Alegeri legislative 2007 în Rhône-Alpes
Candidații declarați la alegerile legislative
-
1 re riding (Bourg-en-Bresse)
- Pierre Avinière ( PCF )
-
Xavier Breton ( UMP )
- Marie-Lucienne Catherin ( FN )
- Jean-François Debat ( PS )
- Monique Duthu ( Verzii )
- Bernard Favre ( MEI )
- Marc Pariot ( UDF - Modem )
- Odile Huret ( DVD )
- Carole Guenard-Gerbaud ( LCR )
- Jacques Flechon ( MPF )
- Eric Lahy ( LO )
-
Al 2- lea district (Ambérieux-Oyonnax-Nantua)
- Jacques Cagnac ( Verzii )
- Nicole de Lacheisserie ( FN )
- Marie-Lise Meunier ( MEI )
- Katia Philippe ( PCF - colectivele anti-liberale)
- Catherine Pidoux ( PRG , susținută de PS )
-
Charles de la Verpillière ( UMP )
- Raoul Chavet ( PT )
- Bernard Leger ( MPF )
- Guy Largeron ( LO )
- Jean-Louis Seguret ( MNR )
- Yves Dagand ( LCR )
- Michel Fray ( CPNT )
- Pierre Ferrarese ( UDF - Modem )
-
3 - lea district (Belley Bellegarde-Pays de Gex)
-
Étienne Blanc ( UMP ), ieșit
- Fabienne Faure ( UDF - Modem )
- Maryse Favre ( MEI )
- Christine Franquet ( Verzii )
- François Rigaud ( PS )
- Philippe Virard (colective anti-liberale, susținute de PCF )
- Olivier Wyssa ( FN )
- Dolores Goutailler ( LO )
- Maurice Juston ( MPF )
- Luc Bailly ( LCR )
- Elilie Albert ( CPNT )
- Jacques Marmorat ( Franța în acțiune )
-
4 - lea district (Trevoux, Miribel-Villars)
-
1 re unitate (Privas, Valley Eyrieux)
-
2 nd Circumscripție (Annonay-Tournon)
-
3 e Unit (Aubenas-Largentière)
-
Jean-Claude Flory : UMP , adjunct ieșit
- Véronique Louis: PS - PRG - MRC
- Daniel Romet - Antiliberal Collectives, SEGA
- Sandrine Lahoussine: Franța în acțiune
- Yan Kindo: LCR
- Sandrine Elvira: MNR
- Colette Largeron: Lupta muncitorească
- Mireille Ponton: PCF
- Suzanne Laurent: FN
- Jean-Pierre Deho: Fără etichetă
- Marie-Paul Finot: MPF
- Bernard Brottes: CPNT
- Joseph Surrel: UDF - Modem
- Stéphane Alaize: Fără: Etichetă
- Éric Arnou: Verzii
-
1 re echitatie (Valencia-Tain)
-
Patrick Labaune ( UMP , adjunct ieșit) adjunct Marlène Mourier
- Zabida Nakib-Colomb ( PS ), deputatul Serge Blache
- Danielle Garnier ( PCF ), deputatul Gérard Esson
- Alain Terno ( LO ), supleant Marie-Louise Landucci
- Rosalie Kerdo ( UDF - Modem ), adjunct Herve Tane
- Nathalie Franquet (FN), înlocuitorul Simon Paraghamian
- Michèle Rivasi (Les Verts), deputat Patrick Lart
- Marie-Odile Chevalier (LCR), adjunctul Laurent Tulasne
- Michel Capelasse (MEI - Mișcarea independentă de mediu), deputat Joël Pascal
- Laurence Baffert (MPF), deputat Frédérique Taulelle
- Geneviève Dussoulier (Franța în acțiune), adjunctul Stéphan Lentzer
-
Al 2- lea district (Valea Rodului) ( Eric Besson , Nelistat, fost titular PS, nu este în picioare)
-
Al 3- lea district (dealurile Drôme)
-
4 - lea district (Bourg De Peage-Romani)
-
1 st district (Grenoble-Meylan)
-
Al 2- lea district (Echirolles St Martin d'Heres-Vizille)
- Lionel Coiffard ( Verzii )
- Xavier Denizot ( UDF - Modem )
- Michel Issindou ( PS )
- Isabelle Ove ( FN )
