41 - lea Parlamentul Canadei este legiuitorul a Parlamentului Canadei30 mai 2011 la 2 august 2015. De Membrii ai acestei legislaturi au fost aleși în alegerile federale de.2 mai 2011.
Guvernul este format de Partidul Conservator , sub conducerea prim - ministru Stephen Harper . Acesta este al treilea mandat conservator, dar prima majoritate, conservatorii câștigând doar o minoritate la alegerile din 2006 și 2008 .
Opoziția oficială este formată de Partidul Democrat nou . Este pentru prima dată când NDP deține acest statut. Liderul opoziției a fost Jack Layton până la moartea sa22 august 2011. El a fost înlocuit temporar de Nycole Turmel, apoi Thomas Mulcair a fost ales pe 24 martie 2012 .
Afiliere | Deputați | Senatori | |||
---|---|---|---|---|---|
2008
După alegeri |
La dizolvare | 2008
Ziua alegerilor |
La dizolvare | ||
Partid conservator | 166 | 159 | 52 | 47 | |
NPD | 103 | 95 | 0 | 0 | |
Partidul liberal | 34 | 36 | 46 | 29 | |
Bloc Québécois | 4 | 2 | 0 | 0 | |
Petrecere verde | 1 | 2 | 0 | 0 | |
Forțe și democrație | 0 | 2 | 0 | 0 | |
Partidul Conservator Progresist | 0 | 0 | 2 | 1 | |
Independent | 0 | 8 | 2 | 6 | |
Total membri | 308 | 304 | 103 | 83 | |
Vacant | 0 | 4 | 0 | 20 | |
Total locuri | 308 | 103 |
Iată lista membrilor Camerei Comunelor Canadiene pentru cel de-al 41- lea Parlament al Canadei. Membrii cabinetului sunt îndrăzneți, iar liderii de partid sunt cu caractere cursive .
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Lee Richardson (2004-2012) | Conservator | Centrul Calgary | |
Joan Crockatt (2012-) | |||
Michelle Rempel | Conservator | Calgary Center-North | |
Deepak obhrai | Conservator | Calgary East | |
Devinder shory | Conservator | Calgary Nord-Est | |
Diane Ablonczy | Conservator | Calgary - Nose Hill | |
Rob Anders | Conservator | Calgary West | |
Jason Kenney | Conservator | Calgary Sud-Est | |
Stephen Harper | Conservator | Calgary Sud-Vest | |
Kevin Sorenson | Conservator | Crowfoot | |
Laurie Hawn | Conservator | Centrul Edmonton | |
Peter Goldring | Curator (2003-2011) | Edmonton East | |
Independent (2011-2013) | |||
Curator (2013-) | |||
James Rajotte | Conservator | Edmonton - Leduc | |
Mike Lake | Conservator | Edmonton - Mill Woods - Beaumont | |
Brent Rathgeber | Curator (2008-2013) | Edmonton - St. Albert | |
Independent (2013-) | |||
Rona ambrose | Conservator | Edmonton - Spruce Grove | |
Tim uppal | Independent | Edmonton - Sherwood Park | |
Linda duncan | NPD | Edmonton - Strathcona | |
Brian Jean (1993-2014) | Conservator | Fort McMurray - Athabasca | |
David Yurdiga (2014-2015) | |||
Rick Casson | Conservator | Lethbridge | |
Ted Menzies (2004-2013) | Conservator | Macleod | |
John Barlow (2013-2015) | |||
Lavar payne | Conservator | Pălărie de medicină | |
Chris Warkentin | Conservator | Râul Păcii | |
Earl dreeshen | Conservator | Caprioara rosie | |
Leon Benoit | Conservator | Vegreville - Wainwright | |
Brian Storseth | Conservator | Westlock - St. Paul | |
Blaine calkins | Conservator | Wetaskiwin | |
Blake Richards | Conservator | Trandafir salbatic | |
Rob Merrifield | Conservator | Yellowhead |
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Ed Fast | Conservator | Abbotsford | |
Kennedy stewart | NPD | Burnaby - Douglas | |
Peter Julian | NPD | Burnaby - New Westminster | |
Richard Harris | Conservator | Cariboo - Prințul George | |
Mark Strahl | Conservator | Chilliwack - Canionul Fraser | |
