Premii
Titularul titlului Costa Rica (2)
Câştigător Niciun câștigător desemnat

Navigare

Scopul 1988 CONCACAF pre-olimpic turneu a fost de a desemna cele 2 națiuni calificate , în America de Nord, America Centrală și zona Caraibelor pentru a participa la turneul de fotbal finală , jucat la Jocurile Olimpice de la Seul din 1988 .

Turneele de calificare CONCACAF și turneul preolimpic au avut loc de la 25 ianuarie 1987 la 29 mai 1988și a permis Statelor Unite și Mexicului să se califice la turneul olimpic, acestea din urmă fiind însă descalificate și înlocuite de Guatemala . Ultimii șase participanți la runda finală continentală care acordă două locuri de calificare au fost împărțiți în două bazine și stabiliți în cele trei zone reunind cele 16 națiuni înregistrate la sfârșitul unui sistem de eliminare directă jucat într- un meci cu două sensuri , jucând dacă este necesar timp suplimentar și, dacă este necesar, o penalizare schimb de focuri , în cazul în care cele două echipe sunt încă legată la sfârșitul timpului suplimentar. Surinam a renunțat în cele din urmă de participare.

Țări calificate

Datele Locație Locuri Calificat
de 25 ianuarie 1987
2 Statele Unite Mexic Guatemala

Formatul calificărilor

În sistemul eliminatoriu cu meciurile de acasă și în deplasare, în cazul unei egalități perfecte în scorul cumulativ al celor două meciuri, se aplică următoarele măsuri:

În etapele de calificare a grupelor disputate în cadrul sistemului de campionat, în cazul unei egalități în puncte între mai multe echipe la sfârșitul ultimei zile, următoarele criterii sunt aplicate în ordinea indicată pentru a stabili clasificarea lor:

Hamilton , Bermuda
Lugo  (clasele) Gol marcat după 81 de minute81 - lea ( csc )
Wade Gol marcat după 90 de minute90 th
( 0 - 1 ) de la Torre  (in) Gol marcat după 12 minute12 e Spectatori: 1.500
Arbitri: Domingo Pérez
Williams Portar- Q. Simmons, Richardson, L. Simmons, D. Brown  (în) - Stowell, Thompson  (în) , Bascome , Hill ( 67 a  Wade) - Swan, Dill ( 67 a  Musom) ÎnlocuitA venit după 67 de minuteÎnlocuitA venit după 67 de minute Echipe Pineda  (es) Portar - Lugo  (es) , Zavala, Cruz , Servín - Fernández, Romero , Mendizábal ( 83 e Luna (en) ), Galindo - Lira , de la Torre (en) ( 46 e Hernández ) ÎnlocuitA venit după 83 de minute   ÎnlocuitA venit după 46 de minute
13 mai 1987 Mexic 6 - 0 Bermuda Estadio Nemesio Díez
Toluca , Mexic
de la Torre  (en) Gol marcat după 1 minut1 st Gol marcat după 45 de minute 45 e Gol marcat după 60 de minute 60 e
Galindo Gol marcat după 47 de minute47 e Gol marcat după 81 de minute 81 e
Cruz Gol marcat după 71 de minute71 e
( 2 - 0 ) Spectatori: 30.000 de
arbitri: Edward Bellion
Ledesma  (ES) Portar - Servín , Quirarte , Zavala, Herrera  (en) - Cruz , Fernández, Galindo - Hernández , de la Torre  (en) ( 68 - lea Lira ), Mendizábal ( 46 th  ?) ÎnlocuitA venit după 68 de minute ÎnlocuitA venit după 46 de minute Echipe Williams Portar- Richardson, D. Brown  (în) , Wade (al 14- lea  mărar), L. Simmons, Simmons Q. (al 74- lea  castel) - Thompson (în) , L. Brown, Swan Hill - Stowell ÎnlocuitA venit după 14 minuteÎnlocuitA venit după 74 de minute
23 mai 1987 Canada 2 - 0 Statele Unite Stadionul național  (ro)
Saint-Jean de Terre-Neuve , Canada
Mitchell Gol marcat după 6 minute6 e
Odinga  (in) Gol marcat după 51 de minute51 e
( 1 - 0 ) Spectatori: 7.025
Arbitru: Anthony Clift
Habermann Portar - James , Kern  (en) , Moore , Hughes  (en) - Odinga  (en) , Ragan , Lowery - Ianiero  (en) , Catliff (al 9- lea Bunbury ), Mitchell (al 66- lea Pakos ) ÎnlocuitA venit după 9 minute ÎnlocuitA venit după 66 de minute  Echipe Vanole Portar - Krumpe , Trittschuh , Windischmann , Bliss - Caligiuri , Gabarra  (en) , Harkes - Eichmann ( 66 th Klopas ), Goulet , Gjonbalaj (en) ( 66 th Murray ) ÎnlocuitA venit după 66 de minute  ÎnlocuitA venit după 66 de minute
Raport
Vanole Portar - Windischmann , Krumpe , Trittschuh , Doyle , Bliss - Borja  (en) ( 63 e Eichmann ), Gabarra (en) , Harkes - Murray , GouletÎnlocuitA venit după 63 de minute   Echipe Habermann Portar - James ( Hooper ), Kern (en) , Moore , Hughes (en) - Odinga (en) , Ragan , Miller - Ianiero (en) , Catliff (  Domazetis), MitchellÎnlocuitÎntre     ÎnlocuitÎntre
Zona America Centrală ( UNCAF )
Panama 3 - 4 Salvador 1 - 1 2 - 3
Honduras 3 - 4 Guatemala 1-2 2 - 2

