Președinte Abdessalem Younsi
Antrenor Lassaad Dridi

Rezultate

Tricouri

Kit braț stâng african1818h.png Kit de corp african1818h.png Kit pentru brațul drept african1819h.png Set de pantaloni scurți africani1819h.png Kit șosete africane1819h.png Acasă Kit brațul stâng.png Kit de corp african1818a.png Kit brațul drept.png Pantaloni scurți africani kit1819a.png Kit de șosete africane1819a.png In afara Kit braț stâng african1818t.png Kit de corp african1818t.png Kit pentru brațul drept african1819t.png Pantaloni scurți cu dungi roșii kit.png Kit de șosete africane1819t.png Alte

Cronologie

Sezonul 2019-2020 al clubului african este al 65- lea  sezon consecutiv al clubului în elită . Clubul participă, de asemenea, la Cupa Tunisiană .

Transferuri

Fereastra de transfer de iarnăTabelul transferurilor pentru fereastra de transfer de iarnă
Numele de familie Naţionalitate Post Transfer Origine / Destinație Divizia
Moataz Zemzemi Tunisia Mijlocas defensiv Gata RC Strasbourg L1
Sabre khalifa Tunisia Atacator Transfer gratuit Emirates Club Liga Golfului Arab
Abdelkader Oueslati Tunisia Mijlocaș ofensiv Transfer gratuit Clubul sportiv Al-Fateh Liga Premieră saudită
Breno Lorran Brazilia Înapoi la stânga Transfer gratuit Londrina Esporte Clube Brasileiro Seria C
Carlos Chavarría Nicaragua Atacator Transfer gratuit Shahr Khodrou FC Pro League Iran
Ghazi Ayadi Tunisia Mijloc Rezilierea
Manoubi Haddad Tunisia Atacator Rezilierea
Waly Diouf Senegal Apărător Rezilierea

Meciuri amicale

Detalii meci

3 septembrie 2019 Club african 2-0 Wadi Degla Sporting Club Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
14:00 CET
( 1-0 )
7 septembrie 2019 Club african 1-2 Viitorul sportiv al lui Soliman Stadionul Chedly-Zouiten , Tunis
15:00 CET
( 1-2 )
12 septembrie 2019 Kairouan sport tineret 1-1 Club african Stadionul Hamda-Laouani , Kairouan
16:00 CET
( 0-1 )
18 septembrie 2019 Club african 3-1 Clubul sportiv Hammam Lif Stadionul Chedly-Zouiten , Tunis
15:00 CET
( 2-0 )
5 octombrie 2019 Club african 3-0 Viitorul sportiv al lui La Soukra Stadionul Chedly-Zouiten , Tunis
15:00 CET
( 1-0 )
9 octombrie 2019 Viitorul sportiv al lui Soliman 1-3 Club african Stadionul municipal Soliman , Soliman
15:00 CET
( 0-0 )
12 octombrie 2019 Club african 3-1 Béja Olympic Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
14:00 CET
( 2-1 )
16 octombrie 2019 Club african 2-0 Stadionul tunisian Stadionul Chedly-Zouiten , Tunis
14:00 CET
( 0-0 )
18 noiembrie 2019 Club african 4-0 Viitorul sportiv al lui La Soukra Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
15:00 CET
( 1-0 )
23 noiembrie 2019 Sportiv Bir Mcherga 0-4 Club african Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
15:00 CET
( 0-2 )
23 ianuarie 2020 Club african 3-1 Uniunea Sportivă Biskra Complexul sportiv internațional Aïn Draham , Aïn Draham
14:00 CET
20 februarie 2020 Club african 3-1 Viitorul sportiv al lui La Soukra Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
15:00 CET

Competiții

Campionatul Tunisiei

1 st zi Club african 3-0 Stadionul tunisian Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
24 august 2019
16:30 GMT + 1
Ayadi Gol marcat după 33 de minute33 - lea ( țarc. ) , Compaoré Gol marcat după 72 de minute72 - lea , Ahmed Khalil Gol marcat după 89 de minute89 - lea Spectatori: În cameră
Arbitraj: Sadok Selmi

