Cupa de Aur 2021

Acest articol sau secțiune conține informații despre o competiție sportivă în desfășurare.

Textul se poate schimba pe măsură ce evenimentul progresează, este posibil să nu fie actualizat și să nu aibă perspectivă.
Nu ezitati sa participe prin citarea surselor .

Această pagină a fost modificată ultima dată pe 27 iulie 2021, la 21:17.

Navigare

Gold Cup 2021 , a șaisprezecea ediție a Cupei de Aur , reunește 16 de echipe de fotbal din America de Nord , America Centrală și Caraibe afiliate la CONCACAF . Competiția are loc de la10 iulie la 1 st august 2021. În cele din urmă, toate meciurile vor beneficia de tehnologia de pe linia de poartă și, de asemenea, de utilizarea VAR în timpul competiției.

Echipe calificate

2 septembrie 2020, CONCACAF a anunțat că echipa Qatarului , campioana Cupei Asiei AFC din 2019 și, de asemenea , gazdele Cupei Mondiale 2022 , vor concura la turneele 2021 și 2023. Prin urmare, doar trei echipe se vor califica la turneu. Ediția 2021 prin calificări. 9 iulie 2021, echipa Curaçao s-a retras după ce un număr de jucători și personalul selecției au dat rezultate pozitive pentru Covid-19, astfel încât selecția din Guatemala este redactată.

Primii doi din fiecare grupă CONCACAF Nations League League A 2019 se califică (opt echipe), precum și câștigătorii grupei CONCACAF Nations League League B 2019-2020 , care ajung astfel la eșalonul superior (alte patru echipe). Ultimele trei calificări provin din play-off-ul dintre ultima grupă a Ligii A a CONCACAF Nations League 2019-2020 , a doua în Liga B a CONCACAF Nations League 2019-2020 și câștigătorii Ligii C 2019-2020 CONCACAF Nations Liga .

Țară Calificare Datat Participări Cel mai bun rezultat Ultima participare
(rezultatul obținut)
Canada
2 e din grupa A Liga A LNC 11 octombrie 2019 +15, (18) Medalia de aur, America de NordCâștigător (2)
1985 , 2000
2019
(1/4 final)
Honduras
1 st grupa C Liga A LNC 13 octombrie 2019 +15, (21) Medalia de aur, America de NordCâștigător (1)
Jamaica
1 st grupa C Liga LNC B 15 noiembrie 2019 +12, (14) Medalie de argint, America de NordFinalist (2)
2015 , 2017
2019
(semifinalist)
Statele Unite
1 st grupa A Liga A LNC +16, (18) Medalia de aur, America de NordCâștigător (6)
1991 , 2002 , 2005 , 2007 , 2013 , 2017
2019
(finalist)
Mexic
1 st grupa B Liga A LNC +16, (24) Medalia de aur, America de NordCâștigător (11)
1965 , 1971 , 1977 , 1993 , 1996 , 1998 , 2003 , 2009 , 2011 , 2015 , 2019
2019
( Câștigător )
Salvador
1 st grupa B Liga LNC B 16 noiembrie 2019 +12, (18) Medalie de argint, America de NordFinalist (2)
1963 , 1981
2019
Costa Rica
1 st grupa D Liga A LNC 17 noiembrie 2019 +15, (21) Medalia de aur, America de NordCâștigător (3)
1963 , 1969 , 1989
2019
(1/4 final)
Martinica
2 e din grupul C Liga A LNC +7, (7) 1/4 finalist (1)
2002
2019
Surinam
1 st grupa D Liga LNC B 18 noiembrie 2019 +1, (3) Al șaselea (1)
1977
1985
Panama
2 e din grupul B Liga A LNC 19 noiembrie 2019 +10, (11) Medalie de argint, America de NordFinalist (2)
2005 , 2013
2019
(1/4 final)
Qatar
Invitație 2 septembrie 2020 +1, (1) Prima participare
Trinidad și Tobago
Calificările Cupei de Aur 2021 6 iulie 2021 +11, (17) Medalie de argint, America de NordFinalist (1)
1973
2019
Haiti
+8, (15) Medalia de aur, America de NordCâștigător (1)
Guatemala
Calificările Cupei de Aur 2021 Cea mai bună echipă necalificată 9 iulie 2021 +11, (19) Medalia de aur, America de NordCâștigător (1)
1967
2015

Orașe și stadioane

13 aprilie 2021, CONCACAF anunță că finala competiției va avea loc pe stadionul Allegiant din Paradise , Nevada . Este doar22 aprilie urmând ca lista completă a stadioanelor gazdă să fie dezvăluită.

