Primul meci 0-4, Uruguay (1 st luna noiembrie anul 1927)
Cea mai mare victorie 9-1, Ecuador (11 august 1938)
Înfrângere mai mare 7-0, Brazilia (26 iunie 1997)
sferturi de finală în 1970 și 1978 (gr. 2a rundă)
Copa America Etape finale  : 33 Câștigător în 1939 și 1975
Medalie de aur, America de SudMedalie de aur, America de Sud
jocuri Olimpice Participări  : 2
sferturi de finală în 1936

Tricouri

Kit braț stâng peru21h.png Kit corp peru21h.png Kit braț drept peru21h.png Set pantaloni scurți peru21h.png Kit șosete per20h.png Acasă Kit braț stâng peru21a.png Kit corp peru21a.png Kit braț drept peru21a.png Set pantaloni scurți peru21a.png Kit șosete.png In afara

Știri

Pentru competiția actuală, vezi:
Calificările Cupei Mondiale FIFA 2022: zona America de Sud

Echipa de fotbal Peru ( Selección de fútbol de Perú în spaniolă) este formată dintr-o selecție a celor mai buni jucători peruvieni , sub egida Federației Peruane de Fotbal .

La Blanquirroja , una dintre poreclele sale, a luat parte la cinci Mondială finala Cupei și a reușit să urce în top 8 de două ori (sferturile de finală în 1970 și 2 doua  rundă în 1978 ). În Copa America , a câștigat turneul de două ori ( 1939 și 1975 ) și a ajuns în finală în 2019 .

Din punct de vedere istoric, Peru și-a jucat meciurile de acasă la Estadio Nacional de Lima , dar uneori joacă la Estadio Monumental . Cele mai Incasii ajuns la poziția cea mai bună în clasamentul FIFA înoctombrie 2017 ridicându-se în top 10 din lume.

Istorie

Începuturile Peru

Primul meci (1927)

Federația de Fotbal din Peru a fost fondată în anul 1922 . Afiliat la FIFA din 1924 , s-a alăturat CONMEBOL în anul următor . Primul meci oficial al echipei Peru are loc la Lima pe1 st luna noiembrie anul 1927în Campionatul Națiunilor din America de Sud , împotriva Uruguayului , și s-a încheiat cu o înfrângere (0-4).

Cupa Mondială din 1930

Peru a participat la prima Cupă Mondială FIFA din 1930, în Uruguay, sub ordinele spaniolului Francisco Bru . Plasat în grupa C, alcătuită din România și Uruguay, Peru a început competiția cu o înfrângere (1-3) împotriva românilor,14 iulie 1930, Match în care peruvian Plácido Galindo este întors în vestiar la 70 - lea  minut. : cade în anală devenind primul jucător expulzat din istoria Cupei Mondiale. Blanquirroja poate evita o a doua înfrângere împotriva națiunii gazdă (0-1) și părăsește turneul de la 1 st  runda cu un singur gol marcat, lucrarea lui Luis de Souza Ferreira .

Prima epocă de aur a fotbalului peruan (1936-1939)

Jocurile Olimpice din 1936

În timpul Jocurilor Olimpice din 1936, la Berlin , Peru a ajuns în semifinale după ce a învins Finlanda (7-3) și Austria (4-2). În timpul acestui ultim meci, peruanii au condus 0-2 reușind să egaleze 2-2 și să câștige în prelungiri într-o atmosferă foarte confuză, unde spectatorii peruani ar fi invadat terenul, situație care le-a permis jucătorilor să înscrie ambele goluri. . Austria decide să depună o plângere la FIFA, care ordonă reluarea meciului cu ușile închise. Guvernul peruvian a protestat și întreaga delegație peruviană a abandonat Jocurile Olimpice, lăsând Austria liberă să concureze în semifinale.

În ciuda controversei, Peru a făcut cunoscută lumii o generație excepțională de jucători precum Alejandro Villanueva și Teodoro Fernández , care au făcut deja un turneu în Europa între 1933 și 1934 ca parte a echipei Chile-Peru .

Copa America 1939

Sub conducerea celebrului antrenor englez Jack Greenwell , Peru a câștigat Jocurile Bolivariene în 1938 și s-a pregătit să găzduiască cea de -a cincisprezecea ediție a Copa América care va avea loc la Lima , în perioada 15 ianuarie -12 februarie 1939cu țările participante - pe lângă Peru - Chile , Ecuador , Paraguay și Uruguay .