19 aprilie 1987 Panama 1 - 1 Salvador Estadio Revolución
Panama , Panama
Mendieta  (în) Gol marcat după 87 de minute87 e ( 0 - 1 ) Palacios  (în) Gol marcat după 26 de minute26 e Spectatori: 3.000 de
arbitri: José Víctor Chinchilla
Cáceres Portar- Walter, Barrios, Poyatos  (en) , Julio - Reid, González, Piggott  (en) - R. Guevara  (en) , Mendieta  (en) , P. Guevara Echipe Mora Portar - Lucero, Orellana, Fagoaga , Díaz - Huezo , Pantoja, Pacheco, Rugamas , Canales  (en) - Palacios  (en)
17 mai 1987 Salvador 3 - 2 Panama Estadio de Cuscatlán
San Salvador , Salvador
Rugamas Gol marcat după 8 minute8 e
S. Coreas  (en) Gol marcat după 45 de minute45 e Gol marcat după 68 de minute 68 e
( 2 - 0 ) R. Guevara  (en) Gol marcat după 52 de minute52 th Gol marcat după 79 de minute 79 - lea Arbitru: Jorge Urías
Mora Portar - Cartagena, Rodríguez , Orellana, Portillo - Perla, Rugamas , Huezo , Canales  (en) - Palacios  (en) (  López), S. Coreas (en) (  Pacheco) ÎnlocuitÎntre ÎnlocuitÎntre Echipe Cáceres Portar- Baris, Julio, Poyatos  (en) , Walter - R. Guevara  (en) , Gutiérrez - Valdés , P. Guevara, Piggott  (en) , UMANIEGO
17 mai 1987 Honduras 1-2 Guatemala Estadio Nacional
Tegucigalpa , Honduras
Smith  (în) a Gol marcat după 7 minute7- a ( 1 - 1 ) Monzón Gol marcat după 43 de minute43 rd
Chacón Gol marcat după 84 de minute84 th
Arbitraj: Berny Ulloa Morera
Echipe Monzón 65 - leacard rosu
31 mai 1987 Guatemala 2 - 2 Honduras Estadio Mateo Flores
Guatemala , Guatemala
? Gol marcat după 53 de minute53 e ( Pen. )

