| |||
General | |||
Rasă | 49 - lea Tour du Limousin Nou Aquitaine | ||
Competiție | UCI Europe Tour 2016 2.1 | ||
Pași | 4 | ||
Datele | 16 - 19 august | ||
Distanţă | 704,2 km | ||
Țară | Franţa | ||
Locul de plecare | Limoges | ||
Punct de sosire | Limoges | ||
Începători | 172 | ||
Sosiri | 126 | ||
Rezultate | |||
Câştigător | Joey Rosskopf ( BMC Racing ) | ||
Al doilea | Sonny Colbrelli ( Bardiani CSF ) | ||
Al treilea | Hubert Dupont ( AG2R La Mondiale ) | ||
Cel mai bun alpinist | Flavien Dassonville ( HP BTP-Auber 93 ) | ||
Cel mai bun tânăr | Diego Rubio Hernández ( Caja Rural-Seguros RGA ) | ||
Cea mai buna echipa | Androni Giocattoli-Sidermec | ||
◀ 2015 | 2017 ▶ | ||
Documentație |
Cea de-a 49- a ediție a Turului Limuzinului are loc între 16 și 1619 august 2016.
Douăzeci și două de echipe participă la această ediție a Turului Limuzinului - cinci echipe profesionale , paisprezece echipe continentale profesionale și trei echipe continentale :
Turul mondial UCI | ||
---|---|---|
Numele echipei | Țară | Codificat |
AG2R La Mondiale | Franţa | ALM |
BMC Racing | Statele Unite | BMC |
FDJ | Franţa | FDJ |
Movistar | Spania | MOV |
Tinkoff | Rusia | TNK |
Echipe continentale profesionale | ||
---|---|---|
Numele echipei | Țară | Codificat |
Androni Giocattoli-Sidermec | Italia | ȘI |
Bardiani CSF | Italia | BAR |
Caja Rural-Seguros RGA | Spania | CJR |
Cofidis | Franţa | COF |
Energie directă | Franţa | DEN |
Delko-Marseille Provence-KTM | Franţa | DMP |
Drapac | Australia | CPD |
Conceptul Fortuneo-Vital | Franţa | FVC |
Gazprom-RusVelo | Rusia | GAZ |
Roompot Oranje Peloton | Olanda | ROP |
Roth | elvețian | PUTREZI |
Topsport Vlaanderen-Baloise | Belgia | TSV |
Wanty-Groupe Gobert | Belgia | WGG |
Wilier Triestina-Sud-Est | Italia | WIL |
Echipe continentale | ||
---|---|---|
Numele echipei | Țară | Codificat |
Forța Terestră | Franţa | ADT |
HP BTP-Auber 93 | Franţa | AUB |
Roubaix MEL | Franţa | RML |
Etapa | Datat | Orașe cu popas | tip | Distanță (km) | Câștigător al etapei | Lider al clasificării generale |
---|---|---|---|---|---|---|
1 st pas | 16 august | Limoges - Oradour-sur-Glane | 165,5 | Joey Rosskopf | Joey Rosskopf | |
2 e pas | 17 august | Dun-le-Palestel - Auzances | 173,5 | Maikin roman | Joey Rosskopf | |
3 e pas | 18 august | Le Lonzac - Liginiac | 179,9 | Sonny colbrelli | Joey Rosskopf | |
Al patrulea pas | 19 august | Saint-Léonard-de-Noblat - Limoges | 185,5 | Sonny colbrelli | Joey Rosskopf |
Clasificarea etapei | ||||
---|---|---|---|---|
Alergător | Țară | Echipă | Timp | |
1 st | Joey Rosskopf | Statele Unite | BMC Racing | în 3 h 55 min 26 s |
A 2 -a | Hubert Dupont | Franţa | AG2R La Mondiale | mt |
3 rd | Nicolas edet | Franţa | Cofidis | mt |
Al patrulea | Rodolfo Torres | Columbia | Androni Giocattoli-Sidermec | mt |
A 5- a | Theo Vimpere | Franţa | HP BTP-Auber 93 | + 6 s |
A 6- a | Diego Rubio Hernández | Spania | Caja Rural-Seguros RGA | + 8 s |
A 7- a | Nacer Bouhanni | Franţa | Cofidis | + 17 s |
