Cupa Confederației 2017 Supersport United 1/2 finală 1-1 1-3
Cupa Confederației 2018 1 st vs RS berkane 3-1 0-1
Campionatul Clubului Arab Runde preliminare
Cel mai bun trecător Bilel Khefifi (5)

Tricouri

Kit braț stâng roșu cercuri albe.png Body kit clubafrician 2014h.png Kit braț drept roșu alb cercuri.png Kit scurt.png Kit șosete.png Acasă Kit braț stâng club africian 2014a.png Trusa de corp Clubafrician 2014a.png Kit braț drept club african 2014a.png Kit scurt.png Kit șosete.png In afara

Cronologie

Sezonul 2017-2018 al clubului african este al 63- lea  sezon consecutiv al clubului în elită , echipa își continuă participarea la Cupa Confederației în 2017 și 2018 . De asemenea, a câștigat din nou Cupa Tunisiană .

Abdelkader Oueslati Tunisia Mijlocaș ofensiv Transfer (211.000  ) Al-Fateh SPL
Nader Ghandri Tunisia Mijlocas defensiv Transfer (317.000  ) Royal antwerp fc JPL
Mourad Hedhli Tunisia Mijlocaș ofensiv Sfârșitul contractului AS Gabes L1
Fereastra de transfer de iarnăTabelul transferurilor pentru fereastra de transfer de iarnă

( 1 - 0 )
5 august 2017 Club african 0 - 0 Speranța sportivă a lui Zarzis Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
17:00 CET
( 0 - 0 )
8 august 2017 Stadionul tunisian 1 - 1 Club african Stadionul Hédi-Enneifer , Le Bardo
17:00 CET
( 0 - 1 )

Competiții

Campionatul Tunisiei

Detalii meci

1 st zi Club african 2-1 Viitorul sportiv al lui Gabès Stadionul Olimpic Radès , Radès
16 august 2017
19:00 GMT + 1
Darragi Gol marcat după 47 de minute47 - lea , Chenihi Gol marcat după 57 de minute57 th Mezlini Gol marcat după 67 de minute67 - lea Spectatori:
Arbitraj în cameră : Mohamed Chaabane

2 - lea zi Uniunea Sportivă Monastiran 0-0 Club african Stadionul Mustapha-Ben-Jennet , Monastir
20 august 2017
Spectatori: 8.000 de
arbitri: Mohamed Said Kordi

3 - lea zi Club african 1-2 Stadionul tunisian Stadionul Olimpic Radès , Radès
25 august 2017
19:10 GMT + 1
Chenihi al Gol marcat după 13 minute13- lea Hosni al Gol marcat după 10 minute10- lea , Kthiri al Gol marcat după 55 de minute55- lea Spectatori: 10.000
Arbitraj: Haythem Guirat

A 4- a zi Kairouan sport tineret 1-0 Club african Stadionul Hamda-Laouani , Kairouan
9 septembrie 2017
16:00 GMT + 1
Mendouga Gol marcat după 72 de minute72 nd Spectatori: 5.000 de
arbitri: Slim Blkhouass

Ziua a 5- a Club african 1-0 Stadion gabezian Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
26 noiembrie 2017
14:00 GMT + 1
Abdi al Gol marcat după 17 minute17- lea Spectatori:
Arbitraj în cameră : Haythem Guirat

A 6- a zi Speranța sportivă a Tunisului 1-0 Club african Stadionul Olimpic Radès , Radès
3 decembrie 2017
15:00 GMT + 1
Sassi Gol marcat după 41 de minute41 e ( pen. ) Spectatori: 10.000
Arbitraj: Mohamed Chaabane

Ziua a 7- a Speranța sportivă a lui Zarzis 0-0 Club african Stadionul Jlidi , Zarzis
10 decembrie 2017
Spectatori: 2.000 de
arbitri: Haythem Kosai

Ziua a 8- a Club african 1-0 Vedeta sportului Sahel Stadionul Olimpic Radès , Radès
17 decembrie 2017
Zemzemi Gol marcat după 24 de minute24 - lea ( pen. ) Spectatori: 20.000 de
arbitri: Maher Harrabi

A 9- a zi Clubul Olimpic Medenine 0-1 Club african Stadionul Olimpic Medenine , Medenine
23 decembrie 2017
13:00 GMT + 1
Dhaouadi Gol marcat după 83 de minute83 e Spectatori: 3.000 de
arbitri: Sadok Selmi