Alex Atamanenko | NPD | British Columbia Southern Interior | |
Kerry-Lynne Findlay | Conservator | Delta - Richmond East | |
Garnizoana Randall | NPD | Esquimalt - Juan de Fuca | |
Nina Grewal | Conservator | Fleetwood - Port Kells | |
John Duncan | Conservator | Insula Vancouver de Nord | |
Cathy McLeod | Conservator | Kamloops - Thompson - Cariboo | |
Ron Cannan | Conservator | Kelowna - Lacul Țării | |
David Wilks | Conservator | Kootenay - Columbia | |
Mark Warawa | Conservator | Langley | |
James Lunney | Conservator | Nanaimo - Alberni | |
Jean Crowder | NPD | Nanaimo - Cowichan | |
Încheie-l pe Donnelly | NPD | New Westminster - Coquitlam | |
Sims Jinny | NPD | Newton - Delta Nordului | |
Andrew Saxton | Conservator | North Vancouver | |
Dan Albas | Conservator | Okanagan - Coquihalla | |
Colin Mayes | Conservator | Okanagan - Shuswap | |
Randy Kamp | Conservator | Pitt Meadows - Maple Ridge - Misiune | |
James Moore | Conservator | Port Moody - Westwood - Port Coquitlam | |
Bob zimmer | Conservator | Prince George - Peace River | |
Alice wong | Conservator | Richmond | |
Elizabeth mai | Verde | Saanich - Insulele Golfului | |
Nathan Cullen | NPD | Skeena - Bulkley Valley | |
Jasbir sandhu | NPD | Surrey North | |
Russ hiebert | Conservator | South Surrey - White Rock - Cloverdale | |
Pui Hedy | Liberal | Centrul Vancouver | |
Libby davies | NPD | Vancouver East | |
Don Davies | NPD | Vancouver Kingsway | |
Joyce Murray | Liberal | Vancouver Quadra | |
Wai tânăr | Conservator | Vancouver Sud | |
Denise Savoie (2006-2012) | NPD | Victoria | |
Murray Rankin (2012-) | |||
John Weston | Conservator | West Vancouver - Sunshine Coast - Sea to Sky Country |
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Lawrence MacAulay | Liberal | Bluza | |
Sean Casey | Liberal | Charlottetown | |
Gail Shea | Conservator | Egmont | |
Wayne Easter | Liberal | Malpeque |
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Merv Tweed | Conservator | Brandon - Souris | |
Larry Maguire (în) (2013-) | Conservator | ||
Steven Fletcher | Conservator | Charleswood - St. James - Assiniboia | |
Niki Ashton | NPD | Churchill | |
Robert sopuck | Conservator | Dauphin - Swan River - Marquette | |
Toet Lawrence | Conservator | Elmwood - Transcona | |
Joy Smith | Conservator | Kildonan - St. Paul | |
Candice hoeppner | Conservator | Portage - Lisgar | |
Vic Toews (2000-2013) | Conservator | Provencher | |
Ted Falk (2013-) | Conservator | ||
Shelly Glover | Conservator | Sfântul Bonifaciu | |
James Bezan | Conservator | Selkirk - Interlake | |
Pat Martin | NPD | Centrul Winnipeg | |
Joyce Bateman | Conservator | Winnipeg South Centre | |
Kevin lamoureux | Liberal | Winnipeg Nord | |
Rod Bruinooge | Conservator | Winnipeg Sud |
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Yvon Godin | NPD | Acadie - Bathurst | |
Dominic leblanc | Liberal | Beausejour | |
Keith Ashfield | Conservator | Fredericton | |
Rob Moore | Conservator | Fundy Royal | |
Bernard Valcourt | Conservator | Madawaska - Restigouche | |
Tilly O'Neill-Gordon | Conservator | Miramichi | |
Robert goguen | Conservator | Moncton - Riverview - Dieppe | |
John Williams | Conservator | New Brunswick Sud-Vest | |
Rodney Weston | Conservator | Sfântul Ioan | |
Michael Allen | Conservator | Tobique - Mactaquac |
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Rodger Cuzner | Liberal | Cape Breton - Canso | |
