1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).

Uğur Uçar , născut pe5 aprilie 1987în Bakırköy , este un fotbalist turc care joacă în prezent la Istanbul Bașakșehir .

Biografie

Cariera națională

Uğur Uçar a fost antrenat la clubul Galatasaray SK .

23 decembrie 2002, la 15 ani, a semnat primul său contract profesional în favoarea Galatasaray SK .

31 ianuarie 2004, la 16 ani, a jucat primul său joc pentru echipa de juniori Galatasaray SK PAF împotriva Gaziantepspor PAF , pentru o victorie cu 6-1 pe teren propriu.

7 martie 2004, la 16 ani, a jucat primul său meci pentru prima echipă Galatasaray SK împotriva lui Adanaspor A.Ș. înlocuind Hasan Sas în 83 - lea  minut pentru o victorie 3-2 la domiciliu. Dar în timpul sezonului 2003-2004, a jucat doar 7 minute cu prima echipă din cauza vârstei sale foarte mici.

28 ianuarie 2005, la vârsta de 17 ani, a jucat primul său meci ca titular cu Galatasaray SK împotriva Konyaspor , pentru o victorie în deplasare cu 2-0 în Konya .

11 mai 2005La vârsta de 18 ani, a jucat meciul istoria finală a Cupei în Turcia împotriva echipei Fenerbahçe SK la întoarcerea la 46 - lea  minut în loc de Orhan Ak pentru o victorie a Galatasaray SK 5-1 , la Stadionul Olimpic Atatürk .

La sfârșitul sezonului 2004-2005, echipa sa din Galatasaray SK s-a clasat pe locul trei în Campionatul Turc de Fotbal .

15 septembrie 2005, la vârsta de 18 ani, a jucat primul său meci european al Cupei UEFA cu Galatasaray SK împotriva lui Tromsø IL , într-o pierdere cu 1-0 în deplasare.

27 octombrie 2005, la 18 ani, a marcat primul său gol pentru Galatasaray SK împotriva lui Mersin Idman Yurdu în Cupa Turciei , pentru o victorie cu 4-0 pe teren propriu.

La sfârșitul sezonului 2005-2006, a fost încoronat campion turc cu Galatasaray SK pentru prima dată în carieră.

31 august 2006, la 19 ani, a fost împrumutat Kayserispor , o echipă turcă din Premier League pentru un sezon, pentru a câștiga mai multă experiență. 9 septembrie 2006El a jucat primul său joc în tricoul Kayserispor revenind la 74 - lea  minut în loc de Bülent Bölükbașı împotriva Genclerbirligi SK , la egalitate 0-0 acasa cu Kayseri . La sfârșitul sezonului 2006-2007, echipa sa a terminat pe locul cinci, iar la rândul său a avut un sezon foarte bun. Prin urmare, împrumutul său este foarte benefic pentru el.

Pentru sezonul 2007-2008, în vârstă de 20 de ani, s-a întors la clubul Galatasaray SK . Pana cand18 februarie 2008, a jucat o performanță superbă în apărarea lui Galatasaray SK , dar în acea zi, pe teren înghețat împotriva lui Konyaspor , a suferit o accidentare la picior care l-a privat de restul sezonului. La sfârșitul sezonului 2007-2008, a fost încoronat din nou campion turc cu Galatasaray SK , care a fost al doilea titlu de ligă din cariera sa.

Cariera internațională

Uğur Uçar se joacă cu selecțiile turcești de -16 ani , -17 ani , -18 ani , -19 ani , -20 ani și în cele din urmă -21 ani .

16 iulie 2002, a primit prima selecție cu Turcia sub 16 împotriva României sub 16 , pentru o victorie în deplasare cu 4-1 la Ploiești .

7 ianuarie 2003, a primit prima selecție cu Turcia -17 ani împotriva Belgiei -17 ani , pentru o victorie cu 2-1 acasă la Söke .

8 iunie 2004, a primit prima selecție cu Turcia -18 ani împotriva Croației -18 ani , pentru o remiză 2-2 în deplasare.

1 st luna septembrie 2004 de, a primit prima selecție cu Turcia -19 ani împotriva Ungariei -19 ani , pentru o înfrângere cu 1-0 în deplasare.

18 mai 2005, primește prima selecție cu Turcia U20 împotriva Siriei U20 , pentru o remiză 0-0 acasă.

17 august 2005, a primit prima selecție cu Turcia U21 împotriva Bulgariei U21 , pentru o remiză cu 3-3 în deplasare.