Turneul de fotbal feminin al Jocurilor Olimpice de vară 2020

Acest articol sau secțiune conține informații despre o competiție sportivă în desfășurare.

Textul se poate schimba pe măsură ce evenimentul progresează, este posibil să nu fie actualizat și să nu aibă perspectivă.
Nu ezitati sa participe prin citarea surselor .

Această pagină a fost modificată ultima dată pe 27 iulie 2021, la 22:27.

Navigare

2020 Jocurile Olimpice de vară turneul de fotbal feminin are loc la șapte stadioane situate în șase japonezi orașe . Inițial programată de la 21 iulie la5 august 2020, turneul este amânat de la Jocuri până în 2021 din cauza pandemiei Covid-19 și este reprogramat din 21 iulie până în6 august 2021.

Federațiile afiliate FIFA participă prin echipele lor feminine la probele de calificare. Unsprezece echipe se alătură Japoniei , țara gazdă a competiției, pentru a concura în turneul final.

Pregătirea evenimentului

Locuri de concurs

Șapte stadioane din șase orașe japoneze găzduiesc meciurile celor două turnee olimpice.

Tokyo Saitama Yokohama
Stadionul olimpic național Stadionul Tokyo Stadionul Saitama Stadionul Internațional Yokohama
Capacitate: 60.016
Capacitate: 49.000
Capacitate: 62.000
Capacitate: 70.000
KokuritshuKasumigaoka-5.JPG Stadionul Ajinomoto 20101120.JPG Stadionul Saitama Panorama.jpg NISSANSTADIUM20080608.JPG
Kashima Turneul de fotbal feminin al Jocurilor Olimpice de vară 2020 este pe pagina Japonia. Yokohama Saitama Rifu Tokyo Kashima Sapporo

Echipe calificate

Fiecare comitet olimpic național poate înscrie o singură echipă în competiție.

Evenimentele de calificare pentru turneul de fotbal feminin pentru Jocurile Olimpice au loc de laaprilie 2018 La Martie 2021. Ca națiune gazdă, Japonia se califică din oficiu, în timp ce celelalte echipe trec prin modalități de calificare continentale contestate.

Majoritatea confederațiilor folosesc un format de turneu preolimpic pentru a determina echipe calificate, cum ar fi AFCCAFCONCACAF  și OFC . Există totuși două excepții, pentru UEFA, ale cărei prime trei echipe europene din Cupa Mondială din  2019  se califică și  CONMEBOL , care califică câștigătoarea Copa America feminină din 2018 .

Este programat un play-off între finalista din calificările din zona Africa și subcampioana Cupei Americane feminine din 2018 .

Turneu de calificare Datat Loc Locuri Calificat
Țara organizatoare 1 Japonia
Feminin Copa America 2018 4-22 aprilie 2018 Chile 1 Brazilia
Cupa de fotbal feminin Oceania 2018 18 noiembrie-1 st decembrie 2018 Noua Caledonie 1 Noua Zeelanda
Cupa Mondială Feminină FIFA 2019 (zona UEFA ) 7 iunie-7 iulie 2019 Franţa 3 Marea Britanie Olanda Suedia

Calificările zonei Africa 1 st aprilie 2019 - 22 ianuarie 2020 Itinerant 1 Zambia
Turneul preolimpic feminin CONCACAF 2020 28 ianuarie - 9 februarie 2020 Statele Unite 2 Canada Statele Unite
Turneul preolimpic feminin AFC 2020 6-11 martie 2020 & 19-24 februarie 2021 Itinerant 2 Australia China
Barajul CAF - CONMEBOL 10-13 aprilie 2021 Itinerant 1 Chile
Total 12

Jucătoare de sex feminin

Turneul feminin este un turneu internațional fără restricții de vârstă. De obicei, fiecare națiune trebuie să prezinte o echipă formată din optsprezece jucători obișnuiți și patru jucători de rezervă. Cu toate acestea, din cauza pandemiei Covid-19 mai , IOC autorizează echipele să fie alcătuit din douăzeci și doi regulate jucători.

Arbitri

FIFA a selectat unsprezece triouri de arbitri de teren pentru turneul feminin, precum și douăzeci de arbitri video pentru cele două turnee.