Dallas Texas Arlington Texas Houston Texas
Castron de bumbac Stadionul AT&T Stadionul NRG Stadionul BBVA
Capacitate: 92.100 Capacitate: 80.000 Capacitate: 71.795 Capacitate: 22.039
Glendale Arizona Gold Cup 2021 se află în pagina Statele Unite. Frisco Glendale Houston orasul Kansas Orlando Austin Paradis Dallas Arlington Gold Cup 2021 (Statele Unite) Paradis Nevada
Stadionul fermei de stat Stadionul Allegiant
Capacitate: 63.400 Capacitate: 61.000
Orlando Florida Austin Texas Frisco Texas orasul Kansas Kansas
Stadionul Exploria Q2 Stadium Stadionul Toyota Parc Mercy pentru copii
Capacitate: 25.500 Capacitate: 20.500 Capacitate: 20.500 Capacitate: 18.467
Stadionul orașului Orlando (21-04-18) 1.jpg Austin FC Stadium Construction iulie 2020.jpg Pizza Hut Park.jpg Livestrong Sporting Park - Sporting KC împotriva New England Revolution.jpg

Forta de munca

A desena

Trage la sorți pentru finala Cupei de Aur 28 septembrie 2020la ora 20 la sediul CONCACAF din Miami .

Pălăriile sunt determinate de clasamentul CONCACAF din lunaaugust 2020și, prin urmare, cele patru semințe au loc în diferite grupuri: grupul A pentru Mexic , grupul B pentru Statele Unite , grupul C pentru Costa Rica și în cele din urmă grupul D pentru Honduras . De asemenea, Qatar , selecția invitată pentru edițiile 2021 și 2023 ale Cupei de Aur, este alocată grupei D datorită participării lor la Copa America 2021 înainte de Cupa de Aur și a cărei etapă a grupelor se încheie pe28 iunie, adică cu câteva zile înainte de începerea Cupei de Aur.

21:30 ( UTC - 05:00 )
Roldan Gol marcat după 81 de minute81 e Rivas Gol marcat după 90 + 6 minute90 + 6th ( 0 - 0 ) Arbitru : Jair Marrufo Arbitru video  : Tim Ford

Raport
Meciul 9 Trinidad și Tobago 0 - 2 Salvador Stadionul Toyota , Frisco
14 iulie 2021
18.30 ( UTC - 05:00 )
( 0 - 1 ) Gol marcat după 30 de minute30 th Henríquez Gol marcat după 90 + 1 minute90 + 1 e Martinez Arbitru : Selvin Brown
Arbitru video  : Armando Villarreal
Raport
Meciul 10 Guatemala 0 - 3 Mexic Cotton Bowl , Dallas
( 0 - 1 ) Gol marcat după 29 de minute29 a Gol marcat după 55 de minute 55 a Funes Mori Gol marcat după 79 de minute79 - lea Pineda Arbitru : Daneon Parchment
Arbitru video  : Bakary Gassama
Raport
Meciul 19 Mexic 1 - 0 Salvador Cotton Bowl , Dallas
18 iulie 2021
Rodríguez Gol marcat după 26 de minute26 - lea ( 1 - 0 ) Arbitru : Said Martínez
Arbitru video  : Allen Chapman
Raport
Meciul 20 Guatemala 1 - 1 Trinidad și Tobago Stadionul Toyota , Frisco
Gordillo Gol marcat după 78 de minute78 - lea ( 0 - 1 ) Gol marcat după 12 minuteAl 12- lea Moore Arbitru : Oshane Nation

17:30 ( UTC - 05:00 )
Larin Gol marcat după 16 minute16 - lea Osorio Gol marcat după 20 de minute20 - lea Eustáquio Gol marcat după 26 de minute26 - lea Corbeanu Gol marcat după 89 de minute89 - lea ( 3 - 1 ) Gol marcat după 10 minute10 - lea Râul Arbitru : Iván Barton
15 iulie 2021
Lambese Gol marcat după 56 de minute56 th ( 0 - 1 ) Gol marcat după 5 minute5 th Eustáquio Gol marcat după 51 de minute51 e Gol marcat după 74 de minute 74 e ( pen. ) Larin Gol marcat după 79 de minute79 - lea ( pen. ) Hoilett Arbitru : Juan Gabriel Calderón
Raport
Meciul 12 Martinica 1 - 6 Statele Unite Children's Mercy Park , Kansas City
20:30 ( UTC - 05:00 )
River Gol marcat după 64 de minute64 e ( Pen. ) ( 0 - 2 ) Gol marcat după 14 minute14 e Gol marcat după 59 de minute 59 e Dike
16:00 ( UTC - 05:00 )
Fortunate Gol marcat după 53 de minute53 rd ( 0 - 1 ) Gol marcat după 3 minute3 rd Antoine

16 iulie 2021
Ramothe Gol marcat după 4 minute4 - lea ( 1 - 1 ) Gol marcat după 14 minuteAl 14- lea Burke Al
Gol marcat după 87 de minute87- lea Flemmings
Arbitru : Bryan López
Raport
Meciul 14 Surinam 1-2 Costa Rica Stadionul Exploria , Orlando
20:30 ( UTC - 04:00 )
Vlijter Gol marcat după 52 de minute52 nd ( 0 - 0 ) Gol marcat după 58 de minute58 th Campbell
Hasselbaink Gol marcat după 79 de minute79 - lea
( 1 - 1 ) Gol marcat după 20 de minute Al 20- lea Faeton Arbitru : Fernando Guerrero

