Numele complet | Fotbal Club Torpedo Kutaisi |
---|---|
fundație | 1946 |
Culori | Alb-negru |
stadiu |
Stadionul Ramaz Shengelia (14.700 de locuri) |
Scaun | Kutaisi |
Președinte | Zaal Chachava |
Antrenor | Mihail Așvetia |
Site-ul web | fctorpedo.ge |
Naţional |
Campionatul Georgiei (4) Cupa Georgiei (4) |
---|
Acasă | In afara |
Știri
Pentru sezonul curent, a se vedea:Football Club Torpedo Kutaisi (în georgiană : საფეხბურთო კლუბი ტორპედო ქუთაისი ), prescurtată în mod uzual ca FC Torpedo Kutaisi , este un club de Georgia de fotbal fondat în 1946 și cu sediul în orașul Kutaisi .
Competiții naționale | |||
---|---|---|---|
|
Cronologia de mai jos rezumă clasamentele succesive ale clubului în liga Uniunii Sovietice.
Cronologia de mai jos rezumă clasamentele succesive ale clubului din liga Georgia.
Sezon | Campionat | Cupa Georgiei | |||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Divizia | Pos | Pct | J | V | NU | D | BP | Î.Hr. | Diff | ||
1990 | 1 re | Al patrulea | 65 | 34 | 20 | 5 | 9 | 62 | 33 | +29 | Sferturi de finala |
1991 | 3 rd | 35 | 19 | 11 | 2 | 6 | 34 | 30 | +4 | - | |
1991-1992 | 11 - lea | 49 | 38 | 15 | 4 | 19 | 66 | 60 | +6 | Semifinale | |
1992-1993 | A 5- a | 52 | 32 | 16 | 4 | 12 | 70 | 54 | +16 | Semifinale | |
1993-1994 | 3 rd | 52 | 32 | 15 | 7 | 10 | 56 | 49 | +7 | Optimi | |
1994-1995 | A 6- a | 44 | 30 | 14 | 2 | 14 | 58 | 47 | +11 | Optimi | |
1995-1996 | A 7- a | 52 | 30 | 15 | 7 | 8 | 69 | 49 | +20 | Sferturi de finala | |
1996-1997 | A 5- a | 46 | 30 | 14 | 4 | 12 | 70 | 58 | +12 | Optimi | |
1997-1998 | Al patrulea | 54 | 30 | 15 | 9 | 6 | 51 | 30 | +21 | Optimi | |
1998-1999 | A 2 -a | 67 | 30 | 21 | 4 | 5 | 73 | 27 | +46 | Câştigător | |
1999-2000 | 1 st | 64 | 28 | 19 | 7 | 2 | 70 | 16 | +54 | Final | |
2000-2001 | 1 st | 68 | 32 | 20 | 8 | 4 | 49 | 15 | +34 | Câştigător | |
2001-2002 | 1 st | 74 | 32 | 23 | 5 | 4 | 64 | 18 | +46 | Final | |
2002-2003 | A 2 -a | 72 | 32 | 22 | 6 | 4 | 65 | 20 | +45 | Semifinale | |
2003-2004 | A 7- a | 51 | 32 | 15 | 6 | 11 | 46 | 38 | +8 | Final | |
2004-2005 | A 2 -a | 70 | 36 | 20 | 10 | 6 | 56 | 31 | +25 | Sferturi de finala | |
2005-2006 | Al 12- lea | 30 | 30 | 8 | 6 | 16 | 28 | 42 | -14 | Optimi | |
2006-2007 | A 7- a | 31 | 26 | 9 | 4 | 13 | 24 | 35 | -11 | Sferturi de finala | |
2007-2008 | A 2 -a | 11 - lea | 39 | 27 | 11 | 6 | 10 | 38 | 31 | +7 | Etapa grupelor |
2008-2009 | Al 9- lea | 45 | 30 | 14 | 3 | 13 | 32 | 22 | +10 | Optimi | |
