start 10 martie 1996la GP-ul australian din 1996
Campionatul constructorilor Campion cu 175 de puncte
Campionatul de piloți Damon Hill: Campion

Cronologia modelelor ( 1996 )

Williams FW18 este Formula 1 monopost al Williams F1 Team a intrat în timpul 1996 sezonului , în mâinile lui Damon Hill și Jacques Villeneuve , fiul lui Gilles , de la CART .

La fel ca predecesorii săi, este echipat cu Renault V10 și încălțat cu anvelope Goodyear și este o evoluție a modelului Williams FW17B din 1995, proiectat de Adrian Newey sub direcția tehnică a lui Patrick Head .

Istoric

După două sezoane sub dominația tandemului Formula Benetton - Michael Schumacher , sezonul 1996 promite să fie mai disputat cu dizolvarea acestei alianțe, germanul plecând la Ferrari încă în reconstrucție. Principala noutate în cadrul echipei Williams este sosirea lui Jacques Villeneuve , câștigător anul precedent al campionatului CART și Indianapolis 500 mile . FW18 s-a anunțat rapid ca fiind cea mai bună mașină din rețea, amintind de perioada de glorie din 1992 și 1993 .

De la începutul sezonului pe noua pistă din Melbourne, Australia , Villeneuve a obținut pole position pentru prima sa apariție la Grand Prix, o premieră de la Carlos Reutemann în Argentina în 1972 . Canadianul a petrecut primele douăzeci și nouă de ture în Formula 1 în frunte, a cedat momentan controlul coechipierului său datorită opririlor în carieră, apoi l-a recuperat după oprirea coechipierului său. La cea de-a patruzeci și patra tură, în timp ce patru ture rămâneau de parcurs, Villeneuve, care era încă în frunte, a fost afectat de probleme cu motorul și a trebuit să-și scutească mecanicii. El predă comanda lui Hill, care câștigă Marele Premiu. Hill și Williams nu deținuseră conducerea campionatului de la Marele Premiu San Marino din 1995 . Columbia își continuă elanul în Brazilia , unde a câștigat pole position și câștigă când Villeneuve a treia mână și renunță după ce a părăsit capul-coadă în timp ce se chinuia să ajungă pe locul doi cu Benetton al lui Jean Alesi . Hill câștigă în Argentina, unde știa că a luat pole position. Trei victorii în trei curse confirmă pretențiile sale pentru titlu care l-a eludat de câțiva ani. El este cu 18 puncte înaintea coechipierului său (30 - 12).

În cea de-a patra rundă a sezonului, la Marele Premiu al Europei de pe Nürburgring , Williams se află pe primul rând, Hill înaintea lui Villeneuve. Britanicul a ratat startul și a terminat pe locul patru când Villeneuve a obținut prima victorie; Hill îi acordă șapte puncte coechipierului său (33 - 22). La San Marino , dacă Williams a fost bătut în calificare de Ferrari F310 de la Schumacher, Hill a recâștigat victoria în timp ce Villeneuve a renunțat la o problemă de suspendare. Williams-Renault a câștigat primele cinci curse ale sezonului, a obținut două duble, patru pole position și domină campionatul constructorilor cu 40 de puncte în fața Ferrari (65 - 25). Hill pare mai mult ca niciodată în poziția de a câștiga primul său titlu mondial, cu 21 de puncte înaintea coechipierului său (43 - 22), singurul său adversar din campionat.

Masacrul de la Monaco nu i-a cruțat pe monopolii echipei Grove, a căror dominație a fost oprită. Hill a început a doua și a zecea Villeneuve și nu au fost printre cele trei single-seaters pentru a ajunge la linia de sosire, Hill de rupere a motorului său și Villeneuve agățare la Luca Badoer a lui Forti în timp ce încerca să ia un tur.