( ? -? ) Arbitraj: Roberto Hernández
22 februarie 1987 Guyana 30 Bahamas Bourda Cricket Ground  (ro)
Georgetown , Guyana
( ? -? ) Arbitraj: Richard Ramcharan (hu)
22 martie 1987 Barbados 0 - 0 Jamaica Stadionul Național Barbados  (în)
Bridgetown , Barbados
( 0 - 0 ) Spectatori: 5.000 de
arbitri: Gerald Laurie
5 aprilie 1987 Jamaica 0 - 1 Barbados Independence Park
Kingston , Jamaica
( 0 - 1 ) Sala Gol marcat după 38 de minute38 e Arbitraj: Osvaldo Bréa Ramos
26 aprilie 1987 Antigua si Barbuda 1 - 1 Republica Dominicană Antigua Recreation Ground  (ro)
Saint John's , Antigua și Barbuda
Deterville Gol marcat după 59 de minute59 th ( 0 - 0 ) Nova Gol marcat după 67 de minute67 a Arbitraj: Richard Ramcharan (hu)
3 mai 1987 Republica Dominicană 0 - 0 Antigua si Barbuda Estadio Olímpico Juan Pablo Duarte

Port-of-Spain , Trinidad și Tobago
Blaggrove Gol marcat după 11 minute11 - lea ( CSC )
P. Jones  (in) Gol marcat după 33 de minute33 e
( 2 - 0 ) Arbitraj: Berny Ulloa Morera
Maurice - Williams (en) , Morris, Francis, K. Jones - Fraser, Streete, Latapy , Faustin (de) - P. Jones (en) , Denoon ( Charles (en) ) Portar Căpitan   ÎnlocuitÎntre   Echipe Blaggrove Portar- Blunt, Gibbons Hall, Niles - Ellis, Forde  (în) ,, Alleyne - Nicholls ClarkeCăpitan
24 mai 1987 Barbados 1 - 1 Trinidad și Tobago Stadionul Național Barbados  (în)
Niles Gol marcat după 42 de minute42 nd ( 1 - 1 ) Faustin  (de) Gol marcat după 41 de minute41 e Spectatori: 7.000 de
arbitri: Humphrey Ignacio
Blaggrove Portar- Blunt Holder Hall, Niles - Lewis ( 66 th  Sealy), Forde (in) , Goddard, Alleyne - Nicholls ( 46 th  Richards), ClarkeÎnlocuitA venit după 66 de minute ÎnlocuitA venit după 46 de minuteCăpitan Echipe Maurice - Williams (ro) , Morris, Francis, K. Jones - Fraser, Streete, Latapy , Faustin (de) - P. Jones (ro) , Denoon ( 74 e  Alibey) Portar Căpitan   ÎnlocuitA venit după 74 de minute
31 mai 1987 Guyana 4 - 0 Republica Dominicană Bourda Cricket Ground  (ro)
Maxwell Forde Alphonso Jr.Gol marcat
Gol marcat
Gol marcatGol marcat
( ? -? ) Arbitraj: John Melville
GA Williams Portar- Archer Căpitan, Taylor, S. Williams, Bowen - Barnwell, Gordon ,? - Maxwell, Alphonso Jr., Forde Echipe
7 iunie 1987 Republica Dominicană 1-2 Guyana Estadio Olímpico Juan Pablo Duarte
? Gol marcat ( ? -? ) S. Williams ?Gol marcat
Gol marcat
Arbitraj: Omar Tribulo Monson