Scott Armstrong | Conservator | Cumberland - Colchester - Musquodoboit Valley | |
Robert Chisholm | NPD | Dartmouth - Cole Harbor | |
Megan Leslie | NPD | Halifax | |
Geoff regan | Liberal | Halifax West | |
Scott Brison | Liberal | Kings - Hants | |
Peter MacKay | Conservator | Central Nova | |
Greg Kerr | Conservator | Nova de Vest | |
Peter Stoffer | NPD | Sackville - Eastern Shore | |
Gerald Keddy | Conservator | South Shore - St. Al lui Margaret | |
Mark Eyking | Liberal | Sydney - Victoria |
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Chris Alexander | Conservator | Ajax - Pickering | |
Carol hughes | NPD | Algoma - Manitoulin - Kapuskasing | |
David Sweet | Conservator | Ancaster - Dundas - Flamborough - Westdale | |
Patrick Brown | Conservator | Barrie | |
Matthew Kellway | NPD | Plaje - East York | |
Bal Gosal | Conservator | Bramalea - Gore - Malton | |
Kyle Seeback | Conservator | Brampton West | |
Parm Gill | Conservator | Brampton - Springdale | |
Phil McColeman | Conservator | Brant | |
Larry Miller | Conservator | Bruce - Gray - Owen Sound | |
Mike Wallace | Conservator | Burlington | |
Gary Goodyear | Conservator | Cambridge | |
Gordon O'Connor | Conservator | Carleton - Mississippi Mills | |
Dave Van Kesteren | Conservator | Chatham-Kent - Essex | |
Andrew Cash | NPD | Canapea | |
Joe Daniel | Conservator | Don Valley East | |
John Carmichael | Conservă | Don Valley West | |
David Tilson | Conservator | Dufferin - Caledon | |
Bev Oda (2004-2012) | Conservator | Durham | |
Erin O'Toole (2012-) | |||
Joe Oliver | Conservator | Eglinton - Lawrence | |
Joe Preston | Conservator | Elgin - Middlesex - Londra | |
Jeff Watson | Conservator | Essex | |
Ted opitz | Conservator | Centrul Etobicoke | |
Bernard trottier | Conservator | Etobicoke - Lakeshore | |
Kirsty duncan | Liberal | Etobicoke Nord | |
Pierre Lemieux | Conservator | Glengarry - Prescott - Russell | |
Frank Valeriote | Liberal | Guelph | |
Diane Finley | Conservator | Haldimand - Norfolk | |
Barry devolin | Conservator | Haliburton - Lacurile Kawartha - Brock | |
Lisa Raitt | Conservator | Halton | |
David Christopherson | NPD | Centrul Hamilton | |
Wayne Marston | NPD | Hamilton East - Stoney Creek | |
Chris Charlton | NPD | Muntele Hamilton | |
Ben lob | Conservator | Huron - Bruce | |
Greg Rickford | Conservator | Kenora | |
Ted hsu | Liberal | Kingston și Insulele | |
Stephen Woodworth | Conservator | Kitchener-Center | |
Harold Albrecht | Conservator | Kitchener - Conestoga | |
Peter Braid | Conservator | Kitchener - Waterloo | |
Bev Shipley | Conservator | Lambton - Kent - Middlesex | |
Scott Reid | Conservator | Lanark - Frontenac - Lennox și Addington | |
Gord maro | Conservator | Leeds - Grenville | |
Susan truppe | Conservator | London North Centre | |
Irene Mathyssen | NPD | Londra - Fanshawe | |
Ed Holder | Conservator | Londra Vest | |
John McCallum | Liberal | Markham - Unionville | |
Eve Adam | Curator (2011-2015) | Mississauga - Brampton Sud | |
Liberal (2015-) | |||
Bob dechert | Conservator | Mississauga - Erindale | |
Wladyslaw Lizon | Conservator | Mississauga East - Cooksville | |
Brad fund | Conservator | Mississauga - Streetsville | |
Stella ambler | Conservator | Mississauga Sud | |
Pierre Poilievre | Conservator | Nepean - Carleton | |
Lois Brown | Conservator | Newmarket - Aurora | |