- René Proby ( PCF )
- Christine Savoureux ( UMP )
- Renzo Sulli ( PCF disident)
-
3 - lea district (Grenoble West Fontaine-Sassenage)
-
4 - lea district (La Mure-Bourg d'Oisans-Vercors)
-
5 - lea District (St. Egreve-Chartreuse Grésivaudan)
- Patrick seris
- Elisabeth mică
-
François Brottes ( PS ), plecat
- Gilberte Billerey
- Michel Savin ( UMP )
- Jean Ratte
- Jacky Coche
- Jean-Michel Gliner
- Marc Lizère ( UDF - Modem )
- Faouzia Delmotte
- Marielle Court ( FN )
- Virginie Conte
- Bruno Joux ( Verzii )
- Myriam Dambicourt
-
6 - lea district (Bourgoin de Nord La Tour du Pin)
-
7 - lea district (Bourgoin Sudul Bourgoin Jallieu)
-
8 - lea district (Viena-Beaurepaire)
-
9 - lea district (Voiron St Marcellin)
-
1 st district (North Saint-Etienne)
-
Al 2- lea district (South Saint Etienne)
-
Jean Louis Gagnaire ( PS ) ALES
- Denis Chambe ( UDF - Modem )
-
Christian Cabal ( UMP ), ieșit BATTU
- Lionel Massardier ( MRC )
- Paul Sordet ( alternativă liberală )
- Olivier Lafferrière (Alternativa la stânga 2007)
- Edith Roche ( LO )
- Yolande Chauvel ( MNR )
- Alain Crozier (Franța în acțiune)
- Bruno Landriot (Fără etichetă)
- Edmond Hubé ( MPF )
- Véronique Naeglen ( PCF )
- Hélène Millot ( LCR )
- Xavier Chirignan (Miting pentru inițiativa cetățenească)
- Olivier Longeon ( Verzii )
- Bruno Clémentin ( Party for decrowth )
- Idriss Bekka (Fără etichetă)
- François Dufossé ( FN )
- Madjid Merouane (The FORRCE)
-
3 - lea district (Saint Chamond - Gier)
- Simonne Hube ( UDF - Modem )
-
François Rochebloine ( NC ), ieșit REALES
-
Christiane Farigoule ( PS ) BEATEN
- Alain Fournier ( MNR )
- Dominique Chomienne ( MPF )
- André Moulin ( LO )
- Catherine Bony ( Verzii )
- Christian Meunier ( FN )
- André Duport ( MEI )
- Jean-Marc Séguillon ( LCR )
- Ginette Moulin ( PCF )
-
4 - lea district (Firminy - Ondaine - Pilat)
-
Jean-Paul Chartron ( PS ) BEAT
- Michèle Perez ( UDF - Modem )
-
Dino Cinieri ( UMP ), ieșit REALES
- Robert Heyraud ( FN )
- Denis Blondet ( MNR )
- Stéphane Poulard ( LO )
- Concétina Guinta ( MPF )
- Marc Faure ( PCF )
- Alain Lesage (Le Clover-noii ecologi umani-natura-animale)
- Anne de Beaumont ( Verzii )
- Oidiaa Deveze (The FORRCE)
- Laurent Monon ( LCR )
-
Al 6- lea district (nord-estul Loire - Monts du Lyonnais)
- Nicolas Poirieux ( UDF - Modem )
- Sophie Robert ( FN )
-
Pascal Clément ( UMP ), ieșit REALES
-
Dominique Frulaire ( PS ) BEATEN
- Bernard Chuzevillz (Franța în acțiune)
- Francis Gruzelle ( UDF , disident)
- Ludivine Joset ( MPF )
- Stanislas Markowka (Trifoiul - noii ecologi umani-natura-animale)
- Patricia Ospelt ( LCR )
- Georges Suzan ( PCF )
- Christine Pessah ( LO )
- Jean Duverger ( Verzii )
-
7 - lea district (Montbrison - munții burghiului)
1 re echitatie
(Lyon sud)
- Michel Havard ( UMP ), secretar departamental al Rhône
-
Anne-Marie Comparini ( UDF - MoDem ), ieșită
- Thierry Braillard ( PRG ), susținut de PS
- Sabiha Ahmine ( PCF )
- André Morin ( FN )
