mera ) ÎnlocuitA venit după 57 de minute  ÎnlocuitA venit după 42 de minute
4 iulie 1987 Peru 1 - 1 Ecuador Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
La Rosa Gol marcat după 87 de minute87 - lea ( 0 - 0 ) Cuvi Gol marcat după 72 de minute72 e Spectatori: 10.000 de
arbitri: Asterio Martínez
González - Rojas , Olaechea , Requena , Vázquez ( 83 e ) - Reynoso , Chirinos , Malásquez - La Rosa , Navarro , Hirano ( 46 e Loyola ) card rosu ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Chiriboga - Mosquera , Macías , Fajardo , Capurro - Marín , Vega , Aguinaga ( 69 e Vásquez ), Cuvi - Quiñónez , Mera ( 65 e Baldeón ) ÎnlocuitA venit după 69 de minute  ÎnlocuitA venit după 65 de minute

3 iulie Chile 4 0 Brazilia
28 iunie 1987 Brazilia 5 - 0 Venezuela Chateau Carreras ( Córdoba )
Edú Marangón Gol marcat după 33 de minute33 e
Morovic Gol marcat după 39 de minute39 e ( csc )
Careca Gol marcat după 66 de minute66 e
Nelsinho Gol marcat după 72 de minute72 e
Romário Gol marcat după 89 de minute89 e
( 2 - 0 ) Spectatori: 8.000 de
arbitri: Elías Jácome Guerrero
Carlos - Josimar , Geraldão , Ricardo Rocha , Nelsinho - RAi , Douglas ( 71 e Silas ), edu Marangon - Müller ( 66 e Romario ), Careca , ValdoÎnlocuitA venit după 71 de minute  ÎnlocuitA venit după 66 de minute  Echipe Baena - Torres , Morovic , Acosta , Rivas - Rizzi , Nieto ( 63 e Sánchez ), Carrero - Méndez ( 46 e Márquez ), Fernández , ArreazaÎnlocuitA venit după 63 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute
30 iunie 1987 Chile 3 - 1 Venezuela Chateau Carreras ( Córdoba )
Letelier Gol marcat după 17 minute17 e
Contreras Gol marcat după 70 de minute70 e
Salgado Gol marcat după 83 de minute83 e
( 1 - 1 ) Acosta Gol marcat după 24 de minute24 e ( pen. ) Spectatori: 5.000 de
arbitri: Luis Barrancos
Rojas - Espinoza , Astengo , Gómez ( 56 e ), Martínez - Pizarro , Mardones , Hurtado ( 64 e Vera ) - Letelier ( 46 e Salgado ) Basay , Contrerascard rosu ÎnlocuitA venit după 64 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Nikolac - Torres , Quintero ( 78 th Mendoza ), Acosta , Rivas - Rizzi , Sánchez , Carrero ( 56 th ) - Méndez ( 46 th Nieto ), Marquez , ArreazaÎnlocuitA venit după 78 de minute  card rosu ÎnlocuitA venit după 46 de minute
3 iulie 1987 Chile 4 - 0 Brazilia Chateau Carreras ( Córdoba )
Basay Gol marcat după 41 de minute41 e , Gol marcat după 68 de minute68 e
Letelier Gol marcat după 48 de minute48 e , Gol marcat după 75 de minute75 e
( 1 - 0 ) Spectatori: 15.000 de
arbitri: Juan Daniel Cardellino
Rojas - Reyes , Astengo , Toro , Hormazábal - Pizarro , Mardones , Contreras , Puebla - Basay ( 80 e Zamorano ), Letelier ( 76 e Salgado ) ÎnlocuitA venit după 80 de minute  ÎnlocuitA venit după 76 de minute  Echipe Carlos - Josimar , Julio Cesar , Ricardo Rocha ( 46 th Geraldo Pereira ), Nelsinho ( 57 th ) - RAi , Douglas , edu Marangon ( 53 e Romario ) - Müller , Careca , ValdoÎnlocuitA venit după 46 de minute  card rosu ÎnlocuitA venit după 53 de minute