Cele Incasii au confirmat performanțele lor bune la ambele Jocurile Olimpice de la Berlin și Jocurile bolivariene și a câștigat primul lor titlu continental , învingând lor patru adversari. Golgheterul acestei competiții este Lolo Fernández , cu 7 goluri, urmat de Jorge Alcalde (5 goluri).

Din 1940 până în 1970: treizeci de ani fără rezultate majore

Din 1940 până în 1970 , echipa peruană a căutat să revină pe scena internațională, fără prea mult succes, din moment ce nu a participat la nicio Cupă Mondială , în ciuda jucătorilor talentați precum Valeriano López , Alberto Terry , Miguel Loayza , Juan Joya , Óscar Gómez Sánchez , Félix Castillo , Víctor Benítez sau Juan Seminario .

Ediții Moderatorul Copa America , ea a urcat pe podium de două ori ( 3 - lea  loc în 1949 și 1955 ), dar cea mai bună performanță din Peru , în această perioadă rămâne participarea echipei olimpice la Jocurile Olimpice din 1960 la Roma , unde a fost eliminată în 1 st  runda.

A doua epocă de aur a fotbalului peruan (1970-1982)

În anii 1970, despre Peru se va vorbi la nivel mondial. Între 1970 și 1982 , o generație de aur de fotbaliști va permite Peru să se califice de trei ori (din patru posibile) pentru finala Cupei Mondiale (în 1970 , 1978 și 1982 ) și să câștige Copa America în 1975 .. Trecuseră 40 de ani de când Peru nu se calificase la Cupa Mondială.

În 1970 , echipa peruană a terminat pe locul doi în grupa 4, formată din Maroc , RFA și Bulgaria , cu două victorii (3-0 împotriva Marocului, 3-2 împotriva Bulgariei) și o înfrângere (1-3 împotriva FRG) și se califică pentru sferturile de finală unde cade împotriva viitorului câștigător, Brazilia , într-un meci disputat (2-4). Peru iese pe ușa din față, dezvăluind lumii un jucător de o calitate rară, Teófilo Cubillas . Peru a eșuat împotriva Chile în calificarea pentru Cupa Mondială de Fotbal din 1974 , dar a participat la cea din 1978 , cu o Copa America câștigată cu trei ani mai devreme: victorie în finală împotriva Columbiei și al doilea trofeu sud-american câștigat, la 36 de ani după primul .

La Mondialul din 1978, Peru a terminat pe primul loc în grupa lor în prima rundă cu două victorii (3-1 împotriva Scoției și 4-1 împotriva Iranului ) și o remiză împotriva Olandei (0 -0). Pe de altă parte, în turul al doilea, Peru și-a pierdut cele trei meciuri de grup împotriva Braziliei (0-3), a Poloniei (0-1) și, în special , a Argentinei , care i-au adus o corecție reală în timpul întâlnirii finale (0-6) ), decisiv pentru argentinieni, în timp ce peruanii sunt deja eliminați la start și condamnați să termine pe unul dintre ultimele două locuri din grupă. Acest ultim meci nu încetează să trezească controverse. Ne amintim mai ales de Ramón Quiroga , portar argentinian naturalizat peruvian, primind șase goluri împotriva Argentinei. O echipă argentiniană care avea nevoie de o victorie cu patru goluri pentru a smulge primul loc de calificare pentru finala din Brazilia la diferența de goluri. De atunci, multe suspiciuni planează asupra acestui meci. Sunt evidențiate în mod deosebit originile argentiniene ale Quiroga. Nici o urmă a unui posibil aranjament nu poate fi totuși evidențiată, mai ales că, înainte de a se prăbuși în a doua jumătate împotriva euforicilor argentinieni, echipa peruană este întreprinzătoare și creează două oportunități foarte clare de deschidere. Scorul în prima repriză ... acest ciudat meci nu s-a încheiat niciodată.

La Cupa Mondială din 1982 , Peru nu a confirmat performanțele din trecut. În grupa 1, după un scor 0-0 împotriva Camerunului și un scor 1-1 împotriva Italiei (viitor campion la turnee), el a pierdut puternic împotriva Poloniei (5 goluri la 1) în ultimul meci decisiv și termină pe ultimul loc al găinii sale . 1982 este ultima apariție a Cupei Mondiale din Peru înainte de 2018 .