A desena

Extragerea are loc pe 21 aprilie 2021la ora 10:00 ( UTC + 02: 00 ) la sediul FIFA din Zurich și a fost interpretat de Lindsay Tarpley și Ryan Nelsen sub supravegherea Sarai Bareman, șefa fotbalului mondial feminin. Cele douăsprezece echipe au fost împărțite în trei grupe de câte patru echipe. Gazdele japoneze au fost clasate automat în Potul 1 și repartizate în poziția E1, în timp ce echipele rămase au fost clasate în poturile lor respective pe baza Clasamentului Mondial Feminin FIFA lansat pe 16 aprilie 2021. La fel ca Marea Britanie nu este membru FIFA și, prin urmare, nu are clasament, a fost clasat pe baza clasamentului FIFA al Angliei, care s-a calificat în numele Marii Britanii. Niciun grup nu poate conține mai multe echipe din fiecare confederație.

Distribuirea echipelor înainte de extragere (între paranteze clasamentul mondial al fiecărei selecții înainte de competiție)
Potul 1 Potul 2 Borcanul 3 Ghiveciul 4
Japonia ( 11 mii ) Suedia (a 5- a ) Canada (a 8- a ) Noua Zeelandă ( 22 mii )
Statele Unite ( 1 st ) Marea Britanie (a 6- a ) Australia ( 9 - lea ) Chile ( 37 th )
Olanda (a 3 -a ) Brazilia (a 7- a ) China ( 14 mii ) Zambie ( 104 e )

Prima runda

Primele două din fiecare grupă, precum și cele mai bune două treimi se califică în sferturile de finală.

Fiecare echipă primește trei puncte pentru o victorie și una pentru o remiză. În caz de egalitate de puncte într-un grup, echipele sunt separate astfel:

1. cea mai bună diferență de goluri;
  2. cel mai mare număr de goluri marcate;
  3. cel mai mare număr de puncte obținute în meciurile grupelor dintre echipele în cauză;
  4. diferența de gol specială în meciurile de grup dintre echipele în cauză;
  5. cel mai mare număr de goluri marcate în meciurile grupelor dintre echipele în cauză;

Grupa E

rezumat

La ora 16.30 a început meciul de deschidere dintre Marea Britanie la Sapporo Dome, la aproape 1.200  km nord de Tokyo , care a revenit la nouă ani după Jocurile de la Londra din 2012, după reconstituirea unei echipe britanice în 2018 , în Chile, care este participând pentru prima dată în istoria sa la turneul olimpic. Într-un stadion gol din cauza sesiunii închise decise de CIO pentru toate competițiile, jucătorii celor două echipe se lasă într-un genunchi înainte de începerea jocului pentru a sprijini lupta împotriva discriminării rasiale și în special a celor negri. Mișcarea Lives Matter . În mare parte dominatoare, britanicii a deschis scorul în 18 - lea minut de joc prin intermediul lui Ellen White , care a luat mingea de cap de Lauren cânepă . Superioară din toate punctele de vedere, Marea Britanie dublează scorul la cincisprezece minute de la finalul meciului. Ellen White a marcat al doilea gol după ce ia luat o centrare de la Lucy Bronze , coechipierul ei din Manchester City .

Al doilea meci din grupa E, al patrulea al zilei, marchează intrarea în funcțiune a echipei țării gazdă , recent câștigătoare a Cupei Asiei 2018 , împotriva Canadei , medaliată cu bronz în cele două ediții anterioare de la Londra în 2012, apoi la Rio de Janeiro în 2016 . Echipa America de Nord începe jocul perfect prin deschiderea scorul în 6 - lea minut în urma unui șut de la Christine Sinclair , care stie sa 300 mii de selecție, după ce balonul a fost de pe bara de pe prima încercare. Într-un joc echilibrat care a fost distractiv de urmărit, Japonia a câștigat un penalty la începutul reprizei a doua, în urma unui fault al portarului canadian Stephanie Labbé . Aceasta din urmă reușește să oprească încercarea lui Mina Tanaka și își menține echipa în frunte, dar va fi forțată să părăsească terenul din cauza durerii din umărul stâng. În acest proces, Janine Beckie a marcat un al doilea gol pentru Canada, a refuzat o poziție de ofsaid. La sfârșitul jocului, Mana Iwabuchi a reușit să egaleze cu un șut cu piciorul drept din afara suprafeței de pedeapsă și a oferit astfel remiza în Japonia.