Ali Gol marcat după 53 de minute53 th
Al-Haidos Gol marcat după 63 de minute63 - lea ( țarc. )
( 0 - 0 ) Gol marcat după 51 de minute51 e Gol marcat după 58 de minute 58 e Blackburn

Meciul 16 Panama 2 - 3 Honduras BBVA Stadium , Houston
Davis Gol marcat după 32 de minute32 nd ( pen. )
Yanis Gol marcat după 45 + 1 minute45 + 1 rd
( 2 - 1 ) Gol marcat după 22 de minute22 nd Gol marcat după 65 de minute 65 e Quioto
Gol marcat după 61 de minute61 e López
Arbitru : Bakary Gassama Arbitru video  : Drew Fischer

Raport
Meciul 23 Panama 3 - 1 Grenadă Stadionul Exploria , Orlando
Quintero al Gol marcat după 7 minute7- lea
Rodríguez al Gol marcat după 27 de minute27- lea al Gol marcat după 64 de minute 64- lea
( 2 - 0 ) Gol marcat după 76 de minute76- lea Frank Arbitru : César Ramos Arbitru video  : Angel Monroy

16:30 ( UTC - 07:00 )
Ali Gol marcat după 2 minute2 e Gol marcat după 55 de minute 55 - lea ( pen. )
Hatem Gol marcat după 8 minute8 th
( 2 - 0 ) Gol marcat după 63 de minute63 e Gol marcat după 66 de minute 66 e Rivas Arbitru : Fernando Hernández
25 iulie 2021
( 0 - 1 ) Gol marcat după 18 minute Al 18- lea Hoilett Gol marcat după 69 de minute Al 69- lea Eustáquio Arbitru : Jair Marrufo Arbitru video  : Bakary Gassama

Raport
Meciul 28 Statele Unite 1 - 0 Jamaica Stadionul AT&T , Arlington
Hoppe Gol marcat după 83 de minute83 rd ( 0 - 0 ) Arbitru : César Ramos Arbitru video  : Ángel Monroy

Raport

Semifinale

Meciul 29 Qatar - Statele Unite Stadionul Q2 , Austin
29 iulie 2021
Meciul 30 Mexic - Canada Stadionul NRG , Houston

Final

Meciul 31 Câștigătorul meciului 29 - Câștigătorul meciului 30 Stadionul Allegiant , Paradis
1 st luna august 2021
17:30 ( UTC - 07:00 )

Statistici și recompense

Clasamentul marcatorilor

4 goluri Gol marcatGol marcatGol marcatGol marcat 3 goluri Gol marcatGol marcatGol marcat 2 goluri Gol marcatGol marcat 1 gol Gol marcat 1 autogol ( CSC )Înscris împotriva taberei sale

Note

Referințe

1. (în) „  Concacaf confirmă planurile de lansare în competițiile VAR de cluburi și echipe naționale masculine în 2021  ” pe concacaf.com ,6 aprilie 2021
  2. „  Qatar a fost invitat să participe la Cupa de Aur în 2021 și 2023  ” , pe lequipe.fr ,3 septembrie 2020
  3. (ro) „  Concacaf anunță detalii pentru prima remiză a Cupei de Aur  ” , pe concacaf.com ,18 septembrie 2020
  4. (în) „  Declarație CONCACAF - Delegația Curacao la Cupa de Aur 2021  ” pe concacaf.com ,9 iulie 2021
  5. „  Cupa de aur: Curaçao înlocuit de Guatemala din cauza Covid-19  ” , pe sofoot.com ,10 iulie 2021
  6. (în) Pardeep Cattry, „  Las Vegas va găzdui finala Cupei de Aur CONCACAF 2021  ” , pe mlssoccer.com ,13 aprilie 2021
  7. (în) „  Concacaf anunță orașe și stadioane gazdă pentru Cupa de Aur 2021  ” pe concacaf.com ,22 aprilie 2021
  8. (în) „  Draw Draws Prelims Matchups and Groups for 2021 CONCACAF Gold Cup  ” pe concacaf.com ,29 septembrie 2020
  9. (ro) "  Clasamentul echipei naționale masculine Concacaf (la1 st august 2020)  ” , Peconcacaf.com,1 st august 2020
  10. (în) „  Concacaf dă un impuls major Cupei de Aur cu un nou format, primul extrag  ” pe newsroom.gy ,3 septembrie 2020
  11. (în) Simon Borg, „  CONCACAF Gold Cup 2021 draw: SUA și Canada se vor confrunta în antrenamentele de grup  ” pe mlssoccer.com ,29 septembrie 2020