1 meciuri de campionat doar.
Toate sau o parte din aceste informații sunt preluate de la Wikidata .
Faceți clic aici pentru a le completa .

Vicente de la Mata este un fotbalist argentinian născut pe15 ianuarie 1918în Rosario în Argentina și a murit în același oraș pe4 august 1980.

A fost un atacant central și a jucat și ca aripă stângă. Este unul dintre cei mai mari jucători din CA Independiente . A format împreună cu Antonio Sastre și Arsenio Erico un formidabil trident ofensiv care a câștigat campionatul argentinian în 1938 și 1939.

A fost selectat de 13 ori pentru Argentina și a marcat șase goluri. A câștigat Copa América în 1937, 1945 și 1946.

Biografie

A început la Club Atlético Central Córdoba . În 1937, la vârsta de 19 ani, a fost selectat pentru echipa Argentinei pentru a concura în Copa América. Primul egal la puncte cu Brazilia , a fost organizat un meci de sprijin pentru a decide între argentinieni și brazilieni. În timpul acestei „finală“, Mata a intrat în joc în 84 - lea  minut , în locul lui Francisco Varallo . La sfârșitul timpului regulamentar scorul era 0-0. De la Mata a făcut diferența în prelungiri marcând două goluri.

După această dublă și victoria țării sale, a fost recrutat de CA Independiente în 1937, unde a jucat până la sfârșitul carierei sale în 1950. A câștigat campionatul argentinian de trei ori (1938, 1939 și 1948) marcând 151 de goluri în 362 de jocuri , făcându-l al doilea cel mai mare marcator din istoria clubului în spatele lui Arsenio Erico. Împreună cu Sastre și Erico au format cel mai redutabil trident de atac din fotbalul argentinian, deoarece au marcat 218 de goluri în 66 de meciuri, pentru o medie de 3,3 goluri pe meci.

După cariera sa de jucător, a fost pentru o vreme antrenor al Independiente.