Echipa franceză de rugby la Turneul Cinci Națiuni din 1954

Echipa franceză de rugby la Turneul Cinci Națiuni din 1954 a terminat pe primul loc, împărțind victoria cu echipa Angliei și Țării Galilor . Câștigă trei jocuri și acceptă o pierdere în fața Țării Galilor.

Este prima echipă franceză care câștigă Turneul. Douăzeci și patru de jucători contribuie la acest succes, Jean Prat este căpitanul și cel mai bun regizor francez. Amédée Domenech , Jacques Bouquet , Robert Baulon , André Boniface și Pierre Albaladejo își fac debutul internațional.

Din 1954 , începe o perioadă de aur pentru echipa Franței cu o pereche de talentați Maurice Prat - centrele Roger Martine , revelația tinerilor atacatori (Jacques Bouquet, André Boniface), sub autoritatea lui Jean Prat.

Spectatori  : 40.000 rezumat

Maurice Prat este rănit și pierdut, Jacques Bouquet și Robert Baulon primesc primele pelerine .

Franța și Scoția a terminat ultimele două locuri din Campionatul Five Nations 1953 . Mai grav, în ultimii trei ani, Scoția a suferit unsprezece înfrângeri consecutive. Pachetul de atacanți francezi a făcut un meci bun, cele trei sferturi, solide în apărare, nu strălucesc în atac, Michel Pomathios este pus în dificultate de aripa Weatherstone. O combinație Dufau - Labazuy - Domec îi permite acestuia din urmă să atace, oferindu-i lui Pomathios, care găsește stâlpul Bréjassou care marchează încercarea. Atacanții francezi domină în contact și sunt cel puțin egali în scrum, ceea ce permite Franței să câștige. Performanța liniilor din spate este îngrijorată, numele lui André Haget și André Boniface sunt prezentate pentru a consolida acest sector. Franța s-a confruntat cu așa-numita adversară mai puțin periculoasă Scoția și a câștigat cu greu într-un joc acceptabil.

Spectatori  : rezumat

Antoine Labazuy este accidentat și confiscat, înlocuit de André Haget . André Boniface și Fernand Cazenave ( Stade Mons ) sunt aleși ca aripă de trei sferturi, Michel Celaya pe al treilea rând. Maurice Prat este apt să joace și își revine. El formează de zece ori perechea de centre din XV-ul Franței cu Roger Martine. În 17 ocazii, el evoluează împreună cu fratele său, este recordul francez.

În timp ce Franța a obținut recent rezultate bune împotriva Scoției, acest lucru nu a fost cazul împotriva Irlandei acasă de după război , Franța nu a câștigat niciodată Irlanda. Întâlnirea este angajată, de un nivel bun, cu joc ofensiv, furniruri solide care permit contraatacuri. Irlanda are mai întâi avantajul vântului, domină începutul meciului, dar ratează încercările de penalizare la picior. Franța este periculoasă, dar nu reușește să înscrie înainte de pauza fluierată pe 0-0. Cu un vânt favorabil, Franța domină și 55 - lea  minut, Maurice Prat face un prim down (3-0). Contraatacurile irlandeze sunt periculoase. De asemenea, atacanții francezi, care își domină adversarii, păstrează mingea. După această muncă subminantă, un atac francez a condus la un al doilea test pe o combinație Dufau-Boniface-Martine-M.Prat. Acesta din urmă reușește un exploat individual pentru a înșela vigilența ultimilor apărători.

Țara Galilor - Franța

Foaie de meciuri Țara Galilor - Franța  :19- 13

( mt  :)

27 martie 1954în Cardiff

Evoluția scorului  :

Echipa aliniată cu Țara Galilor este echipa victorioasă a Noii Zeelande, cu excepția lui René Brejassou , accidentat și indisponibil. Amédée Domenech a debutat la nivel internațional în timp ce juca la Vichy , în divizia a doua.

Între două meciuri din turneu, Franța a primit Noua Zeelandă și a câștigat cu 3-0. Presa laudă jucătorii; galezul, reasamblat, începe jocul hotărât. Au marcat o încercare după zece minute de joc. La cele două încercări galeze, francezii răspund cu două încercări, una norocoasă, cealaltă după o mișcare remarcabilă. Dacă partea din spate franceză era bună, atacanții sunt dominați de pachetul galez, mai ales în contact. Atacantul galez are mai mult succes (opt din nouă încercări de gol în două jocuri) decât omologii francezi și face diferența.

Franța - Anglia

Foaie de meciuri

Franța - Anglia 11 - 3

( mt  : 3 - 3)

10 aprilie 1954la stadionul Yves-du-Manoir din Colombes

Evoluția scorului  : 3-0, 3-3, 6-3, 11-3.

Spectatori  : 45.000 rezumat

Compoziția echipei Franței se schimbă după înfrângerea împotriva Țării Galilor . După prestigiosul succes (3-0) împotriva Noii Zeelande , eșecul din Țara Galilor este o dezamăgire; patru jucători sunt schimbați: fundașul Pierre Albaladejo debutează la nivel internațional, André Haget a revenit și îl înlocuiește pe Antoine Labazuy . André Sanac și Michel Celaya înlocuiesc în haită Bernard Chevallier și Lucien Mias , accidentați. Dacă Franța poate câștiga Turneul, Anglia a câștigat Triple Crown și poate câștiga Turneul, cu patru victorii în patru meciuri ( Grand Slam ). Doisprezece dintre cei cincisprezece jucători provin din bazinul Adour (Dax, Mont-de-Marsan, Lourdes, Bayonne, Biarritz, Le Boucau). În prima repriză, André Boniface recuperează recuperarea mingii eliberate cu o lovitură și înșeală vigilența apărării engleze pentru a înscrie o încercare de corner. Wilson egalează pentru englezi. Pe partea franceză, Sanac suferă de o entorse răsucite ale gleznei; Baulon, linia a doua, ocupă postul de aripă cu trei sferturi (Cazenave este trântit). Cu un vânt de cap în al doilea joc și un scor de 3-3 la pauză, lucrurile par complicate. Jean Prat renunță la al patrulea și al cincilea meci internațional, apoi Roger Martine interceptează o minge de atac și îl dă pe Maurice Prat pentru procesul de eliberare. Franța a reușit în cele din urmă să câștige Turneul, egal cu Anglia și Țara Galilor (trei victorii, o singură pierdere).

Clasament

Echipa Angliei a câștigat singur Turneul Cinci Națiuni din 1953 și a împărțit titlul în 1947 . Înainte de 1940, ea câștigase deja 13 titluri singură și 6 la egalitate. Țara Galilor a câștigat Turneul Cinci Națiuni în 1950 și 1952 singur și a împărțit titlul în 1947. Înainte de 1940, acesta a câștigat deja 10 titluri și doar 4 cravată. Pentru Franța , aceasta este o premieră.