Turneul final

Grupa 1 Clasament
Rang Echipă Pct J G NU P Bp Bc Diff Rezultate (▼ dom., ► ext.)
1 Statele Unite 8 4 4 0 0 13 4 +9 Statele Unite 4-1 4-1
2 Trinidad și Tobago 2 3 1 0 2 2 5 -3 Trinidad și Tobago 0-1 -
3 Salvador 0 3 0 0 3 3 9 -6 Salvador 2-4 0-1
5 septembrie 1987 Statele Unite 4 - 1 Trinidad și Tobago St. Louis Soccer Park
Goulet Gol marcat după 39 de minute39 - lea Gol marcat după 79 de minute 79 - lea Gol marcat după 89 de minute 89 - lea
Stollmeyer Gol marcat după 61 de minute61 - lea
( 1 - 0 ) Fonrose Gol marcat după 59 de minute59 th Spectatori: 3.109
Arbitru: José Víctor Chinchilla
Vanole Portar - Windischmann Căpitan , Banks , Trittschuh , Crow , Bliss ( 67 th Davis ) - Perez , Stollmeyer , Kain (en) - Klopas ( 65 th Hantak (en) ), GouletÎnlocuitA venit după 67 de minute  ÎnlocuitA venit după 65 de minute   Echipe Lovel Portar- Williams  (ro) , Morris, Waterman, K. Jones - Streete ( 82 nd  Francis), Latapy , Charles (ro) , De Silva - Lewis (ro) , Fonrose ( 70 e P. Jones (ro) ) ÎnlocuitA venit după 82 de minute  ÎnlocuitA venit după 70 de minute
20 septembrie 1987 Trinidad și Tobago 0 - 1 Statele Unite Queen's Park Oval
Portul Spaniei , Trinidad și Tobago
( 0 - 0 ) Perez Gol marcat după 56 de minute56 - lea ( pen. ) Spectatori: 12.000 de
arbitri: Rolando Paz
Raport
Maurice Portar- Williams  (en) , Morris, Francis - Latapy , De Silva, Charles  (en) ( 65 th Skeene (en) ), Faustin (de) - P. Jones (en) , Lewis (en) , Fonrose ( 56 th  Hudder) ÎnlocuitA venit după 65 de minute     ÎnlocuitA venit după 56 de minute Echipe Variola Portar - Windischmann Căpitan , bănci , Trittschuh , Crow , Bliss - Stollmeyer ( 46 e Davis ), Gabarra (en) , Krumpe - Perez ( 85 e Eichmann ) GouletÎnlocuitA venit după 46 de minute  ÎnlocuitA venit după 85 de minute
18 octombrie 1987 Salvador 2 - 4 Statele Unite Estadio de Cuscatlán
Rodríguez Gol marcat după 30 de minute30 e ( Pen. )
Canales  (in) Gol marcat după 71 de minute71 e
( 1 - 3 ) Goulet al Gol marcat după 4 minute4- lea
Klopas al Gol marcat după 10 minute10- lea
Perez al Gol marcat după 19 minute19- lea al Gol marcat după 65 de minute 65- lea
Spectatori: 45.000 de
arbitri: Derek Douglas
Raport
C. Rivera Portar- N. Rivera, Rodríguez , Orellana, Estrada ( 59 e  López) - Huezo , Pacheco, Perla, C. Coreas - Canales (en) , Palacios (en)ÎnlocuitA venit după 59 de minute   Echipe Vanole Portar - Windischmann , Doyle , Trittschuh , Crow , Bliss - Davis Căpitan , Krumpe , Perez - Klopas , Goulet ( 56 e Kerr Jr. (ro) ) ÎnlocuitA venit după 56 de minute
15 mai 1988 Salvador 0 - 1 Trinidad și Tobago Estadio de Cuscatlán
( 0 - 0 ) Cornean Gol marcat după 52 de minute52 nd Spectatori: 25.000 de
arbitri: David Brummitt
Rosales Portar- Lazo ( Burgos (en) ), Trigueros (en) , Cárcamo , Chachagua - Rivera , Cartagena, García - Alfaro, Contreras (  Ventura), Zapata ÎnlocuitÎntre   ÎnlocuitÎntre Echipe Maurice Portar- Francis, Lawrence, Morris, Faustin  (de) - Williams  (en) , Jamerson ( Lewis (en) ), Charles (en) - Allen (  Kenwick), Skeene (en) , Corneal ÎnlocuitÎntre   ÎnlocuitÎntre
25 mai 1988 Statele Unite 4 - 1 Salvador Kuntz Memorial Soccer Stadium  (en)
Indianapolis , Statele Unite
Goulet Gol marcat după 8 minute8 th Gol marcat după 24 de minute 24 th
Davis Gol marcat după 88 de minute88 th
Lazo Gol marcat după 90 de minute90 th ( csc )
( 2 - 0 ) Zapata Gol marcat după 59 de minute59 th Spectatori: 9.529
Arbitraj: Edgardo Codesal Méndez
Vanole Portar - Diffley  (en) , Trittschuh , Doyle , Krumpe - Davis Căpitan , Ramos ( 63 e Borja (en) ), Murray , Gabarra (en) - Goulet , VermesÎnlocuitA venit după 63 de minute    Echipe Rosales Portar- Trigueros  (en) , Cárcamo ( 68 e  Alfaro), Estrada, Chachagua - Contreras ( 46 e  Ayala), García, Rivera , Borja - Zapata, Lazo ÎnlocuitA venit după 68 de minuteÎnlocuitA venit după 46 de minute card rosu card rosu
