River Plate
Localizarea cluburilor
Geolocalizare pe hartă: Buenos Aires
Argentina Buenos Aires City location map.svg Localizator de oraș 5.svg Boca Juniors Localizator de oraș 5.svg River plate

Superclásico este o minge de fotbal meci între cluburile argentiniene Boca Juniors și River Plate . Termenul „Superclásico” este format din cuvântul spaniol „  clásico  ” care desemnează un derby, mai ales întâlnirea dintre Real Madrid și FC Barcelona  ; s-a adăugat prefixul „super” deoarece Boca Juniors și River Plate sunt cele mai populare echipe din Argentina . Este unul dintre cele mai cunoscute derby-uri din lume.

Istorie

River Plate a fost fondat pe 25 mai 1901în districtul La Boca . Boca Juniors a fost creat pe3 aprilie 1905în același cartier de imigranți genovezi. Cu toate acestea, prima întâlnire dintre cele două cluburi a avut loc doar pe24 august 1913pe terenul Racing Club de Avellaneda , River Plate a câștigat două goluri la unu. În anii 1920, River a părăsit cartierul La Boca pentru a se stabili în Núñez , un cartier foarte rezidențial al argentinienilor din clasa de mijloc. River evoluează la El Monumental . Boca cântă la La Bombonera .

Duminică 9 decembrie 2018, River Plate îl învinge pe Boca Juniors cu 3-1 într-o finală istorică a Copa Libertadores.

Originea rivalității

Rivalitatea a apărut în urma unui joc jucat la 20 septembrie 1931 : Meciul a fost abandonat după 65 de minute de joc după expulzarea a trei jucători și o luptă generală între jucători. Au existat atunci ciocniri între suporteri, deoarece fanii River Plate ar fi ars un steag al Boca Juniors. Susținătorii au fost apoi dispersați cu gaze lacrimogene.

Confruntări

Istoria întâlnirilor

Lista întâlnirilor oficiale
Datat Întâlni Scor Competiție stadiu Marcator (i)
20 noiembrie 2014 Boca Juniors - River Plate 0 - 0 Copa Sudamericana (prima etapă în semifinală) La Bombonera -
27 noiembrie 2014 River Plate - Boca Juniors 1 - 0 Copa Sudamericana (manșa secundă a semifinalei) El Monumental Gol marcat după 16 minute16 th Pisculichi (1-0)
7 mai 2015 River Plate - Boca Juniors 1 - 0 Copa Libertadores ( optimi de finală) El Monumental Gol marcat după 81 de minute81 e ( Pen. ) Sánchez (1-0)
14 mai 2015 Boca Juniors - River Plate 0 - 0 Copa Libertadores (etapa a 16-a a doua etapă) La Bombonera -
14 martie 2018 Boca Juniors - River Plate 0 - 2 Supercupa Argentinei Malvinas-Argentinas Gol marcat după 18 minute18 e ( Pen. ) Martínez (0-1),Gol marcat după 70 de minute 70 e Scocco (0-2)
23 septembrie 2018 Boca Juniors - River Plate 0 - 2 Campionatul Argentinei La Bombonera Gol marcat după 15 minute15 e Martínez (0-1),Gol marcat după 69 de minute 69 e Scocco (0-2)
11 noiembrie 2018 Boca Juniors - River Plate 2 - 2 Copa Libertadores (prima manșă) La Bombonera Gol marcat după 33 de minuteA 33- a Ábila (1-0), aGol marcat după 35 de minute 35- a Pratto (1-1), aGol marcat după 45 de minute 45- a Benedetto (2-1), aGol marcat după 60 de minute 60- a ( csc ) Izquierdoz (2-2)
9 decembrie 2018 River Plate - Boca Juniors 3 - 1 ap Copa Libertadores (manșa secundă) Santiago-Bernabéu Gol marcat după 43 de minute43 e Benedetto (0-1),Gol marcat după 67 de minute 67 e Pratto (1-1),Gol marcat după 108 minute 108 e Quintero (2-1),Gol marcat după 120 + 1 minute 120 + 1 e Martínez (3-1)
1 st luna septembrie în 2019 River Plate - Boca Juniors 0 - 0 Campionatul Argentinei El Monumental -
1 st Septembrie Octombrie Noiembrie în 2019 River Plate - Boca Juniors 2 - 0 Copa Libertadores (prima etapă în semifinală) El Monumental Gol marcat după 6 minute Al 6- lea ( pen. ) Borré , alGol marcat după 69 de minute 69- lea Fernández
22 octombrie 2019 Boca Juniors - River Plate 1 - 0 Copa Libertadores (manșa secundă a semifinalei) La Bombonera Gol marcat după 79 de minute79 - lea Hurtado