Campionatul Elvețian de Șah este o competiție care permite desemnarea celui mai bun jucător de șah din Elveția . A avut loc în fiecare vară din 1889 , de obicei în iulie.
Din 2018, campionatul se desfășoară sub forma unui turneu de invitație care prezintă cei mai buni șahisti elvețieni. Pentru femei, un astfel de turneu a fost înființat în 2019.
Titlul de campion elvețian de juniori este acordat celui mai bine plasat jucător U20 la turneul de masterat, care se desfășoară în paralel cu campionatul.
Sistemul elvețian a fost folosit pentru prima dată în Elveția la Zurich în 1889 (sistem elvețian cu 74 de jucători). Următoarele turnee au avut de obicei 4 sau 5 runde și au reunit opt până la doisprezece participanți care au concurat unul împotriva celuilalt timp de două sau patru zile.
An | Oraș | Campion (i) |
---|---|---|
1889 | Zurich | Max Pestalozzi , Artur Poplawski |
1890 | Winterthur | 1. Max Pestalozzi, 2. Artur Poplawski |
1892 | Basel | 1. Oscar Corrodi , 2. Paul Fahrni |
1893 | Berna | Alex Popoff |
1895 | Zurich | Ulrich Bachmann |
1896 | Lucernă | 1. Ulrich Bachmann, 2. Alfred Stooss |
1897 | Aarau | Hermann Sack |
1898 | Basel | Ulrich Bachmann |
1899 | Lausanne | Moritz Hennberger |
1900 | Berna | Andreas Duhm |
1901 | Sf. Gallen | Max Pestalozzi, Eugen Meyer Andreas Duhm, Hans Duhm |
1902 | Biel | Eugen Meyer |
1903 | Zurich | Ernst Müller |
1904 | Lucernă | Walter Henneberger |
1905 | Neuchâtel | Alfred Hänni |
1906 | Basel | Moritz Henneberger, Walter Henneberger |
1907 | Schaffhausen | 1. Dietrich Duhm 2. Karl Kunz , 3. Paul Johner |
1908 | Berna | 1. Hans Johner , 2. Paul Johner |
An | Oraș | Campion (i) | A doua | Note |
---|---|---|---|---|
1909 | Zurich | Moritz Henneberger | Paul johner |
100 mii de ani a clubului Zurich, 10 jucători, 5 runde 3 - lea - 4 - lea : W. Hennerberger și Hans Johner |
1910 | Geneva | Oskar Naegeli | Hans Johner Jules Rivier |
Sistem elvețian 5 runde 8 jucători Al 4- lea Moritz Henneberger |
1911 | Davos | Moritz Henneberger Walter Henneberger Kurt Krantz Erwin Voellmy |
Sistem elvețian 5 runde, 8 jucători |
|
1912 | Lausanne | Walter Henneberger | Duhm Erwin Voellmy |
Sistemul elvețian Runda 4, 12 jucători a 4- a A. Telegin |
1913 | Basel | Andreas Duhm | Manol Erwin Voellmy |
Sistem elvețian 5 runde, 12 jucători al 4- lea : Dietrich Duhm |
1914 | Montreux | Dietrich Duhm Moritz Henneberger |
Turneu complet 6 jucători Fără egalitate |
|
1920 | Sf. Gallen | Erwin Voellmy | Hans johner | În jur, 8 jucători |
1922 | Neuchâtel | Erwin Voellmy | Hans Johner Otto Zimmermann |
7 runde, 12 jucători |
1923 | Berna | Hans johner | Erwin Voellmy | În jur, 10 jucători 3 și Otto Zimmermann |
1924 | Interlaken | Otto Zimmermann |
Henri Grob Fritz Gygli Walter Michel |
În jur, 10 jucători |
1925 | Zurich | Paul johner | Fritz Gygli | În jur, 12 jucători |
1926 | Geneva | Walter Michel | Otto Zimmermann | În jur, 12 jucători |
1927 | Biel | Adolf staehelin | JG Leal | În jur, 9 jucători |
1928 | Basel | Hans Johner Paul Johner |
În jur, 12 jucători 3 și Walter Henneberger |
|
1929 | Schaffhausen | Hans johner | Oskar Naegeli |
Turneu în două runde , 7 jucători |