- Bertrand Artigny ( Verzii )
- Raphaël Peuchot ( MPF )
- Marie-Christine Pernin ( LO )
- Florence Lavialle ( LCR )
Al 2- lea district
(Lyon nord-vest)
3 - lea district
(Lyon de Est)
A 4- a circumscripție electorală
(Lyon nord-est)
-
Najat Vallaud-Belkacem ( PS ), sup. Jerome Maleski
- Anne-Sophie Condemine ( UDF - Modem ), sup. Christian Barqui
- Claudine Gracien ( FN ), sup. Patrick Meyronneinc
- Patrick Odiard ( Les Verts )), sup. Mireille Roy
-
Dominique Perben ( UMP ), sup. Dominique nachury
- Gérard Vollory (Fără etichetă), sup. Nordin Saadna
-
Nathalie Arthaud (LO), sup. Francoise Leclet
- Sylvie Pierron PCF , sup. Abu-Bakr Mashimango
- Claudette Venditelli (Le Trèfle, Les Nouveaux Ecologistes), sup. Martine Rodriguez
- Renaud Gaglione (LCR), sup. Maxime Michaud
- Stéphane Lallement ( Alternativa liberală și UMP disident), sup. Robert Pili
- Anne Bouzat (MPF), sup. Marie-Agnès FREY
- Anne-Françoise Gay (Franța în acțiune), sup. Marie-Josèphe Bour-Commarmond
- Marc Chinal (După schimbare)
- Yvan Bachaud (Miting pentru inițiativa cetățenilor), sup. Frédéric Pellevet
5 - lea circumscripție
(Caluire-Neuville-Monts d'Or)
6 - lea district
(Villeurbanne)
7 - lea district
(Bron-Rillieux-Vaulx și Velin)
8 - lea district
(Tarare-L'Arbresle-Azergues-Limonest-Bois D'Oingt-Amplepuis-Thizy)
- Patrice Verchère ( UMP )
- Véronique Toutant ( Verzii )
- Sheila McCarron ( PS )
- Jean-Pierre Guillot ( UDF - Modem )
- Geoffroy Daquin ( FN )
- Cyril Duvinage ( LO )
- Christine Marie Rogelle ( MPF )
- Andrée Zelez ( PCF )
9 - lea district
(Villefranche-Beaujolais)
Al 10- lea district
(St Genis-Dardilly-Mts du Lyonnais sud)
11 - lea district
(Givors-Rhône sud)
-
Georges Fenech ( UMP ), ieșit
- Blandine Martin ( UDF - Modem )
- Anne-Marie Perret ( FN )
- Albert Lévy ( Verzii )
-
René Balme Alternativa de stânga 2007 - Antiliberal
- Jeff Gagneur ( PS )
Alegerea lui Georges Fenech a fost invalidată la 27 martie 2008. La o alegere parțială, a fost ales adjunctul său Raymond Durand1 st iunie 2008.
12 - lea district
Tassin-Oullins-West Lyonnais
13 - lea district
Sf. Preot-Décines-Meyzieu
- Philippe Meunier ( UMP )
-
Martine David ( PS ), ieșită
- Véronique Moreira ( Verzii )
- Chantal Genthon ( UDF - Modem )
- Azedine Haffar (Republican Diversity, disident PRG ), consilier municipal al Décines
-
Bruno Gollnisch (FN)
- Gérard Andrieux (MPF)
- Yves Petiot (LO)
- Sylviane Moulia (LCR)
- Isabelle Chanvillard PCF
- Anne-Marie Dubost (DVD, UMP disident)
- Salah Boughanmi (RIC)
- Florence Gay (MEI)
- Khalima Dahmouche-Benz (FA)
14 - lea district
Vénissieux -St Fons
-
1 st district (Chambéry-Aix les Bains Nord)
-
2 - lea circumscripție (Albertville Bourg St Maurice, Moutiers)
- Robert Bonnet-Ligeon ( FN )
- Maurice Martinet (Partidul Radical Național)
-
Hervé Gaymard ( UMP )
- Marie Thèrèse Berger (gaullist)
- Jean-François Girard (Cap21- UDF - Modem )
- André Vairetto ( PS )
- Alexandra Cusey ( Verzii )
