1 Competiții oficiale naționale și internaționale.
2 meciuri oficiale (amicale validate de FIFA incluse).

Suat Ismail Mamat este un fost fotbalist turc , născut pe8 noiembrie 1930la Istanbul ( Turcia ) și a murit la3 februarie 2016 în același oraș.

Biografie

Jucând ca atacant, Suat Mamat este internațional turc de 27 de ori pentru 4 goluri marcate.

Ajută implicarea Turciei pentru prima dată într-o fază finală a Cupei Mondiale FIFA , în 1954 , în Elveția . Este primul marcator al Turciei în Cupa Mondială , datorită unui gol înscris în 2 - lea  minut de joc împotriva Germaniei de Vest (1-4). El a făcut apoi o dublă ( 10 th si 30 th ) împotriva Coreea de Sud (7-0). El participă doar la aceste două jocuri, deoarece este pe bancă în al treilea, împotriva FRG într-un meci din play-off a pierdut 7 goluri la 2.

În cluburi, joacă în principal cu două echipe, Galatasaray și Beșiktaș , câștigând mai multe campionate turcești. A marcat 16 goluri de ligă în sezonul 1959-1960 cu Galatasaray, care a fost cea mai bună performanță a sa.

Jucă 10 meciuri în Cupa Cluburilor Campionilor Europeni . A fost sfert de finalist al acestei competiții în 1963 cu Galatasaray, marcând un gol înNoiembrie 1962împotriva Polonia Bytom .

După ce și-a închis cramponii, a început o carieră de antrenor. El gestionează succesiv cluburile din Zonguldakspor , Kırıkkalespor , Mersin și, în cele din urmă, Eyüpspor .