2010 Franța -20 de ani 003 0(2)
1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).
Ultima actualizare: 12 iulie 2021

Édouard Butin , născut pe13 iunie 1988în Dole ( Jura ), este un fotbalist francez care joacă ca atacant la ASM Belfort .

Biografie

Butin a crescut și a descoperit fotbalul la Dijon . Datorită calităților sale, s-a alăturat echipelor de tineret ale Dijon FCO, care a jucat apoi în națională, unde a stat doi ani. Ca parte a unui parteneriat între cele două cluburi, s-a alăturat centrului de formare FC Sochaux . A câștigat Cupa Gambardella cu echipa Sochaux Under-19 în 2007 .

El a semnat primul său contract profesionist în vara anului 2008 și a debutat în Ligue 1 pe14 septembrie 2008la Stade Bonal care intră în 63 - lea  minut al meciului Sochaux-Lille. El a marcat primul său gol în Ligue 1 pe23 decembrie 2009la domiciliu împotriva Rennes la 60 - lea  minut.

A fost chemat pentru prima dată în echipa franceză de speranță la Turneul de la Toulon dinMai 2010.

A marcat primul gol Sochaux din sezonul 2010-2011, împotriva lui Arles-Avignon (2-1). Dar condus de duo-ul eficient format din Brown Ideye și Modibo Maïga , va juca foarte puțin în acest sezon (2 goluri în 18 jocuri).

În 2011-2012, Mécha Bazdarevic l-a înlocuit pe Francis Gillot pe banca Sochaux. Îl începe regulat pe Édouard ca mijlocaș cu fundaș în 4-2-3-1, un sistem în care își poate folosi viteza și abilitatea cu mingea. La începutul lunii martie, FCSM este felinarul roșu al Ligii 1, Mécha Bazdarevic ia ușa, înlocuită de Eric Hély , antrenorul echipei de rezervă. Acesta îl cunoaște bine pe Edouard și îl face să evolueze în prima linie a atacului de la Sochaux, iar din primul meci cu noul antrenor, Edouard înscrie un braț împotriva lui Evian TG (victorie 3-2) pe10 martieși a deschis scorul împotriva Nisa săptămâna următoare (victorie cu 2-0).

24 martie, a suferit o ruptură a ligamentelor încrucișate anterioare ale genunchiului drept în urma unui impact cu Hugo Lloris . Atacantul de la Sochaux va fi eliminat pentru următoarele șase luni. Se întoarce14 ianuarie 2013înlocuind Sloan Privat 81 - lea  minut , atunci când FC meci Sochaux - Olympique Marseille contând pentru 20 - lea  zi din Ligue 1 2012-2013.

20 iulie 2015, s-a înscris pentru 2 sezoane la Valenciennes FC . 28 august 2015, a marcat primele sale două goluri în noile sale culori în timpul victoriei mari a VAFC împotriva Red Star FC (1-5). El se accidentează la sfârșitul anului și ratează întreaga a doua jumătate a campionatului.

Jucătorul se întoarce pe terenul stadionului Hainaut pe13 august 2016împotriva lui Reims .

30 iunie 2017 a participat la prima sa sesiune de antrenament la Stade Brestois.

A fost prezentat oficial presei Brest la 17 iulie 2017.