Sport | Trage sportiv |
---|---|
Editarea | 3 rd |
Locuri) | Londra , Regatul Unit |
Încercări | 15 |
Navigare
Cincisprezece evenimente de împușcare au fost contestate în timpul Jocurilor Olimpice din Londra din 1908 (de la 8 la12 iulie). Majoritatea au loc la Bisley Rifle Range (județul Surrey , inclusiv tragerea de mistreți). Tragerea porumbelului de argilă are loc la Uxendon Shooting School Club din Brent (Londra).
15 iulie La fața locului se desfășoară și campionatul internațional de pistoale cu glonț Devillers, individual, câștigat de trei francezi, J. Rodocanachi - de asemenea câștigător al săptămânii armelor de luptă cu pistol în 1910-, în fața comandantului (major) Ferrus și a lui J. Swamp .
Rang | Naţiune | Aur | Argint | Bronz | Total |
---|---|---|---|---|---|
1 st | Marea Britanie | 6 | 7 | 8 | 21 |
A 2 -a | Statele Unite | 3 | 2 | 1 | 6 |
3 rd | Suedia | 2 | 2 | 1 | 5 |
Al patrulea | Norvegia | 2 | 0 | 1 | 3 |
A 5- a | Canada | 1 | 2 | 1 | 4 |
A 6- a | Belgia | 1 | 2 | 0 | 3 |
A 7- a | Franţa | 0 | 0 | 2 | 2 |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur | Paul van Asbroeck | Belgia | - |
Argint | Reginald Furtuni | Belgia | - |
Bronz | James Edward Gorman | Statele Unite | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur | Walter Henry Ewing | Canada | - |
Argint | George beattie | Canada | - |
Bronz | Alexander maunder | Marea Britanie | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur |
John A. Dietz Irving Romaro Calkins James Edward Gorman Charles Sumner Axtell |
Statele Unite | - |
Argint |
Furtuni Réginald Charles Paumier du Vergier René Englebert Paul van Asbroeck |
Belgia | - |
Bronz |
Henry George Lynch-Staunton Jesse Alfred Wallingford Geoffrey Horsman Coles Walter Ellicott |
Marea Britanie | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur | John francis fleming | Marea Britanie | - |
Argint | Michael K. Matthews | Marea Britanie | - |
Bronz | William B. Marsden | Marea Britanie | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur | Stiluri William Kensett | Marea Britanie | - |
Argint | Harold I. Hawkins | Marea Britanie | - |
Bronz | Edward John Amoore | Marea Britanie | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur | Arthur Ashton Carnell | Marea Britanie | - |
Argint | Harry Robinson Humby | Marea Britanie | - |
Bronz | George Barnes | Marea Britanie | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur | Oscar swahn | Suedia | - |
Argint | Ted ranken | Marea Britanie | - |
Bronz | Alexander Elliott Rogers | Marea Britanie | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur | Walter Winans | Statele Unite | - |
Argint | Ted ranken | Marea Britanie | - |
Bronz | Oscar swahn | Suedia | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur | Albert Helgerud | Norvegia | - |
Argint | Harry E. Simon | Statele Unite | - |
Bronz | Olaf Saether | Norvegia | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur | Joshua Millner | Marea Britanie | - |
Argint | Kellog Kennon Venable Casey | Statele Unite | - |
Bronz | Maurice Blood | Marea Britanie | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur |
Arvid Knöppel Ernst Rosell Alfred Swahn Oscar Swahn |
Suedia | - |
Argint |
Walter Ellicott William R. Lane-Joynt Charles George Ashburn Nix Ted Ranken |
Marea Britanie | - |
Bronz | Nealocat | - | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur |
Edward John Amoore Harry Robinson Humby Michael K. Matthews William Edwin Pimm |
Marea Britanie | - |
Argint |
Eric Carlberg Vilhelm Carlberg Frans Albert Schartau Johan Hübner von Holst |
Suedia | - |
Bronz |
Henri Bonnefoy Paul René Colas Léon Lécuyer André Regaud |
Franţa | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur |
Albert Helgerud Julius Braathe Einar Liberg Olaf Saether Ole Andreas Saether Gudbrand Gudbrandsen Skatteboe |
Norvegia | - |
Argint |
Per Olof Arvidsson Janne Gustafsson Axel Jansson Gustaf Adolf Jonsson Claës Rundberg Gustav Adolf Sjöberg |
Suedia | - |
Bronz |
Eugène Balme Albert Courquin Raoul de Boigne Léon Johnson Maurice Lecoq André Parmentier |
Franţa | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur |
William F. Leushner William Martin Charles B. Winder Kellog Kennon Venabil Casey Albert Eastman Charles Summer Benedict |
Statele Unite | - |
Argint |
Harcourt Ommundsen Fleetwood Ernest Varley Arthur George Fulton Philip Wigham Richardson William G. Padgett John E. Martin |
Marea Britanie | - |
Bronz |
Harry Kerr William Albert Smith Charles Robert Crowe Bruce M. Williams William Merrill Eastcott Dugald Mcinnis |
Canada | - |
Medalie | Numele de familie | Țară | Performanţă |
---|---|---|---|
Aur |
Alexander Maunder James F. Pike Charles Palmer John M. Postans Frank W. Moore Peter Easte |
Marea Britanie | - |
Argint |
Walter Henry Ewing Donald Mcmackon George Beattie George L. Vivian Arthur W. Westover Mylie E. Fletcher |
Canada | - |
Bronz |
George Whitaker Gerald H. Skinner John Hurst Butt William B. Morris Harold P. Creasey Richard Hutton |
Marea Britanie | - |