2009-2010 | 1 st | 70 | 28 | 22 | 4 | 2 | 70 | 12 | +58 | A doua tura | |
2010-2011 | 1 re | Al patrulea | 55 | 36 | 14 | 13 | 9 | 31 | 22 | +9 | Final |
2011-2012 | 3 rd | 67 | 36 | 20 | 7 | 9 | 50 | 32 | +18 | Sferturi de finala | |
2012-2013 | 3 rd | 64 | 32 | 19 | 7 | 6 | 57 | 30 | +27 | Sferturi de finala | |
2013-2014 | A 7- a | 48 | 32 | 14 | 6 | 12 | 43 | 44 | -1 | Sferturi de finala | |
2014-2015 | A 8- a | 41 | 30 | 10 | 11 | 9 | 33 | 41 | -8 | Sferturi de finala | |
2015-2016 | A 6- a | 48 | 30 | 14 | 6 | 10 | 50 | 42 | +8 | Sferturi de finala | |
2016 | A 6- a | 15 | 12 | 4 | 3 | 5 | 16 | 12 | +4 | Câştigător | |
2017 | 1 st | 76 | 36 | 23 | 7 | 6 | 59 | 27 | +32 | Final | |
2018 | 3 rd | 69 | 36 | 20 | 9 | 7 | 66 | 25 | +41 | Câştigător | |
2019 | A 6- a | 44 | 36 | 12 | 8 | 16 | 53 | 54 | -1 | Semifinale | |
2020 | A 8- a | 17 | 18 | 4 | 5 | 9 | 17 | 30 | -13 | Sferturi de finala |
Notă: în rezultatele de mai jos, scorul clubului este întotdeauna dat primul.
Sezon | Competiție | Turn | Club | Acasă | In afara | Total |
---|---|---|---|---|---|---|
1998 | Cupa Intertoto | Prima runda | Lantana Tallinn | 6 - 0 | 1 - 1 | 7 - 1 |
A doua tura | Lommelse SK | 1-2 | 1 - 0 | 2 - a 2 -a | ||
1999-2000 | Cupa Uefa | Runda preliminară | Lantana Tallinn | 4 - 2 | 5 - 0 | 9 - 2 |
Prima runda | AEK Atena | 0 - 1 | 1 - 6 | 1 - 7 | ||
2000-2001 | Liga Campionilor | A doua rundă Q | Steaua Roșie din Belgrad | 2 - 0 | 0 - 4 | 2 - 4 |
2001-2002 | Liga Campionilor | Prima rundă Q | Linfield fc | 1 - 0 | 0 - 0 | 1 - 0 |
A doua rundă Q | FC Copenhaga | 1 - 1 | 1 - 3 | 2 - 4 | ||
2002-2003 | Liga Campionilor | Prima rundă Q | B36 Tórshavn | 5 - 2 | 1 - 0 | 6 - 2 |
A doua rundă Q | Sparta Praga | 1-2 | 0 - 3 | 1 - 5 | ||
2003-2004 | Cupa Uefa | Runda preliminară | Obiectiv RC | 0 - 2 | 0 - 3 | 0 - 5 |
2012-2013 | Europa League | Prima rundă Q | FK Aktobe | 1 - 1 | 0 - 1 | 1-2 |
2013-2014 | Europa League | Prima rundă Q | MŠK Žilina | 0 - 3 | 3 - 3 | 3 - 6 |
2017-2018 | Europa League | Prima rundă Q | AS Trenčín | 0 - 3 | 1 - 5 | 1 - 8 |
2018-2019 | Liga Campionilor | Prima rundă Q | Șeriful Tiraspol | 2 - 1 | 0 - 3 | 2 - 4 |
Europa League | A doua rundă Q | Víkingur Gøta | 30 | 4 - 0 | 7 - 0 | |
A treia rundă Q | FK Kukës | 5 - 2 | 0 - 2 | 5 - 4 | ||
Baraje | Ludogorets Razgrad | 0 - 1 | 0 - 4 | 0 - 5 | ||
2019-2020 | Europa League | Prima rundă Q | Ordabasy Chimkent | 0 - 2 | 0 - 1 | 0 - 3 |
Următoarea listă prezintă diferiții antrenori cunoscuți de club.
Logo până în 2005.
Sigla actuală.