În cursa următoare, în Spania , Williams a monopolizat din nou rândul din față, dar condițiile haotice i-au permis lui Michael Schumacher să obțină prima victorie cu Ferrari, Villeneuve terminând pe locul al treilea și Hill renunțând la o rotație. În Canada și în Franța , Williams a obținut două bretele consecutive, Hill înaintea lui Villeneuve, în ciuda locului șase pe grila Quebecois pe ruta Nivernais. Englezii fiind impuși pe motivul canadianului, reciprocul are loc la Silverstone . Hill a răspuns la Hockenheim , unde Villeneuve a terminat pe locul trei, înainte de a răspunde coechipierului său din Ungaria . Această a zecea victorie și a cincea dublă a sezonului în douăsprezece curse duc la al optulea titlu mondial pentru Williams (care se alătură Ferrari ca cea mai de succes echipă din Formula 1), în timp ce patru Grand Prix-uri rămân de disputat. Villeneuve datorită acestei victorii, revine la 17 puncte ale coechipierului său (79 la 62).

În Belgia , Villeneuve și Hill se află pe primul rând, dar ajung pe locul al doilea și al cincilea, învingeți de Ferrari-ul lui Schumacher; canadianul este la 13 puncte în spatele coechipierului său (81 la 68).

În Italia , Hill ratează o primă ocazie de a câștiga titlul: începe în primul rând alături de coechipierul său care negociază prost în primul tur și se află pe locul cinci când Hill ocupă conducerea, britanicul având nevoie să câștige în timp ce Villeneuve nu face mai bun decât al patrulea, este campion mondial virtual. În al cincilea tur, Hill a făcut o greșeală și a renunțat, în timp ce Villeneuve a terminat pe locul șapte. În Portugalia , în ciuda pole position-ului lui Hill, Villeneuve, care a început pe locul doi, a câștigat și a revenit la nouă unități (87 la 78) înainte de finala de la Suzuka .

La ultimul mare premiu al sezonului, Villeneuve și-a dat mijloacele de a deveni primul campion mondial de Formula 1 începător, luând pole position în fața lui Hill, care a petrecut tot sezonul pe primul rând, o premieră de la Ayrton Senna în 1989 și și-a făcut al 17- lea început consecutiv în prima linie (seria a început în Marele Premiu al Australiei în 1995 ), care, deocamdată, este a doua cea mai lungă serie din spatele celor 24 dintre Senna Grand Prix din Germania 1988 și Australia 1989 . Pentru a fi sacru, Villeneuve trebuie să câștige fără ca Hill să obțină un punct, dar își ratează startul și este al șaselea în primul viraj când Hill este în frunte. Niciodată în stare să-și îngrijoreze rivalul, canadianul pierde o roată și renunță, permițându-i lui Damon Hill să devină campion mondial, la douăzeci și opt de ani de la a doua încoronare a tatălui său Graham Hill , o premieră din istoria Formulei 1. Hill este, de asemenea, primul campion mondial britanic de la Nigel Mansell în 1992, deja pe Williams-Renault.

La fel ca în 1992 și 1993, dominația Williams-Renault a fost totală cu 12 victorii, 12 pole position-uri, 21 de podiumuri din 32 posibile, șase duble, nouă prime linii blocate și 175 de puncte din 256 posibile.

Rezultatele Campionatului Mondial de Formula 1

Rezultate detaliate ale Williams FW18 în Campionatul Mondial de Formula 1
Sezon Grajd Motor Anvelope Pilotii Cursele Puncte
inscrise
Clasament
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
1996 Rothmans Williams Renault Renault RS8 V10 An bun AUS BRÉ ARG euro SMR ALE MELE ESP POATE SA ENG GBR TOATE HON BEL ITA POR JAP 175 Campion
Dealul Damon 1 st 1 st 1 st Al patrulea 1 st Abd Abd 1 st 1 st Abd 1 st A 2 -a A 5- a Abd A 2 -a 1 st
Jacques Villeneuve A 2 -a Abd A 2 -a 1 st 11 - lea Abd 3 rd A 2 -a A 2 -a 1 st 3 rd 1 st A 2 -a A 7- a 1 st Abd