A 8- a | Rick Zabel | Germania | BMC Racing | mt |
Al 9- lea | Carlos barbero | Spania | Caja Rural-Seguros RGA | mt |
A 10- a | Amaury Capiot | Belgia | Topsport Vlaanderen-Baloise | mt |
Clasificare generala | ||||
---|---|---|---|---|
Alergător | Țară | Echipă | Timp | |
1 st | Joey Rosskopf | Statele Unite | BMC Racing | în 3 h 55 min 16 s |
A 2 -a | Hubert Dupont | Franţa | AG2R La Mondiale | + 4 s |
3 rd | Nicolas edet | Franţa | Cofidis | + 5 s |
Al patrulea | Rodolfo Torres | Columbia | Androni Giocattoli-Sidermec | + 10 s |
A 5- a | Theo Vimpere | Franţa | HP BTP-Auber 93 | + 16 s |
A 6- a | Diego Rubio Hernández | Spania | Caja Rural-Seguros RGA | mt |
A 7- a | Fabien Doubey | Franţa | FDJ | + 24 s |
A 8- a | Igor Boev | Rusia | Gazprom-RusVelo | mt |
Al 9- lea | Julien loubet | Franţa | Conceptul Fortuneo-Vital | + 25 s |
A 10- a | Jonathan lastra | Spania | Caja Rural-Seguros RGA | + 26 s |
Clasificarea etapei | ||||
---|---|---|---|---|
Alergător | Țară | Echipă | Timp | |
1 st | Maikin roman | Rusia | Gazprom-RusVelo | în 4 h 27 min 15 s |
A 2 -a | Sonny colbrelli | Italia | Bardiani CSF | mt |
3 rd | Francesco Gavazzi | Italia | Androni Giocattoli-Sidermec | mt |
Al patrulea | Giovanni Visconti | Italia | Movistar | mt |
A 5- a | Andrea Pasqualon | Italia | Roth | mt |
A 6- a | Rafał Majka | Polonia | Tinkoff | mt |
A 7- a | Romain Feillu | Franţa | HP BTP-Auber 93 | mt |
A 8- a | Manuel Belletti | Italia | Wilier Triestina-Sud-Est | mt |
Al 9- lea | Carlos barbero | Spania | Caja Rural-Seguros RGA | mt |
A 10- a | Rick Zabel | Germania | BMC Racing | mt |
Clasificare generala | ||||
---|---|---|---|---|
Alergător | Țară | Echipă | Timp | |
1 st | Joey Rosskopf | Statele Unite | BMC Racing | în 8 h 22 min 31 s |
A 2 -a | Hubert Dupont | Franţa | AG2R La Mondiale | + 4 s |
3 rd | Nicolas edet | Franţa | Cofidis | + 5 s |
Al patrulea | Rodolfo Torres | Columbia | Androni Giocattoli-Sidermec | + 10 s |
A 5- a | Diego Rubio Hernández | Spania | Caja Rural-Seguros RGA | + 16 s |
A 6- a | Theo Vimpere | Franţa | HP BTP-Auber 93 | mt |
A 7- a | Sonny colbrelli | Italia | Bardiani CSF | + 21 s |
A 8- a | Francesco Gavazzi | Italia | Androni Giocattoli-Sidermec | + 23 s |
Al 9- lea | Anthony Delaplace | Franţa | Conceptul Fortuneo-Vital | mt |
A 10- a | Flavien Dassonville | Franţa | HP BTP-Auber 93 | mt |
Clasificarea etapei | ||||
---|---|---|---|---|
Alergător | Țară | Echipă | Timp | |
1 st | Sonny colbrelli | Italia | Bardiani CSF | în 4 h 23 min 52 s |
A 2 -a | Jesús Herrada | Spania | Movistar | mt |
3 rd | Carlos barbero | Spania | Caja Rural-Seguros RGA | mt |
Al patrulea | Dimitri Claeys | Belgia | Wanty-Groupe Gobert | mt |
A 5- a | Nicolas edet | Franţa | Cofidis | mt |
A 6- a | Francesco Gavazzi | Italia | Androni Giocattoli-Sidermec | mt |
A 7- a | Pieter Vanspeybrouck | Belgia | Topsport Vlaanderen-Baloise | mt |
A 8- a | Romain Combaud | Franţa | Delko-Marseille Provence-KTM | mt |
Al 9- lea | Maxime Vantomme | Belgia | Roubaix MEL | mt |