- Gilles Cointy ( PCF )
- Catherine Brun ( Lupta muncitorilor )
- Orianne Champanhet ( LCR )
- Alain Ract ( Savoy League - MRS )
- David Gros ( MPF )
- Sylvie Tripier-Berlioz ( LFA )
- Philippe Poncet (PDF)
- Jérôme Walle (DVE)
-
3 - lea district (Chambery sud-Maurienne)
-
Michel Bouvard (UMP), ieșit
- Bernadette Laclais (PS)
- Patrick Mignola ( UDF - Modem )
- Josiane Malandri ( Ecologia generației )
- Elodie Guillerme ( Verzii )
- Jean Blanc ( Liga Savoia - MRS )
- Myriam Combet ( LCR )
- Marie-Jeanne Megevand ( FN )
- Michel Vallet ( PCF )
- Renée Laurent ( PT )
- Daniel Dufreney ( CNIP )
- Jean-Paul Lang ( LO )
- Ghislaine Socquet-Juglard ( LFA )
- Dominique Tedesco ( DVG )
- Marthe Fauvel ( MNR )
- Angela Tedesco ( MPF )
- Akim Zeraibi (SE)
-
1 st district (Townships de Est: Annecy Nord - Vest , Annecy-le-Vieux , Cruseilles , Frangy , Rumilly , Seyssel , Thorens-Glières )
- 56,07% Bernard Accoyer supleant: François-Éric Carbonnel ( UMP ), ieșit , ales
- 25,94% Sylvie Gillet de Thorey supleant: Bernard Bachasson ( PS + PRG + MRC )
- 4,77% Jacques Vassieux supleant: Philippe Métral ( FN )
- 3,55% Deputat Jean-Marie Décout : Simone Dalex ( Les Verts )
- 2,26% Deputat Roland Dufournet : Marie-Agnès Morand ( FEA )
- 1,64% Didier Jouffrey adjunct: Nicole Guevin ( MPF )
- 1,49% supleant Nicole Paleyron : Olivier Bitterlin ( MEI )
- 1,47% supleant Éliane Chazal : Patrick Destrebecq ( PCF )
- 1,14% supleant Jean-Paul Macé : Véronique Duperron ( suport LO + LCR )
- 1,10% supleant Annie Duthoit : Jean-Marie Mora ( Le Trèfle - NEHNA )
- 0,55% Michel Maurice deputat: Pierre Belloir ( PT )
- 0,01% Patrice Abeille supleant: Thierry Tissot-Dupont ( Savoy League - MRS )
-
2 nd circumscripție (canton: Alby-sur-Chéran , Annecy-Center , Annecy-Nord-Est , Faverges , Seynod , Thônes )
- 34,16% Deputat Lionel Tardy : Marie-Claude Savignac (fără etichetă, dreapta), renunțare
- 25,73% Bernard Bosson supleant: Thomas Bree ( NC ), ieșit , renunțare
- 19,68% Claire Donzel adjunct: Jean Boutry ( PS ),
- 6,98% Bilet supleant Thierry : Catherine Chotin ( Les Verts )
- 4,23% Înlocuitor al lui Marie Favre : André Piriou ( FN )
- 2,46% alternativ Bethsabée Lunel : Bernard Nemoz ( suport LCR + LO )
- 1,95% Nadia Chaumeton supleant: Virginie Redinger ( FEA )
- 1,53% deputat Jeanne Martini : Corinne Gasquez ( Le Trèfle - NEHNA )
- 1,42% Gilles Ravache adjunct: Mauricette Charlet ( PCF )
- 1,19% supleant Jean-Pierre Dagand : Jean Habran ( PT )
- 0,63% supleant Marie-Christine Montastier : Louis Candotto ( MNR )
- 0,05% Evelyne Anthoine adjunct: Fernande Thiblier-Matrat ( Savoy League - MRS )
-
3 - lea (Townships de Est: districtul Bonneville , Chamonix , Cluses , Saint-Gervais-les-Bains , Sallanches , Scionzier )
- 54,78% Înlocuitor al lui Martial Saddier : Raymond Turri ( UMP ), ieșit , ales
- 13.30% Sébastien Montessuit supleant: Françoise Memel ( PS )
- 9,40% alternativ Jean-Marc Peillex : Marcel Marquet (fără etichetă, dreapta)
