(44 de goluri pentru, 50 de goluri împotriva)
Cupa Franței A 32-a rundă (eliminată 1-0 împotriva US Avranches ( Nat ))
Cupa Ligii Optimi (eliminat 1-0 împotriva AS St-Étienne )
Cel mai bun atacant Jordan Ayew (12)
Cel mai bun trecător Jordan Ayew (6)

Tricouri

Kit braț stâng lorient1415h.png Kit corp lorient1415h.png Kit braț drept lorient1415h.png Set pantaloni scurți adidas black.png Kit șosete 3 dungi negre.png Acasă Kit braț stâng lorient1415a.png Set caroserie lorient1415a.png Kit braț drept lorient1415a.png Set pantaloni scurți adidas black.png Kit șosete 3 dungi negre.png In afara Kit braț stâng lorient1415t.png Kit corp lorient1415t.png Kit braț drept lorient1415t.png Set pantaloni scurți adidas white.png Kit șosete 3 dungi white.png Alte

Cronologie

Sezonul 2014-2015 al Lorient este al 11- lea  sezon al clubului din Ligue 1 , al 9- lea consecutiv. Ea vede clubul angajându-se în trei competiții care sunt Liga 1 , Cupa Franței și Cupa Ligii .

Efectiv

Transferuri

Fereastra de transfer de vară

Fereastra de transfer de varăFereastra de transfer de vară
Fereastra de transfer de vară Sosiri Plecări
Achiziții / Vânzări Jordan Ayew ( Olympique de Marseille )

François Bellugou și Benjamin Jeannot ( AS Nancy-Lorena )

Mehdi Mostefa ( AC Ajaccio )

Walid Mesloub ( Le Havre AC )

Vincent Le Goff ( FC Istres )

Bruno Ecuele Manga (către Cardiff City FC )

Vincent Aboubakar (către FC Porto )

Jérémie Aliadière (spre Umm Salal )

Grégory Bourillon (spre Stade de Reims )

Cheick Doukouré (către FC Metz )

Maxime Baca (spre En Avant de Guingamp )

Kévin Monnet-Paquet (spre AS Saint-Étienne )

Împrumuturi Sadio Diallo (împrumutat de la Stade Rennes ) Rémi Mulumba (către AJ Auxerre )

Baptiste Reynet (către Dijon FCO )

Maxence Derrien (către US Avranches )

Returnează împrumutul Mathias Autret ( Stade Malherbe de Caen )

Rémi Mulumba ( Dijon FCO )

Cheick Touré ( FC Bourg-Péronnas )

Larry Azouni (spre Olympique de Marseille )

Fereastra de transfer de iarnă

Fereastra de transfer de iarnă Sosiri Plecări
Achiziții / Vânzări Romain Philippoteaux ( Dijon FCO )

Didier Ndong Ibrahim ( CS sfaxien (Tunisia))

Bryan Pelé (spre Stade Brestois )
Împrumuturi Gianni Bruno ( Évian Thonon Gaillard FC ) Alain Traoré (către AS Monaco )

Contextul de pre-sezon

În urma unei dispute cu președintele FCL Loïc Féry în timpul perioadei de transfer de iarnă pentru sezonul 2013-2014 , Christian Gourcuff a decis să părăsească FCL la sfârșitul sezonului. El cedează locul asistentului antrenor Sylvain Ripoll, care îl va antrena pe Les Merlus pentru sezonul 2014-2015 .

Stagii

Stagiile FC Lorient au loc de la 24 la28 iunie 2014în Île de Ré și de la 28 la30 iulieîn Ploemel .

Meciuri amicale (pre-sezon)

Laval Brest Angers Evian TG Nantes Reims
Scor 1-2 1-1 0-0 1-1 2-0 1-1
Rezultate D NU NU NU V NU

Înainte de a se lansa în acest sezon 2014-2015 , FC Lorient s-a încălzit în fața a șase echipe (trei echipe de Ligue 1 și trei echipe de Ligue 2 ) între9 iulie si 2 august 2014. Rezultatele acestor 6 meciuri sunt o victorie (împotriva FC Nantes ), 4 egaluri și o înfrângere (împotriva Stade Lavallois ).