Rob Nicholson | Conservator | Cascada Niagara | |
Dean Allison | Conservator | Niagara West - Glanbrook | |
Claude Gravelle | NPD | Curea de nichel | |
Jay Aspin | Conservator | Nipissing - Timiskaming | |
Rick Norlock | Conservator | Northumberland - Quinte West | |
Paul Calandra | Conservator | Oak Ridges - Markham | |
Terence tânără | Conservator | Oakville | |
Colin Carrie | Conservator | Oshawa | |
Paul Dewar | NPD | Centrul Ottawa | |
Royal Galipeau | Conservator | Ottawa - Orleans | |
John Baird | Conservator | Ottawa West - Nepean | |
David McGuinty | Liberal | Ottawa Sud | |
Mauril Belanger | Liberal | Ottawa - Vanier | |
Dave MacKenzie | Conservator | Oxford | |
Peggy Nash | NPD | Parkdale - High Park | |
Tony Clement | Conservator | Parry Sound - Muskoka | |
Gary Schellenberger | Conservator | Perth - Wellington | |
Dean Del Mastro | Curator (2006-2013) | Peterborough | |
Independent (2013-) | |||
Corneliu Chisu | Conservator | Pickering - Scarborough East | |
Daryl kramp | Conservator | Prințul Edward - Hastings | |
Cheryl Gallant | Conservator | Renfrew - Nipissing - Pembroke | |
Costas Menegakis | Conservator | Richmond Hill | |
Pat davidson | Conservator | Sarnia - Lambton | |
Bryan hayes | Conservator | Sault. Ste. Căsătorit | |
Jim karygiannis | Liberal | Scarborough - Agincourt | |
Roxanne James | Conservator | Centrul Scarborough | |
John McKay | Liberal | Scarborough - Guildwood | |
Rathika Sitsabaiesan | NPD | Scarborough - Râul Rouge | |
Dan Harris | NPD | Scarborough Sud-Vest | |
Kellie Leitch | Conservator | Simcoe - Gri | |
Bruce Stanton | Conservator | Simcoe North | |
Rick dykstra | Conservator | Sf. Catharines | |
Carolyn Bennett | Liberal | Sf. Pavel | |
Guy Lauzon | Conservator | Stormont - Dundas - South Glengarry | |
Glenn Thibeault | NPD | Sudbury | |
Peter Kent | Conservator | Thornhill | |
John Rafferty | NPD | Thunder Bay - Rainy River | |
Bruce Hyer | Noul Democrat (2008-2012) | Thunder Bay - Superior North | |
Independent (2012-2013) | |||
Verde (2013-) | |||
Charlie Angus | NPD | Timmins - Golful James | |
Bob Rae (2008-2013) | Liberal | Centrul Toronto | |
Chrystia Freeland (2013-) | Liberal | ||
Jack Layton (2004-2011) | NPD | Toronto - Danforth | |
Craig Scott (în) (2012-) | |||
Olivia Chow (2006-2014) | NPD | Treime - Spadina | |
Adam vaughan | Liberal | ||
Julian Fantino | Conservator | Vaughan | |
Malcolm Allen | NPD | Bine si | |
Michael Chong | Conservator | Wellington - Halton Hills | |
Jim Flaherty (până la10 aprilie 2014) | Conservator | Whitby - Oshawa | |
Vacant | |||
Chungsen Leung | Conservator | Willowdale | |
Brian Masse | NPD | Windsor West | |
Joe Comartin | NPD | Windsor - Tecumseh | |
Mark Adler | Conservator | York Center | |
Judy Sgro | Liberal | York West | |
Peter Van Loan | Conservator | York - Simcoe | |
Mike Sullivan | NPD | York South - Weston |
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Romeo saganash | NPD | Abitibi - Baie-James - Nunavik - Eeyou | |
Christine Moore | NPD | Abitibi - Témiscamingue | |
Maria murani | Bloc Québécois (2008-2013) | Ahuntsic | |
Independent (2013-) | |||
Rosane Doré Lefebvre | NPD | Alfred-Pellan | |
Mylene Freeman | NPD | Argenteuil - Papineau - Mirabel | |
Louis Plamondon | Blocul Quebecois | Bas-Richelieu - Nicolet - Bécancour | |
Maxime Bernier | Conservator | Beauce | |
Anne Minh-Thu Quach | NPD | Beauharnois - Salaberry | |
Raymond Cote | NPD | Beauport - Limoilou | |