- 7,09% Angélique Ballet-Baz înlocuitor: Pascal Ducrettet ( UDF-MoDem )
- 6,31% Dominique Martin supleant: Stéphan Wasielewski ( FN )
- 3,79% Olivier Marouzé supleant: Jocelyne Leclerc ( Les Verts )
- 1,70% Deputat Roland Pourraz : Véronique Adam ( PCF )
- 1,24% Alain Urbain adjunct: Yvonne barnaud ( Le Trèfle - NEHNA )
- 0,94% Pascale Găsit alternativ: Pierre Michallet ( suport LO + LCR )
- 0,81% Deputat Anne Deverchère : Alexandra Falson ( FEA )
- 0,60% supleant Maud Chouanard : Christian Ledoux ( MPF )
- 0,03% Înlocuitor al lui Jo Dupraz : Thierry Béné ( Liga Savoia - MRS )
-
4 - lea (Townships de Est: districtul Annemasse-Nord , Annemasse de Sud , Reignier , La Roche-sur-Foron , Saint-Julien-en-Genevois )
- 53,67 % Claude Birraux deputat: Julien Bouchet ( UMP ), ieșit , ales
- 15,49% Înlocuitor al lui Ali Harabi : Dominique Lachenal ( PS )
- 12,53% Antoine Vielliard adjunct: Catherine Casimir ( UDF-MoDem )
- 4,57% Joëlle Regairaz supleant: Arnaud Hespelle ( FN )
- 3,53% supleant Martine Feraille : Christian Curdy ( Les Verts )
- 2,27% Înlocuitor al lui Maryse Creveau : Mario Di Nicolantonio ( suport LCR + LO )
- 1,74% supleant Annie Anselme : Bernard Muraz ( PCF )
- 1,26% Adjunct Laurent Natale : Danielle Rossier ( GE )
- 1,19% Muriel Menancy supleant: Jacques Giordano (Le Trèfle - NEHNA)
- 1,17% Emmanuel Brunet adjunct: François Martigny (FEA)
- 1,13% supleant Anne Langevin-Libersa : Nicolas Auvray ( GA 2007 )
- 0,96% Laure Ganuchaud supleant: Stéphane Boccon ( MPF )
- 0,50% Farid Azibi deputat: Jérôme Giguet ( PRN )
- 0,01% Adjunctă Anne-Marie Rosset : Marie Thérèse Béné ( Liga Savoia - MRS )
-
5 - lea District (Townships orientale: Abundența , Biot , Boege , Douvaine , Évian-les-Bains , Saint-Jeoire-en-Faucigny , Samoëns , Taninges , Thonon-les-Bains-Est , Thonon-les-Bains-Ouest )
- 49,28% Înlocuitor Marc Francina : Serge Pittet ( UMP ), ieșit , renunțare
- 16,81% Clotilde Verguet supleant: Jean-Paul Moille ( PS ), renunțare
- 16,23% Bernard Bouvier supleant: Jean-Pierre Fillion ( UDF-MoDem ), renunțare
- 3,91% Înlocuitor Christelle Thabuis : Christophe Ervais ( FN )
- 3,51% Josiane Scheppler supleant: Thierry Le Flanchec ( Les Verts )
- 2,14% supleant Hervé Dufresne : Candie Callu ( PCF )
- 1,96% supleant Éric Decottegnie : Pierre Rossi ( MPF )
- 1,69% Bernard Talles supleant: Albert Cabot (Le Trèfle - NEHNA)
- 1,37% supleant Anne-Marie Bataille : Romain Laurent (FEA)
- 1,05% Adjunct creștin prior : Jacques Mattéi ( sprijin LO + LCR )
- 1,02% Denis Baratay adjunct: Dorris Bourguignon ( CPNT )
- 0,94% Éric Hintermann adjunct: Gilles Ambert ( PRG )
- 0,11% Alain Burtin adjunct: Annie Mayer-Lebosse ( Savoy League - MRS )
Note și referințe
-
Alegerea lui Georges Fenech a fost invalidată: „ Decizia nr. 2007-4359 din 27 martie 2008 ” , Consiliul constituțional,27 martie 2008(accesat la 6 aprilie 2008 ) . Elfost înlocuit de Raymond Durand la 1 st iunie 2008.
Vezi și tu
Articol asociat
Link extern