Cel mai bun atacant Giampiero Boniperti (27)

Tricouri

Kit braț stâng alb stripes.png Trusa de corp whitestripes.png Kitul brațului drept dungi albe.png Kit shorts.png Kit șosete bandă white.png Acasă

Cronologie

Sezonul 1947-1948 al clubului de fotbal Juventus este patruzeci și cinci din istoria clubului, creat cu cincizeci și unu de ani mai devreme în 1897 .

Echipa Piemont a participat în acest sezon la cea de-a 46- a  ediție a campionatului italian (a 16- a în Serie A ).

Istoric

După doi ani consecutivi pentru a termina pe locul al doilea în clasament, clubul din Torino , care anul acesta își sărbătorește cea de-a 50-a aniversare, este ambițios și vrea să se revadă ca cea mai bună echipă din Italia .

Pentru a putea investi mai bine în societate, președinția clubului este schimbată, iar Piero Dusio , președintele clubului din 1941 , lasă rolul pe 22 iulie tânărului Giovanni Agnelli (sau Gianni Agnelli ) cunoscut sub numele de „  Avocatul  ” (în franceză  : avocatul), susținător și proprietar direct al clubului de atunci de 26 de ani, unul dintre fiii lui Edoardo Agnelli care cumpărase Juve cu mai puțin de 24 de ani înainte.

Compania Juventina , de asemenea , schimbări de adresă în timpul acestui sezon, pentru 10 - lea  oară în istoria sa, lăsând Via Bogino 12 pentru a trece la Corso IV Novembre, 151 .

În ceea ce privește schimbările, trei noi fundași s-au adăugat echipei Bianconero odată cu sosirea lui Araldo Caprili , Antonio Dalmonte și Piero Gibellino . În mijlocul terenului se află și Stefano Angeleri , precum și cehoslovacul Ján Arpáš , maghiarul Mihály Kincses și italienii Francesco Cergoli și Carlo Lenci în atac.

Prin urmare, la sfârșitul verii Juventus FC de la Renato Cesarini preia Serie A , după două titluri de vicecampioni ai țării.

duminică 14 septembrie 1947, Juventus și-a început sezonul cu un succes de 3-1 în deplasare împotriva Alexandriei, datorită unui gol al lui Sentimenti III și o îndoială a lui Arpáš . Cele bianconeri legate după acest meci o serie de trei victorii consecutive, seria sa oprit la 5 - a  zi , cu un 4-2 înfrângere împotriva Inter ( în ciuda obiectivelor din Kincses și Cergoli ). Acest prim retragere îl împinge apoi pe Juve într-o serie de meciuri dezamăgitoare, alternând înfrângeri și remize (inclusiv 1-1 împotriva Lazio (gol Juventino de la Boniperti ) pe 2 noiembrie, a doua zi după a cincizecea aniversare a clubului), până pe 23 noiembrie și o zdrobitoare înfrângere cu 6 la 1 împotriva Livorno (triplu de la Boniperti și goluri de la Cergoli , Arpáš și Sentimenti III din penalty). La Vecchia Signora și-a încheiat anul cu o înfrângere, o remiză și o victorie. Pentru primul meci al anului 1948 , Juve a câștigat la Vicenza un gol la zero cu o realizare a lui Arpáš . O lună mai târziu, clubul de la Torino a zdrobit ca anul precedent 6 goluri la nimic Bari acasă (datorită realizărilor lui Cergoli (dublat), Boniperti , Arpáš (dublat) și Lenci ). Două săptămâni mai târziu, Madama a jucat ultimul meci din prima manșă și în cele din urmă a câștigat cu 3-2 împotriva Pro Patria (gol de la Rava și dublu de la Muccinelli ). Pe 15 februarie , pentru prima parte a fazei de întoarcere, Juventus a învins Alexandria de data aceasta cu 6 la 1 (cu un hat-trick al lui Muccinelli , o dublă a lui Boniperti și un gol al lui Magni ).

Încet- încet în timpul sezonului, antrenorul Renato Cesarini i-a cedat treptat locul și scoțianului cu un stil făcut de rigoare și disciplină William Chalmers (pentru ceea ce va rămâne singura și experiența sa italiană ca antrenor de fotbal profesionist). Se cunosc puține despre motivele pentru această alegere , dar noi știm că Gianni Agnelli a dorit absolut un antrenor britanic pentru echipa sa (după ce a văzut în luna mai 1948 echipa Angliei într - un amical în Torino bate Italia 4-0). Este angajat pentru sezonul următor la mijlocul lunii februarie , ajunge la Torino pe 7 aprilie și devine observator pe 11 aprilie împotriva Lazio . Două zile mai târziu, a condus prima sa sesiune de antrenament cu Cesarini. El a urmărit încă două jocuri ( 21 și 25 aprilie împotriva Napoli și Livorno ), înainte de a prelua de la Cesarini pe 26 aprilie (care s-a întors apoi în Argentina , țara sa natală).

La Juve , după o serie de beneficii mixte, alternând între victorii, pierderi, atrage și meci până la 35 - lea  zi de 23 mai (3-0 victorie la Torino pe romi , prin realizările Cergoli și Boniperti pe dublat) , în cazul în care veille Dame realizează apoi un serie de cinci victorii consecutive, până pe 20 iunie când piemontezii au fost învinși de Bari cu 2 goluri la 1 (gol Juventino de Kincses ). Cele bianconeri apoi se încheie ultimele două jocuri ale sezonului , cu o remiză și apoi o înfrângere (o severă 4-0 la Stadio Comunale împotriva Pro Patria).