A 10- a zi Club african 2-1 Uniunea Sportivă Ben Guerdane Stadionul Olimpic El Menzah , Tunis
17 noiembrie 2017
14:15 GMT + 1
Darragi Gol marcat după 45 de minute45 - lea , Ben Yahia Gol marcat după 70 de minute70 - lea Zoghlami Gol marcat după 44 de minute44 - lea Spectatori:
Arbitraj în cameră : Nasrallah Jaouadi

Ziua a 11- a Clubul atletic Bizertin 3-1 Club african Stadionul Hmaied-Moujahed , Menzel Abderrahmane
22 noiembrie 2017
Ounalli Gol marcat după 5 minute5 - lea , Bel Arbi Gol marcat după 72 de minute72 - lea , Yaken Gol marcat după 77 de minute77 - lea ( pen. ) Khalifa Gol marcat după 80 de minute80 - lea Spectatori: 4.000 de
arbitri: Oussema Razgallah

A 12- a zi Vedeta sportului Métlaoui 1-1 Club african Stadionul municipal Métlaoui , Métlaoui
29 noiembrie 2017
Ayari Gol marcat după 71 de minute71 e Khefifi Gol marcat după 90 de minute90 - lea Spectatori: 3.000 de

A 13- a zi Club african 2-1 Clubul sportiv Sfaxien Stadionul Olimpic Radès , Radès
6 decembrie 2017
Ayadi Gol marcat după 1 minut1 st , Aounallah Gol marcat după 88 de minute88 e Meriah Gol marcat după 75 de minute75 - lea Spectatori: 10.000

Ziua a 14- a Viitorul sportiv al lui Gabès 1-0 Club african Stadionul Olimpic Gabès , Gabès
28 decembrie 2017
Ameur al Gol marcat după 13 minute13- lea Spectatori: 3.000 de
arbitri: Amir Ayadi

A 15- a zi Club african 4-1 Uniunea Sportivă Monastiran Stadionul Olimpic Radès , Radès
21 ianuarie 2018
Sdiri Gol marcat după 47 de minute47 e (SCC) , Khalifa Gol marcat după 71 de minute71 e , Ayadi Gol marcat după 78 de minute78 e , Agoussi Gol marcat după 93 de minute93 e Mosrati al Gol marcat după 18 minute18- lea Spectatori: 15.000 de
arbitri: Walid Jeridi

A 16- a zi Stadionul tunisian 1-2 Club african Stadionul Hédi-Enneifer , Le Bardo
28 ianuarie 2018
Fouzai Gol marcat după 74 de minute74 - lea Khalifa Gol marcat după 22 de minute22 e Gol marcat după 53 de minute 53 e Spectatori: 4.000 de

Ziua a 17- a Club african 3-0 Kairouan sport tineret Stadionul Olimpic Radès , Radès
31 ianuarie 2018
Belaïd Gol marcat după 5 minute5 e , Khefifi Gol marcat după 12 minute12 e , Khalifa Gol marcat după 34 de minute34 e Spectatori: 12.000 de
arbitri: Ameur Chouchene

Ziua a 18- a Stadion gabezian 0-1 Club african Stadionul Olimpic Gabès , Gabès
11 februarie 2018
Khalifa Gol marcat după 21 de minute21 - lea Spectatori: 2.000 de
arbitri: Nasrallah Jaouadi

Ziua a 19- a Club african 2-1 Speranța sportivă a Tunisului Stadionul Olimpic Radès , Radès
18 februarie 201
Ben Yahia Gol marcat după 45 de minute45 - lea , Belaid Gol marcat după 68 de minute68 - lea Ben-Hatira Gol marcat după 7 minute7 - lea Spectatori: 30.000

A 20- a zi Club african 4-0 Speranța sportivă a lui Zarzis Stadionul Olimpic Radès , Radès
1 st Martie Aprilie 2018
Ben Yahia Gol marcat după 29 de minute29 - lea , Dhaouadi Gol marcat după 41 de minute41 - lea , Khefifi Gol marcat după 65 de minute65 - lea , Șamahî Gol marcat după 91 de minute91 - lea Spectatori: 15.000
Arbitraj: Haythem Kosai

Ziua a 21- a Vedeta sportului Sahel 0-1 Club african Stadionul Olimpic Sousse , Sousse
11 martie 2018
14:30 GMT + 1
Khalifa Gol marcat după 63 de minute63 e ( Pen. ) Spectatori: 8.000 de