Prima întâlnire din a doua zi îi pune pe canadieni împotriva chilienilor. Foarte repede, Canada își pune adversarul sub presiune și obține mai multe situații pentru a înscrie un prim gol, care totuși va fi refuzat pentru că împins în poartă cu mâna de Kadeisha Buchanan . Zece minute mai târziu, în urma unui fault al fundașului chilian Daniela Pardo în suprafața de pedeapsă, Canada a obținut un penalty care a fost însă ratat de Janine Beckie, șutul său lovind stâlpul din stânga. Nu a fost până la 39 - lea minut pentru a vedea America de Nord a deschis scorul după un șut de la Janine Beckie care primește o minge împinsă de Christiane Endler , portarul chilian. Întorcându-se din vestiar, Janine Beckie și-a marcat cel de-al treizeci și treilea gol de selecție după ce a driblat-o pe portarul advers. La 57 - lea minut, Chile ajunge la rândul său , o pedeapsă pentru un fault pe Shelina Zadorsky și taie conducerea prin mijlocașul Karen Araya . În urma acestui obiectiv, jocul este echilibrat și Chile încearcă să revină la scor, în zadar, în ciuda unei lovituri pe stâlp la sfârșitul meciului.

Al doilea afiș se opune Marii Britanii, în fruntea clasamentului după victoria inaugurală, în Japonia. În parte, la un ritm scăzut, abia în minutul 74 s- a văzut Marea Britanie deschizând scorul după o lovitură de cap a lui Ellen White care a preluat o pasă de la Lucy Bronze. În ciuda unei bune calități tehnice, japonezii au reușit foarte puțin să depășească apărarea britanică, care a controlat sfârșitul jocului, chiar nereușind să înscrie un al doilea gol, lovitura lui Caroline Weir pășunând transversala. Mulțumită acestui succes, echipa Marii Britanii își asigură din al doilea meci calificarea în sferturile de finală ale turneului olimpic.

Clasament Clasament
Rang Echipă Pct J G NU P Bp Bc Diff
1 Marea Britanie 7 3 2 1 0 4 1 +3
2 Canada 5 3 1 2 0 4 3 +1
3 Japonia 4 3 1 1 1 2 2 0
4 Chile 0 3 0 0 3 1 5 -4

Echipe calificate; Pct = puncte; J = jucat; G = câștigat; N = zero; P = pierdut;
Bp = obiective pentru; Bc = goluri împotriva; Diff  = diferență de gol.

Chibrituri

Grupa F

rezumat

La mai mult de 360  km nord de Tokyo, pe stadionul Miyagi din Rifu , primul meci din grupa F vede echipa din China , sfert de finalistă a ultimelor Jocuri Olimpice , înfruntându-se cu cea a Braziliei , câștigătoare a ultimei Copa. America și a patra în turneul olimpic de la Rio de Janeiro. Cu mult peste adversarul lor, brazilianul începe perfect meciul cu două goluri în primele douăzeci de minute de meci datorită căpitanului Marta și atacului Courage North Carolina , Debinha . Dominând pe tot parcursul meciului, Brazilia încurajează scorul de trei ori la finalul jocului prin Marta, Andressa din penalty și Beatriz . Datorită celor două goluri ale sale, Marta devine primul jucător care înscrie în cinci ediții ale Jocurilor Olimpice, în timp ce coechipierul ei Formiga este primul care participă la șapte ediții consecutive ale turneului olimpic.

rezumat

Campionii mondiali americani 2015 și 2019 , favoriți pentru victoria finală, împotriva Suediei , al treilea în ultima Cupă Mondială și medaliat cu argint în ultima Cupă Mondială, intră în competiție la ora 17.30 pe stadionul Ajinomoto din Tokyo. Jocurile de la Rio de Janeiro în 2016 . În ciuda dorinței lor de a se răzbuna în urma eliminării sale în sferturile de finală a ultimului turneu olimpic de către echipa scandinavă, americanii sunt total copleșiți de superioritatea adversarului lor. Mult mai periculos, suedezii au deschis scorul cu puțin înainte de o jumătate de oră în joc cu o lovitură de cap necrucisată a lui Stina Blackstenius . Încă dominant după pauză, Suedia unui nou gol în 54 - lea în urma unui corner luate de Stina Blackstenius care oferă o dublă. În ciuda intrării în joc a lui Megan Rapinoe și a două lovituri pe bara, americanii au primit un al treilea gol douăzeci de minute mai târziu, prin Lina Hurtig, care ajustează portarul cu o lovitură bruscă din penalty. Victoria suedeză pune capăt unei serii neînvinsă de 44 de jocuri pentru Statele Unite.