Ruth Ellen Brosseau | NPD | Berthier - Maskinongé | |
Denis Coderre (1997-2013) | Liberal | Bourassa | |
Emmanuel Dubourg (2013-) | Liberal | ||
Pierre Jacob | NPD | Brome - Missisquoi | |
Hoang Mai | NPD | Brossard - La Prairie | |
Matthew Dubé | NPD | Chambly - Borduas | |
Ziua Anne-Marie | NPD | Charlesbourg - Haute-Saint-Charles | |
Sylvain Chicoine | NPD | Chateauguay - Saint-Constant | |
Dany Morin | NPD | Chicoutimi - Le Fjord | |
Jean Rousseau | NPD | Compton - Stanstead | |
Francois Choquette | NPD | Drummond | |
Philip toone | NPD | Gaspésie - Îles-de-la-Madeleine | |
Françoise Boivin | NPD | Gatineau | |
Jean-Francois Fortin | Bloc Québécois (2011-2014) | Haute-Gaspésie - La Mitis - Matane - Matapédia | |
Independent (august-oct 2014) | |||
Forțe și democrație (oct 2014-) | |||
Marjolaine Boutin-Sweet | NPD | Hochelaga | |
Paulina ayala | NPD | Honoré-Mercier | |
Nycole Turmel | NPD | Hull - Aylmer | |
Tyrone Benskin | NPD | Jeanne-Le Ber | |
Francine Raynault | NPD | Joliette | |
Claude patry | NPD (2011-2013) | Jonquière - Alma | |
Bloc Québécois (2013-) | |||
Eve Péclet | NPD | Pointe-de-l'Île | |
Francis Scarpaleggia | Liberal | Lac-Saint-Louis | |
Helene LeBlanc | NPD | LaSalle - Émard | |
Marc-André Morin | NPD | Laurentides - Labelle | |
Helene Laverdiere | NPD | Laurier - Sainte-Marie | |
José Nunez-Melo | NPD (2011-august 2015) | Laval | |
Independent (august 2015-) | |||
Francois Pilon | NPD | Laval - Insulele | |
Steven Blaney | Conservator | Lévis - Bellechasse | |
Pierre Nantel | NPD | Longueuil - Pierre-Boucher | |
Jacques Gourde | Conservator | Lotbinière - Chutes-de-la-Chaudière | |
Denis Blanchette | NPD | Louis-Hébert | |
Alexandrine Latendresse | NPD | Louis-Saint-Laurent | |
Jonathan Genest-Jourdain | NPD | Manicouagan | |
Alain Giguere | NPD | Marc-Aurele-Fortin | |
Christian Paradis | Conservator | Mégantic - L'Érable | |
Manon Perreault | NPD (2011-2014) | Montcalm | |
Independent (2014-) | |||
Forțe și democrație (2015--) | |||
Francois Lapointe | NPD | Montmagny - L'Islet - Kamouraska - Rivière-du-Loup | |
Jonathan tremblay | NPD | Montmorency - Charlevoix - Haute-Côte-Nord | |
Irwin Cotler | Liberal | Mont Royal | |
Isabelle Morin | NPD | Notre-Dame-de-Grâce - Lachine | |
Thomas mulcair | NPD | Outremont | |
Justin Trudeau | Liberal | Papineau | |
Lysane Blanchette-Lamothe | NPD | Pierrefonds - Dollard | |
Mathieu Ravignat | NPD | Pontiac | |
Elaine Michaud | NPD | Portneuf - Jacques-Cartier | |
Annick Papillon | NPD | Quebec | |
Jean-Francois Larose | NPD (2011 - oct 2014) | Repentigny | |
Forțe și democrație (oct 2014-) | |||
André Bellavance | Blocul Quebecois | Richmond - Arthabaska | |
Independent (2014-) | |||
Guy Caron | NPD | Rimouski-Neigette - Témiscouata - Les Basques | |
Laurin Liu | NPD | Rivière-des-Mille-Îles | |
Pierre Dionne Labelle | NPD | North River | |
Denis lebel | Conservator | Roberval - Lac-Saint-Jean | |
Alexandre boulerice | NPD | Rosemont - La Petite-Patrie | |
Djaouida Sellah | NPD | Saint-Bruno - Saint-Hubert | |
Marie-Claude Morin | NPD | Saint-Hyacinthe - Bagot | |
Tarik brahmi | NPD | Saint Jean | |
Sadia Groguhe | NPD | Saint-Lambert | |
Stephane Dion | Liberal | Saint-Laurent - Cartierville | |
Massimo Pacetti | Liberal | Saint-Léonard - Saint-Michel | |
Independent (2012-) | |||
Lise St-Denis | NDP (2011-2012) | Saint-Maurice - Champlain | |