Tăieturi

Cupa Ligii 2014-2015

Turn Optimi Optele finale
Adversari Evian TG Sf. Etienne
Scor (la pauză ) 2-1 (1-1) 0-1 (0-0)
Rezultate V D
Data și locul marţi 28 octombrie 2014la Parcul Sportiv din Annecy miercuri 17 decembrie 2014la Stade du Moustoir din Lorient
Ora 20:00. 18:40
Afluență 4526 9015
Detalii meci În Evian TG  : Gol Daniel Wass în 8 - lea  minut

Lorient  : Gol Valentin Lavigne la 16 - lea  minut și scopul Jordan Ayew la 73 - lea  minut

St-Étienne  : Gol Romain Hamouma 48 - lea  minut

După ce a învins Évian Thonon Gaillard FC cu 2-1 la Annecy în a 16- a finală a Cupei Ligii , cursa lui Hake sa oprit în runda a patra din cauza înfrângerii cu 0-1 în fața AS St-Étienne la Moustoir . Singurul gol al meciului, semnat Romain Hamouma , a pus capăt speranțelor lui Lorient pentru Cupa Ligii . Merlus nu au trecut 16 - lea ultimul an înainte.

Cupa Franței 2014-2015

FC Lorient începe 2015 cu cele 32 - lea finala ale Coupe de France , care a văzut ciocnirea Merluciu și US Avranches sâmbătă3 ianuarie 2015. Meciul sa încheiat cu o victorie surpriză 1-0 pentru Avranches SUA (gol Diongue 59 - lea  minut) și o calificare în 16 - lea final al acestuia din urmă. Merluciul nu au profitat de superioritatea lor numerică după expulzarea lui Keita Avranches 83 - lea  minut. Aceasta este a doua eliminare consecutivă a lui Merlus în a 32 -a finală a Cupei Franței (înfrângere cu 1-0 împotriva AS Yzeure în 2013-2014).

Clasificarea fair-play-ului este stabilită după cum urmează:

• Dacă echipa primește un cartonaș galben , primește 1 punct.
    • Dacă echipa primește un cartonaș roșu , primește 3 puncte.

Scopul acestui clasament este de a avea cele mai puține puncte la sfârșitul sezonului.

Puncte 3 4 4 7 7 7 7 7 10 10 10 10 10 13 16 17 17 20 20
    Pătrat A 5- a A 6- a Al 12- lea A 7- a A 8- a 11 - lea 17 - lea 17 - lea 14 - lea Al 15- lea 17 - lea Al 18- lea 20 - lea 17 - lea Al 15- lea 16 - lea 17 - lea 14 - lea Al 15- lea
    Zi 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38
    Sol E D E D E D E D E D E D E D E D E E D
    Rezultat D V D NU V NU D V D V D D NU D V NU V NU D
    Puncte 20 23 23 24 27 28 28 31 31 34 34 34 35 35 38 39 42 43 43
    Pătrat 16 - lea 14 - lea Al 15- lea 17 - lea 16 - lea 16 - lea 17 - lea 17 - lea 17 - lea Al 15- lea 17 - lea 17 - lea 16 - lea Al 18- lea 16 - lea Al 15- lea 14 - lea 16 - lea 16 - lea

Câmp  : D = Acasă; E = Exterior. Rezultat  : D = Înfrângere; N = Niciuna; V = Victoria.

Goluri marcate pe zi

Acest grafic reprezintă numărul de goluri marcate în fiecare zi.