La sfârșitul acestei prime zile de competiție, echipa Australiei , sfert de finalistă în 2016 și recentă finalistă a Cupei Asiatice în 2018 , se confruntă cu vecina sa Noua Zeelandă, care participă pentru a patra oară consecutiv la Jocuri. Cupa Oceania 2018 . Matildas a luat un start ideal în această întâlnire și a deschis scorul în 20 - lea minut în urma unei pierderi din Noua Zeelandă pasă care a permis Tameka Yallop să înscrie cu o grevă transversală. Întotdeauna dominatori, australienii au marcat un al doilea gol zece minute mai târziu la un corner al lui Steph Catley condus de Sam Kerr , atacantul Chelsea . La începutul reprizei a doua, Ferns a suferit încă jocul adversarului său timp de douăzeci de minute, timp în care australienii nu au reușit să mărească scorul. Mai puțin prezentă în tabăra din Noua Zeelandă, Australia se retrage și lasă mingea adversarului său. După multe situații de gol, Gabi Rennie reușește să o înșele pe portarul australian Lydia Williams și să reducă distanța. Cu acest succes, Australia se alătură Suediei în fruntea grupei G.

A doua zi a grupei G începe cu o confruntare între primii doi din clasament: Suedia, în favoarea favoritelor americane, și Australia, victorioasă asupra Noii Zeelande, vecina insulei sale. După un început timid la meciul dintre cele doua echipe, Suedia a devenit mult mai presant și a deschis scorul în 20 - lea minut , cu o grevă de la Fridolina Rolfo poziția unui centru de indepartezi de la Sofia Jakobsson . Mult mai dominatori după deschiderea scorului, suedezii sunt însă surprinși de un centru al lui Kyah Simon preluat de Sam Kerr care egalează. Australienii au obținut apoi mai multe situații și au reușit să profite de avantaj la începutul reprizei a doua, după o lovitură de cap a lui Sam Kerr care a marcat al treilea gol al turneului. Cu toate acestea, avantajul lui Matildas durează doar patru minute, deoarece Lina Hurtig reușește să egaleze cu o lovitură la șase metri. În mare dificultate, Australia a recunoscut un nou gol al lui Fridolina Rolfö la ora cu un șut încovoiat de la intrarea în zona de penalizare, permițând scandinavilor să recâștige avantajul. În urma mai multor modificări, echipa oceaniană a reușit să obțină un penalty după intervenția arbitrului video , Tiago Martins, dar a fost oprit de Hedvig Lindahl . La sfârșitul jocului, Suedia și-a asigurat victoria cu un al patrulea gol marcat de Stina Blackstenius la o centrare a lui Kosovare Asllani . Cu acest succes, echipa suedeză asigură o calificare pentru runda următoare.

Ziua se încheie cu o întâlnire deja decisivă între echipele din Noua Zeelandă și Statele Unite, ambele învinsă în primul lor meci. Răzbunare după dezamăgirea inițială, americanii au deschis foarte repede scorul prin Rose Lavelle . Extrem de dominatoare, echipa americană a marcat un al doilea gol chiar înainte de pauză datorită unei lovituri de cap a lui Lindsey Horan . Plini de încredere, Statele Unite au înscris încă patru goluri în a doua jumătate, inclusiv două goluri împotriva echipei lor din Noua Zeelandă. Betsy Hasset salvează onoare pentru Noua Zeelandă, marcand un gol în 72 - lea , cu scorul de trei goluri la zero. Datorită acestui succes convingător, Team USA a ocupat locul al doilea în grupă și a relansat cursa pentru calificarea în sferturile de finală.

În ultima întâlnire a grupei G, Statele Unite și Australia nu au reușit să decidă, încheind jocul într-o remiză de la zero la zero, în ciuda unui număr mare de șanse de scor. În prima perioadă, cele două echipe l-au lovit, dovadă fiind lovitura capului împinsă în spate de traversa lui Mary Fowler sau golul refuzat lui Alex Morgan pentru ofsaid. După pauză, Australia preia controlul mingii și domină americanii care par să încerce să țină jocul. În ciuda acestei măiestrii, Matildas nu a reușit să câștige, dar și-a obținut calificarea în sferturile de finală ca fiind cea mai bună treime. Echipa Statelor Unite a terminat pe locul doi în Grupa G și se va confrunta cu prima din Grupa F.

Clasament

Cele mai bune două treimi sunt scrise pentru sferturile de finală. Se stabilește un clasament comparativ între echipele în cauză pentru a le desemna:

Clasament
1 Japonia 4 3 1 1 1 2 2 0
2 Australia 4 3 1 1 1 4 5 -1
Perechi de sferturi de finală Împerecheri în sferturile de finală în funcție de grupele originale din draftul primei runde