Încercări
|
Aur
|
Argint
|
Bronz
|
---|
100 m detalii
|
Valeriy Borzov 10 14 s |
Robert Taylor 10s 24 |
Lennox Miller 10:33
|
200 m detalii
|
Valeriy Borzov 20:00 |
Larry Black 20s 19 |
Pietro Mennea 20 sec 30
|
400 m detalii
|
Vince Matthews 44s 66 |
Wayne Collett 44s 80s |
Julius Sang 44s 92
|
800 m detalii
|
Dave Wottle 1 min 45 sec 9 |
Yevhen Arzhanov 1 min 45 sec 9 |
Mike Drinks 1 min 46 s 0
|
Detalii de 1.500 m
|
Pekka Vasala 3 min 36 s 3 |
Kipchoge Keino 3 min 36 s 8 |
Rod Dixon 3:37:05
|
5.000 m detalii
|
Lasse Virén 13:26:04 (SAU) |
Mohammed gammoudi 13 min 27 s 4 |
Ian Stewart 13:27:06
|
10.000 m detalii
|
Lasse Virén 27 min 38 s 4 ( VR ) |
Emiel Puttemans 27:39 6 |
Miruts Yifter 27 min 41 s 0
|
Detalii maraton
|
Frank Shorter 2 h 12 min 19 s 8 |
Karel Lismont 2 h 14 min 31 s 8 |
Mamo Wolde 2 h 15 min 8 s 4
|
Detalii de obstacole de 110 m
|
Rod Milburn 13s 24 (WR) |
Guy Drut 13s 34 |
Thomas Hill 13s 48
|
400 m obstacole detalii
|
John Akii-Bua 47s 82 (WR) |
Ralph Mann 48s 51 |
David Hemery 48s 52
|
3.000 m detalii steeplechase
|
Kipchoge Keino 8:23:06 (SAU) |
Ben Jipcho 8:24 6 |
Tapio Kantanen 8:24 8
|
Detalii 4 × 100 m
|
Statele Unite Larry Black Robert Taylor Gerald Tinker Edward Hart 38 s 19 (WR) |
Uniunea Sovietică Aleksandr Kornelyuk Vladimir Lovetsky Juris Silovs Valeriy Borzov 38s 50 |
Germania de Vest Jobst Hirscht Karlheinz Klotz Gerhard Wucherer Klaus Ehl 38 s 79
|
Detalii 4 × 400 m
|
Kenya Charles Asati Hezahiah Nyamau Robert Ouko Julius Sang 2:59 8 |
Marea Britanie Martin Reynolds Alan Pascoe David Hemery David Jenkins 3 5 min 0 sec |
Franța Gilles Bertould Daniel Velasques Francis Kerbiriou Jacques Carette 3 min 0 s 7
|
20 km de mers pe jos detalii
|
Peter Frenkel 1 h 26 min 42 s 4 |
Volodymyr Holubnychyy 1 h 26 min 55 s 2 |
Hans-Georg Reimann 1 h 27 min 16 s 6
|
Detalii de mers pe jos la 50 km
|
Bernd Kannenberg 3 h 56 min 11 s 6 (WR) |
Veniamin Soldatenko 3 h 58 min 24 s 0 |
Larry Young 4 h 0 min 46 s 0
|
Detalii salt în lungime
|
Randy Williams 8,24 m |
Hans Baumgartner 8,18 m |
Arnie Robinson 8,03 m
|
Detalii triple jump
|
Viktor Saneevi 17,35 m |
Jörg Drehmel 17,31 m |
Nelson Prudêncio 17,05 m
|
Detalii salt în înălțime
|
Jüri Tarmak 2,23 m |
Stefan Junge 2,21 m |
Pietre Dwight 2,21 m
|
Detalii despre bolta cu stâlp
|
Wolfgang Nordwig 5,50 m (OR) |
Bob Seagren 5,40 m |
Jan Johnson 5,35 m
|
Detalii de împușcat
|
Władysław Komar 21,18 m (OR) |
George Woods 21,17 m |
Hartmut Briesenick 21,14 m
|
Detalii despre aruncarea discului
|
Ludvík Daněk 64,40 m |
Jay Silvester 63,50 m |
Ricky Bruch 63,40 m
|
Detalii despre aruncarea cu ciocanul
|
Anatoliy Bondarchuk 75,50 m (OR) |
Jochen Sachse 74,96 m |
Vasiliy Khmelevskiy 74,04 m
|
Detalii despre aruncarea cu javelină
|
Klaus Wolfermann 90,48m (OR) |
Jānis Lūsis 90,46 m |
William Schmidt 84,42 m
|
Detalii Decathlon
|
Mykola Avilov 8.454 puncte (WR) |
Leonid Lytvynenko 8.035 puncte |
Ryszard Katus 7 984 puncte
|
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Cel mai înalt an de performanță mondial ( lider mondial ) • WJR record Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial )
|