Clasamentul FIFA crescândAl 2- lea (19 septembrie 2019)
Cel mai bun atacant Olivier Giroud 5 Gol marcat
Primul meci Suedia 0 - 1 Franța ( 5 septembrie 2020)
Franța 7 - 1 Ucraina ( 7 octombrie 2020)
Liga Națiunilor: Franța 4 - 2 Croația ( 8 septembrie 2020)
Franța 4 - 2 Suedia ( 17 noiembrie 2020)
Înfrângere mai mare Franța 0 - 2 Finlanda ( 11 noiembrie 2020)
2020-2021 UEFA Nations League 1 st grupa 3, a continuat Liga A , calificat pentru finala 4

Tricouri

Set braț stâng fra20H.png Set caroserie fra20H wc.png Set braț drept fra20H.png Kit pantaloni scurți frank20h.png Kit șosete nikefootballwhitelogo.png Acasă Kit braț stâng rbl2021h.png Set caroserie fra20A wc.png Kit braț drept rbl2021h.png Set pantaloni scurți frank20a.png Kit șosete fra20al.png In afara

Știri

Pentru competiția actuală, consultați:
UEFA Nations League 2020-2021

Acest articol tratează anul 2020 al echipei franceze de fotbal .

Cursul sezonului

Obiective

Obiectivul inițial al acestui an 2020 este să câștige Campionatul European de Fotbal 2020 și să obțină dubla Mondială - Euro 2020 din 2018 , la 20 de ani de la ilustrii predecesori. Cu toate acestea, amânarea Euro 2020 până în 2021 din cauza pandemiei Covid-19 , supără planurile.

Rezumatul sezonului

Niciun meci nu are loc în prima jumătate a anului din cauza pandemiei Covid-19 și a blocării rezultate .

Acest început de sezon vede prima selecție a lui Dayot Upamecano , Eduardo Camavinga , Houssem Aouar și Mike Maignan .

23 august 2020, Bayern München , francezul Kingsley Coman , Benjamin Pavard , Lucas Hernandez , Michaël Cuisance și Corentin Tolisso , câștigă finala UEFA Champions League 2019-2020 datorită unui singur gol al Kingsley Coman , împotriva PSG de Kylian Mbappé , Presnel Kimpembe , Layvin Kurzawa , Abdou Diallo și Colin Dagba . Bayern îi cere lui Didier Deschamps să nu selecteze bavarezii cu probleme fizice pentru a înfrunta Suedia și Croația în Liga Națiunilor în septembrie. Numai Lucas Hernandez scapă de această măsură.

Selectați inițial pentru meciurile din Suedia și Croația din septembrie, Paul Pogba și Houssem Aouar , dovediți pozitiv pentru Covid-19, sunt înlocuiți, în ultimul moment, de Eduardo Camavinga și Nabil Fekir . Steve Mandanda , după ce a contractat virusul16 august și testat pozitiv pe 4 septembrie, chiar înainte de meciul împotriva Suediei, nu va fi înlocuit pentru meciul respectiv și va fi înlocuit pentru meciul Croației de Benoît Costil . 7 septembrie, Kylian Mbappé este de asemenea testat pozitiv și nu va participa la meciul împotriva Croației.

Adrien Rabiot , care nu mai este selectat din 2018 din cauza refuzului său de a nu se pune la dispoziția echipei Franței pentru Cupa Mondială, și-a revenit în august în selecție.

5 noiembrie 2020, Marcus Thuram este convocat pentru prima dată în cariera sa pentru echipa franceză de Didier Deschamps. Nabil Fekir convocat pentru ultimele 3 întâlniri ale anului, dar în cele din urmă accidentat, este înlocuit în ultimul moment de Houssem Aouar . În cele din urmă, deoarece Houssem Aouar a fost și el rănit, Ruben Aguilar a fost chemat să întărească9 noiembrie 2020. 12 noiembrie 2020, FFF anunță că Ben Yedder care a dat rezultate pozitive la Covid-19 nu va participa în Portugalia-Franța și nici în Franța-Suedia.

Rezultate detaliate

An în revizuire 2020

Clasament
Rang Echipă Pct J G NU P Bp Bc Diff
# Franţa 19 8 6 1 1 19 8 +11

Faza grupelor a Ligii Națiunilor A (Grupa 3)

Clasament
Rang Echipă Pct J G NU P Bp Bc Diff Rezultate (▼ dom., ► ext.)

Apărători
Raphael Varane 90 r A venit după 46 de minute46 - lea  Căpitan 90 90 A venit după 80 de minuteA 80- a  90 Înlocuit după 46 de minute46 - lea 540
Ferland Mendy A venit după 88 de minute88 - lea  90 r 90 182
Leo Dubois Înlocuit după 88 de minute88 - lea r Înlocuit după 71 de minute71 - lea r r 159
Kurt zouma r 90 r A venit după 46 de minute46 - lea  134
Ruben Aguilar A venit după 71 de minute71 - lea  r r 19
Mijlocii
Adrien rabiot 90 r 90 Înlocuit după 74 de minute74 - lea r 90 Înlocuit după 78 de minute78 a 422
Steven nzonzi A venit după 90 de minute90 - lea  90 68 a
Avertizat după 68 de minute
90 r 90 90 r A venit după 78 de minute78 a  373
Paul pogba A venit după 60 de minute60 - lea  90 A venit după 74 de minute74 e  90 + 1 e
r Înlocuit după 63 de minuteA 63- a r r 153
Eduardo Camavinga r A venit după 63 de minuteA 63- a  Înlocuit după 60 de minute60 th
Gol marcat după 34 de minute
Înlocuit după 74 de minute74 - lea A venit după 83 de minute83 rd  Înlocuit după 57 de minute57 a A venit după 79 de minute79 - lea  Înlocuit după 84 de minute84 a
Gol marcat după 16 minute 16 a
Gol marcat după 59 de minute 59 a
423
Anthony Martial A venit după 77 de minute77 a  90 Înlocuit după 46 de minute46 - lea A venit după 74 de minute74 - lea  Înlocuit după 63 de minuteA 63- a A venit după 57 de minute57 a  Înlocuit după 79 de minute79 - lea r 340
A venit după 58 de minute58 a  327
Marcus Thuram 90 A venit după 59 de minute59 th  Înlocuit după 58 de minute58 a 179
Wissam Ben Yedder r Înlocuit după 63 de minuteA 63- a A venit după 73 de minute73 rd  r r Înlocuit după 57 de minute57 a 137
Kingsley Coman r A venit după 84 de minute84 th  A venit după 63 de minuteA 63- a  r Înlocuit după 59 de minute59 th A venit după 84 de minute84 a Gol marcat după 90 + 5 minute 90 + 5 a 98
Nabil Fekir r A venit după 79 de minute79 - lea  11
Jonathan Ikoné r r 0

Un „r” indică un jucător care a fost înlocuitori, dar nu a intrat în joc.