1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).

Tahith Chong , născut pe4 decembrie 1999în Willemstad ( Curaçao ), este un fotbalist olandez care joacă ca mijlocaș la Birmingham City , împrumutat de la Manchester United .

Copilăria și începuturile

Chong s-a născut în Willemstad , Curaçao . Familia sa s-a mutat în Olanda în 2009, iar Chong a început fotbalul european la Feyenoord Rotterdam, unde a jucat pentru echipa Under-17.

Manchester United

În 2016, Tahith Chong s-a alăturat clubului englez Manchester United . Îniulie 2018, este chemat să facă cursul de pregătire în Statele Unite .

23 octombrie 2018este prezent pe banca suplinitorilor împotriva Juventus Torino în Liga Campionilor . Cu toate acestea, nu intră în joc în acest meci care vede echipa sa pierde cu 1-0.

5 ianuarie 2019, a participat la prima sa întâlnire cu echipa profesionistă când a intrat la ora contra lui Reading în FA Cup (victorie cu 2-0). În timpul acestui meci, el a primit un cartonaș galben în minutul 77. 2 martieapoi, a jucat primele minute din Premier League împotriva lui Southampton (3-2).

6 martie 2019, Chong intră la finalul meciului în etapa a opta a ligii finale a Ligii Campionilor împotriva Paris Saint-Germain (victorie 1-3).

19 octombrie 2019, a avut primul său început profesionist împotriva Astanei în primul meci din faza grupelor din Europa League .

27 februarie 2020el intră în joc la pauză în locul lui Daniel James în optimile de finală din Europa League împotriva Bruges . În timpul acestui meci a oferit prima asistență profesională pentru Fred în timp suplimentar.

Împrumut la Werder

Din cauza lipsei timpului de joc la Manchester United, el este împrumutat pentru un sezon la Werder Bremen 16 august 2020.

12 septembrie 2020, el intră în joc la pauză în locul lui Yuya Osako într-un meci din prima tură a Cupei Germaniei împotriva lui Carl Zeiss Jena . În timpul acestui meci a marcat primul său gol profesional.

19 septembrie 2020, a jucat primul său meci din Bundesliga împotriva lui Herta Berlin cu 63 de minute.

Împrumut către Club Bruges

Este împrumutat pentru 6 luni la Club Bruges KV pe30 ianuarie 2021.

În selecție

Chong participă la Campionatul European sub 17 ani în 2016 cu echipa olandeză sub 17 ani . A marcat un gol în patru jocuri în timpul acestei competiții în care olandezii au pierdut în semifinala împotriva Portugaliei .

16 noiembrie 2018, își onorează prima selecție cu speranțele olandeze cu ocazia unui meci amical împotriva Germaniei (înfrângere cu 3-0).