Rivera  (in) Gol marcat după 19 minute19 e
Chacon Gol marcat după 24 de minute24 e Gol marcat după 64 de minute 64 e Gol marcat după 72 de minute 72 e
Westphal Gol marcat după 41 de minute41 e Gol marcat după 58 de minute 58 e
( 3 - 0 ) Spectatori: 5.000
Arbitru: Rex Osborne
Raport
Jérez  (ro) Portar - Hernández, Monge, Monzón , Rivera  (ro) , Funes - Ceballos ( 65 e Castañeda ), Solórzano - Chacón, Westphal , Pérez (ro) ( 72 e  Vargas) ÎnlocuitA venit după 65 de minute  ÎnlocuitA venit după 72 de minute Echipe GA Williams Portar- Bowen, S. Williams, Archer Căpitan, Murray, Maxwell - Gordon, Hinckson - Arjoon, Barnwell, Forde (  Londra) ÎnlocuitÎntre
25 octombrie 1987 Guyana 0 - 3 Guatemala Estadio del Ejército
( 0 - 1 ) Chacón Gol marcat după 19 minute19 th Gol marcat după 55 de minute 55 th
Pérez  (en) Gol marcat după 60 de minute60 th
Prezență: 8.000
Arbitru: Gord Arrowsmith (ro)
Raport
GA Williams Portar- Gibbons (  Bowen), S. Williams, Archer , O'Choa - Gordon, Maxwell, Hinckson - Kistoo, Barnwell (  Forde), Arjoon ÎnlocuitÎntreCăpitanÎnlocuitÎntre Echipe Jérez  (ro) Portar - Hernández, Monzón (  Betancourt), Monge, Rivera (ro) - Ceballos, Solórzano, Funes - Westphal , Chacón (  Vargas), Pérez (ro)ÎnlocuitÎntre ÎnlocuitÎntre
2 decembrie 1987 Guyana 0 - 9 Mexic Stadionul Santa Ana  (în)
Santa Ana , Statele Unite
( 0 - 4 ) Flores Gol marcat după 29 de minute29 e
de la Torre  (en) Gol marcat după 32 de minute32 e Gol marcat după 50 de minute 50 e
Hernández Gol marcat după 38 de minute38 e
Galindo Gol marcat după 42 de minute42 e Gol marcat după 59 de minute 59 e
Hernández Gol marcat după 69 de minute69 e
Quirarte Gol marcat după 72 de minute72 e
Hermosillo Gol marcat după 88 de minute88 e
Arbitraj: Felix Fuksmann
GA Williams Portar- S. Williams, Archer Căpitan, O'Choa, Maxwell, Ashton Taylor, Barnwell, Forde - Arjoon, Cummings, Gordon Echipe Larios Portar - Hernández , Quirarte , Cruz , España - Muñoz ( 67 e Jiménez (en) ), Negrete , Galindo - Hernández , de la Torre (en) ( 67 e Hermosillo ), FloresÎnlocuitA venit după 67 de minute   ÎnlocuitA venit după 67 de minute
9 decembrie 1987 Mexic 2 - 0 Guyana Estadio Andrés Quintana Roo
Cancún , Mexic
( necontestat )
3 februarie 1988 Mexic 2 - 1 Guatemala Estadio Nemesio Díez
de la Torre  (in) Gol marcat după 41 de minute41 e
Flores Gol marcat după 42 de minute42 e
( 2 - 0 ) Pérez  (în) Gol marcat după 90 de minute90 e Spectatori: 30.000 de arbitri
: Lennox Sirjuesingh
Larios Portar - España , Quirarte , Muñoz , Díaz  (en) - Dávalos  (en) ( 69 e Jiménez (en) ), Negrete , Galindo - Hernández , Flores , de la Torre (en) ( 76 e Hermosillo ) ÎnlocuitA venit după 69 de minute   ÎnlocuitA venit după 76 de minute  Echipe Menjívar Portar- Rodríguez ( 46 e  Girón), Wellmann , Monzón , Rivera (en) - Solórzano, Ceballos, Funes , Chacón ( 82 e Castañeda ) - Westphal , Pérez (en)ÎnlocuitA venit după 46 de minute ÎnlocuitA venit după 82 de minute
14 februarie 1988 Guatemala 0 - 3 Mexic Estadio del Ejército
( 0 - 1 ) Galindo Gol marcat după 6 minute6 - lea ( pen. )
Flores Gol marcat după 49 de minute49 th
Javier Aguirre Gol marcat după 56 de minute56 th
Spectatori: 18.000 de
arbitri: Osvaldo Bréa Ramos
Raport
Menjívar Portar- Girón ( 46 e  Paredes), Wellmann , Monzón , Rivera (ro) - Solórzano, Ceballos, Castro, Funes - Westphal , Pérez (ro)ÎnlocuitA venit după 46 de minute   Echipe Larios Portar - España , Quirarte , Esparza  (en) , Servín - Muñoz , Aguirre , Negrete , Galindo - Flores ( 76 e Cruz ), HernándezÎnlocuitA venit după 76 de minute