Liberal (2012-) | |||
Réjean Genest | NPD | Shefford | |
Pierre-Luc Dusseault | NPD | Sherbrooke | |
Charmaine borg | NPD | Terrebonne - Blainville | |
Robert Aubin | NPD | Trei Râuri | |
Jamie Nicholls | NPD | Vaudreuil-Soulanges | |
Sana Hassainia | NPD (2011-august 2014) | Verchères - Patriots | |
Independent (august 2014-) | |||
Marc Garneau | Liberal | Westmount - Ville-Marie |
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Gerry Ritz | Conservator | Battlefords - Lloydminster | |
Lynne Yelich | Conservator | Curea neagră | |
David L. Anderson | Conservator | Cypress Hills - Pajiști | |
Rob Clarke | Conservator | Desnethé - Missinippi - Râul Churchill | |
Ray boughen | Conservator | Palliser | |
Randy Hoback | Conservator | Prințul Albert | |
Tom Lukiwski | Conservator | Regina - Lumsden - Lake Center | |
Andrew Scheer | Conservator | Regina - Qu'Appelle | |
Bradley Trost | Conservator | Saskatoon - Humboldt | |
Bloc Kelly | Conservator | Saskatoon - Rosetown - Biggar | |
Maurice Vellacott | Conservator | Saskatoon - Wanuskewin | |
Ed komarnicki | Conservator | Souris - Moose Mountain | |
Ralph Goodale | Liberal | Wascana | |
Garry Breitkreuz | Conservator | Yorkton - Melville |
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Scott Andrews | Liberal | Avalon | |
Scott simms | Liberal | Bonavista - Gander - Grand Falls - Windsor | |
Gerry Byrne | Liberal | Humber - St. Barbe - Baie Verte | |
Peter Penashue (2011-2013) | Conservator | Labrador | |
Yvonne Jones (2013-) | Liberal | ||
Judy Foote | Liberal | Aleatoriu - Burin - St. George | |
Jack Harris | NPD | Sfântul Ioan de Est | |
Ryan Cleary | NPD | St. John's South - Muntele Pearl |
Numele de familie | Stânga | Circumscripție electorală | |
---|---|---|---|
Leona Aglukkaq | Conservator | Nunavut | |
Dennis Bevington | NPD | Arctica occidentală | |
Ryan Leef | Conservator | Yukon |
Datat | Numele de familie | Circumscripție electorală | Stânga | Note | |||
---|---|---|---|---|---|---|---|
22 august 2011 | Jack Layton | Toronto - Danforth ( ON ) | NPD | vacant | Moarte în funcție | ||
5 decembrie 2011 | Peter Goldring | Edmonton East ( AB ) | Con. | Ind. | Plecare voluntară din caucus | ||
10 ianuarie 2012 | Lise St-Denis | Saint-Maurice - Champlain ( QC ) | NPD | Lib. | Schimbarea afilierii | ||
19 martie 2012 | Craig Scott (ro) | Toronto-Danforth ( ON ) | vacant | NPD | Alegerea într-o alegere parțială | ||
23 aprilie 2012 | Bruce Hyer | Thunder Bay - Superior-Nord ( ON ) | NPD | Ind. | Plecare voluntară din caucus | ||
30 mai 2012 | Lee Richardson | Calgary Center ( AB ) | Con. | vacant | Demisia pentru a accepta un loc de muncă la premierul Alberta, Alison Redford . | ||
31 iulie 2012 | Beev oda | Durham ( ON ) | Con. | vacant | Retragerea din viața politică | ||
31 august 2012 | Denise Savoie | Victoria ( CB ) | NPD | vacant | Retragerea din viața politică din motive de sănătate | ||
26 noiembrie 2012 | Joan Crockatt | Calgary Center ( AB ) | vacant | Con. | Alegerea într-o alegere parțială | ||
26 noiembrie 2012 | Erin O'Toole | Durham ( ON ) | vacant | Con. | Alegerea într-o alegere parțială | ||
26 noiembrie 2012 | Murray Rankin | Victoria ( CB ) | vacant | NPD | Alegerea într-o alegere parțială | ||
28 februarie 2013 | Claude patry | Jonquière-Alma ( QC ) | NPD | BQ | Schimbarea afilierii | ||
14 martie 2013 | Peter Penashue | Labrador ( TNL ) | Con. | vacant | Demisia pentru a candida la re-alegere în urma controverselor | ||