5 iulie Columbia 3 0 Paraguay
28 iunie 1987 Paraguay 0 - 0 Bolivia Arroyito ( Rosario )
( 0 - 0 ) Spectatori: 5.000 de arbitri
: Enrique Labó
Fernández - Torales , Zabala , Delgado , Jacquet - Romerito , Nunes , Cañete ( 82 e Palacios ) - Hicks ( 72 e Torres ), Cabañas , GonzálezÎnlocuitA venit după 82 de minute  ÎnlocuitA venit după 72 de minute  Echipe Barrero - Avila , Noro , Coimbra , Vera - Melgar ( 46 e Justiniano ), Villegas , Borja , Arias - Paniagua ( 78 e Ramírez ), PeñaÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 78 de minute
1 st luna iulie anul 1987 Columbia 2 - 0 Bolivia Arroyito ( Rosario )
Valderrama Gol marcat după 34 de minute34 - lea
Iguarán Gol marcat după 89 de minute89 - lea
( 1 - 0 ) Spectatori: 5.000 de
arbitri: Gastón Castro
Higuita - Herrera , Perea ( 84 e ), Molina , Hoyos - Álvarez , Pérez ( 83 e ), Valderrama , Redín - Galeano ( 70 e Iguarán ), Avila ( 84 e Porras ) card rosu card rosu ÎnlocuitA venit după 70 de minute  ÎnlocuitA venit după 84 de minute  Echipe Barrero ( 46 e Galarza ) - Avila , Noro , Coimbra ( 81 e ), Vera - Taborga ( 62 e Ramirez ), Villegas , Borja , Arias - Paniagua ( 86 e ), PeñaÎnlocuitA venit după 46 de minute  card rosu ÎnlocuitA venit după 62 de minute  card rosu
5 iulie 1987 Columbia 30 Paraguay Arroyito ( Rosario )
Iguarán Gol marcat după 8 minute8 e , Gol marcat după 34 de minute34 e , Gol marcat după 50 de minute50 e ( 2 - 0 ) Spectatori: 10.000
Arbitraj: Francisco Oscar Lamolina
Higuita - Herrera , Mendoza , Molina , Hoyos - Álvarez , Coll , Valderrama , Redín - Galeano ( 68 e Angulo ), IguaránÎnlocuitA venit după 68 de minute  Echipe Fernández - Torales , Zabala , Delgado , Jacquet - Benítez , Nunes , Cañete ( 45 e González ) - Romerito , Cabañas ( 57 e Ferreira ), PalaciosÎnlocuitA venit după 45 de minute  ÎnlocuitA venit după 57 de minute

Arbitru: Romualdo Arppi Filho
Rojas - Reyes , Astengo , Gómez , Hormazábal - Pizarro , Mardones , Contreras , Puebla ( 81 e Vera ) - Basay ( 54 e Salgado ), LetelierÎnlocuitA venit după 81 de minute  ÎnlocuitA venit după 54 de minute  Echipe Higuita - Herrera , Perea , Molina , Hoyos - Álvarez , Pérez , Valderrama , Redin - Galeano ( 67 mii de Avila ), Iguarán ( 46 th Tréllez ) ÎnlocuitA venit după 67 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute
9 iulie 1987 Uruguay 1 - 0 Argentina Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Alzamendi Gol marcat după 43 de minute43 - lea ( 1 - 0 ) Spectatori: 75.000 de
Pereira - Domínguez , Gutiérrez , Trasante , Pintos Saldaña - Matosas , Perdomo , Bengoechea ( 80 e Peña ) - Alzamendi , Francescoli , Sosa ( 77 e Da Silva ) ÎnlocuitA venit după 80 de minute  ÎnlocuitA venit după 77 de minute  Echipe Islas - Cuciuffo ( 77 th Alfaro ), Brown , Ruggeri , Olarticoechea - Giusti , Batista , Maradona , Tapia - Caniggia , Percudani ( 46 th Funes ) ÎnlocuitA venit după 77 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute

Meci pe locul trei

11 iulie 1987 Columbia 2 - 1 Argentina Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Gómez al Gol marcat după 8 minute8- lea
Galeano al Gol marcat după 27 de minute27- lea
( 2 - 0 ) Caniggia Gol marcat după 86 de minute86 th Spectatori: 15.000 de
arbitri: Bernardo Corujo
Higuita - Herrera , Perea , Molina , Hoyos - Álvarez , Coll , Valderrama , Redin ( 87 th Escobar ) - Gómez ( 46 th De Ávila ), GaleanoÎnlocuitA venit după 87 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute  Echipe Islas - Cuciuffo , Brown , Ruggeri , Olarticoechea - Giusti , Batista , Maradona , Tapia ( 46 e Alfaro ) - Caniggia , Percudani ( 46 e Funes ) ÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 46 de minute

Final

12 iulie 1987 Uruguay 1 - 0 Chile Stadionul Monumental ( Buenos Aires )
Bengoechea Gol marcat după 56 de minute56 th ( 0 - 0 ) Spectatori: 35.000
Pereira - Domínguez , Gutiérrez , Trasante , Pintos Saldaña - Matosas , Perdomo ( 88 mii ), Bengoechea - Alzamendi ( 86 - lea Peña ), Francescoli ( 27 mii ), Family Treecard rosu ÎnlocuitA venit după 86 de minute  card rosu Echipe Rojas - Reyes , Astengo ( 88 th ), Gómez ( 14 th ), Hormazábal - Pizarro , Mardones , Contreras , Puebla ( 19 th Toro ( 63 e Rubio )) - Basay , Leteliercard rosu card rosu ÎnlocuitA venit după 19 minute  ÎnlocuitA venit după 63 de minute