1930 | Lausanne | Paul johner | Hans Johner J. G. Leal |
În jur, 8 jucători |
1931 | Winterthur | Hans Johner (al 2- lea ) | Hermann Joss Oskar Naegli Otto Zimmermann |
Pe tot parcursul, 9 jucători 1 st : Aaron Nimzowitsch ( în afara competiției) |
1932 | Berna | Hans Johner Paul Johner ( 7 - lea - 8 - lea ) |
Turneul Internațional pe tot parcursul, 16 jucători 1 st : Alexander Alehin |
|
1934 | Zurich | Hans Johner ( 9 e ) | Walter Henneberger ( 10 e ) |
Turneul Internațional pe tot parcursul, 16 jucători 1 st : Alexander Alehin |
1935 | Aarau | Hans johner | Henri Grob Erwin Voellmy |
În jur, 11 jucători |
1936 | Lucernă | Oskar Naegeli | Henri Grob Paul Johner Moritz Henneberger Erwin Voellmy |
În jur, 10 jucători |
1937 | Interlaken | Hans johner | Walter Henneberger | În jur, 12 jucători |
1938 | Basel | Hans johner | Henri Grob Adolf Staehelin |
În jur, 12 jucători |
1939 | Montreux | Henri Grob | Hans johner | În jur, 12 jucători |
În 1968 , campionatul elvețian nu a fost organizat din cauza Olimpiadei de șah din 1968 care a avut loc la Lugano .
An | Oraș | Campion (i) | A doua | Note |
---|---|---|---|---|
1941 - 1942 |
Aarau, Basel Bern, Zurich |
Fritz Gygli | Walter Henneberger Peter Liepin |
În jur, 11 jucători |
1942 | Lausanne | Jules Ehrat | Martin Christoffel ( 1 st - 2 nd legat ) |
În jur, 12 jucători |
1943 | Sf. Gallen | Martin Christoffel | Henri Grob | În jur, 12 jucători |
1944 | Vevey | Paulin Lob |
Max Blau Martin Christoffel |
În jur, 10 jucători |
1945 | Lugano | Martin Christoffel | Henri Grob | 11 runde, 16 jucători |
1946 | Winterthur | Ernst Strehle | Max Blau | 11 runde, 24 de jucători |
1947 | Neuchâtel | Hans johner | Walter Henneberger Ernst Strehle |
11 runde, 20 de jucători |
1948 | Berna | Martin Christoffel | 1 st - 2 nd : Fritz Gygli | 11 runde, 26 jucători cu 3 rd departajare : Max Blau; Al 4- lea : Grob |
1949 | Schaffhausen | Serge Tordion | Walter Henneberger Jules Ehrat |
În jur, 9 jucători |
1950 | Lucernă | Hans johner | Henri Grob | În jur, 11 jucători |
1951 | Geneva | Henri Grob | Paulin Lob | În jur, 12 jucători |
1952 | Zurich | Martin Christoffel (al 2 - lea - al 3- lea ) |
Max Blau ( 4 e ) | Turneul Internațional pe tot parcursul, 14 jucători 1 st : Erik Lundin 2 e - 3 e : Max Euwe |
1953 | Solothurn | Max Blau | Josef kupper | 10 runde, 18 jucători |
1954 | Basel | Josef kupper | Henri Grob | 11 runde, 20 de jucători |
1955 | Rapperswil | Max Blau | Dieter Keller | În jur, 12 jucători |
1956 | Thun | Max Blau | Erwin Nievergelt Emil Diemer Dieter Keller |
În jur, 10 jucători |
1957 | Lausanne | Josef kupper | Erwin Nievergelt ( 1 st - 2 nd tie ) |
La final, 12 jucători cu egalitate |
1958 | Lugano | Dieter Keller | Max Blau | 11 runde, 18 jucători |
1959 | Biel | Paulin Lob |
1 st - 2 nd : Walter Baumgartner |
La final, 12 jucători cu egalitate |
1960 | Balgach | Dieter Keller | Edgar Walther | În jur, 12 jucători |
1961 | Interlaken | Dieter Keller | Erno Gereben | În jur, 11 jucători |
1962 | Sf. Gallen | Josef kupper | Dieter Keller | În jur, 10 jucători |
1963 | Basel | Dieter Keller | Rof Roth | În jur, 10 jucători |
