Sport |
Atletism 50 km de mers pe jos |
---|---|
Organizator (i) | CIO |
Locuri) | Munchen |
Datat | 3 septembrie 1972 |
Site-uri) |
Străzile stadionului olimpic din München |
Câştigător | Bernd Kannenberg |
---|---|
Al doilea | Veniamin Soldatenko |
Al treilea | Larry tânăr |
Mersul masculin de 50 de kilometri la Jocurile Olimpice din 1972 a avut loc pe3 septembrie 1972pe străzile din München , Republica Federală Germania , cu un finisaj situat la Stadionul Olimpic . Este câștigat de germanul de vest Bernd Kannenberg .
Rang | Atlet | Țară | Timp |
---|---|---|---|
Bernd Kannenberg | Germania de vest | 3 h 56 min 11 s 6 | |
Veniamin Soldatenko | Uniunea Sovietică | 3 h 58 min 24 s 0 | |
Larry tânăr | Statele Unite | 4 h 00 min 46 s 0 | |
4 | Otto Barch | Uniunea Sovietică | 4 h 01 min 35 s 4 |
5 | Peter Selzer | Germania de Est | 4 h 04 min 05 s 4 |
6 | Gerhard Weidner | Germania de vest | 4 h 06 min 26 s 0 |
7 | Vittorio Visini | Italia | 4 h 08 min 31 s 4 |
8 | Gabriel Hernandez | Mexic | 4 h 12 min 09 s 0 |
9 | Paul nihill | Regatul Unit | 4 h 14 min 09 s 4 |
10 | Charles Sowa | Luxemburg | 4 h 14 min 21 s 2 |
11 | Karl-Heinz Stadtmüller | Germania de Est | 4 h 14 min 28 s 8 |
12 | Hans tenggren | Suedia | 4 h 16 min 37 s 6 |
13 | Daniel Björkgren | Suedia | 4 h 20 min 00 s 0 |
14 | Christoph Höhne | Germania de Est | 4 h 20 min 43 s 8 |
15 | Stefan Ingvarsson | Suedia | 4 h 21 min 01 s 0 |
16 | Horst-Rüdiger Magnor | Germania de vest | 4 h 21 min 53 s 4 |
17 | William Weigle | Statele Unite | 4 h 22 min 52 s 2 |
18 | John Warhurst | Regatul Unit | 4 h 23 min 21 s 6 |
19 | Shaul Ladany | Israel | 4 h 24 min 38 s 6 |
20 | Raúl González | Mexic | 4 h 26 min 13 s 4 |
21 | Alex Oakley | Canada | 4 h 28 min 42 s 6 |
22 | Janos Dalmati | Ungaria | 4 h 32 min 23 s 2 |
23 | Domenico Carpentieri | Italia | 4 h 33 min 10 s 6 |
24 | Kjell Georg Lund | Norvegia | 4 h 34 min 23 s 4 |
25 | Howard timms | Regatul Unit | 4 h 34 min 43 s 8 |
26 | Antal Kiss | Ungaria | 4 h 34 min 45 s 0 |
27 | Steve Hayden | Statele Unite | 4 h 36 min 07 s 2 |
28 | Adalberto Scorza | Argentina | 4 h 42 min 41 s 4 |
29 | Ole David Jensen | Danemarca | 4 h 57 min 13 s 8 |
- | Abdon Pamich | Italia | DQ |
- | Serghei Grigoryev | Uniunea Sovietică | DQ |
- | Alfred Badel | elvețian | DNF |
- | Jan Ornoch | Polonia | DNF |
- | Jean-Claude Decosse | Franţa | DNF |
- | Jose oliveros | Mexic | DNF |
- | Karl-Heinz Merschenz | Canada | DNF |
- | Ion Benga | România | DNS |
- | Andrzej Siennicki | Polonia | DNS |
- | Winicjusz Nowosielski | Polonia | DNS |
- | Vasile Dumitrescu | România | DNS |
- | Yuri Penalba | Nicaragua | DNS |
- | Ilia Popov | Bulgaria | DNS |
Înregistrare AR Continental ( record de zonă ) • Campionate de înregistrări CR ( record de campionat ) • DNF Nu a terminat ( nu a terminat ) • DNS Nu a început ( nu a început ) • DQ DQ ( descalificare ) • Înregistrare de întâlnire MR ( înregistrare de întâlnire ) • NR record național ( record național ) • SAU record olimpic ( record olimpic ) • PB record personal ( cel mai bun personal ) • SB cea mai bună performanță personală a sezonului ( cel mai bun sezon ) • WL Highest World s performance year ( leader mondial ) • WJR record world Junior ( record mondial junior ) • Record mondial WR ( record mondial )