Total 44 de goluri în 38 de zile (adică 1,18 / meci)

Calendar

Bastia Bordeaux Caen Evian TG Guingamp Obiectiv Lille Lyon Marsilia Metz Monaco Montpellier Nantes Grozav Paris Reims Ren Sfântul Etienne Toulouse
    Acasă D27 J35 D29 D8 D4 D14 D21 D25 D16 D18 J38 D23 D19 D2 D12 D6 D31 D10 J33
    In afara D9 D17 D11 J26 D22 J32 D3 D7 J34 J36 D1 D5 J37 D20 D30 D24 D13 D28 D15

Adversari și scoruri

Scorurile situate vertical ar trebui citite cu capul în jos dacă vrem să cunoaștem scorul FCL .

Tabel cu rezultate
    Rezultate (▼ dom., ►ext.) SCB GdB SMC ETG EAG RCL LOSC FCL OL OM FCM AȘM MHSC FCN OGCN PSG DST SRFC ASSE TFC
    Lille OSC 2-0
    FC Lorient 2-0 0-0 2-1 0-2 4-0 1-0 1-0 1-1 1-1 3-1 0-1 0-0 1-2 0-0 1-2 0-1 0-3 0-1 0-1

• 23 iunie 2014 : Reprise
    • 10 august 2014 : 1 st  meci din Ligue 1 și 1 st  victorie pentru FC Lorient . Les Merlus a câștigat cu 2-1 pe peluza AS Monaco .
    • 28 octombrie 2014 : Calificarea la merluș pentru 8 este finala Cupei Ligii cu o victorie cu 2-1 la Evian .
    • 1 st noiembrie 2014 : A FC Lorient este pentru 1 st  oară în sezonul de retrogradare după 1-2 înfrângere la fața Paris Saint-Germain .
    • 7 noiembrie 2014 După o serie de 8 pierderi din 9 meciuri liga 1 , Lorient a ajuns la 20 - lea  loc la 1 st  dată în mai mulți ani.
    • 17 decembrie 2014 : Eliminare în 8 es- finale ale Cupei Ligii din cauza înfrângerii cu 1-0 în fața lui St Etienne în Moustoir .
    • 20 decembrie 2014 După un început dezastruos de sezon, FC Lorient a revenit în noiembrie și decembrie până la mijlocul lunii sezon 15 - lea la  fața locului în Ligue 1 , dar încă doar un punct al zonei de retrogradare.
    • 3 ianuarie 2015 : Eliminarea surpriză a merlușului în a 32- a finală a Cupei Franței în fața lui Avranches .
    • 18 aprilie 2015 : Lorientais găsesc zona retrogradării la 5 luni după ce au părăsit-o după înfrângerea de 1-0 pe teren propriu împotriva lui Toulouse .
    • 24 aprilie 2015 : Victorie răsunătoare a lui FC Lorient 5-3 în fața Olympique Marseille la Stade Velodrome în a 34- a  zi a Ligii 1 . Acest rezultat permite Hakes să iasă din zona roșie când au fost 18 - lea și a avut două puncte în spatele primul non-retrogradare.
    • 9 mai 2015 : FC Lorient a achiziționat aproape de întreținere în Ligue 1 , după 4-0 victorie mare împotriva Metz la stadionul Saint-Symphorien .
    • 16 mai 2015 : FC Lorient primește oficial Ligue 1 continuă după ce a obținut egalul cu 1-1 la FC Nantes și înfrângerea lui Evian TG 2 pentru 1 înțelegere cu ASSE în a 37- a  zi a Campionatului. Merluciul va fi prezent în sezonul 2015-2016 în Liga 1 pentru un al 12- lea  sezon în elită, al 10- lea consecutiv.
    • 23 mai 2015 : Ultimul meci din sezon pentru Lorient este marcat de înfrângerea cu 0-1 pe teren propriu împotriva AS Monaco, dar și de finalul final al carierei fotbalistice a lui Fabien Audard , legendarul portar al lui Merlus, care va fi putut juca cu aproape șapte minute târziu în joc. FC Lorient a terminat sezonul 2014-2015 in Ligue 1 , la 16 - lea la  fața locului.