2 - lea zi Clubul sportiv Hammam Lif 1-0 Club african Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
28 august 2019
Ben Yahia Gol marcat după 67 de minute67 - lea Spectatori: 1.000 de
arbitri: Rochdi Guezguez

3 - lea zi Croissant sportiv Chebbien 0-2 Club african Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
24 septembrie 2019
15:00 GMT + 1
Ayadi Gol marcat după 51 de minute51 - lea ( țarc. ) , Ben Yahia Gol marcat după 85 de minute85 - lea Spectatori: Arbitraj în cameră
: Naim Hosni

A 4- a zi Club african 0-1 Uniunea Sportivă Monastiran Stadionul Olimpic Radès , Tunis
29 septembrie 2019
16:00 GMT + 1
Jlassi Gol marcat după 29 de minute29 - lea Spectatori: 20.000 de
arbitri: Majdi Belhaj Ali

Ziua a 5- a Vedeta sportului Métlaoui 0-2 Club african Stadionul municipal Métlaoui , Métlaoui
24 octombrie 2019
14:30 GMT + 1
Chamakhi Gol marcat după 64 de minute64 e Gol marcat după 82 de minute 82 e ( pen. ) Spectatori: 4000 de
arbitri: Amir Ayadi

A 6- a zi Club african 2-0 Kairouan sport tineret Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
27 octombrie 2019
Compaoré Gol marcat după 65 de minute65 e Gol marcat după 58 de minute 58 e Spectatori: 8.000
Arbitraj: Nidhal Letaief

Ziua a 7- a Uniunea Sportivă Tataouine 0-2 Club african Stadionul Néjib-Khattab , Tataouine
3 noiembrie 2019
Haddad Gol marcat după 3 minute3 e , Ben Yahia al Gol marcat după 13 minute13- lea Spectatori: 2.000 de
arbitri: Nasrallah Jaouadi

Ziua a 8- a Club african 2-0 Clubul atletic Bizertin Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
10 noiembrie 2019
14:00 GMT + 1
Compaoré Gol marcat după 6 minute6 - lea , Chamakhi Gol marcat după 39 de minute39 - lea Spectatori: 8.000
Arbitraj: Amir Loussif

Ziua a 8- a Speranța sportivă a Tunisului 2-1 Club african Stadionul Olimpic Radès , Tunis
19 ianuarie 2020
13:00 GMT + 1
Khenissi Gol marcat după 29 de minute29 e ( Pen. ) , Coulibaly Gol marcat după 82 de minute82 e Jaziri Gol marcat după 42 de minute42 nd Spectatori: 22.000
Arbitraj: Alioum Nici unul

A 10- a zi Club african 2-0 Viitorul sportiv al lui Soliman Stadionul Olimpic Radès , Tunis
30 noiembrie 2019
Chamakhi Gol marcat după 57 de minute57 - lea , Compaoré Gol marcat după 68 de minute68 - lea Spectatori: 12.000
Arbitraj: Walid Bannani

Ziua a 11- a Uniunea Sportivă Ben Guerdane 0-0 Club african Stade du 7-Mars , Ben Guerdane
7 decembrie 2019
Spectatori: 3.000 de
arbitri: Naim Hosni

A 12- a zi Club african 1-0 Clubul sportiv Sfaxien Stadionul Olimpic Radès , Tunis
15 decembrie 2019
18:00 GMT + 1
Chamakhi Gol marcat după 79 de minute79 - lea Spectatori: 40.000
Arbitraj: Amir Loucif

A 13- a zi Vedeta sportului Sahel 1-1 Club african Stadionul Bou Ali-Lahouar , Hammam Sousse
4 ianuarie 2020
Msakni Gol marcat după 32 de minute32 nd Compaoré Gol marcat după 1 minut1 re Spectatori: 1.500
Arbitraj: Walid Jeridi

Ziua a 14- a Stadionul tunisian 1-0 Club african Stadionul Hédi-Enneifer , Le Bardo

Arbitraj: Haythem Guirat

A 16- a zi Club african 1-0 Croissant sportiv Chebbien Stadionul Chebba , Chebba
22 februarie 2020
Sahli Gol marcat după 69 de minute69 - lea Spectatori: 1.500
Arbitri: Sadok Selmi

