A jucat pentru LAH
Senatori din Binghamton
Proiect. NHL A 96- a  alegere în ansamblu, senatorii Ottawa 2011
Cariera profesională . Din 2012

Jean-Gabriel Pageau (născut la11 noiembrie 1992în Ottawa în provincia Ontario din Canada ) este un jucător canadian de hochei pe gheață . El evoluează ca un atacator .

Biografie

El a fost redactat de senatorii de la Ottawa în a 4- a  rundă de selecție a proiectului de intrare în NHL 2011 , 96 a  alegere în ansamblu. A devenit profesionist în 2012 cu firma Senatorii Binghamton Senators club din Liga Americană de Hochei .

11 aprilie 2013, a jucat primul său joc în Liga Națională de Hochei cu Senatorii împotriva Canadiensului de la Montreal cu primul său asistent. A doua zi, a marcat golul victoriei pentru New Jersey Devils . El marchează primul său hat-trick5 mai 2013 împotriva canadienilor de la Montreal.

18 iunie 2015, el semnează un nou contract de doi ani cu senatorii de la Ottawa în valoare de 1,8 milioane de dolari. 29 aprilie 2017În timpul celui de-al 2- lea  joc din seria 2 e-  round împotriva New York Rangers , Pageau înscrie 4 goluri, inclusiv egalarea și golul câștigătorului 2 e  prelungiri pentru a da victoria Senatorilor 6-5. Ottawa a câștigat seria în 6 jocuri înainte de a pierde în Game 7 a doua prelungire cu Pittsburgh Penguins în finala conferinței.

24 februarie 2020, el este tranzacționat cu insulii din New York pentru o alegere condiționată în prima rundă și o alegere în a doua rundă în 2020, precum și o alegere condițională în runda a 3-a în 2022.