1964 | Montreux | Marcel Markus | Martin Christoffel | În jur, 10 jucători |
1965 | Berna | Marcel Markus | 1 st - 2 nd : Edgar Walther | În toată runda, 10 jucători cu egalitate |
1966 | Lugano | Edwin Bhend | Hansruedi Glauser Hushang Mashian |
În jur, 9 jucători |
1967 | Biel | Max Blau (al 2- lea ) | Hansruedi Glauser Werner Klein |
Pe tot parcursul, 10 jucători 1 st : Hushang Mashian ( în afara competiției) |
1969 | Lucernă | André Lombard |
1 st - 2 nd : Heinz Schaufelberger |
În toată runda, 10 jucători cu egalitate |
1970 | Riehen | André Lombard | Ernso Gereben Edwin Bhend |
În jur, 12 jucători |
An | Oraș | Campion | Note |
---|---|---|---|
1971 | Winterthur | Heinz schaufelberger | 2 e Edgar Walther |
1972 | Locarno | Heinz schaufelberger | egalat la puncte cu Andreas Huss și H. Kaenel |
1973 | Weggis | André Lombard | 2 e - 3 e : Luginbuehl E. și R. Roth |
1974 | Wettingen | André Lombard |
2 nd - 4 th : Luginbuehl, Gereben și Wirthensohn |
1975 | Zurich |
Werner Hug ( 2 II - 3 rd ) |
Turneu internațional complet, victorie de 14 jucători pentru campioana García Gonzáles Hug după un meci de egalitate împotriva lui Keller (a 2 -a - a 3 -a ) |
1976 | Ascona | Hansjürg Kaenel | egal la puncte cu Carol (Charles) Partos ( sistem elvețian , 9 runde, 92 de jucători) |
1977 | Muttenz | André Lombard | 2 E : Dieter Keller (12 jucători) |
1978 | Sfântul Moritz | Hansjürg Kaenel | (Sistem elvețian, 9 runde, 98 de jucători) |
1979 | Biel | Heinz Wirthensohn (al 2 - lea ) | Turneu internațional (14 jucători) câștigat de Kortchnoï (de asemenea, Festivalul de la Biel) |
1980 | Ascona | Hansjürg Kaenel | (Sistem elvețian, 9 runde, 100 de jucători) |
nouăsprezece optzeci și unu | Biel | Heinz Wirthensohn ( 4 e ) | Turneu internațional (14 jucători) câștigat de Lobron și Hort (tot Festivalul Biel) |
1982 | Silvaplana | Viktor Kortchnoy | |
1983 | Baden (Elveția) | Andreas Huss | |
1984 | Arosa | Viktor Kortchnoy | |
1985 | Silvaplana | Viktor Kortchnoy | |
1986 | Basel | Markus Klauser | |
1987 | Lenk | Richard Gerber | |
1988 | Silvaplana | Roland Ekström | |
1989 | Biel | Beat Zuger ( 5 th ) | Turneul internațional (12 jucători) câștigat de Campora (Biel a jucat în timpul festivalului) ( 100 de ani de la confederația elvețiană) |
1990 | Arosa | Ivan Nemet | |
1991 | Chiasso | Jean Luc Costa | |
1992 | Leukerbad | Heinz wirthensohn | |
1993 | Silvaplana | Jean Luc Costa | |
1994 | Lucernă | Lucas Brunner | |
1995 | Villars-sur-Ollon | Yannick Pelletier | |
1996 | Arosa | Viktor Gavrikov | |
1997 | Silvaplana | Joseph gallagher | |
1998 | Engelberg | Joseph gallagher | |
1999 | Grächen | Roland Ekström | |
2000 | Pontresina | Yannick Pelletier | |
2001 | Scuol | Roland Ekström | |
2002 | Leukerbad | Yannick Pelletier | |
2003 | Silvaplana | Florian Jenni | |
2004 | Samnaun | Joseph gallagher | |
2005 | Saas-Almagell | Joseph gallagher | |
2006 | Lenzerheide | Florian Jenni | |
2007 | Leukerbad | Joseph gallagher | |
2008 | Samnaun | Roland Ekström | |
2009 | Grächen | Viktor Kortchnoy | |
2010 | Lenzerheide | Yannick Pelletier | |
2011 | Leukerbad | Viktor Kortchnoy | Kortchnoy îl învinge pe Joseph Gallagher la egalitate |