Ziua a 17- a Uniunea Sportivă Monastiran 0-0 Club african Stadionul Mustapha-Ben-Jennet , Monastir
2 august 2020
Spectatori:
Arbitraj în cameră : Nidhal Letaief

Ziua a 18- a Club african 2-1 Vedeta sportului Métlaoui Stadionul Olimpic Radès , Tunis
9 august 2020
19:00 GMT + 1
Khlifa Gol marcat după 81 de minute81 - lea , Ahmed Khalil Gol marcat după 90 + 4 minute90 + 4 - lea Boughanmi Gol marcat după 26 de minute26 - lea ( pen. ) Spectatori:
Arbitraj în cameră : Oussema Razgallah

Ziua a 19- a Kairouan sport tineret 1-1 Club african Stadionul Hamda-Laouani , Kairouan
12 august 2020
17:00 GMT + 1
Ameur al Gol marcat după 9 minute9- lea Compaoré Gol marcat după 11 minute11 - lea Spectatori:
Arbitraj în cameră : Amir Loussif

A 20- a zi Club african 1-1 Uniunea Sportivă Tataouine Stadionul Olimpic Radès , Tunis
16 august 2020
Ben Yahia Gol marcat după 45 de minute45 - lea Kamerji Gol marcat după 27 de minute27 - lea Spectatori:
Arbitraj în cameră : Nasrallah Jaouadi

Ziua a 21- a Clubul atletic Bizertin 0-1 Club african Stadionul Ahmed-Bsiri , Bizerte
22 august 2020
Agrebi Gol marcat după 64 de minute64 - lea ( pen. ) Spectatori:
Arbitraj în cameră : Majdi Belhaj Ali

Ziua a 22- a Club african 0-0 Speranța sportivă a Tunisului Stadionul Olimpic Radès , Tunis
26 august 2020
19:10 GMT + 1
Spectatori:

Ziua a 23- a Viitorul sportiv al lui Soliman 2-0 Club african Stadionul municipal Soliman , Soliman
30 august 2020
Bouchniba Gol marcat după 40 de minute40 - lea , Boussetta Gol marcat după 50 de minute50 th Spectatori:

Ziua a 24- a Club african 1-0 Uniunea Sportivă Ben Guerdane Stadionul Olimpic Radès , Tunis

Arbitraj în cameră : Haythem Kosai

Ziua a 26- a Club african 2-3 Vedeta sportului Sahel Stadionul Olimpic Radès , Tunis
13 septembrie 2020
Kassab Gol marcat după 68 de minute68 - lea , Ben Yahia Gol marcat după 81 de minute81 - lea ( pen. ) Coulibaly Gol marcat după 28 de minute28 e Gol marcat după 59 de minute 59 e , Msakni Gol marcat după 30 de minute30 e Spectatori:
Arbitraj în cameră : Aymen Nasri

Scara de puncte utilizată pentru stabilirea clasificării se descompune după cum urmează:

Cupa Tunisiană

Optimi Kairouan sport tineret 0-3 Club african Stadionul Hamda-Laouani , Kairouan
29 februarie 2020
Kassab Gol marcat după 3 minute3 e , Sahli Gol marcat după 40 de minute40 e , Ahmed Khalil Gol marcat după 64 de minute64 e Spectatori: 2.000 de
arbitri: Oussema Razgallah

Optimi Uniunea Sportivă Monastiran 1-0 Club african Stadionul Mustapha-Ben-Jennet , Monastir
15 martie 2020
Ben Romdhane Gol marcat după 56 de minute56 - lea Spectatori: 5.000 de
arbitri: Mahrez Melki

Jucători și asistență tehnică

Notă: Numărul 12 nu poate fi dat unui jucător, deoarece este atribuit suporterilor. După moartea lui Lassaad Ouertani înianuarie 2013, numărul 14 este retras.

Statistici colective

Record sportiv al primei echipe a clubului african
Competiție Începeți în tură Terminat Meciuri jucate Castigat Desene Pierdut Obiective pentru Obiective împotriva Diferență