Ziua a 22- a Club african 1-1 Clubul Olimpic Medenine Stadionul Olimpic Radès , Radès
31 martie 2018
Ouedherfi Gol marcat după 31 de minute31 - lea Naghmouchi Gol marcat după 69 de minute69 - lea Spectatori: 15.000 de

Ziua a 23- a Uniunea Sportivă Ben Guerdane 1-1 Club african Stade du 7-Mars , Ben Gardane
8 aprilie 2018
Jaziri al Gol marcat după 8 minute8- lea Abdi Gol marcat după 47 de minute47 - lea Spectatori: 2.000 de
arbitri: Slim Belkhouass

15 aprilie 2018
Mejri Gol marcat după 72 de minute72 - lea , Ounelli Gol marcat după 79 de minute79 - lea Spectatori:
Arbitraj în cameră : Haythem Kosai

A 25- a zi Club african 5-1 Vedeta sportului Métlaoui Stadionul Olimpic Radès , Radès
27 aprilie 2018
15:30 GMT + 1
Shamakhy Gol marcat după 34 de minute34 e Gol marcat după 73 de minute 73 e , Khalifa Gol marcat după 45 de minute45 e Gol marcat după 56 de minute 56 e , Ben Othman Gol marcat după 81 de minute81 e Ayari Gol marcat după 87 de minute87 - lea Spectatori: 4000 de
arbitri: Youssef Serairi

Ziua a 26- a Clubul sportiv Sfaxien 1-0 Club african Stade Taïeb-Mehiri , Sfax
10 mai 2018
Hannachi Gol marcat după 80 de minute80 - lea Spectatori: 8.000 de
arbitri: Naim Hosni

Cupa Tunisiană

1/16 final Uniunea Sportivă Chebika 1-4 Club african Stadionul Chebika , Chebika
24 februarie 2018
Zairi Gol marcat după 61 de minute61 th Ayadi Gol marcat după 1 minut1 st , Belaïd Gol marcat după 8 minute8 e ( Pen. ) , Abdi Gol marcat după 19 minute19 e , Jaziri Gol marcat după 76 de minute76 e Spectatori: 2.000

1/8 final Asociația Sportivă Sbikha 1-3 Club african Stadionul Sbikha , Sbikha
13:30 GMT + 1
Turki Gol marcat după 110 minute110 - lea Belaid Gol marcat după 99 de minute99 - lea ( pen. ) , Agrebi Gol marcat după 107 minute107 th , Chamakhi Gol marcat după 120 + 1 minute120 + 1 - lea ( pen. ) Spectatori: 4.000

1/4 final Club african 2-1 Clubul sportiv Sfaxien Stadionul Olimpic Radès , Tunis
4 aprilie 2018
Khalifa Gol marcat după 3 minute3 rd , Ayadi Gol marcat după 53 de minute53 rd Hannachi Gol marcat după 82 de minute82 nd Spectatori:

1/2 final Clubul sportiv Sfaxien 1-1 Club african Stadionul Hemaied-Moujahad, Menzel Abderrahmane
22 aprilie 2018
Bousnina Gol marcat după 47 de minute47 - lea Belaid Gol marcat după 21 de minute21 st Spectatori: 2.000

13 mai 2018
Ben Yahia Gol marcat după 37 de minute37 - lea , Khalifa Gol marcat după 51 de minute51 th Gol marcat după 94 de minute 94 th , Ayadi Gol marcat după 65 de minute65 - lea Bedoui Gol marcat după 81 de minute81 e Spectatori: 35.000
Arbitru: Youssef Serairi

Cupa Confederației 2017

Prima etapă în sferturile de finală Clubul Mouloudia din Alger 1-0 Club african Stade du 5-Juillet-1962 , Alger
16 septembrie 2017
20:45 GMT + 1
Nekkache Gol marcat după 9 minute9 - lea Spectatori: 40.000 de
arbitri: Noureddine El Jaafari

Etapa a doua a sfertului de finală Club african 2-0 Clubul Mouloudia din Alger Stadionul Olimpic Radès , Radès
24 septembrie 2017
Zemzemi Gol marcat după 21 de minute21 e ( Pen. ) , Khalifa Gol marcat după 82 de minute82 e Spectatori: 40.000
Arbitraj: Thierry Nkurunziza