Teófilo Cubillas , cel mai bun jucător sud-american din 1972 , a fost simbolul acestei generații marcând apogeul fotbalului peruvian, dar putem cita și pe César Cueto , Hugo Sotil , Héctor Chumpitaz , Julio César Uribe sau Juan Carlos Oblitas . Cu 10 goluri marcate, Cubillas rămâne golgheterul peruvian în finala Cupei Mondiale, cu mult înaintea lui Alberto Gallardo (2 goluri).

Peru absent de la Cupele Mondiale (1983-2014)

Anii 1980 și 1990

În această perioadă, Peru nu a reușit să recâștige faza finală a Cupei Mondiale, dar a reușit totuși o campanie de calificare bună pentru calificările la Cupa Mondială din 1998, unde echipa antrenată de fostul internațional Juan Carlos Oblitas este eliminată doar la diferența de goluri în spatele Chile .

În Copa América , echipa peruan este oscilant fantezist între 1 st  tur și semi-finale. Astfel, a obținut cele mai bune performanțe în 1983, urcând pe locul trei, dar a fost eliminat în prima rundă în 1987 , 1989 , 1991 și 1995 . În 1993 s- a oprit în sferturile de finală, învinsă de Mexic (2-4). Dar la Copa América din 1997 , a terminat pe locul doi în grupa ei, chiar în spatele Boliviei . În sferturile de finală, a eliminat Argentina cu 2 goluri la 1. Semifinala rămâne istorică din moment ce Brazilia atomizează Peru,26 iunie 1997, 7 goluri la 0, care este cea mai mare înfrângere peruană din toate timpurile. Echipa a terminat pe locul patru în competiție pierzând în fața Mexicului (0-1). În cele din urmă, în 1999 , peruanii au fost eliminați în sferturile de finală încă de Mexic, care a câștigat la penalty-uri (3-3, 3 tab 2).

Anii 2000

Echipa Peru nu reușește să câștige la nivel internațional, în ciuda apariției câtorva jucători talentați precum Claudio Pizarro ( Werder Bremen ), Paolo Guerrero ( Hamburg SV ), Nolberto Solano ( West Ham ), Juan Manuel Vargas ( AC Fiorentina ), Jefferson Farfán ( Schalke 04 ) sau Roberto Palacios ( Sporting Cristal ).

Într-adevăr, Peru încă nu participă la Cupa Mondială (eliminări în faza de calificare în 2002 , 2006 și 2010 ) în timp ce în Copa América , a fost eliminată de trei ori la rând în sferturile de finală din 2001 , 2004 (ediția a organizat) și 2007 .

Era Markarián (2010-2013)

O nouă eră s-a deschis în septembrie 2010 odată cu sosirea prestigiosului antrenor uruguayan Sergio Markarián în fruntea selecției. Pentru primul său turneu internațional, Copa America 2011 , Peru a ajuns în semifinale și chiar ia acordat 3 - lea  loc performanță care nu a fost făcută începând cu 1983 .

Cu toate acestea, cu două zile înainte de sfârșitul calificărilor , Peru a fost eliminat din cursa pentru Cupa Mondială 2014 , competiție la care nu a mai participat din 1982 . Sergio Markarián și-a anunțat plecarea din echipa peruană la finalul calificărilor, inclusiv ultimul meci împotriva Boliviei , la Lima , pe15 octombrie 2013, a argumentat cu ușile închise din cauza unei sancțiuni disciplinare din partea FIFA .

Era Gareca și Întoarcerea în prim plan (2015-)

Copas América 2015 și 2016

4 martie 2014, Fostul asistent al lui Sergio Markarián, Pablo Bengoechea, a fost numit antrenor pentru un mandat de nouă luni până ladecembrie 2014. El a fost eliberat de funcții la sfârșitul mandatului său de către noul președinte al Federației Peruane de Fotbal , Edwin Oviedo, care a ajuns să-l angajeze pe argentinianul Ricardo Gareca în fruntea selecției pe2 martie 2015. Acesta din urmă s-a distins la Copa América 2015 , disputată în Chile , prin luarea echipei peruviene la podium, repetând performanța predecesorului său Markarián , cu patru ani mai devreme.

Un an mai târziu, în timpul Copa América Centenario , Peru a obținut o calificare furtunoasă pentru sferturile de finală eliminând Brazilia (1-0) cu un gol al lui Raúl Ruidíaz la un sfert de oră de la finalul meciului. În fața Columbiei , peruanii manifestă rigurozitate defensivă și țin cafenele sub control 0-0. Totuși, împușcăturile le-au fost nefavorabile și au pierdut 4 tab 2, ratând cu puțin a treia calificare consecutivă în semifinalele Copa América .