După 49 de puncte câștigate în competiție (la egalitate cu Milano, dar înaintea acestuia din urmă în ceea ce privește numărul de victorii), Juventus Football Club a terminat datorită celor 19 victorii, 11 remize și 10 înfrângeri, în locul 3 pe care îl  ocupă și, deși mai mic decât sezonul precedent, rămâne încă pe podium.

Giampiero Boniperti își confirmă talentul de speranță și, de asemenea, termină, datorită celor 27 de goluri marcate, golgheter în Serie A 1947-1948 , Juve i-a dat cheile atacului.

Arbitru: Pera
Frugali al Gol marcat după 10 minute10- lea Gol marcat după 19 minute19 e Sentimenti III
Arbitru: Bellé
Mazzola a Gol marcat după 9 minute9- a Gol marcat după 70 de minute70 - lea (pen.) Sentimenti III
duminică 2 noiembrie 1947
 Ziua a 8- a
Juventus 1 - 1 Lazio Stadio Comunale , Torino
14:30
Arbitru: Bernardi
Boniperti Gol marcat după 31 de minute31 - lea Gol marcat după 73 de minute73 e Puccinelli
Arbitru: Valsecchi
Boniperti Gol marcat după 21 de minute21 e Gol marcat după 44 de minute 44 e Gol marcat după 68 de minute 68 e
Cergoli Gol marcat după 62 de minute62 e
Arpáš Gol marcat după 70 de minute70 e
Sentimenti III Gol marcat după 85 de minute85 e (pen.)
Gol marcat după 42 de minute42 nd Tieghi
duminică 7 decembrie 1947
A 12- a  zi
Milano 5 - 0 Juventus Stadio San Siro , Milano
14:30
Arbitru: Gemeni
Angeleri 24 e ( csc ) Annovazzi 38 e Gratton 58 e Carapellese 72 e 90 eÎnregistrat împotriva taberei sale după 24 de minute
Arbitru: Poggipollini
Sentimenti III Gol marcat după 41 de minute41 e Gol marcat după 63 de minute63 e Conti
duminică 28 decembrie 1947
 Ziua a 14- a
Romi 2 - 3 Juventus Stadio Nazionale del PNF , Roma
14:30
Pesaola Gol marcat după 13 minute13 - lea
Di Paola Gol marcat după 62 de minute62 - lea
Gol marcat după 9 minuteAl nouălea și al Gol marcat după 36 de minute 36- lea Boniperti al
Arbitru: Zilli
Cergoli al Gol marcat după 9 minuteIX- lea al Gol marcat după 79 de minute 79- lea
Boniperti al Gol marcat după 43 de minute43- lea
Arpas al Gol marcat după 72 de minute72- lea al Gol marcat după 86 de minute 86- lea
Arbitru: Pieri
Muccinelli Gol marcat după 3 minute3 e Gol marcat după 39 de minute 39 e Gol marcat după 50 de minute 50 e
Sentimenti III Gol marcat după 61 de minute61 e
Sardelli 73 e ( csc )Înregistrat împotriva propriei sale tabere după 73 de minute
40.000 de spectatori
Ballarin 55 - lea ( csc )Înregistrat împotriva propriei tabere după 55 de minute   Gol marcat după 37 de minute37 th Ossola
16:00
Boniperti Gol marcat după 42 de minute42 nd Gol marcat după 46 de minute46 e Gol marcat după 78 de minute 78 e Gol marcat după 89 de minute 89 e Barbieri
Arbitru: Neri
Conti Gol marcat după 18 minute18 th Gol marcat după 70 de minute 70 th Gol marcat după 9 minute9 th Gol marcat după 19 minute 19 th Boniperti
Arbitru: Cicardi
Rispoli 34 - lea ( csc ) Magni 87 - leaÎnregistrat împotriva taberei sale după 34 de minute
17:00
Bruno Arcari  (it) Gol marcat după 53 de minute53 e (pen.) Gol marcat după 60 de minute60 - lea (pen.) Sentimenti III

Calitatea de membru al clubului

Numărul de jucători ai clubului de fotbal Juventus în sezonul 1947-1948 .

Marcatori

27 de goluri 7 goluri 6 goluri 5 goluri 3 goluri 2 goluri 1 gol

1. (it) STAGIONE 1946-1947 IL CALENDARIO COMPLETO DELLA JUVENTUS PARTITE UFFICIALI, AMICHEVOLI E TORNEI MINORI
  2. (it) „  Lastampa.It  ” ( ArhivăWikiwixArchive.isGoogle • Ce să faci? )
  3. Marea poveste a lui Gianni Agnelli
  4. (it) STAGIONE 1947-1948 RIEPILOGO
  5. (în) „  Eroul uitat de fotbal al lui Bellshill a fost managerul Juventus  ” , MotherwellTimes.co.uk,1 st august 2007(accesat la 11 decembrie 2010 )
  6. 4 - lea  timp în istorie ca un jucător al echipei Juve a terminat Capocannoniere campionat.
  7. Cel de-  al 500- lea meci din Serie A în istoria clubului.