Prima etapă semifinală Supersport United FC 1-1 Club african Stadionul Loftus Versfeld , Pretoria
1 st Septembrie Octombrie Noiembrie în 2017
Mnyamane Gol marcat după 87 de minute87 e ( pen. ) Khalifa Gol marcat după 21 de minute21 e ( pen. ) Spectatori: 8.000 de
arbitri: Bernard Camille

Întoarcere semifinală Club african 1-3 Supersport United FC Stadionul Olimpic Radès , Radès
22 octombrie 2017
Khalifa Gol marcat după 56 de minute56 - lea ( pen. ) Grobler Gol marcat după 16 minute16 e Gol marcat după 64 de minute 64 e , Brockie Gol marcat după 53 de minute53 e Spectatori: 40.000
Arbitru: Gehad Grisha

Cupa Confederației 2018

1 st du - te rotund RS Berkane 3-1 Club african Stadionul municipal Berkane , Berkane
6 martie 2018
17:00 GMT + 1
Aziz Gol marcat după 24 de minute24 th , Laba Gol marcat după 31 de minute31 th , Akhmis Gol marcat după 75 de minute75 - lea Zemzemi Gol marcat după 89 de minute89 - lea ( pen. ) Arbitraj: Ali Lemghaifry

1 st întoarcere a rundă Club african 0-1 RS Berkane Stadionul Olimpic Radès , Radès

21:30 GMT + 1
Mohamed Gol marcat după 62 de minute62 - lea Shamakhy Gol marcat după 54 de minute54 e
Khefifi Gol marcat după 63 de minute63 e
Arbitraj: Lahlou Benbraham

3 - lea zi Nejmeh SC 1-0 Club african Stadionul Regele Abdullah , Jeddah
23 mai 2018
Maatouk Gol marcat după 68 de minute68 - lea ( pen. ) Arbitraj: Redouane Jiyed

Jucători și asistență tehnică

Notă: Numărul 12 nu poate fi dat unui jucător, deoarece este atribuit suporterilor. După moartea lui Lassaad Ouertani înianuarie 2013, numărul 14 este retras.

Statistici colective

Record sportiv al primei echipe a clubului african
Competiție Începe pe rând Terminat Meciuri jucate Castigat Desene Pierdut Obiective pentru Obiective împotriva Diferență
L1 - A 2 -a 26 14 5 7 36 21 +15
Cupa tunisiană T 1/16 final Câştigător 5 4 1 0 14 5 +9
Cupa Confederației 2017 1/4 final 1/2 final 4 1 1 2 4 5 -1
Cupa Confederației 2018 1 st rotund 1 st rotund 2 0 0 2 1 4 -3
Campionatul Arab de Cluburi 2018 Runda preliminară Runda preliminară 3 1 1 1 4 4 0
Total 40 20 8 12 59 39 +20

T =Titularul titlului.

Statistici individuale

Începând cu unsprezece

(Actualizat 23 mai 2018)

Nu. Pos. Jucător Titular Note
16 GB Dkhili 25 Charfi are 12 mandate și Yeferni 3.
27 DC Jaziri 31 Ifa are 5 mandate și Hammami 6.
6 DC Opoku 22 Teka are 19 mandate.
20 DG Abdi 34 Kchouk are 5 mandate.
4 DD Agrebi 27 Belkhiter are 11 mandate.
13 DOMNUL Ben Yahia 32 Dhkilalli are 4 mandate și Ouedherfi 11.
5 DOMNUL Khalil 30 Zemzemi are 7 starturi și Anabila 4.
26 DOMNUL Ayadi 30 Darragi are 8 mandate, iar Belaïd 13.
17 AiG Chamakhi 9 Dhaouadi are 9 mandate și Haddad 6.
7 Ajutor Khefifi 26 Chenihi are 9 mandate și Mejri 2.
30 AC Khalifa 29 Aounallah are 5 mandate, Ondama 3, Rusike , Agoussi și Ben Othman 1.

Soccer Field Transparant.svg

Dkhili Jaziri Opoku Agrebi Abdi Khalil Ben Yahia Ayadi Khefifi Chamakhi Khalifa (C)

Golgheteri

Rang Numele de familie Liga 1 Cupa Tunisiană Cupa Confederației 2017 Cupa Confederației 2018 Campionatul Arab de Cluburi 2018 Total