2012 | Flims | Joseph gallagher | |
2013 | Grächen | Alexandra Kosteniouk | |
2014 | Berna | Yannick Pelletier | |
2015 | Leukerbad | Vadim Milov | |
2016 | Flims | Crăciun Studer | legat cu Sebastian Bogner |
2017 | Grächen | Yannick Pelletier | cu un punct înaintea lui Roland Ekström |
2018 | Lenzerheide | Sebastian bogner | Cu 7,5 puncte din 9 și 2,5 puncte înaintea lui Nico Georgiadis și Florian Jenni (5/9) |
2019 | Leukerbad | Crăciun Studer | Cu 7,5 puncte din 9 și cu 1 punct înaintea lui Nico Georgiadis |
An | Oraș | Campion |
---|---|---|
1946 | Winterthur | Mathilde Laeuger-Gasser |
1948 | Berna | Elisabeth schild |
1950 | Lucernă | Elisabeth schild |
1951 | Geneva | Lina Wiget |
1953 | Solothurn | Anna Näpfer |
1954 | Basel | Elisabeth schild |
1955 | Rapperswil | Anna Näpfer |
1956 | Thun | Anna Näpfer |
1957 | Lausanne | Madeleine Batchinsky-Gaille |
1958 | Lugano | Anna Näpfer |
1959 | Biel | Anna Näpfer |
1960 | Balgach | Anna Näpfer |
1961 | Interlaken | Madeleine Batchinsky-Gaille |
1963 | Basel | Mathilde Laeuger |
1964 | Montreux | Monique Petit |
1965 | Berna |
Maria Fässler Cécile Huser K. Fischler |
1966 | Lugano | Mathilde Laeuger |
1967 | Biel | Anna Näpfer |
1969 | Lucernă | Myrta Ludwig |
1970 | Riehen | Anna Näpfer |
1971 | Winterthur | Elsa Lüssy |
1972 | Locarno | Carla Wettstein |
1973 | Weggis | Elsa Lüssy |
1974 | Wettingen | Trudy André |
1975 | Zurich | Carla Wettstein |
1976 | Ascona | Anna Näpfer |
1977 | Muttenz | Myrta Ludwig |
1978 | Sfântul Moritz | Myrta Ludwig |
1979 | Biel | Monique Ruck-Petit |
1980 | Ascona | Theres Leu |
nouăsprezece optzeci și unu | Biel | Vanda Veprek-Bilinski |
1982 | Silvaplana | Claude Baumann |
1983 | Baden (Elveția) | Erika Vogel |
1984 | Arosa | Tatiana Lematschko |
1985 | Silvaplana | Anne Knecht |
1986 | Basel | Tatiana Lematschko |
1987 | Lenk | Claude Baumann |
1988 | Silvaplana | Claude Baumann |
1989 | Biel | Evi Reimer |
1990 | Arosa | Silvia schladetzky |
1991 | Chiasso | Claude Baumann |
1992 | Leukerbad | Evi Grünenwald-Reimer |
1993 | Silvaplana | Barbara hund |
1994 | Lucernă | Shahanah Schmid |
1995 | Villars , Ollon | Tatiana Lematschko |
1996 | Arosa | Evi Grünenwald-Reimer |
1997 | Silvaplana | Tatiana Lematschko |
1998 | Engelberg | Catherine Thürig |
1999 | Grächen | Shahanah Schmid |
2000 | Pontresina | Evi Grünenwald-Reimer |
2001 | Scuol | Monika Seps |
2002 | Leukerbad | Monika Seps |
2003 | Silvaplana | Tatiana Lematschko |
2004 | Samnaun | Tatiana Lematschko |
2005 | Saas-Almagell | Monika Seps |
2006 | Lenzerheide | Tatiana Lematschko |
2007 | Leukerbad | Monika Seps |
2008 | Samnaun | Tatjana Lematschko |
2009 | Grächen | Tatjana Lematschko |
2010 | Lenzerheide | Tatjana Lematschko |
2011 | Leukerbad | Alexandra Kosteniouk |
2012 | Flims | Monika Seps |
2013 | Grächen | Alexandra Kosteniouk |
2014 | Berna | Gundula Heinatz |
2015 | Leukerbad | Alexandra Kosteniouk |
2016 | Flims | Laura Stoeri |
2017 | Grächen | Lena georgescu |
2018 | Lenzerheide | Gundula Heinatz (de la) |
2019 | Leukerbad | Elena Sedina |
: document utilizat ca sursă pentru acest articol.