Note și referințe

Note

1. Le30 iunie 1988, FIFA exclude Mexicul de la orice competiție oficială pentru o perioadă de doi ani din cauza neregulilor comise în timpul Campionatului de fotbal sub 20 de Nord, Central și Caraibe organizat înAprilie 1988în Guatemala , el falsificase într-adevăr documentele de identitate a patru jucători mai în vârstă, iar FIFA a confirmat5 iulie 1988Guatemala va înlocui Mexicul la Seul .
  2. Republica Dominicană califică sub deplasare regula goluri .
  3. Meciul este acordat Mexicului 2-0 pe covorul verde după ce federația din Guyana a refuzat să joace meciul invocând „probleme administrative”, cincisprezece jucători ai echipei „au dispărut” într-adevăr în timp ce erau în California și10 decembrie 1987, FIFA a anunțat că federația din Guyana va fi amendată cu 10.000 de  franci elvețieni și ar trebui să compenseze federația mexicană pentru cheltuielile sale de aproximativ 100.000 de  dolari .

Referințe

1. (în) „  Jocuri din XXIV. Olimpiada. Turneul de calificare Olimpiada de fotbal (Seoul, Coreea de Sud, 1988)  ” , RSSSF ,1 st martie 2018(accesat pe 12 februarie 2020 )
  2. (în) "  Jocurile Olimpice 24 Seul 1988 - Fotbal, Raport tehnic  " [PDF] , FIFA ,1988(accesat pe 12 februarie 2020 )
  3. (de) "  Sonderausgabe Fussball-Season 1987/88  " [PDF] , Deutsches sportecho / Die neue Fußballwoche Fuwo , Berlin,August 1987( ISSN  0323-6420 , accesat la 15 martie 2020 ) , p.  17
  4. (în) „  Calificări olimpice masculine CONCACAF 2012  ” pe issuu.com , CONCACAF ,18 decembrie 2013(accesat la 11 noiembrie 2019 ) , p.  36