A 10- a | Joey Rosskopf | Statele Unite | BMC Racing | mt |
Clasificare generala | ||||
---|---|---|---|---|
Alergător | Țară | Echipă | Timp | |
1 st | Joey Rosskopf | Statele Unite | BMC Racing | în 12 h 46 min 23 s |
A 2 -a | Hubert Dupont | Franţa | AG2R La Mondiale | + 4 s |
3 rd | Nicolas edet | Franţa | Cofidis | + 5 s |
Al patrulea | Rodolfo Torres | Columbia | Androni Giocattoli-Sidermec | + 10 s |
A 5- a | Sonny colbrelli | Italia | Bardiani CSF | + 11 s |
A 6- a | Diego Rubio Hernández | Spania | Caja Rural-Seguros RGA | + 16 s |
A 7- a | Theo Vimpere | Franţa | HP BTP-Auber 93 | mt |
A 8- a | Julien El Fares | Franţa | Delko-Marseille Provence-KTM | + 20 s |
Al 9- lea | Carlos barbero | Spania | Caja Rural-Seguros RGA | + 23 s |
A 10- a | Francesco Gavazzi | Italia | Androni Giocattoli-Sidermec | mt |
Clasificarea etapei | ||||
---|---|---|---|---|
Alergător | Țară | Echipă | Timp | |
1 st | Sonny colbrelli | Italia | Bardiani CSF | în 4 h 28 min 10 s |
A 2 -a | Francesco Gavazzi | Androni Giocattoli - Sidermec | mt | |
3 rd | Romain Feillu | HP BTP-Auber93 | mt | |
Al patrulea | Carlos barbero | Caja Rural - Seguros RGA | mt | |
A 5- a | Manuel Belletti | Wilier - sud-est | mt | |
A 6- a | Pieter Vanspeybrouck | Topsport Vlaanderen - Baloise | mt | |
A 7- a | Mirko Selvaggi | Androni Giocattoli - Sidermec | mt | |
A 8- a | Andrea Pasqualon | Roth | mt | |
Al 9- lea | Julien El Fares | Delko Marseille Provence KTM | mt | |
A 10- a | Michel kreder | Roompot - Oranje Peloton | mt | |
Clasificare generala | ||||
---|---|---|---|---|
Alergător | Țară | Echipă | Timp | |
1 st | Joey Rosskopf | Statele Unite | BMC Racing | în 17 h 14 min 33 s |
A 2 -a | Sonny colbrelli | Italia | Bardiani CSF | + 1 s |
3 rd | Hubert Dupont | Franţa | AG2R La Mondiale | + 4 s |
Al patrulea | Nicolas edet | Franţa | Cofidis | + 5 s |
A 5- a | Rodolfo Torres | Columbia | Androni Giocattoli-Sidermec | + 10 s |
A 6- a | Diego Rubio Hernández | Spania | Caja Rural-Seguros RGA | + 16 s |
A 7- a | Theo Vimpere | Franţa | HP BTP-Auber 93 | mt |
A 8- a | Francesco Gavazzi | Italia | Androni Giocattoli-Sidermec | + 17 s |
Al 9- lea | Thomas sprengers | Belgia | Topsport Vlaanderen-Baloise | + 19 s |
A 10- a | Julien El Fares | Franţa | Delko-Marseille Provence-KTM | + 20 s |
Clasament pe puncte
|
Clasificare montană
|
Clasamentul celui mai bun tânăr
|
Clasament combinat
|
Etapa | Câştigător | Clasificare generala |
Clasament pe puncte |
Clasificare montană |
Clasamentul celui mai bun tânăr |
Clasament combinat |
Clasificarea echipei |
---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Joey Rosskopf | Joey Rosskopf | Fabien Doubey | Flavien Dassonville | Diego Rubio Hernández | Flavien Dassonville | Androni Giocattoli-Sidermec |
2 | Maikin roman | Romain Le Roux | Anthony Delaplace | ||||
3 | Sonny colbrelli | Julien El Fares | |||||
4 | |||||||
Clasament final | Joey Rosskopf | Romain Le Roux | Flavien Dassonville | Diego Rubio Hernández | Julien El Fares | Androni Giocattoli-Sidermec |