13 mai 2013 | Yvonne Jones | Labrador ( TNL ) | vacant | Lib. | Alegerea într-o alegere parțială | ||
2 iunie 2013 | Denis coderre | Bourassa ( QC ) | Lib. | vacant | Demisia pentru a fi candidat la funcția de primar al Montrealului | ||
5 iunie 2013 | Brent Rathgeber | Edmonton - St. Albert ( AB ) | Con. | Ind. | Plecare voluntară din caucus | ||
6 iunie 2013 | Peter Goldring | Edmonton East ( AB ) | Ind. | Con. | Reveniți la caucus | ||
9 iulie 2013 | Vic Toews | Provencher ( MB ) | Con. | vacant | Demisie | ||
31 iulie 2013 | Bob rae | Toronto Centre ( ON ) | Lib. | vacant | Demisia pentru a deveni Mediator al Primelor Națiuni Ontario | ||
31 august 2013 | Merv Tweed | Brandon-Souris ( MB ) | Con. | vacant | Demisia pentru a deveni președinte al OmniTRAX ( fr ) | ||
12 septembrie 2013 | Maria murani | Ahuntsic ( QC ) | BQ | Ind. | Expulzarea din caucus din cauza comentariilor sale împotriva Cartei valorilor din Quebec propusă de guvernul provincial PQ | ||
26 septembrie 2013 | Dean Del Mastro | Peterborough ( ON ) | Con. | Ind. | Expulzarea din caucus după ce a fost acuzat de fraudă electorală | ||
6 noiembrie 2013 | Ted menzies | Macleod ( AB ) | Con. | vacant | Demisie | ||
25 noiembrie 2013 | Emmanuel Dubourg | Bourassa ( QC ) | vacant | Lib. | Alegerea într-o alegere parțială | ||
25 noiembrie 2013 | Ted falk | Provencher ( MB ) | vacant | Con. | Alegerea într-o alegere parțială | ||
25 noiembrie 2013 | Chrystia Freeland | Toronto Centre ( ON ) | vacant | Lib. | Alegerea într-o alegere parțială | ||
25 noiembrie 2013 | Larry Maguire (în) | Brandon - Souris ( MB ) | vacant | Con. | Alegerea într-o alegere parțială | ||
13 decembrie 2013 | Bruce Hyer | Thunder Bay - Superior-Nord ( ON ) | Ind. | Verde | Schimbarea afilierii | ||
17 ianuarie 2014 | Brian Jean | Fort McMurray-Athabasca ( AB ) | Con. | vacant | Demisie | ||
12 martie 2014 | Olivia chow | Trinity - Spadina ( ON ) | NPD | vacant | Demisia pentru a candida la funcția de primar al Toronto | ||
10 aprilie 2014 | Jim flaherty | Whitby - Oshawa ( ON ) | Con. | vacant | Moarte în funcție | ||
30 iunie 2014 | Arnold chan | Scarborough - Agincourt ( ON ) | vacant | Lib. | Alegerea într-o alegere parțială | ||
30 iunie 2014 | Adam vaughan | Trinity - Spadina ( ON ) | vacant | Lib. | Alegerea într-o alegere parțială | ||
30 iunie 2014 | David Yurdiga | Fort McMurray - Athabasca ( AB ) | vacant | Con. | Alegerea într-o alegere parțială | ||
30 iunie 2014 | John Barlow | Macleod ( AB ) | Con. | vacant | Alegerea într-o alegere parțială | ||
12 august 2014 | Jean-Francois Fortin | Haute-Gaspésie - La Mitis - Matane - Matapédia ( QC ) | BQ | Ind. | Plecarea de la caucus din cauza dezacordului cu șeful Mario Beaulieu . | ||
25 august 2014 | André Bellavance | Richmond - Arthabaska ( QC ) | BQ | Ind. | Plecarea de la caucus din cauza dezacordului cu șeful Mario Beaulieu . | ||
21 octombrie 2014 | Jean-Francois Fortin | Haute-Gaspésie - La Mitis - Matane - Matapédia ( QC ) | Ind. | FD | Schimbarea afilierii și înființarea Forces et Démocratie . | ||
21 octombrie 2014 | Jean-Francois Larose | Repentigny ( QC ) | NPD | FD | Schimbarea afilierii și înființarea Forces et Démocratie . | ||
21 octombrie 2014 | Eve Adam | Mississauga - Brampton South ( ON ) | Con. | Lib. | Schimbarea afilierii în urma nerealizării sale de către Partidul Conservator. |