Cupa Mondială 2018

Peru confirmă rezultatele bune văzute în timpul Copa América cu ocazia calificărilor pentru Cupa Mondială 2018, unde are câteva rezultate convingătoare: victorii împotriva Ecuadorului și Uruguayului la Lima (2-1 de fiecare dată), succes în Bolivia 0-3 (pe covorul verde) și mai presus de toate victoriile istorice în deplasare, 1-4 la Asuncion împotriva Paraguayului și 1-2 împotriva Ecuadorului la Quito . După două remize consecutive, 0-0 împotriva Argentina în Buenos Aires , și apoi 1-1 în Columbia la domiciliu, Blanquirroja prinde 5 - lea la  fața locului care să îi permită să joace un baraj intercontinental cu care se confruntă Noua Zeelandă , câștigător al zonei Oceania. Această campanie bună de calificare la Cupa Mondială are un impact asupra clasamentului FIFA pe măsură ce Peru se urcă în top 10 din clasamentul FIFA.octombrie 2017 și astfel a atins cel mai bun rang istoric al său.

Învingând Noua Zeelandă cu 2-0 pe stadionul național din Lima ,15 noiembrie 2017, Peru a câștigat al 32- lea și ultimul susan pentru Cupa Mondială 2018 (0-0 în prima manșă) și revine în elita fotbalului mondial după 36 de ani de absență la acest nivel. Plasați în grupa C a fazei finale a turneului planetar, peruanii se opun Franței , Australiei și Danemarcei . Autori de performanțe bune împotriva danezilor și francezilor și, în ciuda prezenței copleșitoare a susținătorilor lor în tribune, incașii se pleacă de două ori de cea mai mică marjă în fața omologilor lor europeni și sunt eliminați prematur de la Cupa Mondială. Cu toate acestea, o ultimă victorie cu 2-0 împotriva Australiei (golurile lui André Carrillo și Paolo Guerrero ) le-a permis să iasă din turneu cu capul sus.

Copas América 2019 și 2021

Anul post-mondial se dovedește complicat pentru Blanquirroja , care suferă șase înfrângeri în zece amicale cu 15 goluri primite. Așezat în grupa A din Copa América 2019 , este captivat de Venezuela, care obține remiza (0-0) depășită. Acest meci este marcat de intervenția VAR care anulează logic două goluri pentru peruani. După o victorie cu 3-1 asupra Boliviei , aceștia s-au înclinat puternic în fața gazdelor braziliene cu un scor de cinci la zero: aceasta este cea mai gravă pierdere suferită de Peru în epoca Gareca. Totuși, această înfrângere nu împiedică calificarea în sferturile de finală, unde incașii atârnă de Celeste (0-0) și ajung să câștige la penalty-uri (5 tab 4).

În semifinală, Peru își găsește vechiul rival chilian pentru o nouă ediție a Clásico del Pacífico, în care peruanii câștigă logic aprobând trei goluri ( Edison Flores , Yoshimar Yotún și Paolo Guerrero ) ca dublu campion în apărare. Această victorie propulsează Peru în finala turneului continental, la 44 de ani după încoronarea din 1975 . Cu toate acestea, incașii nu pot împiedica Brazilia să câștige cu 3-1 pe stadionul Maracanã .

Peru se întâlnește cu Brazilia - din nou gazdă a competiției - în faza grupelor din Copa América 2021 . La Canarinha provoacă o înfrângere severă peruanilor (4-0). Acesta din urmă și-a revenit învingând Columbia și Venezuela cu 2-1 și respectiv 1-0 și învingând Ecuadorul (care a condus cu 2-0 la sfârșitul primelor 45 de minute) cu 2-2 . La Blanquirroja s-a calificat în sferturile de finală ca secundă în grupa B , în spatele Braziliei. Peru menține astfel o serie spectaculoasă de calificări consecutive în sferturile de finală ale turneului continental (zece în total din 1997 ). Mai bine, prin eliminarea Paraguayului cu penalty-uri (3-3, 4-3 tab ) în această ultimă instanță, peruanii găsesc pentru a patra oară ultimele patru turnee din America de Sud în ultimele cinci ediții.

Bătut încă o dată de Brazilia (0-1) - aceasta este a patra înfrângere la rând împotriva Cariocas în Copa América - Peru își vede cursul oprit în semifinale. Cu toate acestea, această ediție a Cupei Americii din 2021 vede apariția lui Gianluca Lapadula , fotbalist italo-peruvian care stă ca una dintre dezvăluirile turneului.